NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
17 korisnika su online (13 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 17

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




« 1 2 (3)


Re: poludela
#21
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Pa dobro, imao sam 5 iz biologije, ako mislite da ne znam da će jaja biti "mućka"... a dobro možda je jednog dana "odvedemo na parenje".
Nismo joj davali sipinu kost, ali ubacimo onu "bijelu kornjaču" koja se polako otap au vodi i povećava koncentraciju kalcija u vodi. Moguće da ako joj tako nešto treba može i to gricnuti...
'Ajde danas ću napraviti neki pješčanik onako priručni za početak, pa ćemo vidjeti

Pisano: 03.06.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: poludela
#22
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Ado
dobit ces jos malih kornjacica,ona kopa zato sto treba da snese jaja


Pretpostavljam da se salis, ali nemoj plasiti covjeka, bez muzjaka i hibernacije nema mladunaca.[/quote]

pqa dobro malo sam se salio,malo vise znam da bez oplodnje nema nista i hibernacije zato sam i napisao da nemam iskustva da ce ce odgovoriti oni koji imaju iskustva

Pisano: 03.06.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: poludela
#23
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Vidio sam jutros da i zadnjim nogama malo "kopa" tj pokušava kopati. Prvo pokuša s prednjim nogama, a onda i zadnjim kao da se pokušava ukopati.
Dakle moram joj hitno osigurati neki pješčanik, a sad kako ću to izvesti pojma nemam.
Uzeo sam svojevremeno neki treset od kokosa ne znam da li to može zamijeniti pijesak?
ili da joj napravim na ovom "kopnu" neki dio sa pijeskom, ali to mi se čini da je premalo...
Ako imate savjet, javite.

Pisano: 04.06.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: poludela
#24
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Evo defiitivno da potvrdim:
Razlog "ludovanju" je bio taj što je željela snijeti J A J E !
Na žalost to je već obavila dok smo došli kući s posla, i tokako je @Kori i pretpostavio - u vodu. Ne znam što dalje, i ne znam da li će toga biti još...
Ništa, morat ćemo malo drugačije srediti kopno tako da ubuduće znam!
Zanima me, koliko to često se događa?
Jednom godišnje ili???

Pisano: 04.06.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: poludela
#25
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Winx
Pa dobro, imao sam 5 iz biologije, ako mislite da ne znam da će jaja biti "mućka"... a dobro možda je jednog dana "odvedemo na parenje".

Citiraj:

Pisano od: Ado
pqa dobro malo sam se salio,malo vise znam da bez oplodnje nema nista i hibernacije zato sam i napisao da nemam iskustva da ce ce odgovoriti oni koji imaju iskustva


Ok, ok, nemojte mi zamjeriti Ali evo jedne interesantne cinjenice. Kornjace imaju mogucnost pohrane muskih spolnih stanica i po nekoliko godina, tako da se kornjaca ne mora bas svaki put pariti da bi oplodila jaja.

Citiraj:

Pisano od: Winx
Nismo joj davali sipinu kost, ali ubacimo onu "bijelu kornjaču" koja se polako otap au vodi i povećava koncentraciju kalcija u vodi. Moguće da ako joj tako nešto treba može i to gricnuti...


Ta bijela kornjacica ti nista ne valja, to je samo jos jedna komercijalna glupost koja ce ti biti prodana uz kutiju sa racicima i posudom sa palmom kad kupujes malu kornjacu.
Sama cinjenica sto taj blok tvrdne vodu ne znaci da ce i kornjaci oklop biti tvrđi. Također su napravljena istrazivanja gdje je utvrđeno da je kalcij u tom bloku u "pogresnom" obliku, tj. da kornjaca nema velike koristi ako ga pojede.
Puno je jeftinije i bolje koristiti sipinu kost ili ljuske od jajeta u tu svrhu.

Citiraj:

Pisano od: Winx
Uzeo sam svojevremeno neki treset od kokosa ne znam da li to može zamijeniti pijesak?


Treset moze zamijeniti pijesak, ali razmisli kako ce poslije izgledati akvarij jer ce dosta toga zavrsiti u vodi...mislim da je iz tog razloga bolje koristiti pijesak.

Citiraj:

Pisano od: Winx
Evo defiitivno da potvrdim:
Razlog "ludovanju" je bio taj što je željela snijeti J A J E !
Na žalost to je već obavila dok smo došli kući s posla, i tokako je @Kori i pretpostavio - u vodu. Ne znam što dalje, i ne znam da li će toga biti još...
Ništa, morat ćemo malo drugačije srediti kopno tako da ubuduće znam!
Zanima me, koliko to često se događa?
Jednom godišnje ili???


U tom slucaju kornjace obicno pojedu jaja. Tako da ako nisi bio doma ne mozes biti siguran koliko ih je snijela, polomila i pojela. To obicno mozes vidjeti po masnom sloju na povrsini vode.
Ne mozes znati koliko ce jaja imati. Prosle godine je jedna moja crvenouha snijela 17 (ne odjenom), a ove negdje 6. Kornjace mogu polagati jaja i po nekoliko puta godisnje, s obzirom da su u akvarijskim uvjetima gdje je uvijek toplo nema bas nekih pravila.
Nastoj joj osigurati mjesto za polaganje jer je polaganje u vodu stresno za njih i moze doci do komplikacija (distocije).

Pisano: 04.06.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: poludela
#26
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Kori

Citiraj:

Pisano od: Ado
pqa dobro malo sam se salio,malo vise znam da bez oplodnje nema nista i hibernacije zato sam i napisao da nemam iskustva da ce ce odgovoriti oni koji imaju iskustva


Ok, ok, nemojte mi zamjeriti Ali evo jedne interesantne cinjenice. Kornjace imaju mogucnost pohrane muskih spolnih stanica i po nekoliko godina, tako da se kornjaca ne mora bas svaki put pariti da bi oplodila jaja.


znao sam da su kornjace po neki stvarima cudne i specificne ali ovo je bas fenomen,znam da postoji i kod ljudi ovako slicno,to jeste da je zena u sebi 40 god nosila bebu koja se nije razvila,a bila je ziva nekih trideset godina u utrobi majke,to sam slusao na vijestima

a @winx i ja bih ti preporucio pjesak,i znam da es uzivati u malim konjacama ako sve bude uredu zato im pokusaj osigurati dobar smjestaj

Pisano: 04.06.2009

Editirano od Kori on 05.06.2009 11:54:00
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: poludela
#27
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Ma koje male kornjače...jedino ako je bezgrešno, ili ako uzme ključ i ode negdje oko se smucati dok nas nema kući ;)...
ajooooooooooooooj nekoliko puta godišnje...naje*o am :-O

Pisano: 04.06.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: poludela
#28
Početni član
Početni član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Kori

Kada kornjaca nosi jaja ona obicno kopa gnijezdo sa straznjim nogama. Evo jednog videa: LINK
Najbolje bi bilo da popipas da li ima jaja da budes siguran.
U akvarij bi trebali postaviti veliku posudu sa pijeskom. Posuda bi trebala biti dovoljno velika da kornjaca moze birati mjesto za polaganje i duboka 10-15 cm. Ako joj uvjeti nece odgovarati u toj posudi nece htjeti raditi gnijezdo i drzati ce jaja sve dok ih nece morati izbaciti (onda najcesce zavrse u vodi).



Kazite mi molim Vas, konkretno kako treba napraviti, kako da izgleda i gde staviti takvu posudu (ako moze sa slikom). Mi imamo akvarijum od 100 lit. kornjacu staru 2.5 godine, lepu zdravu, a po sadasnjem ponasanju i vasim komentarima mnogo ste nam pomogli da skontamo da je verovatno u pitanju polaganje jaja.

Hvala mnogo unapred.

Pisano: 04.07.2009

Editirano od Kori on 04.07.2009 21:15:00
Editirano od Kori on 04.07.2009 21:17:10
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: poludela
#29
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: dragana
Citiraj:

Pisano od: Kori

Kada kornjaca nosi jaja ona obicno kopa gnijezdo sa straznjim nogama. Evo jednog videa: LINK
Najbolje bi bilo da popipas da li ima jaja da budes siguran.
U akvarij bi trebali postaviti veliku posudu sa pijeskom. Posuda bi trebala biti dovoljno velika da kornjaca moze birati mjesto za polaganje i duboka 10-15 cm. Ako joj uvjeti nece odgovarati u toj posudi nece htjeti raditi gnijezdo i drzati ce jaja sve dok ih nece morati izbaciti (onda najcesce zavrse u vodi).



Kazite mi molim Vas, konkretno kako treba napraviti, kako da izgleda i gde staviti takvu posudu (ako moze sa slikom). Mi imamo akvarijum od 100 lit. kornjacu staru 2.5 godine, lepu zdravu, a po sadasnjem ponasanju i vasim komentarima mnogo ste nam pomogli da skontamo da je verovatno u pitanju polaganje jaja.

Hvala mnogo unapred.


Pozdrav i dobro dosli na forum!

Koliko je kornjaca velika i o kojoj se vrsti radi? Mislim da je kornjaca jos pre mlada da bi nosila jaja.

Posuda za polaganje jaja se moze izvesti na brojne nacine. To moze biti obicna plasticna kutija postavljena unutar akvarija, staklena polica sa pijeskom, nadogradnja pokraj akvarija itd. Vise o tome ima u ovom clanku u sekciji kopno: LINK

Dodatne ideje (izvedba pomocu staklene pregrade) mozete pronaci ovdje.

Pisano: 04.07.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: poludela
#30
Početni član
Početni član


See User information
Hvala najlepše za brz odgovor. Onog dana sam bila u takvoj 'frci' oko kornjačinog ponašanja da nisam stigla ni da se kulturno prijavim.


Moje ime je Dragana, a kornjača je ljubimac naše ćerke Maje. Imamo kornjaču od februara 2007 kada smo je kupili kao malu, a sada ima 2.5 godine.

Šaljem slike kornjače od pre nekih 2 meseca.

U početku smo je hranili kupovnom hranom - najviše račićima. U poslednjih godinu dana, osim račića dajemo mu/joj i pileće kuvano, džigerice, ribu i dr.

Halapljiva je i pojede sve što joj pružimo - i to u ogromnim količinama.

Pre dva dana se ponašala onako 'čudno'. Obzirom da akvarijum ima jedan kamen kao kopno, ne znamo kako da se organizujemo da joj obezbedimo psekovit teren gde bi eventualno položila jaja.

Kornjaču izvadimo iz akvarijuma samo na svakih 10-15 dana kada i čistimo akvarijum. Malo je pustimo da šeta po dvorištu - travi i posle 20-30 minuta je vratimo nazad.

Dodaj datoteku:



jpg  Micko 1.jpg (989.42 KB)
947_4a5207d2c0df1.jpg 2272X1704 px

Pisano: 06.07.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum