NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
10 korisnika su online (9 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 10

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


Pelusios nanus
#1
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pelusios nanus predstavljaju najmanju vrstu svih stranovratih kornjaca. Ova pripada rodu (Genus) Pelusios koji je iskljucivo u Africi zastupan (African mud turtles). Vrlo rijetke kod hobista opcenito u svijetu, o ovim kornjacama se jos mnogo ne zna. Razmnozavanje je tek prosle godine prvi puta uspjelo kod kolege. Sto dosada mogu reci, a to potvrdjuje i kolega od kojeg sam svojih 2.3 primjerka preuzeo, razina vode im nebi trebala vise od deset cm biti, kao sto se moze viditi u slikama mog smjestaja za njih.

Redovno dolazi do parenja, ali jos nisam imao polaganje jaja od njih. Spomenuti prijatelj je kod svojih ove godine imao dva mladunca, od ukupno osam oplodjenih jaja. Sto je razlog toliko niskom uspjehu legla, jos se ne zna.

Hrane se karnivorno (mesom). Moje jedu ribu, gliste, ali i kupovnu hranu kao sto su granule i suseni racici. Kao i kod svih, vazna je raznolikost.

Zbog navedene rijetkosti, ove kornjace imaju visoku cijenu (od prilike par stotina eura za jedno mladunce). Na kraju krajeva, cijenu odlucuje hobista koji ih prodaje. Inace su idealne kornjace za drzanje u stanu. Ne zauzimaju mnogo mjesta i preko cijele godine su aktivne (nestavljaju se u hibernaciju). Mojih pet primjeraka su, i ako uhvacene u divljini, vrlo "pitomi". Dolaze do stakla i traze hranu kao sto inace poznamo od kornjaca koje su uzgojene u zatocenistvu. Doslovno mi uzimaju koamde ribe iz ruke.

Ako netko ima pitanja, slobodno ne izvoli.

Smanjena slika
Akvaterarij za 2.3 primjerka (2 Muzjaka, 3 Zenke)

Smanjena slika

Pisano: 14.12.2013

Editirano od TITO on 14.12.2013 00:29:55
Editirano od TITO on 14.12.2013 00:32:17
"For nothing is impossible with God." Luke 1:37
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pelusios nanus
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Svaka čast.
Zavidim. :)
Samo pitanje... kako se mužijaci podnose?

Pisano: 14.12.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pelusios nanus
#3
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
U suprotnosti kinosternida, Pelusios muzjaci nisu agresivni izmedju sebe. Jedino za vrijeme parenja desi se da muzjak agresivnost prema zenki pokaze, ali i to ne toliko da bi predtsvljalo neku opasnost za zenku. Inace ni jednom nisam posmatrao agresivnost medju njima, a ni medju ostalim Pelusios vrstama. A ove imam evo skoro pa vec godinu dana.

Pisano: 14.12.2013
"For nothing is impossible with God." Luke 1:37
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pelusios nanus
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Jako zanimljivo.
Koliki bi akvarij trebao za jednu jedinku?

Pisano: 14.12.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pelusios nanus
#5
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Posto im razine vode nije visoka, ja ih nebi drzao ispod 100x40.
Mislim da bi im oni 80x35 bili ipak premali ...
(Navodim ove standardne dimenzije akvarija)

Pisano: 14.12.2013
"For nothing is impossible with God." Luke 1:37
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pelusios nanus
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pa onda im i sama cijena nije prevelika od par stotina eura...jer kad se sve uzme u obzir ispadne jos i povoljnije od drzanja crvenouhih... (govorim o svim osiguranim i adekvatnim uvjetima).
Vidim na slici i kopneni dio... Kolika povrsina bi im bila ok?
I kakvo uredenje akvarija im odgovara (dali trebaju granje ili vise prostora za plivanje)?
A sad kad sam dosadan...kolika im je temp. vode, a kolika kopna?
I koji UV-B im treba?

Pisano: 14.12.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pelusios nanus
#7
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Cijena je relativna stvar. Vecina ljudi koje poznam, djabe ih nebi uzeli ... a onaj tko voli ovo, priusti ce si ako dobije mogucnost (daleko od toga da je meni bilo "lako" to uzeti).

Kopneni dio, njima je vazno suncanje i mjesto da mogu poleci jaja, nisu teretricne ako neke da im treba vise prostora, evo ova kutija je nekih 40x20x20 (odprilike, nisam mjerio).
Ja sam im stavio kamenje, (govorim o ovom velikom kamenju), da im nije sve prazno, a granje nisam imao trenutno, a nebi ni stavio, da im nebi previse mjesta oduzeo. Da im je potrebno, nije, jer sa svih stana mogu dodirnuti dno a ujedno glavu iznad vode staviti, a dodatno kamnenje im pruza da jos vise mogu izaci na povrsinu. Ova sakcija sa oviom biljkom sluzi dekoraciji i bioloskoj filtraciji.

Pisano: 14.12.2013
"For nothing is impossible with God." Luke 1:37
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pelusios nanus
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ovo je stvarno predivna mala vrsta, drago mi je da si odlucio napisati nesto o njima! Sretno s razmnozavanjem, bilo bi lijepo da postane cesca!
Nego pitanje, zasto si kutiju s pijeskom stavljao na cigle, zar ne bi bilo bolje da je kutija u ravnini s povrsinom vode da je zenkama lakse dostupna?

Pisano: 14.12.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pelusios nanus
#9
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Inace su mi kutije sa pjeskom uvjek na ciglama, iz pocetka je bila jos na dvije cigle, ali posto sam razinu vode smanjio, stavio sam je na pojednu. Inace bi trebalo zemljiste uvjek biti malo iznad povrsine vode. I u prirodi je tako, ako razmislimo. A neke vrste primjer bas zahtjevaju vislju razinu zemlje za polaganje jaja (kao naprimjer mekooklopne). To je instinktivno da se sacuvaju jaja u slucaju poplava u prirodnim habitatima.

Pisano: 14.12.2013
"For nothing is impossible with God." Luke 1:37
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pelusios nanus
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ok, pitam jer imam par kornjaca kojima je bas frka ici na kopno ako je pre visoko. Isto sam primijetio da kornjace koje ne trebaju polagati jaja ne vole ulaziti u kutiju ako je razina pijeska niska (kad postoji nekakav poviseni rub), jer u slucaju da trebaju bjezati ne mogu samo s povrsine pijeska kliznuti u vodu. Spominjao sam ti vec da se muzjak uopce ne zeli suncati kada je kutija s pijeskom u akvariju jer nema skroz cistu liniju bijega u vodu.

Pisano: 14.12.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum