NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
10 korisnika su online (7 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 10

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika






Obogaćivanje životnog prostora
#1
Regularni član
Regularni član


See User information
Čitala sam ne tako davno jedan članak o obogaćivanju životnog prostora, nije se odnosio isključivo na vodene kornjače nego na vodozemce i gmazove općenito (LINK).

Navode se povremene promjene "pejzaža" u akvariju, ne prečesto da rezultira zbunjenošću, nego radi otkrivanja "novog".

Spominju se i dodatne spot lampe, jer sunce ne stoji uvijek na istome mjestu.

Osim okružja u neposrednoj blizini akvarija koje nije problem promijeniti tako da bude što prirodnije uređeno (bogato biljkama), spominju se i koristi od drugih živih organizama u akvariju za stimuliranje prirodnih reakcija (npr. osjećaj hijerarhije kao u prirodi). Meni osobno navedeno zvuči kao nemoguća misija uz moju kornjaču.

Također se navode koristi od hranidbe koja nije na regularnoj bazi, nego kada kornjača mora sama pribaviti hranu.

Najkraće rečeno, kao smisao obogaćivanja životnog prostora navode se kompleksnost smještaja, nuđenje izbora i promjene u smještaju.

Ta tema se samo spomenula na forumu, a zanima me što mislite o napisanome i na koji način obogaćujete životni prostor vaše vodene kornjače?

Pisano: 27.01.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Obogaćivanje životnog prostora
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Sve sto je napisano stoji, međutim ako uzmes u obzir cinjenicu da vecina ljudi nije u stanju kornjaci priustiti minimalnih 150 cm duzine da se ne zabija u staklo prilikom ulaska u vodu s kopna i da se koliko-toliko moze zajuriti kad pliva ova tema je generalno za nase prilike besmislena. Ako ti to zelis provoditi od mene imas potpunu podrsku i odusevljene da uopce razmisljas na taj nacin!

U prvih godinu dana zivota dok se zivotinja ne privikne na nove uvjete nije pozeljno pre cesto mijenjati okolinu jer to do određene mjere uzrokuje stres i otvara mogucnost razvoja neke bolesti koju kornjaca nosi iz pet shopa. Smjestaj i uređenje se obicno mijenja kada ga kornjaca preraste. Međutim kada kornjacu smjestis u posten smjestaj u kojem ce provesti ostatak svog zivota, kada se ziotinja "udomaci" tada se isplati razmisljati o ovome.

Po pitanju spot lampi to je kod vodenih kornjaca dosta problematicno jer moras micati kopno i same nosace za rasvjetu, ponekad mijenjati cijeli koncept poklopca ako na njemu imas probusene posebne rupe za lampe...

Kako su kornjace ektotermne i reguliraju temperaturu tijela kretanjem kroz svoj habitat jako je vazno stvoriti im razlicite temperaturne zone. Temperatura se u prirodi mijenja na dnevnoj bazi i zivotinje obicno imaju priliku izloziti se zeljenoj temperaturi ili skloniti se ako im ne pase. U zatocenistvu uz opremu je manje-vise sve konstantno. Iz tog razloga u clanku o smjestaju navodim da kopno treba biti sto vece povrsine i da iznad jednog njegovog kuta treba biti postavljena lampa za grijanje. Na taj nacin si kornjaca pomicanjem po kopnu odabire temperaturu suncanja za razliku od prirode gdje izlazi van na suncanje u određenoj dobi dana kada sunce grije na zeljenu temperaturu.
Jos jedan velik problem kod kornjaca u akvariju na koji ne mozemo utjecati su razlicite temperaturne zone u samoj vodi. U prirodi kada se kornjaca ljeti zeli rashladiti jednostavno zaroni u dublju vodi gdje je hladnije, za vrijeme hladnijeg vremena isto zaroni dublje jer je tada na dnu toplije nego pri povrsini. U zatocenistvu je tako nesto moguce samo u velikom vrtnom jezercu, gdje zbog velicine smjestaja i promjena sezona uvijek ima nesto novo u njemu pa nemamo navedenih problema.

Sto se tice ostalih zivih organizama tu dolazi ziva hrana. Kornjaca ce biti itekako prokupirana ganjanjem ribe po akvariju i tamanjenjem ostalih manjih zivotinja koje ubacis u akvarij. Na taj nacin ce se kornjaca morati do određene mjere potruditi i razgibati za vlastiti obrok.

Naravno treba spomenuti i sezonsku promjenu temperatura i trajanja osvjetljenja na sto mozemo utjecati, te stavljanje kornjace u umjetnu hibernaciju u podrum ili u poseban hladnjak.

Ako gledam sto sam ja za svoje crvenouhe radio zadnjih 10 godina islo je ovako nekako. Kornjace su prvo bile u 20 litara, pa u 30 litara. Ti mali smjestaji se cesto moraju skroz cistiti pa je pocetnih godina bilo stalno nesto novo. Tada su preseljene u 80x60x50 cm na sljedecih nekoliko godina gdje su imale ogromo kamenje i plasticne biljke dok nisu rasturile. Kada su prije 3-4 godine preseljene u trajni smjestaj isto stalno nesto mijenjam. Sto se tice dna prvo je bilo poluprazno sa oblucima, onda sam stavio na kojih godinu dana pijesak, pa sam ga opet izvadio jer sam bio pre lijen odrzavati, nadokupio jos oblutaka i sad im je cijelo dno prekriveno oblucima. U igri je jedno vrijeme bio i veliki panj od kojega sam odustao jer se setao po akvariju i predstavljao pre veliku opasnost da izleti jedan dan kroz staklo. Redovito im izmjenjujem kopno između staklene platforme i kutije s pijeskom kad zenke nose jaja, jedno vrijeme su se mogle penjati i na poprecno pojacanje dok tamo nisam stavio teglu. Također im ponekad mijenjam rasvjetu i time boju svjetlosti u akvariju. Na pocetku je bila obicna halogena reflektorica (oko 2500K)+UVA-UVB neonka (oko 6500K)+neonka za rast bilja (nekakva ljubicasta, ne znam koliko Kelvina). Sada imaju lampu na zivine pare (10000K)+uredsku neonku(3700K)+ista neonka za rast bilja. U buducnost dolazi HQI rasvjeta, jednog dana i pravo sunce
Od sustanara je udomljena nova kornjaca (zenka) koja je sada glavna u akvariju, i tu i tamo im ubacujem zive ribe, fobase, gliste, zohare...trenutno se zabavljaju hibridima malawi ciklida koji se iznenađujuce dobro drze iako su mi dani da ih eliminiram.
Rijetko kada sam zadovoljan s nekim izledom dugo vremena tako da stalno radim nesto novo.

Pisano: 27.01.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Obogaćivanje životnog prostora
#3
Regularni član
Regularni član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Kori
Sve sto je napisano stoji, međutim ako uzmes u obzir cinjenicu da vecina ljudi nije u stanju kornjaci priustiti minimalnih 150 cm duzine da se ne zabija u staklo prilikom ulaska u vodu s kopna i da se koliko-toliko moze zajuriti kad pliva ova tema je generalno za nase prilike besmislena. Ako ti to zelis provoditi od mene imas potpunu podrsku i odusevljene da uopce razmisljas na taj nacin!


Slažem se s tobom.
Nije mi ni namjera biti pretenciozna, kada i sama znam koja su mi ograničenja.

Samo, povremeno gledam snimke akvarija s kornjačama na YouTubeu i čini mi se da sam svojoj kornjači napravila prostor u kojem može "samo" jesti, vršiti nuždu i spavati, da se tako izrazim.

Daleko od toga da mislim da kornjači trebaju figurice iz Kinder jaja u akvariju... Zna se i zašto je najbolje imati samo jednu kornjaču u akvariju i zašto nisu usamljene kada su same.

Moja kornjača ne pokazuje znakove stresa ni dosade, no svejedno bih voljela popraviti nedostatke i - poboljšati ono što je već dobro.

Zbog toga me zanimalo kako o tome razmišljaju drugi vlasnici kornjača.

Pisano: 27.01.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Obogaćivanje životnog prostora
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Realno prosjecan akvarij ne moze pruziti kornjaci udoban zivot kakav bi imala u velikom vrtnom jezercu. Danas na posude s palmicama gledamo na nesto sto je zastarjelo i sto bi trebalo biti zabranjeno. Za par stotina godina ce nasi potomci isto vjerojatno gledati na trenutni standard za drzanje kornjaca kao na nehumane uvjete drzanja. Sa razvojem ce se definitivno poboljsavati nasi uvjeti zivota, pa tako i zivoti nasih ljubimaca. Danas npr. imas vec kontrolera koji polako pale rasvjetu oponasajuci izlazak sunca, a ne da ti ili timer u jednoj sekundi iz noci napravis dan i obrnuto. Također postoje elektronicki filteri koji stvaraju razlicita strujanja vode tijekom dana i tijekom noci. Postoje termostati koji imaju pomocu timera mogucnost namjestavanja dnevnih i nocnih temperatura i sl. Danas su sve to jos skupe, luksuzne stvari, no za par godina ce vjerojatno uci u siru uporabu.

Pisano: 30.01.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: Obogaćivanje životnog prostora
#5
Citiraj:

Pisano od: Kori
Danas npr. imas vec kontrolera koji polako pale rasvjetu oponasajuci izlazak sunca, a ne da ti ili timer u jednoj sekundi iz noci napravis dan i obrnuto. Postoje termostati koji imaju pomocu timera mogucnost namjestavanja dnevnih i nocnih temperatura i sl.

možeš li napisati imena proizvoda ili link,hvala

pozdrav

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Obogaćivanje životnog prostora
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: josip333
Citiraj:

Pisano od: Kori
Danas npr. imas vec kontrolera koji polako pale rasvjetu oponasajuci izlazak sunca, a ne da ti ili timer u jednoj sekundi iz noci napravis dan i obrnuto. Postoje termostati koji imaju pomocu timera mogucnost namjestavanja dnevnih i nocnih temperatura i sl.

možeš li napisati imena proizvoda ili link,hvala

pozdrav


Ovo je npr. prigusnica sa dimm funkcijom: LINK
Termostat s timerom se obicno koristi i za grijanje kuca, ima jako puno takvih uređaja na trzistu vec, obicno se jeftino daju naci na ebay-u za DIY projekte.

Pisano: 05.02.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Obogaćivanje životnog prostora
#7
Regularni član
Regularni član


See User information
sviđa mi se ova prigušnica...pretpostavljam da to kod nes nema nigdje za kupiti

Pisano: 12.03.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Obogaćivanje životnog prostora
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
U pet shopu je gotovo sigurno neces naci, međutim mozes je probati naruciti preko webshopa www.teraristika.hr .

Pisano: 12.03.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum