NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
14 korisnika su online (12 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 14

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 3 4 ... 6 »


par pitanja od pocetnika
#1
Regularni član
Regularni član


See User information
Pozdrav svim ljubiteljima ovih malih zelenih!

Ovako nova sam ovde.Imam malu crvenouhu kornjacu.
Pre nedelju dana sam je dobila na "prepad".U stvari moja mala sestra je dugo nagovarala roditelje da joj uzmu kornjacu.Ja nisam bila u toj prici jer imam psa i tad sam mislila da mi je on dovoljna briga.Tako ona je dobila kornjacu i vec se tok dana ispostavilo da ne moze da brine o njoj.
Onda je usledilo pitanje:,,Ko ce sad da brine o kornjaci?"
I ja,ljubitelj zivotinja,se sazalim i preuzmem odgovornost za malu zelenu.
Sad mi je stvarno prirasla za srce i mnogo je volim.
Jedini problem je to sto ja pojma o njima nemam.
Kupili su je u onoj posudi sa palmicom.Meni je to nesto malo pa cim skupim pare uzimam veliki akvarijum,sa jedno minimalno 5l bar dok je mala kao privremeno resenje.
Pumpu nemam ali joj vodu menjam svaki 2. dan.Nemam ni grejac jer je u mom stanu zimi minimalna temperatura 25 stepeni tako da mislim da mi grejac nije potreban.Lampu ima i upaljena joj je preko dana.
Naravno veci akvarijum cu bolje opremiti.
Sad me zanima sledece.Oklop joj je cvrst sem dela iznad repa,on je veoma mekan.Kapam joj AD3 kapi.Da li ce to pomoci?Ako imate jos neke savete sto se tice tih preparata recite mi.Uz nju kupili su i neki CLINMAX za sjaj oklopa.
I poslednje pitanje.Rekli su mi da ju je veca kornjaca u pet shopu maltretirala.Sa strane joj je malo savijen oklop i bas izgleda ko da ju je grickala kornjaca.Sumnjam da se to moze ispraviti.Ali da li ce joj to stetiti?

Hvala,mozda cu imati neko pitanje kasnije

Pisano: 28.03.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: par pitanja od pocetnika
#2
Pozdrav,
prva stvar na koju moram da ti skrenem paznju je da su ove kako ti kazes ,,male zelene'' jedna od vecih vrsta kornjaca. Ove kornjace narastu za kratak vremenski period od 2 cm do 25-30 cm. Nadam se da si ove cinjenice svesna, ali za svaki slucaj da skrenem paznju.
Dalje sto se tice temperature vode, kod tebe u stanu je 25 stepeni temperatura vazduha, sto ne znaci da je temperatura vode. Voda ima manju specificnu temperaturu tako da je ona za kornjacu hladna sa nekih 20 stepeni. Sve i da ti je voda 25 stepeni, sto ne verujem da je u toku noci, al dobro, kopno mora da bude 5 stepeni toplije od vode. Uopste vazduh koji kornjaca udise mora da bude topliji od vode. Duze vreme izlaganja hladom vazduhu i vodi je sigurna respiratorna infekcija, i bez dobrog veterinara sigurna smrt za tvoju kornjacu. Vidi da li se isplati rizikovati i ustedeti 10 evra za opremu a kornjacu izlagati stalnoj opasnosti.
Sto se tice CLINMAX, VITA SHELL i ostalih gluposti koje se mogu naci po prodavnicama, mogu da ti kazem da ne bacas pare. Za vitamine isto vazi.
Kornjaca ne moze da primi vitamine preko vode, koze, oklopa... Jedini nacin da joj dodas vitamine jeste da natopis suvu hranu vitaminima i das joj da pojede. Ni ovo nema potrebe raditi uz pravilnu ishranu. Kada je hranis mesom i ribom, kornjaca sve sto treba dobija preko hrane. Kreme, kapi, masti i slicno sluze samo neiskusnim hobistima da uzmu pare i ne pomazu oklopu kornjace. Kornjace su u prirodi zdrave i bez mackanja raznim mastima. Za malu kornjacu je normalno da joj je mekan oklop kod repa, ako je na ostalim mestima relativno tvrd, onda je to ok.
Ako hoces da ti kornjaca ima zdrav i lep oklop treba da ulozis pare u rasvetu. Moras imati UV lampu sa 5% uv index-a. To je neophodno za kornjacin pravilan rast. Takodje moras imati i SPOT sijalicu(sijalica kod koje je zadnja strana oblozena aluminijumom tako da baca svetlost u snop), koja nije skupa a neophodna je za normalno funkcionisanje kornjace.
Grejac i lampu(bar SPOT za pocetak) MORAS imati. Kornjaca se bez toga moze za par dana razboleti i uginuti.
Za ostecenje oklopa preporucujem da slikas i okacis sliku ovde da bismo mogli da vidimo. Ovako stvarno ne znamo ni koliko je ozbiljno ni koliko moze da joj steti.
Inace iscitaj dobro forum, informisi se oko ishrane i smestaja i probaj da svojoj kornjaci napravis sto bolje uslove. Zelim ti srecu u tvom novom hobiju i mnogo lepog vremena :)

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: par pitanja od pocetnika
#3
Regularni član
Regularni član


See User information
Hvala na odgovoru.
Svesna sam njene buduce velicine.
Pumpu i grejac planiram da stavim u novom akvarijumu.Mislim da se grejac ne moze postaviti u ovu plasticnu glupost.
Da li ce pomoci ako je stavim do radijatora dok ne nabavim grejac?
Spot lampu imam ovu drugu cu nabaviti kad budem uzimala i ostalo.
Trenutno sam bez foto aparata pa ne mogu lepo slikati ostecenje,veoma je malo pa se ne vidi kad slikam telefonom.
Inace sad cu bas da izmerim temperaturu vode i vazduha kod nje pa da vidim da li je dobro.

Pisano: 28.03.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: par pitanja od pocetnika
#4
Regularni član
Regularni član


See User information
Izmerila sam.Voda 25, vazduh izmedju 27 i 28.
A koliko cesto da joj stavljam te vitamine na hranu?
I jos nesto cula sam da im se daje kalcijum i sipina kost.Zasto?Jel to isto bacanje para?

Pisano: 28.03.2013

Editirano od Aly on 28.03.2013 19:27:04
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: par pitanja od pocetnika
#5
Temperatura vazduha treba da bude od 30 do 35 stepeni. Nemoj ni preblizu radijatora zato sto ce voda ici od pretople do prehladne i kornjaci to jos vise smeta da hladne vode. Neki smestaj vidi sto pre, za dobrobit kornjace.
A za povredu ne znam, probaj da nadjes nesto da slikas i okacis :)

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: par pitanja od pocetnika
#6
Regularni član
Regularni član


See User information
Ok.Nego da li bi mi odgovorio na ovo gore pitanje o vitaminima?
Sutra cu naci fotoaparat pa cu okaciti sliku.
Za smestaj cu videti cim skupim pare,izdvajam vecinu mog dzeparca.Mozes li mi okvirno reci koliki ce biti trosak?
Nisam znala da vazduh mora da bude 30,jer pre kad je lampa bila blize kopnu vazduh i jeste bio 30 a ona tad nije htela da izlazi iz vode.
I kad je hranim mesom ne dajem joj ovu kupovnu hranu za kornjace ili joj dajem po malo od svega? Posto sam ja cula mnogo gluposti o njihovoj ishrani kao sto je to da joj dajem samo one racice sto mi i nije logicno. Rekli su mi cak i da joj dajem samo racice da bi ostala mala

Pisano: 28.03.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: par pitanja od pocetnika
#7
Sipina kost je dobra, ako ne znas sta je sipina kost, to je ono za papagaje sto se okaci na kavez pa on kljuca. Dobro je dati kornjaci da to gricka. Da li ces davati vitamine zavisi od toga cime je hranis.
Sto se racica tice ja ne mogu da se nacudim neozbiljnosti tih ljudi koji prodaju. Da tacno je ako joj samo dajes racice da ce ostati mala, ili preciznije uginuce mala i nerazvijena. Racice dajes povremeno kao poslasticu. Glavna hrana treba da bude riba i meso. Junece, pilece, riba, dzigerica, srce itd. Dobra hrana su i gliste, skakavci, razne bube, insekti itd. U granulama najcesce ima vitamina i ako hranis kornjacu granulama nema potrebe dodavati. A ovako recimo kupis AD kapi, i jednom mesecno ili jednom u 20 dana nakapas kapi u te suve racice ili kockice tubifeksa, pustis da upije i das kornjaci.

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: par pitanja od pocetnika
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosla na forum!

Za pocetak obavezno procitaj sljedece clanke da saznas najosnovnije informacije koje su potrebne za pravilno drzanje:

Crvenouha, zutouha i trostova kornjaca

Smjestaj za vodene kornjace

Prehrana vodenih kornjaca (popis)

Sto se tice samog smjestaja akvarij od 5 litara nemoj ni kupovati, to je jednostavno pre malo. Umjesto toga rađe kornjacu stavi u veliku platicnu posudu, moze biti lavor, kadica za djecu, kutija za stvari itd. Nije bitno u cemu kornjaca boravi sve dok ima prostora i potrebne uvjete. U veliku plasticnu posudu mozes bez problema staviti grijac i iznad staviti lampu za grijanje za pocetak.

Da bi kornjaci ocvrsnuo oklop trebas nabaviti UVA-UVB rasvjetu i hraniti kornjacu pravilno (vidi clanak). Od kupovne hrane je svakako preporucljivo davati kvalitetne granule za kornjace (npr. Tetra ReptoMin) koje sadrze kalcij i vitamin D3.

Citaj sto vise i slobodno pitaj ako ti nesto nije jasno.

Pisano: 28.03.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: par pitanja od pocetnika
#9
Regularni član
Regularni član


See User information
Tek sad shvatam koliko ljudi lupetaju po ovim pet shopovima.
Procitacu ovo.
A ako bih uzimala akvarijum,od koliko litara da uzmem,a da ona u njemu moze da zivi bar sledecih godinu dana?Znaci neko kratkorocno resenje.Tokom sledece godine cu i ja dobiti vecu sobu pa cu imati mesta za neki lepi ogroman akvarijum.
Sutra idem da joj kupim meso.Pa pocinjemo za zdravom prehranom.
Inace kakve to granule spominjete?
I kako joj dajem sipinu kost i koliko cesto?

Hvala Vam mnogo na strpljenju i izvinite ako Vas smaram.

Pisano: 28.03.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: par pitanja od pocetnika
#10
Stranica i sluzi za takve stvari. Nije problem popisacemo sve sto ti treba za narednih godinu dana, samo nam moras reci odakle si, kao i koliko para planiras da ulozis u svoj hobi. Velika razlika postoji u ceni profi opreme i one malo losije kineske, kao i korita za lisce, drva itd i staklenih akvarijuma. Malo nam preciznije samo reci, okvirno koliko planiras da ulozis :)

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh




(1) 2 3 4 ... 6 »



You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum