NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
20 korisnika su online (11 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 20

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika






Pitanja u vezi vanjskog smještaja
#1
Početni član
Početni član


See User information
Ovako.
Imam 2 kornjače koje već godinama žive u akvariju. Već mi ih je žao gledati unutra jer znam da zaslužuju više pa sam ih odlučila preseliti u vanjsko jezerce. Znam da već ima puno raspravljanja na ovu temu ali nisam mogla naći odgovore na sva pitanja. Ugl. nebudem stavljala nikakvu posudu, nego će to stari iskopati, postaviti kamenje unutra, neki šljunak, obalicu i to bude sve ograđeno. E sad pitanja:

1. Treba li grijač?
2. Smiju li biti po zimi unutra? Pretpostavljam da ne jer sam negdje čitala da akvarijske kornjače rijetko hiberniraju ili tako nešto ali pitam za svaki slučaj.
3. Mogu li one unutra biti s ribama? Ribe nisu ni velike ni male, one crvene i smeđe barske. Hoće li se poklat unutra?
4. Kiša? Treba li ih maknuti ili mogu napraviti neku vrstu krovića ispod kojeg će se sakriti?

I peto, koje nije vezano uz smještaj nego za moju 5 godina staru crvenouhu kornjaču. Ženka je i jučer kad sam im mijenjala vodu, primijetila sam da onako kod repića, točnije između stražnjih nogu i repa, koža joj je nekako roza. Prvo sam mislila da mi se učinilo, a kasnije je ta roza boja nestala. Pomislila sam da možda ima jaja koja moraju van jer sam opipala i bilo je tvrdo. Ak uopće kornjače nesu jaja bez da se pariju?

Nadam se brzom odgovoru i zahvaljujem se usput :)

Pisano: 19.07.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pitanja u vezi vanjskog smještaja
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosla na forum!

Na ovoj stranici za sada nemamo konkretan clanak o izradi vrtnih jezera, preporucam ti da na internetu potrazis clanke na tu temu. Da li ste planirali koristiti foliju za vrtna jezerca ili betonirati?

Nisi napisala o kojoj se vrsti kornjaca radi. Ukoliko je rijec o crvenouhim, zutouhim, trostovim ili slicnim suptropskim kornjacama njih mozes drzati vani samo tijekom ljetnih mjeseci (osim ako se ne javljas negdje iz primorja gdje je klima suptropska) i tada ti nije potreban grijac. Preko zime ih mozes drzati u akvariju ili ih stavljati u kontroliranu hibernaciju u podrum, garazu ili sl. gdje je temperatura zimi 4-6 stupnjeva iznad nule.
Postoji velika sansa da ce ti kornjace loviti ribe. E sad ovisno o vrsti i velicini riba, te o velicini samog jezera ce ih uspjeti uhvatiti. Trebala bi napisati malo vise informacija o svemu da uopce mozemo predpostavljati kakve izglede ribe imaju.
Ukoliko ce jezero biti dovoljno veliko i duboko (barem 120 cm) kornjace ce se za vrijeme kise skloniti u dublji dio jezera gdje je temperatura manje-vise konstantna.
Jezero u svakom slucaju trebas dobro ograditi kako kornjace ne bi pobjegle ili da ih nesto ne bi napalo (psi, macke...). Ideje kako ograditi vanjski smjestaj mozes naci ovdje: LINK

Bilo bi najbolje kada bi mogla uslikati to crvenilo ako se opet pojavi. Zenke nose jaja bez obzira da li su se parile ili ne. Tijekom tog perioda im se drasticno promijeni ponasanje...ovdje imas primjer gdje sam opisao kako to prepoznati: LINK

Pisano: 21.07.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pitanja u vezi vanjskog smještaja
#3
Početni član
Početni član


See User information
Imam Graptemys pseudogeographicu i Trachemys scriptu.
Ma zapravo, ribe i nisu tako važne jer planiramo napraviti veće jezerce i onda ga pregraditi nekom mrežicom, tj raspoloviti u vodi. Ali ribe su čini mi se ovakve: http://www.prnjavor.info/news/data/upimages/crvena_riba_ukrina.jpg
Na jednoj strani bi bile ribe, na drugoj ove dvije. Za foliju i betonažu nisam sigurna ali mislim da bude betonaža, tj zabetonirali bi veće kamenje unutra. U svakom slučaju na to sve ide šljunak neki.
Za ogradu oko jezera znam jer sam imala već loše iskustvo, stavila sam 2 kornjače unutra pa mi 1 pobjegla :(
120 cm, pamtim.
Javljam se iz Zagorja, btw. Ništa od hibernacije u jezeru :D Kad smo već kod toga, možete mi nešto više reći o toj kontroliranoj hibernaciji ili dati neki link?

Dalje. Ovo crvenilo / rozilo nisam primijetila od onog dana kad sam prvi put to vidla, ali budem slikala ako se opet pojavi. I proučila budem ovaj zadnji link.

Još jedna stvar. Toj mojoj ženki (Bubi, jer nisam znala jel je ženka ili muško :D) se počeo udvarati ovaj mali pseudogeografik. Barem se nadam da je muško. Zove se Elvis :D Uglavnom, on je malen i nebude više rasel jer sam preuzela kornjače od frendice koja ih je držala u malom akvariju i nije imala ama baš nikakve uvjete za njih, a i prehrana je bila loša. Velika od glave do repa ima 17 cm, a široka je 13 i neke cm. Elvisova duljina je 9 cm, a širina 7.
Kaj se tiče udvaranja, pretpostavljam da nema šanse da se jaja oplode pošto je Bubi veća od Elvisa valjda 5 puta xD. Ali bilo je lijepo za vidjeti.

Hvala na odgovorima i pomoći i ispričavam se na romanima koje pišem ali stvarno bi im htjela pružiti što bolji život.

Pisano: 21.07.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pitanja u vezi vanjskog smještaja
#4
Početni član
Početni član


See User information
I da, hvala na dobrodošlici!

Pisano: 21.07.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pitanja u vezi vanjskog smještaja
#5
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Su to obicne zlatne ribe ili koi sarani? Ili neka autohtona/udomacena vrsta?

Da bi kornjace bilo sigurno stavljati u hibernaciju moraju biti dobro hranjene i u potpunosti zdrave. Kako se zima blizi kornjace ce sve manje jesti zbog hladnog vremena, a negdje 3 tjedna prije hibernacije trebas u potpunosti ukinuti hranjenje. Za to vrijeme ce se probavni trakt u potpunosti isprazniti. To je vazno zato jer ako kornjaca u hibernaciju uđe sa hranom u probavi to ce truliti i kornjaca ce uginuti zgog nastanka plinova. Kada su pripreme gotove preostje ti samo kornjace staviti u posude sa vodom u podrum (moraju biti u mraku). Voda mora biti dovoljno plitka da kornjaca moze gurnuti vrat van i disati, a opet dovoljno duboka da se moze okrenuti u slucaju da se prevrne. Voda se mijenja po potrebi na nacin da sto manje uznemiravas kornjace. Ako sada imas jos akvarij mozda bi bila dobra ideja da ove zime mjeris temperature i trazis pogodno mjesto za hibernaciju, pa provodis hibernaciju tek one sljedece zime. Jos jedna vazna stvrje da u tom prostoru nema glodavaca koji bi mogli izgristi kornjace.

Sto se tice razmnozavanja te kornjace su iz razlicitih rodova pa u pravilu ne bi trebalo doci do oplodnje cak i ako se pare.
No inace ove pet shop vrste kornjaca nije pozeljno namjerno razmnozavati jer ih i ovako vec ima na lopate i prave veliku ekolosku stetu u habitatima diljem svijeta. Ako hoces jos kornjaca jednostavno ih udomi, nemoj pogorsavati situaciju namjernim razmnozavanjem.

Citaj sto vise i pitaj sve sto te zanima, tu smo da pomognemo

Pisano: 22.07.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pitanja u vezi vanjskog smještaja
#6
Početni član
Početni član


See User information
Ma iskreno pojma nemam... Djed ih je odnekud donesel. Mislim da nisu koi šarani jer kolko sam vidla na slikama, koi šarani su baš onak šareni, a ovo zgleda baš ovak kak je na slici i te veličine, dakle cijela je crvena. A ima i smeđih. A vjerojatno je onda neka udomaćena vrsta, kaj ja znam. Ribe sad nisu bitne :P

Što se tiće razmnožavanja, nisam ja niš namjerno radila nego sam ih samo jedan dan zatekla tako. Elvis i Bubi žive već dugo zajedno u akvariju.
Za hibernaciju ću razmisliti, hvala na uputama.

To je to za sad, javim se ak budem imala pitanja, velika hvala :)

Pisano: 23.07.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum