NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
12 korisnika su online (12 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 12

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


Problemi?
#1
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Lijep pozdrav,

prošlo je malo više od mjesec dana od kako je Sheldon kod nas.

Nestao je problem ne izlaženja na kopno. Izlazi van na sunčanje, legne se točno ispod spot lampe i tamo je dok se skroz ne osuši, ali primjetila sam da kad se osuši oklop mu pobijeli je li to normalno? S donje strane oklopa u onim udubinama koje odvajaju crne točkice također se pojavljuje tragovi bijele boje - izgleda kao kamenac, a i na staklu pri izlaženju iz vode nakupio se kamenac je li moguće da pri izlasku iz vode ga pobere? Ne znam kako se rješiti kamenca, pojavljuje se na stepenicama za izlaženje i na bočnim staklima na rubu s vodom i zrakom. Postoji li neko srerdstvo za uklanjanje (a da to njemu ne šteti) ili se može koristiti ocat?

Pojavio se problem s kamenčićima, na kamenčiće se počelo primati nešto zeleno ne izgleda kao alge, ali npr. na sredini akvarija je velika zelena mrlja, a oko te mrlje je onako bagi sloj tog zelenog je li to štetno za njega? Pojavilo se prije dva dana, sutra namjeravam oprati kamenčiće, jer kod zadnje promjene vode nisam čistila uopće posebno kamenčiće već sam ih ponovno vratila u akvarij je li moguće da je to uzrok?

Ne koristim tehniku spojenih posuda pa ne mogu usisavati dno s crijevom, vidjela sam da postoji baterijski čistač dna i čistač dna pogonjen zračnom pumpom, mogu li s njima čistiti dno bez korištenja spojenih posuda, ako da gdje ih mogu kupiti i koliko bi koštali od prilike.

Ponaša li se Shelly čudno? vrlo je aktivan i pliva cijelo vrijeme, ali primjetila sam da zna sam od sebe iskočiti iz vode kao da želi uloviti nešto a i danas je, pošto imam unutranji filter, sve kamenčiće oko filtera razmaknuo i doslovno napravio rupu oko njega - vidi se stol jer nema kamenčića na staklu s donje strane. Čim čuje da netko ulazi u stan izlazi van iz vode i znatiželjno gleda tko je to, uopće se ne boji, je li normalno?

Primjetila sam da mu na oklopu iznad vrata s gornje strane, da mu crna boja koja razdvaja pločice, podebljala, ne znam kako da opišem, (ako otkrijem kako, stavit ću sliku) ali kao da je netko uzeo crni marker i preko tanke crte prešao s njim i podebljao tu crtu je li to znake neke bolesti ili se ne moram brinuti.

Trebam mali savjet oko prehrane.
Znači, pošto sam mu na početku davala samo granule, a pročitala sam da je to dopuna hrani te da oni traže raznolikou prehranu, uvela sam mu da ujutro npr. mu dam piletinu velićine pola njegove glave (nasjeckanu, dajem mu s pincetom) te mu dam malo salate otprilike veličine kovanice od pet kuna (je li to pre malo, previše?) Salatu mijenjam s mrkvom ili matovilcem, a navečer mu dajem dvije do tri granule i ponovno ili salatu ili matovilac ili mrkvu (trenutno mi je to napristupačnije od povrća). Smatra li se to raznolikom prehranom? Ribu mu još nijedanput nisam dala niti voće ne znam je li mu voće uopće potrebno davati s obzirom na šećer?

Rasvjeta - ne znam radim li dobro.
Ujutro kad se probudim oko 8 pola 9 (vrijeme hranjenja) upalim i spot i UVB lampu, a navečer oko pola 8 mu ugasim samo UVB lampu, a grijač gasim prije spavanja oko 10 pola 11. Treba li češće gasiti s obzirom da je zima blizu i da li da ugasim obje lampe istovremeno ili da nastavim ovako (ne želim da mu bude hladno jer ne grijemo još sobu, ima grijač vode narihtan na 26-27 °C i čim ugasim lampu za grijanje, ako je vani, odmah uđe u vodu)

Problem žutih mravi.
Općenito u stanu imamo problem sa žutim mravima i nikako da ih se rješimo. Tu i tamo i na njegovom akvariju se pojave mravi neki uđu na područje sunčanja i tamo hodaju, zatim kako su ušli tako i izađu. Je li to štetno za njega?

Hvala unaprijed, Ivana

Pisano: 16.10.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Problemi?
#2
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Bok, evo mene :D
Idemo redom, moje mišljenje i iskustvo s Gilgijem nakon mjesec i pol u našem domu :)

Kopno: Gilgi je jako često na kopnu, ali je i dalje plašljiv. Izaći će na kopno ako je netko u sobi samo ako je taj netko miran (sjedi za stolom, spava, čita...). Čim mu krenemo prilaziti, odjuri natrag u vodu, koji puta panično krene kopati po kamenčićima. Jedino kad s veseljem prilazi jest kad vidi da imamo hranu, nevjerojatni je žderonja :D
Što se tiče izgleda oklopa i vrata, teško mi je shvatiti po opisu, ali rekla bih da se izgled kornjačina oklopa mijenja - evo, Gilgiju je već neko vrijeme plastron smećkast (kad smo ga kupili bio je skroz bijeli s crnim dijelovima), a rekla bih i da se izgled oklopa mijenja. Pogledaj slike (imaš tu na forumu) gljivica kako izgledaju, jer sam čula za tu našu vrstu kornjača da su sklone gljivičnim oboljenima i bolestima oklopa, ali ne mora biti da su gljivice.
Kod mene se kamenac ne nakuplja, ja svaki put kad čistim akvarij (1x tjedno) izvadim sve u kadu i ribam četkicom koju imam baš za tu svrhu. Ono zeleno što si napisala da ti se nakuplja su alge (no koliko znam to je samo estetski problem, kornjačama ne smeta), meni se ni to ne nakuplja jer čistim crijevom i ribam (toplo preporučujem crijevo s onim nastavkom, vrlo je jednostavno, mogu ti naći link na tutorial s You Tubea na kojem je IZVRSNO i vrlo jednostavno objašnjeno kako se to radi).
Ocat ne bih stavljala.

Što se tiče ponašanja, meni se on čini baš super. I Gilgi je vrlo aktivan, jako puno pliva, preslatke fore ima - stane uz stijenku akvarija kad mu je dosta plivanja pa onako istegne nožice, kao kad se sunča. Isto kopa po kamenčićima, penje se po filtru, jako je živahan i djeluje mi sretno i zadovoljno - osim te plašljivosti. Super mi je što se Sheldon ne boji!

Prehrana - ja mu salate dajem puno više nego ti, na više mjesta sam pročitala da tu nema ograničenja. Salatu ne računam kao pravi obrok, dam mu je par puta tjedno recimo jedan srednje veliki list i onda on to zadovoljno gricka. Najviše voli crvenu salatu, tipa radič. Inače je stvarno proždrljiv, najbolje mi je kada meso ili granulu drži s noktićima i gricka, radi li to i Sheldon?
Ja mu najčešće granule (kvalitetne - Reptomin) dajem navečer, a ujutro piletinu ili pastrvu. I par puta tjedno razne salate. Nabavila sam i sipinu kost pa si to gricka. Voće mu još nisam davala, ali sam mu jednom dala živu hranu - muž je za ribičiju nabavio kalifornijske crvene gliste, vidjela sam da je to na popisu dozvoljene hrane, pa sam mu ubacila jednu živu u akvarij - da si vidjela tu borbu!! Odmah je skočio i zgrabio je i pojeo je dobru trećinu.
Mislim da ti je prehrana ok, ako ne možeš do ničeg živog, probaj barem pastrvu nabaviti, ona nije skupa, zamrzneš je u puno malih porcija, a bolja mu je od mesa. Povrće mislim da možeš zaobići. Imaš li onaj popis prehrane za kornjače koji je tu bio objavljivan?

Rasvjeta - ja je palim ujutro isto kad i ti (8-pola 9) i gasim oko 8 navečer, i spot i UVB. Planiram početi gasiti navečer ranije, oko 7, iako često vidim da i nakon gašenja ne odlazi spavati nego pliva. Počela sam navečer stavljati poklopac i još prekrijem dekom da mu bude mrak i toplo (naravno, ostavim otvor nepokriven da mu ulazi zrak).

Za mrave stvarno ne znam :) Možda mu je to dobra živa poslastica :D

Pisano: 16.10.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Problemi?
#3
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Bok :)

Dok se tvoj Gilgi boji, moj Shelly npr. kad osjeti kretanje u sobi ili stanu odmah digne glavu i razgleda oko sebe ako netko uđe u sobu onda se zan dignuti i hodati na drugu stranu gdje žica hranu, a ako nitko ne uđe u sobu sam se vrati svom tretmanu.

Njegov plaston je žučkasti, ne znam dobro opisati :P ali njegov vrat je sasvim u redu nego oklop - dio iznad vrata - je malo tamniji nego ostatak oklopa.

Zanima me mogu li koristit to crijevo bez spojenih posuda i ako ne bi bio problem u slučaju da ponovno naletiš na video o crijevu, da postavis link :)

U vezi prehrane, mislim da mu neću davati živu hranu, probat ću uvest pastrvu (nismo baš neki ljubitelji rječne ribe doma, pa nemamo naviku to kupovati) Imam popis pokušat ću što više namirnica s njega uvesti u prehranu.

On ima poklopac preko pola akvarija s tim da je poklopac samo nad vodom jer se jedne strane nije radi lampi, a s druge smeta radi filtera. Tako da ne znam ako mu ugasim već u osam i grijanje oće li mu biti hladno.

Pisano: 17.10.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Problemi?
#4
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Ovdje je vidljivo to crno što mu se pojavilo,
http://i63.tinypic.com/nbdo38.jpg

a ovako je izgledalo prije.
http://i64.tinypic.com/v4m8o4.jpg

Malo se slabije vidi, ali to je to zelene što se pojavilo inače vuče na svjetlo zelenu.
http://i67.tinypic.com/34eym2h.jpg

Evo još par sličica :)
http://i65.tinypic.com/30wkwoo.jpg
http://i64.tinypic.com/33v16hc.jpg
http://i68.tinypic.com/309j1pl.jpg

Pisano: 17.10.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Problemi?
#5
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Ne znam zašto se ne vide sve slike, probati ću ponovno postaviti

Pisano: 17.10.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Problemi?
#6
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Probaj, ne vide se :(
Ja sam ovdje dizala slike:
https://postimg.org/gallery/38sudr7gu/196d12b2/

Ne moraš staviti sliku u objavu, dovoljno je da staviš link kad je uploadaš.

Ovo je tutorial usisavanja dna s kojim sam skužila sistem bez da usišem i kamenčiće...imam jako slično ovo za usisavanje, ima u Zoo Cityju, 60-tak kn.

https://www.youtube.com/watch?v=DDQuSSFMHg0

Znači, treba ti to i kanta, nije velika investicija, a ZNATNO olakšava čišćenje.

Pisano: 17.10.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Problemi?
#7
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Uspjela sam zadnje dvije vidjeti :) Samo sam kopirala url...ajde tako i za prve dvije stavi direktni link, znači ovako:

http://i65.tinypic.com/30wkwoo.jpg

Prema ovome što vidim Sheldon stvarno gušta! I lijepo mu je sve čisto

Pisano: 17.10.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Problemi?
#8
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Evo sad sam uspjela nekako mozda u budućnosti shavtim da baš slike postavim umjesto linka

Pisano: 17.10.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Problemi?
#9
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Meni skroz normalno izgleda oklop....
A ovo na kamenčićima se slabo kuži, ali kladila bih se da su alge - to je skroz bezopasno za kornjaču.

Pisano: 17.10.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Problemi?
#10
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
I preeesladak je na slici na kojoj stoji uz staklo na stražnjim nožicama! Čini mi se dosta tanji od Gilgija, ovaj je postao pravo prase, morat ću mu malo smanjiti hranu

Evo malo i njegovih slikica :)

https://postimg.org/gallery/39o9gcbyy/

Pisano: 18.10.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum