NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
10 korisnika su online (8 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 10

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


Kineska prugasta kornjaca - tražim savjete
#1
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Lijep pozdrav,

prije tjedan dana kupila sam kinesku prugastu kornjaču staru otprilike tri mjeseca (barem su mi tako rekli u ZooCity-u). Nabavila sam akvarij veličine 60x30x30, UV-B/UV-A žarulju (Trixie Desert Pro Compact), žarulju za grijanje (Trixie Infrared Heat Spot-Lamp), za pripremu vode - Tetra, ReptoSafe i od gotove hrane - Sera, Raffy P, osnovnu hranu za kornjače te sam kupila Nutrafin basix Plus Kalcij koji još nisam stavila u vodu (ne znam je li potrebno to uopće koristiti, molim savjet). Grijač za vodu nisam kupila jer mi je temperatura vode 26,5°C (trebam li ga uopće nabavljati s obzirom na trenutačnu temperaturu vode?) Nedostaje mi filter koji namjeravam nabaviti ubrzo, a sada bez filtera vodu mjenjam svaka 2-3 dana. Što se tiče hranjena hranim ga dva put na dan ujutro oko 9 i navečer oko pola devet (je li to prevelika vremenska razlika?), hranim ga samo gotovom hranom iako sam mu prvih par dana znala dati i malo zelene salate, ali u ZooCity-u su mi rekli da je njima dovoljna samo gotova hrana dok su ovako mali (primjtila sam da svi na forumu kažu da je to samo dopuna hrani, ne znam što da radim, može pomoć?)

Je li problem to što kornjača ne izlazi iz vode? U ovih tjedan dana izašao je samo prvi dan i od tada više ne izlazi. Malo proviri glavom iznad vode, ali ništa više, tu i tamo zna se popest po staklu koje je namjenjeno za izlaženje na suho, ali ni tada ne izađe cijeli nego na pola i ubrzo se vrati. Ne razumijem zašto, ali negdje sam pročitala da ne izlaze ako im vani ne odgovara temperatura (temperatura zraka mu je oko 30-32°C, je li to i dalje hladno za njega, prevruće ili mu je taman?) ili da ne izlaze jer se na suhom osjećaju ugroženima. Što je od ove dvije tvrdnje točno ili postoji i treće rješenje?

Čitala sam da se oklop kornjača ne čisti, nego da to kornjače same rade izlaskom na suho i sunčanjem, ali moj Sheldon ne izlazi, po oklopu su mu se počele pojavljivati kao bijele mucice od prašine je li to normalno ili se to ipak treba nekako očistiti?

Ako mi netko može dati još poneki savjet o tim kornjačama bila bih jako zahvalna, pročitala sam cijeli članak o kineskim prugastim kornjačama od člana Kori koji mi je uvelike pomogao za nabavljanje moje prve kornjače.

Unaprijed hvala, Ivana

Pisano: 17.09.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Kineska prugasta kornjaca - tražim savjete
#2
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Bok, Ivana,
iako nisam nešto pretjerano iskusna (imam istu kornjačicu kao i ti, tek nešto malo duže - tri tjedna) javljam ti se jer ovdje više nema gotovo nikoga pa da barem nas dvije možemo međusobno razmjenjivati iskustva i savjete :)

Dakle, da krenemo od početka: imamo iste dimenzije akvaterarija, žarulje sam ja kupila u dućanu Egzotika u Tratinskoj (imaju daleko bolje izbor za reptile i gmazove od Pet Shopova) - UVB žarulju Sylvania Reptistar UV compact UVB (8%), 23 W, daylight 6500 K i žarulju JBL ReptilDay Halogen 50W (1% UVA, dnevni spektar 2900 K za svjetlost i toplinu).
Isto tretiram vodu s ReptoSafe.
Od hrane ima Reptomin one zelene štapiće, imali smo i škampe, ali sam to bacila jer sam dosta čitala na internetu o prehrani i svugdje piše da je to smeće. Dajem mu i piletinu, pastrvu, salate (obožava salatu! Inače navodno bebe kornjače nisu ljubitelji biljne prehrane)...
Što se tiče kalcija, ja bih rekla da ne treba ako imaš dobre žarulje (a rekla bih da imaš) i ako ga dobiva putem hrane.

Što se tiče grijača - ja sam ga kupila, temperatura vode kad ne radi mi je isto oko 26, ali sumnjam da će tako i ostati tijekom zime, tako da mi je draže ovako.

Filtar preporučujem da što prije uzmeš, kornjače su jako veliki onečišćivači, ja imam filtar, ali 1x tjedno mijenjam vodu (i to ne svu radi dobrih bakterija, nego samo 1/3). Medije iz filtra perem u akvarijskoj vodi iz istih razloga. Filtar je unutrašnji, Newa Duetta do 80 l, nije neka sreća, ali za prvu ruku je dobro.

I ja svoju kornjaču hranim 2x dnevno, isto otprilike svakih 12 sati. Mislim da radiš dobro. Nikako se ne bih složila s ovim što su ti rekli u Zoo Cityju, da je dovoljna samo gotova hrana, velim - ja svojem dajem i malo piletine i malo pastrve i salatu i jako mi se čini happy :)

Moj nije izlazio van prvih tjedan dana, ali ja prvih tjedan dana nisam ni imala adekvatne žarulje, samo rasvjetu jer nisam mogla naći reflektoricu sa širokim grlom (to sam u međuvremenu riješila i sad mu je super). Moguće je da se još boji (malene kornjače dosta su plašljive), ali i temperatura kopna čini mi se preniska - trebala bi biti oko 35 stupnjeva. Koliko cm su ti lampe od kopna i jesi li ih smjestila tako da i grijača i UVB stoje iznad istog mjesta, da se što bolje imitira sunčeva svjetlost? U kojoj sobi je kornjača? I naša gotovo uvijek bude na kopnu dok nikoga nema u sobi, a kad uđemo, u većini slučajeva ode u vodu. To je sve normalno dok su tako malene.

Za ove mucice na oklopu ne znam, nadam se da nisu gljivice. Moguće je da se ljušti, moj se isto lagano ljušti, ali ne oklop nego nožice i rep, kao da se skida smećkasti sloj kože, ali ne pretjerano.

Inače, čini mi se uglavnom dobro radiš, ja bih na tvom mjestu samo nabavila filter i ne bih mijenjala kompletnu vodu, podignula bih malo još temperaturu kopna i uvela bih recimo barem pastrvu i nešto salate u prehranu.

Pozdrav Sheldonu od Gilgija :) Stavi koju slikicu kornjače i smještaja, moje imaš na temama koje sam otvarala :)

Pisano: 18.09.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Kineska prugasta kornjaca - tražim savjete
#3
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
I još dva pitanja: gasiš li mu lampe noću? Ja gasim oko 21 h i palim oko 8-9...Po zimi mu planiram gasiti ranije, oko 19.

Drugo me zanima koje količine mu daješ...ja se otprilike držim onog pravila (ne znam gdje sam to pročitala) o tome da bi kornjača trebala jesti hranu veličine svoje glave...dajem mu cca 3 Reptomina po obroku ili komad piletine/ribe veličine kratkog nokta na malom prstu. Salate mu dam cijeli list, to si gricka i gušta :)

Pisano: 18.09.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Kineska prugasta kornjaca - tražim savjete
#4
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information

Pisano: 18.09.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Kineska prugasta kornjaca - tražim savjete
#5
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Pozdrav Viridiana,

baš mi je drago što si se javila. Primjetila sam da forum nije bas bio aktivan, ali uvijek se nadaš nekom odgovoru.

Inače želim samo reći da prije dva dana kad sam Sheldonu ugasila i spot i UVB/UVA lampu i legla u krevet (akvarij se nalazi u mojoj sobi gdje spavam, točnije stoji na mojem radnom stolu) odjednom sam čula nekakvo lupanje i digla se da vidim što je kad ono moj Shelly hoda po kopnu. Danas ujutro, vjerojatno gladan, doslovno je izletio iz vode na kopno kad sam izvadila kutiju s hranom. Tako da me više ne zabrinjava njegovo ne izlaženje na kopno.

Što se tiče filtera, smijem li pitati kolika je bila cijena, je li dovoljno dobar za ovako malu kornjacu ili treba neki bolji. Vodu mu mjenjam jednom pola drugi dan drugu polovicu s time da sam baš jučer promijenila cijelu vode. Što s kamenčićima, treba li njih prati posebno ili ih uopće ne treba prat?

U vezi hranjenja, evo baš sam maloprije mu kupila piletinu i u ljekarni naručila plastične pincete, negdje sam pročitala da je tako najjednostavnije ih hraniti te da nije dobro meso stavljati u vodu, kako Vi to radite? Nabavila sam i salatu odmah ću mu danas navečer dati malo salate (prvi put kad sam mu stavila salatu natrgala sam na jako sitne komade da može odmah pojesti, ni on nije odbacio salatu vec je nju prije uzeo nego li prutiće, možete li mi malo pojasniti kako vaša kornjača jede cijeli list salate, kad sam mu dala malo veći komad nego što je mogao staviti cijeli u usta, imala sam osjećaj da će se zadaviti s njim) i jednog do dva prutić (inače sam mu davala dva prutića).

Spot lampa nalazi se oko 20 cm iznad kopna, dok UVB/UVA lampa oko 30 cm iznad akvarija obje svijetle u jednu točku (tamo gdje izlazi van iz vode) trenutno je temperatura 35 °C (možda je i to razlog zašto je izašao).

Lampe mu upalim nekih pola sata prije hranjenja oko pola devet da mu se ugrije i da malo upije te svejtlosti koju dobiva (ako ju uopće dobiva dok je vodi. gasim ju oko 9 nakon što pojede i malo se odmori. Također sad kad dođe zima namjeravam gasit ranije vjerojatno isto oko 7 navečer.

Imama jos jedno pitanje u vezi akvarija i čišćenja, počela sam primječivat da se po površini akvarija skupljaju mucice vrlo slične onima koje on ima na oklopu izgleda kao prašina i masnoća ne vjerujem da su gljivice, (pošto mi je to prva kornjača, malo ću se raspitati i o gljivicama u slučaju da su one u pitanju) možda je to samo prljaštvina koju pobere dok pliva uz samu površinu (uskoro nabavljam poklopac za akvari da mu ne pada prljaštvina i da mu bude još toplije). Također pojavljuju se i balončići na površini ali čim promijenim vodu nema ih više. (imate li i Vi takvih problema?)

Slikice ću staviti kad otkrijem kako.

Jako mi se sviđa Vaš akvarij, ima više mjesta za plivanje nego kod mene jer moj ima ugrađen od stakla filter (akvarij za kornjače iz Pet Centra). Zanima me ova naljepnica koju ste zalijepili kao pozadina, namjeravam ju nabaviti jer trenutno jedna strana akvarija ima pogled na pano sa razglednicama (vjerojatnije će mu biti lijepše kad mu to nabavim) lijepili se to jednostavno ili treba malo vještine?

I moj Sheldon šalje pozdrav vašem Gilgiju :)

Pisano: 19.09.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Kineska prugasta kornjaca - tražim savjete
#6
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Hej :)
Pliz, nemoj mi govoriti "vi", osjećam se kao da imam tisuću godina :D

Super što je Sheldon počeo izlaziti na kopno :) Vjerojatno mu je trebalo malo da se opusti.

Filter je koštao nešto više od 200 kuna, znam da sam ovdje pročitala da je bitno da bude za više litara nego što je akvarij pa sam ja uzela za 80 litara (a akvarij je 54 litre). Čini mi se ok...s vremenom kad ću kupovati veći akvarij planiram uzeti i veći filter, ali o tom potom.
Mislim da cijelu vodu ne bi trebala mijenjati, iako ne znam...Kao trebale bi se razviti te dobre bakterije, a opet, ja promijenim 1/3 vode i usisam tlo s onom cijevi i onda se sve mrvice koje su ispod kamenčića dignu pa voda bude puna tih mrvica dok se ne slegnu. Nikako ne mogu sve to pousisavati s tom cijevi i to me buni. Ne znam kako bih izvadila te kamenčiće (ja imam one skroz sitne) i oprala sve, a opet, mislim da nije dobro to sve oprati jer se uništavaju i dobre bakterije. Iz istog razloga i medije filtra perem u akvarijskoj, a ne čistoj vodi. Ali nisam sigurna da radim dobro, sve sam bliže odluci da promijenim cijelu vodu i maknem te kamenčiće s tla, mislim da će biti čišće. Malo mi kao smrducka ta voda, čak i kad je friško čišćeno. Mogli bismo oko toga malo iskustva razmjenjivati :) Ja u stvari, baš kao i ti, imam dosta nedoumica oko tog čišćenja, nemam mucice (iako mi se plijesan bila stvarala u početku na kopnu od pluta koje ima - ja sam to ribala i ne stvara se više, ali vele da se i ne mora i da je to normalno tijekom prvih tjedana i da kornjačama ne smeta), ali isto mi se stvara svašta po površini - i mjehurići uz staklo i kao masno na površini...zato me i nervira što ne mogu dobro očistiti vodu da bude kao prvi dan.
Ja poklopac imam ali ga ne koristim jer smeta za lampe, no kad razmislim mogla bih ga stavljati noću radi održavanja topline, pogotovo kad bude hladnije - no moramo paziti da nije skroz zatvoreno da im ulazi kisik!

Ja plastične pincete nemam, stavim piletinu u vodu i onda ono što ne pojede u par minuta izvadim i bacim. Ali ovo tvoje je daleko bolje rješenje. Salatu operem pod vodom i stavim cijeli list koji pluta na vodi, a Gilgi ga svako malo gricka. Koji put pojede čitav, ostane samo ona sredina :)

Pitala si me za naljepnicu - to sam uzela u Zoo Cityju, imaš raznih motiva i prodaje se na metar,najobičnijim selotejpom sam izvana zalijepila, ništa egzotično :)

Daj mi reci, uspijevaš li ti odoljeti da ga ne uzmeš u ruku? Ja sam ga par puta izvadila (odmah nad akvarij, tek toliko), ali nije baš oduševljen pa sam prestala. Ne voli ni biti u zasebnoj posudi kad čistim akvarij, dosta se uspaničari. Kako se tvoj ponaša kad čistiš i je li općenito još bojažljiv?

Pisano: 19.09.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Kineska prugasta kornjaca - tražim savjete
#7
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Hej :)

gdje si kupila filter? (Vidla sam po zvjrinjaku i pet centru da imaju filtere i od 90 pa do 150 kn za 60 litara ne znam jel oni išta vrijede) Zanima me samo jel filter samo čisti vodu ili ima i onu "pumpicu" koja vodu izbacuje na površinu pa ima funkciju kao slap (ne znam kako to bolje opisati)

Baš ću mu danas promijeniti pola vode jer su se pojavili ti balončići uz staklo ali ima i par po sredini vode, a što se tiče mucica na površini nije to baš kao prašina sad kad malo bolje pogledam više mi djeluje kao masnoca i da se od toga stvaraju balončići.

U vezi poklopca nisam imala namjeru kupiti "pravi" poklopac s neokom koji se prodaju po pet shopovima vec sam mislila naruciti samo staklo koim cu prekriti malo više od polovice akvarija tako da ne smeta za trenutne lampe, a opet nece padati tolika prašina u vodu jer bi prekrio svu površinu gdje je voda.

Upravo sam podigla pincete, ne znam sad da li da mu dam navečer meso ili da čekam jutro, malo mi je nezgodno ga hraniti ujutro s mesom pošto bi mu ručno trebala dati, a istovremeno ne zakasniti u školu :P jedino ne znam smeta li mu to što ga hranim dva sata prije nego inače baš zbog škole, ali drugačije ne mogu valjda će se naviknuti. Što se tiče salate daješ li mu samo kad ga hraniš ili mu ubaciš da je uvijek ima?

Sad kada ću ići tražiti filter, pogledat ću odmah i za naljepnicu. Mislim da ce mu biti ljepše kad će imat pogled na nešto prirodnije od panoa.

Jedino me zanima samo oko grijača, znači jučer je padala kiša i bilo je hladnije nego danas i temperatura vode sa 26,5 °C pala je na 25 °C što praktički nije velika razlika od predviđenih 26 °C, ali danas je prozor bio otvoren i temperatura vode je pala na 23,5 °C, ali ću mu sad staviti malo topliju kad ću mijenjat vodu. Ne znam jel mi sada onda potreban grijač ili nije s obzirom na zimske mjesece. Koliko si ti platila svoj i gdje si ga kupila?

Što se tiče uzimanja u ruku, moram priznat da mi je malo teško što ga mogu samo promatrati s obzirom da mi je ovo prva kornjača i prvi put imam ljubimca za promatranje, a prethodno sam imala dva zamorca koja su se obožavala maziti pa mi je sad malo nelogično imat ljubimca koji to ne zahtijeva. Prvi dan sam ga stavila na ruku čisto iz radoznalosti kakav je to osjećaj, ali vidim da se njemu to baš ne sviđa pa više to ne radim.

Ima svoju posudu koja je skoro iste veličine kao i akvarij tako da ga tamo stavljam tijekom čišćenja, na početku je šokiran ali s vremenom se privikne nažalost kad se privnikne onda ga vraćam u akvarij, jadničak.

Pisano: 20.09.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Kineska prugasta kornjaca - tražim savjete
#8
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Evo mene opet :)

Filter sam uzela u Zoo Cityju...Bio je cca 200-250 kn, a čini mi se ok za akvarij ovih dimenzija. Ipak, čim vidim dosta mrvica u njemu, operem ga (uvijek akvarijskom vodom). Ima ti pumpicu tj. par nastavka za funkciju slapa, ali ja sam ga postavila tako da mreška površinu vode jer mi se tako čini najefikasnije (mislim da ti se ako napraviš tako neće stvarati "mucice" na površini).

Mislim da je svejedno kad mu daješ meso, ako je gladan slistit će taj komadić (dakle cca veličine njegove glave) za dvije minute. Ja ti ne dajem hranu točno, nego otprilike, mislim da to nije baš bitno. Salatu mu ubacim povremeno, kad imam, cijeli list. Budući da je jako voli, trudim se da je to što češće.

Što se tiče grijača, to stvarno nije velika investicija, ja ti imam ovakav, ali 80, a ne 100 - mislim da je došao 100 kuna, a sasvim je ok:

https://www.zoocity.hr/xx-t-tec-100-w.aspx?q=1-336099-0-1

Inače, Gilgi je čudna kornjača, već je bio skoro pitom (tipa, ostao bi na kopnu i opušteno se sunčao s ispruženim stražnjim nožicama kad bismo mu prišli), a zadnjih dana zbriše s kopna čim netko uđe u sobu i po noći spava u vodi (prije toga bi spavao na kopnu, skroz bi uvukao glavu u oklop, to je bilo preslatko).



Pisano: 23.09.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Kineska prugasta kornjaca - tražim savjete
#9
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Vidi kako sam ga lijepo uslikala, odmah sam si avatar stavila :)

I odmah imam jedno pitanje, ne znam vidiš li na slici kako mu je plastron (donji dio oklopa - trbuh) smećkaste boje. Na početku je bio skroz žuti, ja pretpostavljam da je to od kopna koje je napravljeno od pluta i isto takve boje, a često je na njemu...Ne znam smije li se to čistiti i je li možda neki drugi razlog da je plastron tako promijenio boju.

Pisano: 23.09.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Kineska prugasta kornjaca - tražim savjete
#10
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Hej, evo i mene opet :)

Nabavila sam i filter i grijač.
Filter sam kupila u Zvjerinjaku za 140 kn od Aquaela i zadovoljna sam s njim voda mi je bistra i nema više mucica po površini.
Grijač sam nabavila u nekom pet shopu u Kauflandu za 95 kn s tim da je sad ponovno toplije i grijač uopće ne radi jer je temperatura vode ponovno 26 °C, ali primjetila sam da po noći gori lampica na grijaču tako da valjda prek noći padne temperatura vode.

Meso mu dajem ujutro veličine njegove glave (naravno ne u komadu). Dala sam mu list salate i pojeo je s tim da mu ja odmah maknem onaj tvrdi dio, a kad mu ubacim navečer kupovnu hranu i salatu uvijek prvo pojede salatu.

Zanimljivo je to što tvoj Gilgi radi sve baš obrnuto od mog Sheldona. Npr. prije je stalno spavao u vodi, a zadnja dva dana spava na suhom. Nikad nije izašao van baš na sunčanje već je to bilo onako samo da izađe i odmah uđe, ali mu je prije dva dana krepala lampa za grijanje pa sam u Egzotici kupila Infra red halogen hi-spot 63 reptile lampu i od kad nju ima non stop je vani i sunča se sa ispruženim stražnjim nogicam.

Slika ti je predivna, čini mi se da je tvoj Gilgi malo veći od mog Shellya, mozda me samo slika vara. Ne bih znala od čega mu je takav plastron, ali moguće je da je od pluta. Mojem je i dalje žuti s tim da on nema pluto nego se na staklu sunča tako da vjerojatno je od toga.

Pisano: 25.09.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum