NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
10 korisnika su online (10 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 10

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika






VRAĆANJE MLADIH ČANČARA U PRIRODI
#1
Početni član
Početni član


See User information
Ovako živim na otoku. Već nekoliko godina imam u vrtu 5 velikih kornjača čančara i svake godine dobijem dosta mladih čančara. E sada nekud piše da se mlade kornjače koje su se izlegle u vrtu ne smiju nikako puštati u prirodu zbog populacije koja je već u prirodi.
No problem što u našem kraju tu uopće nema Običnih čančara.
Čitao sam da još male kornjače imaju dosta predatora kao što su divlje svinje ,sove, mačke, štakori, mungosi, kune itd.
E sada ja bih ih čuvao do neke druge treće godine pa pustio u prirodi
Jel smijem to napraviti?
molim odgovor i unaprijed hvala!

Pisano: 05.02.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: VRAĆANJE MLADIH ČANČARA U PRIRODI
#2
Moderator
Moderator


See User information
Dobar dan,
ako imaš ograđen vrt odnosno dvorište gdje ti se tvoje kornjače legu, borave, hrane se, najbolje bi bilo da ih tu ostaviš kako si i napisao. Pišemo često da bi trbalo male kornjače prvu zimu staviti u izolirani prostor da tu borave, sad sve ovisi dal sa dosta zemlje, humusa da se ukopaju ili pod lampu, jer same se prvu zimu najčešće ne ukopaju dobro pa ih dosta ugiba.

Pisano: 07.02.2016
Ne treba se stidjeti priznanja da smo pogriješili, jer to drugim riječima znači da smo danas pametniji nego jučer. (A.Pope)
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: VRAĆANJE MLADIH ČANČARA U PRIRODI
#3
Početni član
Početni član


See User information
Prvo da objasnim da nisam baš početnik što se tiče kornjača. Puno sam čitao i proučavao ih da više manje znam sve o njima. Pošto živim u priobalju sve kornjače puštam u hibernacuju samo što one male kornjače ne stavljam u vrtu nego ih stavim u kontroliranim uvjetima. Kako nastojim da mi kornjače imaju bolje uvjete i što se tiče razmnožavanja (osunčanost,rahla zemlja) tako već dvije godine imam veliki broj mladih kornjača. Evo primjerice ove godine sam imao 17 mladih kornjača. E sada znam da su one zaštićene i sve to ali u mojem kraju tu uopće nema kornjača. Koga god sam pitao da li je kad tu vidio čančaru on me blijedo pogleda i reče ta tega tu nema.
Neki stariji kažu da ih je prije i bilo samo od kad su se pojavili i divlje svinje, mungosi kune a i jedniim dijelom i ljudi njih uopće nema više. E sada ja bi od druge godine primjerice počeo mlade puštati u prirodi. pa me zanima što vi mislite o tome?

Pisano: 07.02.2016
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: VRAĆANJE MLADIH ČANČARA U PRIRODI
#4
Moderator
Moderator


See User information
Čim si spomenuo koliko imaš kornjača, bilo mi je jasno da nisi početnik. Samo sam htjela reći ono što ja znam o njima, a što se puštanja u prirodu tiće, dobro bi napravio za otok, divljinu i populaciju divljih jedinki, ti bi bio taj koji bi kornjače jvratio na otok. Da, mungosi, psi divlje ptice i sl. životinje, uvijek su problem i ne samo kod tvoje vrste kornjača, već u svijetu kao opasnost za sve mlade morske kornjače, no to je prirodno, jer samo najače i najspretnije opstaju, tj. ustvari one koje imaju sreće.

Kada je kornjača veća, to znaš i sam, veća od dlana, u manjoj je opasnosti, nego beba do cc2-3 godine.
Osobno sam upoznala dečka iz sjevernih krajeva Hr koji je imao kornjaču - čančaru staru cc 70 g. kada je uginula, Njegov djed ju je dobio dok je bio dječak, dakle to su dugovječne životinje. Ako na tvom otoku ima prostora gdje bi one u divljini mogle opstati, hraniti se, hibernirati - dalje od talijana koji ih hvataju za restorane, bilo bi dobro da ih pustiš. Pusti sada zakone, pusti predatore....napravi prema tome kako ti osjećaš. Mislim da je tvoje razmišljanje pozitivno. No ipak jedinke koje ćeš odabrati neka budu parovi stari nekoliko godina.

Pisano: 07.02.2016
Ne treba se stidjeti priznanja da smo pogriješili, jer to drugim riječima znači da smo danas pametniji nego jučer. (A.Pope)
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum