NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
15 korisnika su online (12 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 15

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 3 4 5 »


Alergija?
#1
Početni član
Početni član


See User information
Pozdrav!
Moja osmogodišnja kornjača se u zadnje vrijeme čudno ponaša:
najprije sam mislila da je jednostavno aktivnija zbog dolaska proljeća i toplijeg vremena(uostalom, tako je svake godine), ali primjetila sam nedavno da kad ju pustim da se seće po stanu stoji na jednom mjestu i čudno miče nogicana - van-unutra i lijevo-desno kao da ju svrbe. Osim toga ima nekakve tikove - odjednom počne trzati glavom i nogama..
Nadam se da netko zna na što upućuju ovi simptomi jer ne znam što poduzeti da joj pomognem (nikada još nije bila kod veterinara, do sada nije bilo potrebe)..
Hvala

Pisano: 25.03.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Alergija?
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav. Koliko je velika kornjača? Crvenouha, ženka? Najverovatnije ima problema sa jajima. Opiši malo smeštaj.

Pisano: 25.03.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Alergija?
#3
Početni član
Početni član


See User information
veličina: pokriva oba dlana. je, crvenouha i ženka. živi u terariju veličine oko 50x35 cm sa plastičnom terasicom na koju se često penje. dosta vremena provodi vani jer je uvijek nemirna u terariju pa ju pustim da se šeće(zimi se obično zavuče pod radijator i spava, a kad dođe toplije vrijeme samo šeće po cijelom stanu).. jede gotovo sve(od račića i štapića do svog voća, neko povrće..)
potražila sam malo o veterinarskim ambulantama..ima li kavih preporuka(i da li je potrebno voditi je veterinaru)?

Pisano: 25.03.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: Alergija?
#4
Citiraj:

Pisano od: Zelena
veličina: pokriva oba dlana. je, crvenouha i ženka. živi u terariju veličine oko 50x35 cm sa plastičnom terasicom na koju se često penje. dosta vremena provodi vani jer je uvijek nemirna u terariju pa ju pustim da se šeće(zimi se obično zavuče pod radijator i spava, a kad dođe toplije vrijeme samo šeće po cijelom stanu).. jede gotovo sve(od račića i štapića do svog voća, neko povrće..)
potražila sam malo o veterinarskim ambulantama..ima li kavih preporuka(i da li je potrebno voditi je veterinaru)?

čini mi se da ju netrebaš voditi veterinaru,stanikic je diplomirani biolog i zna sve o kornjačama,on je poput veterinara!

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Alergija?
#5
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: KRUNOBOY
Citiraj:

Pisano od: Zelena
veličina: pokriva oba dlana. je, crvenouha i ženka. živi u terariju veličine oko 50x35 cm sa plastičnom terasicom na koju se često penje. dosta vremena provodi vani jer je uvijek nemirna u terariju pa ju pustim da se šeće(zimi se obično zavuče pod radijator i spava, a kad dođe toplije vrijeme samo šeće po cijelom stanu).. jede gotovo sve(od račića i štapića do svog voća, neko povrće..)
potražila sam malo o veterinarskim ambulantama..ima li kavih preporuka(i da li je potrebno voditi je veterinaru)?

čini mi se da ju netrebaš voditi veterinaru,stanikic je diplomirani biolog i zna sve o kornjačama,on je poput veterinara!


@KRUNOBOY, izbegavaj nepotrebne i dugačke citate. Recimo ovde je citiranje bilo potpuno nepotrebno. Daješ mišljenje da je ne treba voditi veterinaru, a zatim moje ime iza... To je totalno neprihvatljivo, a ne volim ni kad me neko ovako kao ti predstavlja... Na kraju, šta si uopšte i rekao ovim svojim postom? Ne ljutim se, verovatno si hteo da kažeš da ne mora odmah ići do veterinara i da ćemo je mi posavetovati šta dalje da čini, jer imamo znanja za tako nešto...biraj reči i ne iznosi mišljenja o stvarima o kojima ne znaš mnogo, jer možeš dezinformirati korisnike. Ako nemaš šta pametno napisati, bolje ništa ni ne piši.

@Zelena, verovatno naslućuješ da kornjaču pogrešno držiš, ako si pročitala bitne članke na ovom portalu... No prvo da vidimo šta ćemo sa tim ponašanjem kornjače. Jel možeš ispipati lagano, što dublje, unutrašnjost kornjače kroz otvore oko zadnjih nogu? Ima li naznaka jaja ili bilo čega tvdrog?

Pisano: 25.03.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Alergija?
#6
Početni član
Početni član


See User information
Koliko samo uspjela osjetiti (jer ne da se baš, uvlači noge) ima nešto tvrdo okruglasto...što mi je dalje činiti?
p.s. snimila sam ju kako se trza i radi ono s nožicama što sam opisala. bi li ti išta značio video?

Pisano: 26.03.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Alergija?
#7
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Video bi dobro došao. Moguće je i da je konstipacija, kad je poslednji put isla na toalet, da li jede? Evo dela teksta o bolestima koji je u pripremi:

Distocija

Da bi ženka kornjače imala jaja nije potreban mužjak. Stvaranje jaja je proces koji se dešava u svih polno zrelih i zdravih ženki. Ukoliko izostane polaganje jaja velika je verovatnoća da se jaja zadrže u telu. Ženka treba da položi sva jaja, ni jedno jaje ne treba da ostane u telu duže nego što je prirodno.

Uzroci
Disbalans hormona i minerala, te nepravilan razvoj tela usled stresa, nepravilne ishrane, povrede, drugih bolesti ili naslednog faktora, može dovesti do sledećih situacija:

• jaja su prevelika-slepljena da prođu kroz izvodne kanale-otvor karlice
• otvor karlice je nedovoljno velik za prolazak jaja, skelet-oklop može biti deformisan i otežati-onemogućiti prolaz jaja
• opstrukcija kanala kojima trebaju proći jaja (čirevi, ciste, razne telesne nepravilnosti, ...)
• nema kontrakcija mišića koji učestvuju u polaganju jaja

Simptomi
• učestalo šutiranje zadnjim nogama unazad-u stranu na duži period vremena
• nervozno ponašanje
• unutrašnja infekcija kao posledica pucanja jaja
• otvrdnjavanje jaja i pritiskanje ostalih organa
• kornjača izbegava da hoda i pliva, obamrlost
• otežano disanje
• otečena oblast kloake ili njeno invertovanje
• konstipacija

Terapija
• pravilna ishrana uz dovoljno kalcijuma
• redukcija stresa, pogodno mesto za polaganje jaja
• terapija infekcije-konstipacije
• klistir toplom vodom, česte tople kupke, mazanje oblasti kloake hirurškim želeima
• poseta veterinaru koji će indukovati polaganje jaja ili ih hirurški odstraniti

Pisano: 26.03.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Alergija?
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Zelena
Koliko samo uspjela osjetiti (jer ne da se baš, uvlači noge) ima nešto tvrdo okruglasto...što mi je dalje činiti?
p.s. snimila sam ju kako se trza i radi ono s nožicama što sam opisala. bi li ti išta značio video?


Pozdrav i dobro dosla na forum!
Sa 99% sigurnosti ti mogu tvrditi da su jaja u pitanju. Kornjaci trebas sto prije srediti veliku kutiju sa pijeskom, barem 40*50 cm, duboku 10-15 cm u koju ce moci ulaziti i izlaziti po volji. Ako kornjaca nema mjesto za polaganje jaja moze doci do distocije.
Također se vise informiraj o smjestaju, opremi i prehrani. Kornjacu drzis u uzasno malom prostoru, takvoj kornjaci je potreban smjestaj duzine 150 cm, oko 400 l.

Smjestaj za vodene kornjace

Prehrana vodenih kornjaca (popis)

Za kornjacu nije dobro da je pustas u setnje po podu, na taj nacin ne mozes kompenzirati cinjenicu da joj je akvarij pre malen. Time je samo izlazes je nepotrebnom stresu i mogucnosti da se razboli. Kornjaca je gmaz koji treba svoje uvjete i mir, to nije ljubimac poput psa ili macke da moze hodati po kuci! Ako zelis dobro svojoj kornjaci moras promijeniti stav prema njoj i poceti ju tretirati kao akvarijskog kucnog ljubimca.

Pisano: 27.03.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Alergija?
#9
Početni član
Početni član


See User information
što se nabrojanih simptoma tiče prvi je ono što sam opisala, rekla bih da je prisutno nervozno ponašanje, ali ne poklapa se s izbjegavanjem hodanja i plivanja (stalno je u pokretu - hoda, pliva, penje se na terasu...).
Što se disanja tiče primjetila sam jedino da ponekad malo "škripi" kad izdiše (onaj zvuk koji i mi ljudi proizvodimo kada nam je lagano zaštopan nos ili nešto slično).
Na žalost, trenutno joj ne mogu osigurati veći prostor :(
osim toga, morat ću se snaći sama s ovim problemom jer ne mogu dokazati s roditeljima da s kornjačom nešto nije u redu -.-
da li joj mogu za sada tu kutiju s pjeskom smjestiti na podu pod radijatorom gdje se inače zavlačila kad sam ju puštala u šetnje?
i gdje mogu nabaviti pijesak?
razmišljam o tome da ju odvedem na pregled kod veterinara
...strašno me strah da joj se nešo ne dogodi..
i hvala za linkove, iako nisam radila strašne greške u prehrani nisam znala da joj ne smijem davati voće.
Puno vam hvala svima na pomoći :)
p.s. ne uspjevam uploadat video zajedno s porukom :(

Pisano: 27.03.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Alergija?
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Distocija je posledica nepolaganja jaja uz dodatne komplikacije. O tome kako da napraviš mesto za polaganje jaja posavetovaće te @Kori na osnovu svog iskustva. Javlja mi se :)

Pisano: 27.03.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum