NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
13 korisnika su online (9 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 13

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


Smeštaj na terasi
#1
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Kori

Ako imas veliku terasu ja na tvom mjestu ne bi previse razmisljao. O kakvoj se konkretno terasi radi?
Ako baru pravilno izoliras prilikom konstrukcije mozes osigurati da unutra nikada ne padne temperatura ispod 4-6 stupnjeva koliko treba za hiberaciju. Taj "staklenik" mozes izvesti na brojne nacine, sve od vlastorucne izrade konstrukcijom od letvica i stakla, kupovanja pravog malog jeftinog staklenika kojeg stavis na vrh, pa do izrade pokrova od PVC stolarije. U najgorem slucaju uvijek mozes imati jaci grijac unutra koji nece dozvoliti da temperatura previse padne za najhladnijih dana.
I naravno neces odmah prvu zimu ubaciti kornjacu unutra da hibernira nego ces napraviti monitoring temperature i sve namjestiti kako spada pa tek iduce godine stavljati u hibernaciju.
Slobodno otvori novu temu ako zelis da razradimo plan.


Ovako, terasa je dugačka nekih 6m, a široka je oko 1,5m. Terasa je do pola sazidana ciglama, a pola je otvorena stim da se mogu spustiti roletne. Nalazim se na prizemlju četvorospratne zgrade, tako da je jedini problem, to što sunce direktno udara nekih 4 sata i to od nekih 12-13 do 16-17 časova, mada to se može rešiti dodavanje lampe za grejanje i za UV rasvetu koja bi radila u periodima kada sunce ne udara direktno. Ali nije potpuni hlad, ostak vremena, samo nema direktnog sunca. Šta treba još da napišem?
Planirao sam da napravim nešto ovako : http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=63353.0;topicseen
Kupio bih neko veliko korito, što veće nađem i pokušaću da napravim neku mini baru. To je sve što za sada znam :)
Pretpostavljam da crvenouhe hiberniraju u vodi? I nije mi najjasnije to oko staklenika, mada mislim da sam ukapirao. Napravio bih kao neki poklopac koji bi išao preko smeštaja?

I jel uopšte pametno praviti smeštaj na terasi s obzirom na to koliko sati bi imala pravo sunce ?

Pisano: 01.09.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Smeštaj na terasi
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
To su jako lijepe dimenzije i kornjaci bi mogao sagraditi cijelo malo carstvo :) Koliko si prostora planirao posvetiti? Mozda bi u jednom kutu bilo dobro napraviti smjestaj povrsine 150x80 cm ili sl.
To sto nemas prvise sunca na terasi je cak i prednost jer bi inace imao problema sa pregrijavanjem vode. Ako se ja jednom odlucim na tako nesto na svom balkonu trebat ce mi chiller koliko sunce grije...
Oko 4 sata direktnog sunca je za kornjacu sasvim dovoljno. Trebao bi promatrati kako sunce pada na terasu pa na temelju toga odrediti lokaciju bare.

Mozda bi ti mogla posluziti korita za vanjska jezera: LINK
Ovaj webshop je u Srbiji drzao sva ta korita, sada im je izgleda ostalo samo ovo malo korito: LINK
Za takva korita bi trebao napraviti konstrukciju koja ce ih podupirati jer su namijenjena za ukopavanje u zemlju, nesto slicno kao za sobnu baru:Slika1 Slika2

Druga opcija je da sagradis drveni/zidani/metalni sanduk te ga oblozis folijom za bare. To je po meni puno bolja opcija jer mozes sam odrediti zeljene dimenzije i dobijes veci volumen vode:
LINK
Na googlu imas hrpu prijera takvih nadzemnih jezera i brojne metode konstrukcije: LINK

Sto se tice ovog linka od kells1 to je dobra metoda za unutarnja jezera, međutim losa za vanjska jezera. PUR pjena sa kojom je zakamuflirano to jezero je jako osjetljiva na UV zracenje. U roku od godine dana se pjena cak i uz indirektno UV zracenje raspadne i pretvori u prah. Ako bi koristio tu metodu na pjenu bi trebao nanijeti cementno ljepilo za plocice ili slicnu masu.

Staklenik je npr. moguce izgraditi na nacin da na sva 4 ruba konstrukcije bare postavis PVC prozore i vrh prekrijes prozorom. Na taj nacin preko ljeta mozes drzati sve otvoreno da kornjaca bude na pravom suncu, a preko zime sve zatvoris i imas vanjski smjestaj. Ima naravno i jeftinijih solucija, npr. napraviti drvenu kutiju, obloziti je stiroporom i preko zime okrenuti naopako preko vrha jezera.
Trebalo bi prvo sve staviti na papir i vidjeti isplativost izgradnje tog staklenika. Jer postoji velika vjerojatnost da je puno jeftinije nabaviti mali hladnjak za kontroliranu hibernaciju nego izolirati i dogrijavati taj smjestaj zimi.

Pisano: 02.09.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Smeštaj na terasi
#3
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Planiram celu terasu da sredim, pošto se tamo svašta trenutno nalazi. A moram da vidim još sa majkom koliki smeštaj dopušta da napravim, ali minimum će biti 150 cm dugačak. I meni se trenutno više sviđa ova druga opcija, ali moram još sve da vidim ovih dana. A videću i cene manjih hladnjaka koliko koštaju, pa bi možda to bila i bolja solucija. Sve u svemu, ovih dana, a i nedelja ću dobro da razmislim. Još samo kada bih mogao nabaviti neku mosušnu za ovaj akvarijum što sada imam bilo bi odlično :)


E i hvala ti na pomoći!

Pisano: 02.09.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Smeštaj na terasi
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Trebao bi malo obilaziti trgovacke centre koji prodaju stvari za kucu i vrt i vidjeti koji su ti sve materijali dostupni i po kojoj cijeni pa na temelju toga razraditi plan. Mogu ti pomoci oko nacrta, nema problema.
Sve dok ce drzava dozvoljavati uvoz jeftinih kornjaca poput crvenouhih tesko da ce se u pet shopu naci nesto malo skuplje poput mosusnih. Probaj se povezati sa kolegama teraristima iz svog kraja, dosta ljudi cesto ide u Budimpestu na sajmove gdje su dostupne brojne vrste vodenih kornjaca.

Pisano: 05.09.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Smeštaj na terasi
#5
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ovih para dana sam se baš našetao po gradu, obilazeći svakakve radnje. Ići ću sada u nedelju na najlon pijacu(to je buvlja pijaca na kojoj ima svega) pa ću da vidim šta ima tu. Tražio sam neko veliko korito, ali najveće što sam našao je svega 85l, tako da najverovatnije prelazim na onu varijantu sa drvenom konstrukcijom i onom ceradom.
Bio sam se raspitivao u radnji ns exotic, da li postoji mogućnost da se nabavi mosušna, ali jako je komplikovano oko papira i svega, jedino ako bi je nelegalno doveo u Srbiju.

Ako mi bude trebala pomoć bićeš prvi kome ću se obratiti :)
Odlučio sam se ipak da kupim manji hladnjak, mislim da je tako jednostavnije, a možda i jeftinije. Tako da smeštaj planiram da završim do proleća, pa se ni ne žurim previše. Trenutno razmatram sve opcije.

Pisano: 05.09.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Smeštaj na terasi
#6
Početni član
Početni član


See User information
Ovako zeleo sam da vas pitam da li neko od vas ima iskustva sa pravljenjem jezeraca na terasi us pomoc gotovih korita. Konkretno me interesuje korito od 250 l. Svako iskustvo mi je dobro doslo
Nalazim se u BG

Pisano: 06.09.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Smeštaj na terasi
#7
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Evo snimka kako možeš to izvesti:


Još primera:

primer1

primer2

Pisano: 06.09.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Smeštaj na terasi
#8
Početni član
Početni član


See User information
Sreo sam ovaj snimak vec na youtubu ali to je za unutrasnje a ne za spoljasnje drzanje. Ja nemam kornjace(mada mozda uzmem) ali sam video da na ovom forumu pricate o gotovim koritima za jezerca koja mene interesuju. Konkretno sam planirao zlatne ribice ili koi sarane, mada mozda bih mogao i neku kornjacu ali ako moze da uz odgovarajucu opremu prezimi napolju?

Pisano: 06.09.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Smeštaj na terasi
#9
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pa to su ta gotova korita koja se ukopaju u dvorištu. Mogu hibernirati u tom smeštaju imaš na početku ove teme nešto o tome.

Pisano: 06.09.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Smeštaj na terasi
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Odlicni linkovi Toni!

@mixa - kod koristenja tih gotovih korita ih je samo vazno dobro poduprijeti. Kako su ta korita namijenjena za ukopavanje u zemlju njihove stijenke nisu pretjerano debele i korita su relativno savitljiva. Vecina tih korita nije u stanju samostalno stajati i zato se oko njih gradi drvena konstrukcija koja ih podupire odozdo i oko gornjeg ruba. Ako smjestaj ne bi bio za kornjacu ne moras oko njega graditi platformu niti ogradu, samo ga podbocis. Mozes ga podbociti i vrecama pijeska, ciglama...tvoj izbror. A da se ta podbocenja ne vide mozes oko jezera staviti spojene preckice trske ili bambusa: LINK
Sto se tice volumena od 250l to je pogodno samo za klasicne zlatne ribice, pre malo je za odrasle kornjace ili koi sarane koji narastu 80-100 cm!
Također imaj na umu da se voda u tom jezercu ne bi smjela pregrijavati, tako da ti to jezero ne moze stajati vani na suncu cijele dane jer koje god zivotinje stavis unutra ce se skuhati!

@Toni, vjerojatno si vec vidio ovu seriju od oko 14 videa, no u slucaju da nisi pogledaj konstrukciju nadzemnog jezera po zeljenim dimenzijama:



Sto se tice obicne mosusne kornjace one nisu na CITES listi tako da ti ne treba nikakva dozvola za drzanje, samo ih se treba nekako uvesti.

Pisano: 08.09.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum