NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
11 korisnika su online (7 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 11

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


Žutouha - molim za savjet
#1
Početni član
Početni član


See User information
Pozdrav za sve članove foruma.

Molim vas za pomoć i savjete vezano za zdravstveno stanje naše kornjače.

Kada smo je dobili bila je skroz mala, oko 3 cm, a danas, nakon 3,5 mjeseca, dužina oklopa je tačno 6 cm. Nisam stručnjak, dosta sam čitao, ali ne mogu da se ne otmem utisku da nešto nije u redu sa njenim zdravstvenim stanjem i samim razvojem.

Hrana:
JBL Rugil, JBL Turtle Sun vitamini (od nedavno), JBL suseni racici i crvi, pastrmka i pileća jetra.

Terarijum je 42x25x30 sa 30l vode, sa unutrašnjim filterom Tetra IN 300, lampa za grijanje (bez UVB-UVA pošto sam je često držao vani na suncu preko dana). Oklop se povremeno maže AD kapima (ne i oko očiju) i veoma je čvrst. Voda se mijenja od svaka dva do svaka 4 dana, kako kada imam vremena.

Za par mjeseci ću nabaviti 150x50x50 terarijum i Atmanov eksterni filter + UVA-UVB neonku.

U zadnje vrijeme sam primjetio da kornjača ispušta zvukove (tokom noći dok je na kopnu pod lampom), stoga sam kupio grijač i digao temperaturu na 30 stepeni (smatrao sam da još uvijek ne treba UVA-UVB pošto je ljeto) i stavio poklopac na terarijum. U zadnje vrijeme je bila dosta vani na suncu (u vodi sa kamenom na koji je rado izlazila na sunčanje). Želim reći da je promaja zasigurno mogla biti jedan od faktora. Kornjača je prestala da ispušta zvuke nakon instalacije grijača i stavljanja poklopca (više ne ide vani), ali gledajući slike kornjača drugih kolega sa foruma, meni se čini da se oklopu naše kornjače desio nepravilan razvoj, nekako je izgubila svoju zeleno-drečavu boju i oklop je dobio kvrge. Iz zelene je prešao u smeđe-crnu boju.

U principu, kornjača je veoma aktivna, pliva pravilno, brza je "kao metak" dok je u vodi i izvrsno jede. Čak nema granicu u jelu, stoga doziramo količine hrane.

Ovako trenutno izgeda:
http://postimg.org/image/g7k4qu0xp/
http://postimg.org/image/cc7jwuvb7/

A ovdje imate i video klip:
https://www.youtube.com/watch?v=i7jU2tr55CE

Svaka pomoć i stručan savjet su dobrodošli.

Hvala

Pisano: 30.07.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Žutouha - molim za savjet
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosao na forum!

Brzina rasta koju si opisao je ok, rekao bi da je cak i malo pre brzo narasla, u prilog tome ide i lagani piramidalni rast plocica. Promjena boje rastom je u potpunosti normalna.
Zutouha kornjaca je primarno biljojed, a ti je hranis iskljucivo hranom zivotinjskog podrijetla. Polako je trebas poceti navikavati na biljnu hranu pa ce su zivotinja sporije i pravilnije razvijati:
Prehrana vodenih kornjaca (popis)

Akvarij u kojem drzis kornjacu joj vec polako postaje tijesan, sto za kretanje, sto pu pitanju male kolicine vode koja se jako brzo zagadi. Ako ne mozes u skorije vrijeme napraviti smjestaj 150 cm sto je u planu preporucam da kupis neku veliku, jeftinu plasticnu posudu i premjestis kornjacu skupa s opremom tamo dok ne dođe vrijeme za novi akvarij.

UVA-UVB rasvjetu bi za zimu svakako trebao nabaviti. Za pocetak ti je najjednostavnije uzeti UVA-UVB stednu zarulju koju mozes instalirati uz lampu za grijanje u klasicno grlo iznad kopna: LINK
UVA-UVB rasvjeta ti tako i tako traje kojih 6-9 mjeseci...cekati da nabavis novi akvarij i tek tada stavljati pravilnu rasvjetu je kasno, zivotinja sad odmah treba imati UVA-UVB zracenje za pravilan razvoj.

Mazanje AD kapi na oklop je beskorisno, kapi se na taj nacin ne mogu upiti u tijelo kornjace. To je savjet neukih ljudi iz pet shopova, AD kapi ima jedino smisla stavljati na hranu, ali od toga je onda bolje koristiti JBL Turtle Sun Aqua vitamine jer uz vitamin A i D3 sadrze brojne druge vitamine. No uz pravilnu prehranu, suncanje pod parvim suncem ili UVA-UVB rasvjetom vitamini nisu potrebni i samo beskorisno opterecuju bubrege i jetru zivotinje. Nije ih preporucljivo davati cijelo vrijeme jer konkretno i granule (JBL Rugil) u sebi sadrze vitamine.

Ispustanje zvukova samo po sebi nije siguran i definitivan pokazateljh upale pluca. Kornjaca treba u tom trenutku otvarati usta, hvatati zrak, plivati u koso, ispustati sluz na usta da bi mogao postaviti koliko-toliko sigurnu dijagnozu. U svakom slucaju je pametno da si je premjestio unutra.

Citaj sto vise i slobodno pitaj sve sto te zanima!

Pisano: 03.08.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Žutouha - molim za savjet
#3
Početni član
Početni član


See User information
Hvala lijepo i bolje vas (sve) našao..
Prije svega, hvala za iscrpan odgovor.
Dosta toga sam pročitao u zadnje vrijeme, koristim i strane forume za informisanje, ali je problem što ljudi svašta pišu i teško je ocijeniti šta je prava istina.
Piramidalni oblik okolopa, prema skoro svim uputstvima koje sam pročitao ukazuje na bolest kostiju i prebrz razvoj, ali kod ove kornjače on je oduvijek. Jednostavno je takav.
Slika:
http://postimg.org/image/4j0l7b9gt/
Ona neće ništa da jede od biljaka, nema šanse. Samo mesinu jede sunce joj njeno.
Kornjača meni izgleda skroz zdravo, ali sam zbog glasanja i boje plastrona (crvenilo) reagovao. Nadalje, stalno se guli (vjerovatno jer se neprestano razvija).
I da..primjetio sam da jede sopstveni izmet, i živ ne znam kako da je odvratim od toga.

Pisano: 05.08.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Žutouha - molim za savjet
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Nema problema, zato smo ovdje. Kolega koji je osnovao ovu stranicu se vec preko 30 godina bavi kornjacama, ja koji sam vecinu stvari naucio od njega blizu 14 godina tako da smo mi vec davno rasortirali tocne informacije od krivih na temelju iskustva. Naravno, uvijek ce postojati nove stvari koje jos trebamo nauciti i daleko od toga da znamo sve, ali problemi koje muce pocetnike u drzanju kornjaca su vec davno utvrđeni. Svaki nas odgovor iza sebe ima logicko objasnjenje.

Pogresno shvacas pojam piramidalnog oklopa, to se odnosi na spicast i piramidalan rast svake pojedine plocice, ne samog oblika oklopa. Dakle oklop treba biti skroz gladak, ne da je svaka plocica oblika malog brezuljka. Kada se plocice tako krenu uzdizati to je jasan znak da kornjaci dajes previse proteina u prehrani, pogotovo kod vrste koja je vise biljojed. Pileca jetra ne bi ovoj vrsti trebao davati cesce od jednom svakih 2-3 mjeseca. Manje je onda zlo umjesto jetre davati pilece bijelo meso. A idealno bi bilo davati zivu hranu sa popisa, ona ima najmanje stetan efekt na bubrege i jetru.

Nije neobicno da mlade kornjace odbijaju jesti biljnu hranu, ako imaju mesa u izobilju kornjace nikad niti nece htjeti jesti bilje. Na tebi je da je sada postpeno navikavas na biljnu hranu i polako smanjujes kolicine mesa koje joj dajes. Najbolje ti je poceti sa crvenim vocem i povrcem sa popisa. Sada jos nije kriticno sto ne zeli jesti bilje, no ako u buducnosti nastavi tako sa jedno 10-15 godina je ceka zatajenje bubrega.

Blago crvenilo plastrona kod vrsta koje imaju ovako svijetli oklop moze samo biti prokrvljenost tkiva, ne mora odmah znaciti upalni proces u tijelu.

Ljustenje je normalno, konjaca jednostavno raste.

Također nije nista neobicno niti lose sto jede vlastiti izmet, sve kornjace u akvarijskim uvjetima to rade.

Pisano: 05.08.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Žutouha - molim za savjet
#5
Početni član
Početni član


See User information
Jao Bože, ja navukao hrane (na bazi mesa) za jedno 2 godine, mislim količinski....onako "domaćinski" da ne oskudijeva u bilo čemu (od pastrmke, granula, jetrice, račića, crvića...) :)
Nema problema, od ubuduće ide na propisanu ishranu.
Strašno je koliko to malo stvorenje može da pojede, i to na svoju štetu..
Da li ću ikako moći vratiti oklop u normalno stanje, pošto je još mala i ima prostora za razvoj oklopa?

Pisano: 05.08.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Žutouha - molim za savjet
#6
Početni član
Početni član


See User information
Jedno tehničko pitanje :)
Na koje mjesto se postavlja UVB-UVB lampa? Iznad površine vode akvarijuma ili iznad mjesta za sunčanje na kopnu, obzirom da planiram novi akvarijum puniti do vrha (130x60x50-dxšxv), a kopno izmjestiti van akvarijuma.

Pisano: 08.08.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Žutouha - molim za savjet
#7
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Iznad kopna ti trebaju i UV i lampa za grijanje. Mjesto za suncanje mora uvijek biti barem za par stupnjeva toplije od vode, pozeljno je da je na jednom dijelu i do 35 stupnjeva

Pisano: 09.08.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Žutouha - molim za savjet
#8
Početni član
Početni član


See User information
Hvala..

Pisano: 10.08.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Žutouha - molim za savjet
#9
Početni član
Početni član


See User information
Ukoliko vam nije problem, može li neko stručan, samo u kratkim crtama, da iskomentariše izgled, razvoj i zdravstveno stanje kornjače...i eventualno pol?
Po mojoj procjeni, kornjača ima 13-15 mjeseci.
Veličina 80x73mm i čini mi se da je ženka.
Hvala
Smanjena slika

Smanjena slika

Smanjena slika

Smanjena slika

Smanjena slika


Pisano: 11.04.2015
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Žutouha - molim za savjet
#10
Moderator
Moderator


See User information
Trachemys scripta scripta - gledam po glavi , ženka

Dodaj datoteku:



jpg  Trachemys.JPG (153.22 KB)
935_5538b95400a04.jpg 552X478 px

jpg  trachemys_scripta-3.jpg (92.69 KB)
935_5538b99d85836.jpg 963X547 px

Pisano: 23.04.2015
Ne treba se stidjeti priznanja da smo pogriješili, jer to drugim riječima znači da smo danas pametniji nego jučer. (A.Pope)
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum