NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
4 korisnika su online (2 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 4

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 3 »


Jezerce
#1
Početni član
Početni član


See User information
Pozdrav svima od još jednog novog člana :)

Mislio sam da ću imati zanimljiv i originalan uvod, ali čitajući ostale teme vidim da ništa od toga - u pet shopu sestra kupila kornjač(ic)u, dobila par osnovnih "pravila" itd itd.... krivo!
Pa sam ja sada odlučio da bih ovaj početak ljeta mogao utrošiti na pravljenje jednog jezerca. Imam već nekog iskustva s ribama, ali ne mogu kornjaču i njih miješati jer me strah da ih jednog dana ne pojede.
Prvo pitanja - kod riba se savjetuje da dno bude od crnog materijala (neke vrste gume) kako se ribe ne bi bojale ili što ja znam. Ali meni je u glavni nekako estetičnija ideja s bijelim šljunkom i možda par biljčica. Smeta to kornjači?
Drugo pitanje - kakav filter uzeti? Ovo pitanje će pomoći i za ribe jer je ovaj na crkavanju nakon iznenađujuće malo vremena. Ima li i tu neko pravilo?
Treće pitanje - čitao sam negdje da se za kornjače mora paziti da na kopnu oko jezera ne bude malih kamenčića da se ne zadave njima. Volio bih da me netko razuvjeri, jer mi betonizacija vrta nije baš draga ideja. U tom bi slučaju kornjača dobila puno manje prostora.
Peto pitanje - kolika se dubina preporuča? Kod riba je važna zbog temperature koja se zadržava na dnu zimi, ali pretpostavljam da kornjaču tamo tada neću moći držati? Zasad je ideja da bude oko 1m dubine, možda maaaalo dublje.
Šesto pitanje - vama na volju, ako mislite da sam nešto bitno propustio.
I, ako je važno, kornjača je kao ova na baneru :)

Hvala unaprijed svima na odgovorima i nadam se da neće biti ljutnje ako je neko od ovih pitanja već odgovoreno u nekom drugom postu.

Pisano: 12.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Jezerce
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobrodosao, daj mi reci prije svega, kolika je kornjaca ?
(kolike su ti ribe u sadasnjem jezeru ?)

Pisano: 12.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Jezerce
#3
Početni član
Početni član


See User information
hm... držim sad miša u ruci i procjenjujem da je otprilike točno tolika :) manja od 10cm. Ribe su zlatne, zasada su neke i dosta veće od nje. Tu bih je mogao smjestiti privremeno, ali bih više volio neku trajniju lokaciju. A osim toga, volim kad mi u ovo jezero dođu punoglavci, a mislim da je za njih već dovoljno velika. Mogao bih pričekati dok ovih još par punoglavaca iziđe, ali opet... to bi bilo rješenje samo za ovu godinu.

Pisano: 12.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Jezerce
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
a o kojoj se vrsti kornjace radi jeli kopnena ili vodena i evo ti jedna slika jezera koju sam nasao na netu

Dodaj datoteku:



jpg  jezerouio.jpg (539.46 KB)
861_4a09bfdd9e869.jpg 1600X1200 px

Pisano: 12.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Jezerce
#5
Početni član
Početni član


See User information
hvala
kornjača je vodena :D

Pisano: 13.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Jezerce
#6
Aktivan član
Aktivan član


See User information
@ado, super je slika, ali kako će ovaj vlasnik sa ove slike gore izaći iz garaža? hahhahahah

Pisano: 13.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Jezerce
#7
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
vjerovatno ima kran pa ga prenese svaki put kada treba

Pisano: 13.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Jezerce
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: ono2
Pozdrav svima od još jednog novog člana :)

Mislio sam da ću imati zanimljiv i originalan uvod, ali čitajući ostale teme vidim da ništa od toga - u pet shopu sestra kupila kornjač(ic)u, dobila par osnovnih "pravila" itd itd.... krivo!
Pa sam ja sada odlučio da bih ovaj početak ljeta mogao utrošiti na pravljenje jednog jezerca. Imam već nekog iskustva s ribama, ali ne mogu kornjaču i njih miješati jer me strah da ih jednog dana ne pojede.


Pozdrav i dobro dosao!

Koliko je veliko to jezerce sa ribama? Mozda bi se ono moglo adaptirati za kornjacu.

Citiraj:

Prvo pitanja - kod riba se savjetuje da dno bude od crnog materijala (neke vrste gume) kako se ribe ne bi bojale ili što ja znam. Ali meni je u glavni nekako estetičnija ideja s bijelim šljunkom i možda par biljčica. Smeta to kornjači?


Nikad nisam bas cuo da je to pravilo, jedini razlog koji mi pada napamet je da bijela podloga ribe cini uocljivima pa je moguce da to uzrokuje stres. Iako je u prirodi podloga isto ponekad svijetla. Osim toga, ta bijela podloga nece dugo biti bijela zbog talozenja mulja i rasta algi.
Za kornjacu bi najbolja podloga bila pijesak/mulj. Sto se bilja tice cak je i pozeljno da joj stavis biljke. One joj pruzaju stalan izvor hrane (iako mlade kornjace cesto ne jedu bilje) i zaklon (osjecaj sigurnosti). Mozes staviti vodenu lecu, vodenu kugu, rogolist itd.

Citiraj:

Drugo pitanje - kakav filter uzeti? Ovo pitanje će pomoći i za ribe jer je ovaj na crkavanju nakon iznenađujuće malo vremena. Ima li i tu neko pravilo?


Filter bi svakako trebao imati, imas nekoliko mogucnosti od kupovnih filtera pa sve do DIY (uradi sam) filtera (progooglaj malo). Sve ovisi o kolicini vode unutra te o broju zivotinja.

Ako nemas bas veliku kolicinu vode ribe vjerovatno ugibaju zbog nakupljanja amonijaka te zbog nedovoljne cirkulacije vode. To sve rijesava filter, odnosno bioloska filtracija koja razgradi amonijak na manje toksicne spojeve koje zatim biljke mogu izvuci iz vode (i one su dio filtracije). Drugi razlog uginuca bi mogao biti nedostatak kisika zbog nedovoljne cirkulacije vode. Barem bio povrsine jezerca bi se stalno trebao mreskati radi izmjene plinova. Treci razlog uginuca bi mogla biti pre visoka temperatura (ako plitko jezerce stoji na direktnom suncu cijeli dan).

Citiraj:

Treće pitanje - čitao sam negdje da se za kornjače mora paziti da na kopnu oko jezera ne bude malih kamenčića da se ne zadave njima. Volio bih da me netko razuvjeri, jer mi betonizacija vrta nije baš draga ideja. U tom bi slučaju kornjača dobila puno manje prostora.


Kornjaca mora imati mjesto gdje moze izaci, potpuno se osusiti i suncati. Ovo sa kamencicima nije tocno i ne treba te brinuti.
Ali pazi, ti i onako kornjacu ne mozes pustiti da hoda po vrtu jer ce ti 100% pobjeci / odlutati. Jezerce je potrebno jako dobro ograditi kako kornjaca ne bi mogla pobjeci i kako je neki grabezljivac ne bi mogao napasti. dakle ograda oko jezerca je obavezna, a nije lose niti cijelo jezerce ograditi kavezom.

Citiraj:

Peto pitanje - kolika se dubina preporuča? Kod riba je važna zbog temperature koja se zadržava na dnu zimi, ali pretpostavljam da kornjaču tamo tada neću moći držati? Zasad je ideja da bude oko 1m dubine, možda maaaalo dublje.


U prirodnom habitatu crvenouhih kornjaca klima je nesto blaza, zime nisu toliko duge i ostre. U sjevernom dijelu Hr. klima je pre ostra da bi kornjace sigurno mogle hibernirati vani tako da ih je preko zime potrebno prebaciti u unutrasnji smjestaj ili staviti u kontroliranu hibernaciju (u podrum npr.). Prije provođenja kontrolirane hibernacije dobro se raspitaj jer puno stvari mogu poci po zlu ako ne znas sto radis...

Dubina jezera od 1m je i vise nego dovoljna i osiguravat ce kornjaci malo hladniju okolinu (na dnu) za vrijeme ljetnih mjeseci.

Citiraj:

hm... držim sad miša u ruci i procjenjujem da je otprilike točno tolika :) manja od 10cm. Ribe su zlatne, zasada su neke i dosta veće od nje. Tu bih je mogao smjestiti privremeno, ali bih više volio neku trajniju lokaciju. A osim toga, volim kad mi u ovo jezero dođu punoglavci, a mislim da je za njih već dovoljno velika. Mogao bih pričekati dok ovih još par punoglavaca iziđe, ali opet... to bi bilo rješenje samo za ovu godinu.


Sve dok ribe nisu toliko velike da bi mogle progutati kornjacu ili je uhvatiti za nogu mozes ih drzati zajedno.

Pisano: 13.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Jezerce
#9
Početni član
Početni član


See User information
Kori, hvala velika :)

Kažeš za sjevernu Hrvatsku, što je s Dubrovnikom? Znam da je grozno, ali neki ljudi svoje kornjače ovdje bacaju u jednu rijeku i one prežive zimu.

Pisano: 14.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Jezerce
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Na jugu je klima blaza i slicnija onoj u njihovom prirodnom habitatu, ali i dalje bas nije za preporuciti. U zatocenistvu je uvijek sigurnije provoditi kontroliranu hibernaciju. Kornjace bi naravno prezivjele u dovoljno velikom i dubokom jezeru, ali je upitno koliko bi im to stetilo i skratilo zivot. Izbacene kornjace koje zive u sredisnjoj Europi dozive u prosjeku oko 8 godina ...zivotni vijek im je inace oko 40 godina.

Pisano: 14.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum