NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
6 korisnika su online (6 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 6

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


Pozdrav
#1
Početni član
Početni član


See User information
Sve vas pozdravljam !!!
Dolazim iz slavonskog broda.Već se godinu dana bavim akvaristikom i imam toplovodni 75 l akvariji,tako da imam iskustva sa grijačima,rasvjetom,filterima...............
Dosta sam čitao o kornjačama na ovom forumu pa me nemojte gnjaviti o informacijama što se tiče rasvjete,grijača itd. Sve to već znam,samo mi je prostor problem.
Imam pitanje.
Ostao mi je prazan mali 10 l akvariji dimenzija 40 x 23 x 21
Jel postoji naka mala kornjača koja bi tu preživila ?!

Pisano: 04.06.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pozdrav
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosao na forum!

Lijepo je sto imas osnove akvaristike, vecina ljudi to tek mora nauciti kada dođe ovdje.

Nazalost akvarij 40x23x21 je premalen za drzanje bilo koje vrste kornjace na duzi rok. To su zivotinje koje proizvode jako velike kolicine otpada pa bi se tako mala kolicina vode jako brzo zagadila, zasitila otpadnim tvarima prije nego filter ima vremena obaviti svoje.

U Hr. trenutno imas izbor dvije vrste kornjaca.
Trachemys scripta (zutouha, trostova) koja za prvih godinu dana treba akvarij od oko 50-60 l, a kada naraste do nekih 15-30 cm duzine oklopa akvarij 150x50x50 cm. Tako da ovu kornjacu nikako ne bi trebao nabavljati ako ti je prostor problem.

Druga manja vrsta Sternotherus odoratus (obicna mosusna kornjaca) za prvih godinu dana treba 40-50 l akvarij, a kada naraste (do nekih 10 cm duzine oklopa) treba 80x40x40 cm. Ova kornjaca ima samo 25 mm kada kupis skroz malu tako da bi je prvih 6 mjeseci i mogao drzati u 40x23x21 cm uz uvjet da je tada preselis u nesto vece.

Imaj na umu da kornjace uz pravilnu brigu mogu zivjeti 40-50 godina tako da treba dobro razmisliti uklapa li ti se kornjaca u buduce zivotne planove.

Pisano: 05.06.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pozdrav
#3
Početni član
Početni član


See User information
Hvala ti na informacijama !!
Pošto živim u malo zaostalom gradu Slavonskom brodu mogu nabavit samo žutouhu kornjacu
U trgovini ih drže 20 u manje od 15 l ( barem je u Sl. brodu )
Ja sam mislio napravit onaj povišeni poklopac,da bude 30 cm iznad akvarija filter vec imam,uz poklopac bi namontirao svijetlo,ostavio
rupe za ventilaciju i napravio visece " kopno " ( da visi s poklopca)
Grijac mi nije problem nabavit.
Sad pitanje: Koja je bolja lampa Uv-a ili Uv-b ?
Jel ja mogu nabavit samo jednu.
Kornjacu bi hranio ovako: 1 dan zelena salata 2 dan hrana za kornjace 3 dan vodeno bilje iz mog akvarija 4 dan neko meso itd.
Kolko bi dugo to funkcioniralo?
Davo bi joj i vitamine kao npr. sipina kost i tako.
Koja je kornjača jednostavnija za držanje, žutouha ili ta druga što si napisao ? I ako može malo više informacija o svakoj
Kada sam pogledao slike na guglu te druge kornjace ucinulo mi se da sam je vidio u jednom pet shopu u sl. brodu

Pisano: 06.06.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pozdrav
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Nemoj impulsno kupovati kornjacu jer ces kasnije pozaliti. U pet shopovima drze kornjace u svakakvim uvjetima i prodaju ih u plastikama s palmicom, zato si i dosao ovdje da ne napravis gresku. Ako ti je prostor problem onda ti se isplati i otici do Osijeka po malu mosusnu kornjacu. Ipak kupujes ljubimca za sljedecih 40-50 godina pa ti se itekako isplati potruditi na pocetku s nabavom manje vrste jer ces dugorocno ustedjeti puno novaca i briga oko ogromnog smjestaja.

UVA zrake i UVB zrake su obje dio suncevog spektra i obje vrste zracenja su potrebne za zutouhu/troostovu kornjacu. Za male akvarije je potrebno imati spot lampu za grijanje kopna, te UVA-UVB neonku ili stednu zarulju za gmazove (jedna lampa sadrzi oba spektra).
Mosusna kornjaca primjerice uopce ne treba skupocjenu UVA-UVB rasvjetu nego joj je dovoljna obicna spot lampa za grijanje kopna.

Mlade zutouhe/troostove se hrane 2x dnevno mesnatom prehranom, u vecini slucajeva mladunci uopce ne prihvacaju bilje, to tek kasnije dolazi na red.
Mosusna kornjaca je potpuni mesozder cijeli zivot pa je i prehrana puno jednostavnija.

Ne razumijem na sto se odnosi pitanje "Kolko bi dugo to funkcioniralo?"?

Vitamine kornjacama uz pravilnu prehranu nije potrebno niti bas pozeljno davati.

Zutouha (Trachemys scripta scripta) i troostova (Trachemys scripta troosti) pripadaju istoj vrsti, samo su druge podvrste. Razlikuju se samo po drugacijem rasporedu sara na glavi, sve ostalo je isto, od brige pa do velicine.

Pisano: 06.06.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pozdrav
#5
Početni član
Početni član


See User information
Jel mi možeš opet napisat ime vrste koja treba samo spot lampu za grijanje kopna,i koja naraste manje. ( pročitao sam da mužijaci narastu manje,neznam jel to istina ? ali sam pročito kako odredit spol kod kornjača )Znači ako uzmem tu vrstu ne treba mi Uva-Uvb lampa.
Jel se te kornjače što manje narastu mogu naručit brzom dostavom iz pet šopa iz osijeka ili da pitam ovaj pet šop u kojem ja kupujem
da ju naruče?
Pod pitanje : koliko će to funkicionirati mislim koliko dugo će kornjača poživiti

Pisano: 06.06.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pozdrav
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Ninjaturtle
Jel mi možeš opet napisat ime vrste koja treba samo spot lampu za grijanje kopna,i koja naraste manje. ( pročitao sam da mužijaci narastu manje,neznam jel to istina ? ali sam pročito kako odredit spol kod kornjača )Znači ako uzmem tu vrstu ne treba mi Uva-Uvb lampa.
Jel se te kornjače što manje narastu mogu naručit brzom dostavom iz pet šopa iz osijeka ili da pitam ovaj pet šop u kojem ja kupujem
da ju naruče?
Pod pitanje : koliko će to funkicionirati mislim koliko dugo će kornjača poživiti


Ovdje imas clanak o obicnim mosusnim kornjacama: Sternotherus odoratus Ove kornjace rijetko izlaze na suho suncati se, sve potrebne vitamine dobivaju iz hrane zato im ne treba UVB rasvjeta za metabolizam kalcija.

Muzjaci kod navedenih vrsta kornjaca jesu u vecini slucajeva manji, no uvijek ima iznimaka. Osim toga spol kornjace tek mozes znati kada kornjaca odraste i spolno dozrije.

Pet shopovi u Hr. srecom ne salju zivotinje postom. Ako ti je dovoljno stalo do kornjace kao ljubimca ne bi ti trebao biti problem otici po nju. Mozes ju probati naruciti u lokalnom pet shopu.

Za zivotni vijek sam ti napisao vec, vodena kornjaca moze zivjeti 40-50 godina. To je dakle ljubimac za cijeli zivot!

Pisano: 07.06.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pozdrav
#7
Početni član
Početni član


See User information
Sad je problem što u Slavonskom Brodu nema take kornjače.
A ne mogu po nju u Osijek jer još nemam vozačku,a niti auto.
Jel postoji spot lampa koja ima UV spektar ( ili tako nešto )
Jel postoji na ovom forumu neki tekst o žutouhim kornjačama,da malo proučim prije nego što nabavim.
Pitat ću pet šop u kojem kupujem,jel žele naručit kornjaču.

Pisano: 07.06.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pozdrav
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ni ja nisam vozac, ali tako nesto me ne bi sprijecilo da sjednem na bus i obavim sto trebam. Jer biti ce ti puno jeftinije sada na pocetku platiti kartu da nabavis manju i jednostavniju kornjacu, nego kupovati UVA-UVB rasvjetu, a kasnije jako velik i skup akvarij za kojeg ces morati razmjestiti cijelu kucu da ga uspijes negdje smjestiti.

Na pocetku si napisao da puno znas o potrebnoj opremi no na temelju pitanja vidim da bas nije tako. Specijalizirane spot lampe za gmazove mogu imati samo UVA dio spektra, no ne sadrze onaj vazniji UVB dio spektra. Procitaj sljecece clanke pa ce ti biti jasnije:

Smjestaj za vodene kornjace

Evo tekst o zutouhim:

Crvenouha, zutouha i trostova kornjaca

Pisano: 08.06.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pozdrav
#9
Početni član
Početni član


See User information
Vidjet ću što mogu napravit što se tiče naručivanja nezahtjevnije kornjače u pet šop u kojem ja kupujem.
Pitanje za kraj: Koja je važnija uv-a ili uv-b rasvjeta?
I jel može da imam samo uv-b bez uv-a.

Pisano: 08.06.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pozdrav
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Kori
UVA zrake i UVB zrake su obje dio suncevog spektra i obje vrste zracenja su potrebne za zutouhu/troostovu kornjacu.

Pisano: 08.06.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum