NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
13 korisnika su online (9 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 13

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




« 1 (2) 3 »


Re: Novi smeštaj,stres?Veličina kornjače od 4 meseca?Podvodni filter?
#11
Početni član
Početni član


See User information
Pročitala sam ceo sajt. Hvala ti, Turtle. :)

Pisano: 17.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smeštaj,stres?Veličina kornjače od 4 meseca?Podvodni filter?
#12
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: hulahopka
Pozdrav, dragi ljudi.
Registrovala sam se na ovaj forum jer sam videla da ima mnogo dobrih ljudi sa iskustvom u gajenju kornjača.
Ja imam Akija (pravo ime Ali, ne znam je li muško ili žensko) već 4 meseca. Kupila sam ga u petšopu i bio je najživahniji od svih kornjačica koje sam tog dana videla. Brzo se privikao na mene, kupila sam mu crviće, po savetu u toj radnji. Kupila sam mu najmanji akvarijum i grejač od 50W. Elem, prošlo je tri meseca (hranila sam ga triput dnevno tim račićima) a on je porastao možda 1 cm. Svakoga dana u vodu sam mu stavljala AD kapi. Otkad sam počela da istražujem i da čitam sve vaše savete, videla sam da možda ne može da raste jer mu je hrana neadekvatna i jer mu je akvarijum premali. Dužina oklopa mu je 5 cm, nisam merila, otprilike. Juče sam mu kupila veliki akvarijum od 50 litara, pokupila sam s Ade kamenje, prokuvala ga, kupila mu pozadinu (u koju stalno pokušava da otpliva). Iznosila sam ga uvek na sunce da se sunča, izbegavala promaju i sve ostalo. Pre neki dan sam mu dala rendanu šargarepu, jedva sam ga namolila da je pojede. Ne bih rekla da je oduševljen, ali jede.
Ono što mene brine je to što uopšte ne raste. Od pre neki dan sam počela da mu dajem meso i povrće, jer sam shvatila da mora da se hrani raznovrsno. Kupila sam mu hranu juče (neku za bebe, na bazi bilja) i kupila sam mu sušene skakavce (čini mi se da je jedan skakavac veći od njega, malo je ugrizao, pa pobegô).
Brinem se jer otkad sam ga ubacila u novi akvarijum, neće da se skloni od grejača, neće da izađe na kopno, boji me se, beži od mene i slično. Drži zatvorene oči kad je pored grejača, samo spava.
Kupila sam pre neki dan i podvodni filter, ali on je toliko jak da se kornjača mnogo plaši. Zato sam ugasila filter, ne znam šta da radim.
Pročitala sam da kad grebe staklo da je to znak stresa. Mislila sam da neće da se sunča, ali kad sam ušla u sobu slučajno, on je pobegao s kamena u vodu. Davala sam mu tikvice neće da jede.
Kad je bio u manjem akvarijumu, stalno se radovao kad me vidi, kako se sklonim, on juri po akvarijumu da vidi na kojoj sam strani. Iznosila sam ga svaki dan da se sunča, ali izađe na kopno, ponavljam, samo kad mene nema.
U novi akvarijum može da stane 50l, ali sam mu ja sipala manje od 15 (jer ne znam kako da napravim kopno da bude visoko, pa može neki savet). Zasad mu je kopno njegov kamen iz starog akvarijuma.
Ljudi, pomozite mi da pravilno odgajam svoju kornjaču.
Šta se događa s mojim Akijem?
Hvala.


P.S. Upravo je pojeo neku bubu koja mu je upala u akvarijum.


Pozdrav i dobro dosla na forum!

Na pravom si mjestu, ovdje mozes saznati sve osnovne informacije o pravilnoj brizi.

Kornjaci neces znati spol jos nekoliko godina dok ne odraste i spolno dozrije.

Sreca je sto su ti u pet shopu barem preporucili grijac, no prehrana je bila skroz kriva sto si i sama vec shvatila. Ovdje imas sve sto trebas znati o prehrani:

Prehrana vodenih kornjaca (popis)

ReptoMin je jedna od boljih gotovih hrana koje mozes davati kornjaci, no meso i riba su glavna hrana za mladunca! Nemoj ju sada forsirati da jede bilje, ponudi, ako prihvati dobro, ako ne nikom nista. Sva susena hrana je samo dodatak prehrani i poslastica.
AD kapi mozes davati, no nemoj pretjerivati da ne uzrokujes hipervitaminpozu.

Sto se smjestaja tice akvarij od 50 litara ce biti ok za kornjacu sljedecih godinu dana. Sada samo gledaj da ga u potpunosti opremis - uz grijac i filterti treba lampa za grijanje kopna, UVA-UVB rasvjeta za gmazove.
Za akvarij od 50 litara ti je onaj stari grijac od 50 W sasvim dovoljan, nije ti trebao novi od 100 W. Ako mozes zamijeni ga ili ga spremi za veci smjestaj za par godina. Normalno je da grijac cvakne, to termostat pali i gasi grijaci element. Ako je grijac skroz potopljen nece prasnuti, to se događa samo ako ga zagrijanog izvadis na suho.
Sto se filtera tice procitaj na njemu proizvođaca i model pa cemo ti moci vise reci. Strujanje filtera ti sada mozda izgleda ekstremno, no kornjace bez problema svaladavaju strujanje.
Za lampu isto napisi model i proizvođaca. Pravilna rasvjeta kornjaci mora pruzati UVA i UVB zracenje, te toplinu. To se obicno postize kombinacijom vise razlicitih lampi. Sve detaljno imas opisano ovdje:

Smjestaj za vodene kornjace

Po svemu sudeci kornjaca je vjerojatno dozivjela šok od promjene okoline i trebati ce joj neko vrijeme da se privikne. Jedino sto mozes uciniti je dati joj sto vise mira i imati strpljenja. Da bi kornjaca uopce htjela izlaziti na kopno temperatura mora biti odgovarajuca ,30-35 stupnjeva ispod lampe za grijanje i trebala bi imati odgovarajuce instaliranu (pravilna visina iznad kopna) UVA-UVB rasvjetu.
Ljigavo i zeleno na oklopu su vjerovatno alge. Provjeri za svaki slucaj da kornjaca nema mekanih podrucja na oklopu.

Citaj sto vise i slobodno pitaj sve sto ti nije jasno

Citiraj:

Pisano od: turtle
sačekaj korija, on će ti sve objasniti ipak ga ja zovem *kralj vodenih kornjača*


Ako sam ja kralj sto je onda tek TITO sa 25 godina iskustva :) ?

Pisano: 18.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smeštaj,stres?Veličina kornjače od 4 meseca?Podvodni filter?
#13
Početni član
Početni član


See User information
Hvala tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii do neba, KORI!!!!!
Hvalaaaaaaaa! Sutra ću da pogledam sve što si mi rekao, pa ti javljam.
Izlazi Aki na kopno, ali kad nema mene, to sam primetila.
Danas je već bolje, čak se i radovao kad sam mu davala hranu (kao nekad).
Kad je filter u pitanju, Aki je mnogo mali i filter ga vuče da ga usisa, toga se plašim. Njegova mala "ručica" stane cela u filter, bojim se da ga ne povredi.
Ceo sajt sam pročitala, ovo je najbolji sajt koji sam ikada videla jer prati jednu temu od početka do kraja, što mi se mnogo sviđa. Sve je sistemski odrađeno, ništa nije prepušteno slučaju.
Sutra javljam.
Hvala još jednom.

Pisano: 18.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smeštaj,stres?Veličina kornjače od 4 meseca?Podvodni filter?
#14
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Nema problema, zato smo tu :)

Sa filterima treba oprezno jer poznati su slucajevi da su se kornjace zaglavile pod unutarnjim filterom kopajuci podlogu i utopile se. Jedino veliki vanjski filteri kojima otpadne zastitni nastavak na usisnoj cijevi su u mogucnosti uhatiti kornjacu i utopiti je. No ako poduzmes odgovarajuce mjere zastite takve se nezgode mogu lagano izbjeci. Ali u svakom slucaju napisi marku i model da vidimo o cemu se radi, da ti u pet shopu nisu prodali samo pumpu ili sl.

Pisano: 18.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smeštaj,stres?Veličina kornjače od 4 meseca?Podvodni filter?
#15
Početni član
Početni član


See User information
Filter piše ATMAN Liquid Filter (AT-F301), Lampa je JBL Solar Reptil Spot (60w), grejač je isto ATMAN.
Ma neće da izađe na kamen, a tako sam mu lepo uredila akvarijum. Čak sam mu napravila i stepenice od kamenja. Menjam mu vodu svaka 2 dana, pa sam prema tome uključila filter, ne plaši ga se, nisam ga stavila baš na dno (jer ako krene da ga uvlači voda, da može da zaroni dublje). Danas sam mu davala meso, voli i jede, ali skoro ceo dan spava ispod svetiljke (u vodi). Često se zalepi za staklo i gleda u pozadinu. Pošto ne izlazi na svetlo, ja ga iznesem na terasu (u starom akvarijumu) i nisam sigurna da izlazi, pošto ne virim baš svaki čas, da ne budem dosadna. Uputstvo na filteru je toliko sitno, da ja nemam pojma šta piše. Dali su mi neki deo koji ide izvan vode i jedan koji ide u vodu, skroz potopljen. Ta žena što radi pojma sa životom nema, hvala bogu da sam našla vaš sajt i da sam pročitala sve, inače jadni ljudi koji ništa o tome ne znaju pa je poslušaju. EEEEEEEEEE, izašao je na kamen, ne vidi me da sam tu. Ali čim ja ustanem sa stolice ili se ne daj bože pomerim, on odjednom buć u vodu. ŠMRC.

Pisano: 18.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smeštaj,stres?Veličina kornjače od 4 meseca?Podvodni filter?
#16
Početni član
Početni član


See User information
Kada se kaže akvarijum od 50 litara, misli li se tu da toliko ima vode unutra? Jer ja Akiju sipam 15 litara.

Pisano: 19.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smeštaj,stres?Veličina kornjače od 4 meseca?Podvodni filter?
#17
Početni član
Početni član


See User information
Kad god uključim filter, kornjača sedi u uglu sakrivena. Čim ga ugasim, ona počne da pliva. Šta da radim?

Pisano: 19.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smeštaj,stres?Veličina kornjače od 4 meseca?Podvodni filter?
#18
Početni član
Početni član


See User information
Sada je sve u redu, sunča se, nije mu mekan oklop, nego se pojavljuje nešto belo u vodi. Nisam o tome našla na sajtu ništa, pa molim da mi neko kaže šta je to.

Pisano: 21.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smeštaj,stres?Veličina kornjače od 4 meseca?Podvodni filter?
#19
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: hulahopka
Filter piše ATMAN Liquid Filter (AT-F301), Lampa je JBL Solar Reptil Spot (60w), grejač je isto ATMAN.
Ma neće da izađe na kamen, a tako sam mu lepo uredila akvarijum. Čak sam mu napravila i stepenice od kamenja. Menjam mu vodu svaka 2 dana, pa sam prema tome uključila filter, ne plaši ga se, nisam ga stavila baš na dno (jer ako krene da ga uvlači voda, da može da zaroni dublje). Danas sam mu davala meso, voli i jede, ali skoro ceo dan spava ispod svetiljke (u vodi). Često se zalepi za staklo i gleda u pozadinu. Pošto ne izlazi na svetlo, ja ga iznesem na terasu (u starom akvarijumu) i nisam sigurna da izlazi, pošto ne virim baš svaki čas, da ne budem dosadna. Uputstvo na filteru je toliko sitno, da ja nemam pojma šta piše. Dali su mi neki deo koji ide izvan vode i jedan koji ide u vodu, skroz potopljen. Ta žena što radi pojma sa životom nema, hvala bogu da sam našla vaš sajt i da sam pročitala sve, inače jadni ljudi koji ništa o tome ne znaju pa je poslušaju. EEEEEEEEEE, izašao je na kamen, ne vidi me da sam tu. Ali čim ja ustanem sa stolice ili se ne daj bože pomerim, on odjednom buć u vodu. ŠMRC.


Radi se o najmanjem mogucem unutarnjem filteru kojega slobodno mozes staviti. Taj filter ima protok samo 230 L/h i to nece kornjaci stvarati problem. U buducem smjestaju ces imati filter sa protokom 1000-2000 L/h tako da se kornjaca mora polako uciti na to. Filter treba cijelo vrijeme biti ukljucen i trebas nastojati odrzati biolosku filtraciju sto ti je opisano u clanku o smjestaju. Kod ovog unutarnjeg filtera gledaj da se kornjaca ne moze zavuci ispod ili iza njega i zapeti, ja volim takve filtere zalijepiti priljepcima na dno i ograditi kamenjem i sljunkom.

Sto se tice lampe to je obicna reflektorica za grijanje koja samo ima UVA spektar. Dakle nedostaje ti jos onaj najvazniji UVB dio spektra koji sluzi za metabolizam kalcija. Preporucam ti da si jos dodatno nabavis UVA-UVB neonku ili stednu zarulju (compact UVB).

Iznosenjem kornjace van na terasu joj ne cinis dobro jer je svaki puta izlazes stresu zbog promjene okoline i temperature. Također postoji ogromna opasnost da se kornjaca u malom akvariju na suncu pregrije i dobije srcani udar. Pravo sunce je bolje od bilo koje specijalizirane lampe za gmazove, no ako zelis da kornjaca bude vani trebala bi joj sloziti ljetni smjestaj u kojem ce moci boraviti cijelo ljeto. Smjetaj mora biti dovoljno velik i vecim dijelom stajati u hladu kako bi se kornjaca ipak mogla povuci u hladniji dio. O tome tek razmisljaj iduce godine, sada ti preporucam da kornjacu ostavis unutra i das joj prilike da se privikne na nove uvjete. Svakim bespotrebnim diranjem i uznemiravanjem joj otezavas taj postupak.

Generalno kada kazes da akvarij ima 50 litara onda se misli da akvarij moze drzati toliko vode kada je napunjen do vrha. Ti ga djelomicno punis sa 15 litara.

Malo detaljnije opisi to sto se stvara u vodi. Da li je pojavljuje u obliku sloja na povrsini vode, mjehurica na povrsini vode? Mozda plutaju transparetni komadici koze od ljustenja po akvariju?

Pisano: 22.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi smeštaj,stres?Veličina kornjače od 4 meseca?Podvodni filter?
#20
Početni član
Početni član


See User information
To belo pluta po površini i pokupim ga mrežicom, nije mehuričasto već se skuplja kao npr. lokvanj. Mnogo si mi pomogao, Kori. Mnogo!
Aki se sad navikao, opet se raduje kad uđem u sobu i jede lepo.
Pipala sam mu oklop, nema mekanih delova, ali mu je oklop baš potamneo otkad se sunča svaki dan. Lampa je udaljena od kamena 20 cm, bojim se da mu možda to sunčanje šteti. Kupiću i tu neonku, samo ne znam kako ću je uglaviti u akvarijum.

Pisano: 22.08.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum