NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
15 korisnika su online (12 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 15

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




« 1 2 (3) 4 »


Odg.: Molim za pomoć
#21
Moderator
Moderator


See User information
Sve si napisala - hvala.

Ja bih preporučila Aqua safe da se ne muči čovjek sa odstajalom vodom.
Svakako bi bilo dobro uslikati akvarij i napisati dimenzije te da li ima poklopac(ne znam jel mi to promaklo- rasvjeta) mislim da nije.

http://kornjace.com/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=2246

http://kornjace.com/modules/newbb/viewforum.php?forum=31

Pisano: 10.02.2015
Ne treba se stidjeti priznanja da smo pogriješili, jer to drugim riječima znači da smo danas pametniji nego jučer. (A.Pope)
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#22
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Pa evo za pocetak mi napisi oko ovoga...
Inace ja bi radi sve ovo slikao i postavio ali ne znam kako se ovde postavljaju slike...
Kornjacu sam jutros ubacio u akvarijum...mislim da je dosta zbunjena i sve se krije po coskovima...
Prva dilema trenutno mi je dokle da postavim nivo vode? Prema cemu to odredjujem? Akvarijum mi je visok 40cm a ja sam napunio 1/3. Kornjaca je sad pogubljena jer je zivela u ciniji prethodno, nadam se da ce se navici. Stavio sam nivo vode toliko jer sam mislio da mora doseci nivo kamene strukture da bi se mogla popeti i suncati!
Sto se tice dna - sugerisali su mi da ne stavljam sljinak nego kamencice - jutros ih doteglio sa obale rijeke... Da li njih da poslazem po dnu ili neki pijesak/sljunak da nadjem?
Sta je aquasafe i kako se to koristi?
Poz

Pisano: 10.02.2015
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#23
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od nikola57:

Prva pitanja - grejac mora ceo biti potopljen u vodu zar ne? Na njemu podesim 25 stepeni? Moram nabaviti i neki termometar da to proveravam?


Cijeli stakleni dio grijaca mora biti potopljen, van vode smije viriti samo plasticna glava s regulatorom. Dakle mozes ga postaviti ukoso kako bi lakse regulirao temperaturu.
Vrijednost koju pokazuje regulator grijaca nije nuzno tocna temperatura u akvariju, stoga je termometar obavezan, po njemu podesavas grijac.

Citiraj:

Pisano od nikola57:
Filter pumpa ide polozeno jer akvarijum necu puniti skoz kao za ribice nego do pola? Otpilike sam shvatio kako to radi. Ima unutra taj filter? Ne znam koliko cesto to moram cistiti? Koliko on zaista moze povuci prljavstinu iz vode? Ovaj sto sam ja dobio se lako rastavlja...vidljiv he taj spuzvasti filter i propelercic koji valjda pokrece usisavanje vode. Preko njega se medjutim nalazi mali crni poklopac za koji mi j prodavac rekao da ne diram mada je meni logicnije da ga treba skloniti???


Pojedini filteri imaju problem s radom ako ih instaliras vodoravno, zato nam trebas procitati proizvođaca i model filtera da tocno vidimo o cemu se radi da ti mozemo dati konkretnije podatke o instalaciji. Mozes i poslati slike na kori688@yahoo.com pa cu ih ja ovdje uploadati.

Citiraj:

Pisano od nikola57:
Sa ovom opremom mi je napravio ineku scenografiju - koja treba da koristivi kornjaci za suncanje... Medjutim kad napunim vodu, nivo se mora podesitivda ona lako izadje?
Sledece - procitao sam da ove kornjace noc provode u vodi ali ocigledno negde plitko da bi mogle izviriti i disati, zar ne? Moram joj i takvu konstukciju napraviti?


Kornjaca bi trebala imati nekakav pristup kopnu, ako je kopno nekakva staklena platforma obicno trebas imati pristupnu rampu pa izlazak na kopno ne ovisi toliko o razini vode. I tu bi slike pomogle...

Zutouhim kornjacama nije nuzno potrebna dodatna konstrukcija za odmaranje u plicaku, pozeljno je staviti nekakvo drvo gdje ce se zivotinja mozi odmarati ispod povrsine, medutim ova vrsta ce bez problema cijelu noc "drzati dah" na dnu akvarija.

Citiraj:

Pisano od nikola57:
Cime da pokrijem dno akvarijuma? Neki kamncici sa lokalne reke mogu odraditi posao?


O podlogama mozes sve procitati ovdje: uređenje
To je clanak o smjestaju, ako ga do sada nisi procitao obavezno ga procitaj, klikanjem na linkove grijanje, filtracija, rasvjeta, akvaterariji, odrzavanja pri vrhu. Sve ti je detaljno opisano sto i kako.

Citiraj:

Pisano od nikola57:
I jos ovo - akvarijum je lepljen silikonom kao i ova scenografija - moze li to otrovati kornjacu?
Prodavac mi je rekao da akvarijum sa vodom, pumpu i grejac moram pokrenuti da radi nekoliko dana pa tek onda ubaciti kornjacu! Da li je to stvarno potrebno i zasto?
Hvala i molim za razumevane i pomoc


Ako je koristen ispravan silikon (na acetatnoj osnovi, bez fungicida) i ako je ostavljen dovoljno vremena da se susi bez da se akvarij puni (koliko milimetara je debelo staklo od kojeg je izrađen akvarij, toliko dana se treba susiti) nece bi ti problema.

Akvarij se obicno pokrece i ostavlja cak i po mjesec dana da radi "prazan", razlog tome je sto treba vremena da se u filteru i podlozi namnoze bakterije koje vrste iznimno vaznu biolosku filtraciju. Taj proces je poznat kao cikliranje i detaljnije je objasnjen u segmentu o filtraciji: Filtracija
S obzirom da trenutno nemas uvjete za kornjacu stavi je odmah u akvarij bez cikliranja, samo ces cesce u pocetku morati mijenjati vodu.

Citiraj:

Pisano od nikola57:
Stavio sam nivo vode toliko jer sam mislio da mora doseci nivo kamene strukture da bi se mogla popeti i suncati!
Sto se tice dna - sugerisali su mi da ne stavljam sljinak nego kamencice - jutros ih doteglio sa obale rijeke... Da li njih da poslazem po dnu ili neki pijesak/sljunak da nadjem?
Sta je aquasafe i kako se to koristi?
Poz


Ako kornjaca moze van na kopno dobro si postavio razinu vode.

Kakvu ces podlogu staviti je tvoj izbor i o svakom tipu podloge, manama i prednostima mozes procitati u ranije linkanim clanima.
Ako ces uzimati podlogu direktno iz prirode trebas ju dobro oprati i prokuhati u nekom starom loncu radi dezinfekcije.

Tetra AquaSafe je jedno od mnogih dostupnih sredstava za pripremu vode. Vodovodna voda sadrzi klor/kloramin i teske metale koji su stetni za zdravlje akvarijskih organizama i onemogucuju pravilnu uspostavu bioloske filtracije. Sredstvo za pripremu vode trenutacno na kemijski nacin neutralizira stetne spojeve iz vodovodne vode. Vise o tome imas u segmentu o odrzavanju: Odrzavanje

U cijeloj prici nigdje ne spominjes UVA-UVB rasvjetu, ona je izuzetno vazna za vrstu koju drzis i trebas je nabaviti.

Pisano: 10.02.2015

Editirano od Kori on 10.02.2015 21:40:30
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#24
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od nikola57:
Zdravo Kori i hval na svemu...
Evo par slika pa dajte sugestije
Akvarijum se susio jedno 3 dana

Slike su da vidite ceo akvarijum, kako izgleda scenografija i u dnu
pumpa i grejac da vidite koji su u pitanju...

Na srednjoj slici se vidi i kornjaca u zelenoj biljci - tu kulira, ali
nece da se popne na kamen...interesantno je da se voda fino zagrijala na
25-26 stepeni a termometar na kamenu mi isto oliko izmeri...ne mogu da
naguram na 30!

Poz iz PG


Pozdrav, sorry, vidio sam da mi je uletilo jos jedno r u mail adresu...

Kopno super izgleda, od kojeg je materijala napravljeno? Da li je bas kamen ili neka umjetna masa? Potuno je normalno da ti kornjaca ne izlazi van na kopno na pocetku, jos je u soku od promjene okoline i trebati ce joj dobrih par mjeseci da se pocne suncati u prisutstvu ljudi.

Filter je unutarnji potopni kojeg smijes poleci na dno, i grijac je dobro instaliran. Ta oprema i akvarij ce ti posluziti za sljedecih 2 godine, tada ces trebati veci smjestaj i bolju opremu.

Za samu kornjacu koliko se malo vidi nisam 100% siguran da je zutouha, tako da mi posalji jos jasnijih slika same zivotinje da utvrdimo o kojoj je vrsti rijec.

Problem s temperaturom kopna imas jer koristis pogresnu zarulju. Treba ti spot lampa/reflektorica, a ne obicna zarulja:

Smanjena slika

S kamenem koje si naslagao u jedan kut treba biti oprezan da se ne srusi i ne ozlijedi kornjacu.

Sam akvarij si trebao staviti na plocu stiropora, ovako postoji opasnost da ti s vremenom pukne dno od neravnina u podlozi na kojoj akvarij stoji.

Sto se tice slika, bile su prevelike da se stave na forum. Ubuduce ih trebas smanjiti.

Dodaj datoteku:



jpg  image1 [800x600].jpg (36.89 KB)
427_54da72d3ab3a7.jpg 800X600 px

jpg  image2 [800x600].jpg (58.63 KB)
427_54da72e587b53.jpg 800X600 px

jpg  image3 [800x600].jpg (67.10 KB)
427_54da72f3ef7b2.jpg 800X600 px

Pisano: 10.02.2015
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#25
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Kopno je mislim od prirodnog kamena samo ga je ovaj covek ovako poslozio i zalepio silikonom. Mislim da je kornjaca jos prepadnuta jer se samo krije po coskovima a i ova struja od pumpe je "baca" po akvarijumu...
Slikacu je sutra da vidite dal sam u pravu da je zutouha (sada spava a i mrak je)
Pitacu po ovim nasim pet shopovima dal imaju taj aqua safe!?
Mislim da imam i ovakvu sijalicu - to sam koristio dok mi nije stigao ovaj akvarijum i toje fino grejalo - poslacu ti i sliku toga da vidimo dal je to resenje?
A sto se tice UV zraka, skontao sam da su vazni za adekvatno stvaranje vitamina D kao i kod nas - nije dovoljno da akvarijum stoji blizu prozora pa da prirodno svjetlo to odradi? Jel vi preporucujete posebnu lampu za to?
Dali su mi u pet shopu i neke kapi "kornjamin" - nekakvi vitamini i minerali za kornjace. Pise da se to sipa u vodu u odredjenoj proporciji a imam i klasicne AD kapi za bebe - kako to da koristim?
Dajte i neki savjet za ishranu - za sada dajem samo zivu piletinu i one racice iz pet shopa!
Hvala

Pisano: 10.02.2015
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#26
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Mislim da ti AD kapi imaju svrhu jedino ako ih kapnes direktno na hranu, ali na tu velicinu kornjace nisam bas sigurna kako bi mogao odrediti dozu. Pogledaj malo na samoj filter-pumpi da li imas kakav ventil da mozes smanjiti protok na njemu. Vecina tih pumpi ga ima. Sto se tice hrane osim pilecih prsa i jetrica mozes davat i slatkovodnu ribu, a bilo bi dobro da se povezes s nekim akvaristom u okolici pa da ga uzicas malo rogolista i vodene lece ili pistie. To su plutajuce biljke koje se jako brzo mnoze i uglavnom svi koji imaju biljne akvarije ih drze zbog toga sto rade dobru biolosku filtraciju tj. povlace na sebe neke stetne spojeve koji su dosta cesti u novoformiranim akvarijima, a kornjace ih i jedu. Za povrce ce ti bolje pomoc Kori ili cuki1 jer ja o toj mjesanoj ishrani pojma nemam. Uglavnom su mladunci u pocetku vise na toj mesnoj prehrani, ali ih treba privikavat i na povrce. U ducanima koji su s akvaristikom bolje opremljeni imas za kupit i zamrznute crvene larve. Pakirano ti je u kockicama tako da dosta prakticno i moje kornjace to obozavaju.
Za UV lampu bi ti bilo najjednostavnije da kupis za obicno E27 grlo, pogeldaj malo na mojoj temi kako je to kod mene izvedeno pa mozda i dobijes neku ideju http://kornjace.com/modules/newbb/vie ... &order=ASC&status=&mode=0 . U medjuvremenu je i kod mene doslo do nekih izmjena jer smo selili akvarij u drugu prostoriju pa je sad visina zadnje stranice ormara jednaka kao i akvarij, a ove lampe su sad montirane na zid odmah iznad akvarija.

Pisano: 11.02.2015
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#27
Početni član
Početni član


See User information
Moze jedno pitanje, ako nije postavljeno na pogresno mjesto? Da li je glupo kupit gotovu opremu sa akvarijem i ostalim od nekog, umjesto sam sve pojedinacno. Nasla sam na netu da jedna djevojka prodaje sredjen akvaterarij sa dvije kornjace, s tim da ja vec imam svoju, pa bi te dvije dala, vec sam nasla udomitelja. E sad to je akvarij neke velicine blize 100 L, trebala bih pitati koje marke je filter, i grijac, ali posto trenutno se nalazi u maloj plasticnoj posudi, bilo kakav bolji smjestaj bi joj odgovarao. Inace kornjaca je kod mene vec pola godine i fino se ponasa, jede, sunca zivahna je, nemam idealne uvjete, za sad jer nisam u stanju to priustiti, roditelji koce. Mogu reci da stvarno puno truda treba oko ovog svega, ali su divna stvorenja i svi smo se u kuci vezali za nju. Najveci problem je sto se tesko dolazi do opreme, ja sam konkretno iz BiH, lampe pojma nemam gdje su nabavit, jedino preko ebaya da narucim. Eto imam slike tog akvarija sto djevojka prodaje pa ako treba da stavim javite. Pozdrav i hvala

Pisano: 11.02.2015
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#28
Aktivan član
Aktivan član


See User information
@Nissy otvori novu temu, nema smisla da spamamo po ovoj

Pisano: 12.02.2015
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#29
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Meni ne smeta...nek devojka pita sta je zanima...ja sam akvarijum i opremu kupio od coveka iz Nisa, za sada sam bas zadovoljan. Mislim da je cena korektna. Jedino je dopremanje do vas problem ali ja sam imao srecu sa tim i snasao sam se!

Pisano: 12.02.2015
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#30
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Desiderata, vidio sam ove vase slike...jel obicno svjetlo nema dovoljno UV zraka koliko je kornjaci potrebno? Pa i mi smo zimi potpuno zatrpani odjecom, sunce nas ne dotice pa opet stvaramo vitamin D?

Pisano: 12.02.2015
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum