NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
7 korisnika su online (4 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 7

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


Zarulje
#1
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav.
Zanimala bi me informacija koje snage bi trebala biti zarulja UV-A i UV-B za dva akvarija od 150 litara?
Koja bi udaljenost trebala biti od zarulje do kopna?
Nemam akvarij s poklopcem, pa me zanima kako na kopnu odrzavat temperaturu pogodnu za crvenouhe kornjace.
Hvala.

Pisano: 12.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Zarulje
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Da bi slozio pravilnu rasvjetu kornjacama moras osigurati UVA+UVB+toplinu. Tri najcesce opcije kako da to ostvaris su:
1. UVA-UVB neonka i obicna spot lampa za grijanje
2. UVA-UVB stedna zarulja i obicna spot lampa za grijanje
3. High tech lampa za gmazove koja isijava UVA, UVB i grije

Snaga zarulje je samo vazna za lampe koje griju. Konkretno samo za obicnu reflektoricu (spot lampu) za grijanje kopna i eventualno za high tech zarulju koja daje UVA-UVB i toplinu.

Fluorescentne zarulje (UVA-UVB neonke i stedne zarulje) ne griju i uz njih moras koristiti dodatnu lampu za grijanje. Snagu neonki biras po duzini koja ti odgovara, konkretno:
T8 14W promjer=26mm, dužina=361mm
T8 15W promjer=26mm, dužina=437mm
T8 18W promjer=26mm, dužina=590mm
T8 25W promjer=26mm, dužina=742mm
T8 30W promjer=26mm, dužina=895mm
T8 36W promjer=26mm, dužina=1200mm
T8 38W promjer=26mm, dužina=1047mm
T8 58W promjer=26mm, dužina=1500mm

Ako se odlucis za stednu zarulju, onda obicno imas izbor vece (npr. 26W) i manje (npr. 13W) od istog proizvođaca.

Sto se tice udaljenosti od kopna, UVA-UVB neonke i stedne bi trebale biti instalirane 25-30 cm iznad kopna da bi bile ucinkovite (verzije sa oko 5% UVB-a).
Obicna spot lampa od 60W kod otvorenog akvarija pri normalnoj sobnoj temperaturi 20-25C ce na udaljenosti od 30-ak cm iznad kopna kornjacama na kopnu razvijati temperaturu od oko 30-35 stupnjeva koliko treba biti na kopnu.
Ako te interesiraju high tech lampe dodatno ti mogu napisati detalje, ima ih podosta.

Preporucam ti da procitas dio o grijanju i rasvjeti u ovom clanku, pa ako ti jos nesto nece biti jasno slobodno pitaj:

Smjestaj za vodene kornjace

Pisano: 13.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Zarulje
#3
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Hvala na odgovoru... Izabrao sam trecu soluciju...

Pisano: 13.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Zarulje
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
U Hr. se trenutno od kvalitetnije rasvjete jedino mogu nabaviti Exo Terra Solar Glo: LINK i JBL SOLAR UV - Spot: LINK. Ako vecinu godine kornjace drzis vani razmisli o isplativosti ove skupe rasvjete.
Za kornjace su dovoljne manje verzije tih lampi, 100W ili 125W.

Vazno je da imas veliko i prostrano kopno, npr. 40x50 cm iznad cijeg jednog kuta instaliras tu lampu kako bi kornjace mogle birati temperaturu i kolicinu zracenja suncanja primicanjem ili odmicanjem od lampe. Lampa se mora instalirati minimalno 35-40 cm iznad kopna. Zarulju je obavezno instalirati u lampu sa keramickim grlom kako ne bi doslo do pozara. Sjenilo lampe smije biti iskljucivo metalno ili stakleno. Vazno je da lampa bude instalirana skroz okomito jer inece pregori. Također se ne smije dirati/pomicati dok je upaljena jer opet moze pregoriti. Kada je upalis treba joj oko 5 minuta da se stabilizira i dobije puni sjaj. Nakon sto je ugasis sigurnosni sustav u lampi joj neda da se upali dok se ne ohladi (oko 15 min.) tako da ju nije uputno na silu ukljucivati dok je jos vruca. S obzirom da u sebi imaju ugrađen balast nije ih moguce spojiti na potenciometar i regulirati kao obicne zarulje.
Vise o takvoj rasvjeti je bilo pri kraju ove teme: LINK

Pisano: 13.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Zarulje
#5
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Hvala....
Jos samo pitanje.... Za kopno 70*20 sta bi mi preporucio?

Pisano: 13.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Zarulje
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Da li to kopno ima prilaz po cijeloj svojoj duzini ili samo na jednoj strani? Koliko kornjaca boravi u akvariju?

Pisano: 14.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Zarulje
#7
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Kopno je trenutno kamenje naslagano na panj.
Al planiram prosirit akvarij tako da dodam kopno.
Akvarij je 67*70*50 s time da je zauzeto samo pola. A steta praznog prostora. E sad kad si rekao da bi trebalo osvjetlit kut kopna 40*50 bacilo me u razmisljanje. Jer ja sam imao namjeru straznju stranu stavit na zidni nosac (da ne ovisi o akvariju) sirine 20
duzine 70 s time da taj dio prepolovim.... na jedan dio pjesak, a na drugi dio kamenje. I znaci dio di je kamenje osvjetlit...

Ako imas kakav bolji savjet bio bi pozeljan.... Hvala

Pisano: 14.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Zarulje
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Hoces reci akvarij je punjen samo do pola i planiras raditi vanjsko kopno? Ako je tako prvo moras vidjeti smijes li uopce puniti taj akvarij do vrha (da li imas dovoljno debelo staklo da izdrzi pritisak). Ili planiras graditi pregradu u akvariju u koju ces staviti pijesak i kamenje? Ako pjesacani dio planiras kao mjesto za polaganje jaja samo 20 cm sirine ce odrasloj zenki biti pre malo.
Mislim da bi na tvom mjestu na te dimenzije kopna stavio UVA-UVB neonku od 18W po duzini kopna i iznad dijela gdje je kamenje spot lampu za grijanje.

Pisano: 16.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Zarulje
#9
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Staklo je 8 mm.
Prek ljeta su u vrtnom jezercu tako da imaju dosta kopna za nest jaja.... :)

Pisano: 17.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Zarulje
#10
Početni član
Početni član


See User information
kada smo vec kod zarulja,da ne otvaram novu temu pitati cu ovdje.
Vec dva puta u tjedan dana mi je zarulja pregorila ona UVA, UVB jos radi,pa sam umjesto UVA stavio obicnu dok se ne raspitam da kupim malo kvalitetniju UVA zarulju i dok skupim novce moze kakavo prijedlog?

Pisano: 02.06.2012
JednOstavno ih voliMm, " volLiM korNjacE "
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum