NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
8 korisnika su online (7 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 8

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika






Podvrste Emys orbicularis
#1
Početni član
Početni član


See User information
Ola,
zanima me da li je neko upoznat sa podvrstama gore pomenute vrste na teritoriji citavog Balkana? Tacnije koje podvrste su ovde zastupljene kako ih tacno razlikovati i distribucija?

Pisano: 17.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Podvrste Emys orbicularis
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Neke podvrste ove vrste raspoznati je cak i za napredne strucnjake "tesko". Sam Fritz je jednom navodno rekao, nakon sto je pitan jeli moze reci o kojoj se podvrsti radi, "ako mi ne mozete reci odakle je zivotinja, nemogu vam podrvstu reci". S'druge strane ima podrvsta koje se mogu relativno lako prepoznati (primjer hellenica, fritzjuergenobstii). Na Balkanu (kod nas, Hr, BiH,Srb,Mkd) mozes naci nominatnu podvrstu (orbicularis orbicularis) i na juznoj strani hellenicu. U turskoj, juznoj anatoliji, imas i eiseltii ... (spadali Anatolija u Balkan??). luteofusca, koja je isto na podrucju Turske, postala je sinonim, i ponovo je svrstana u nominatnu podvrstu.

Pisano: 17.03.2014
"For nothing is impossible with God." Luke 1:37
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: Podvrste Emys orbicularis
#3
Može pitanje?
Zanima me dali bi podvrstu mogli staviti u istu "grupu" kao varijetet?Ili je to zapravo sinonim?

Jer kad pogledamo varijetet nastaje preinakom zbog fizičkih uvjeta života,ima indvidualne razlike zbog geografskog položaja...Dali je to sve uzrok zbog prilagodbe u prirodi?

S druge strane vrsta je povezana sa svojim međuoblicima,ima veliku udaljenost između obitavališta i prva je opisana(ali to kod orbicularis i hellenica nije slucaj)?

Je li bi to znacilo da su prvo postojali varijeteti ali posto su toliko uznapredovali brojcano su prerasli izvornu vrstu pa bi ih trebali svrstati pod vrstu,a vrstu kao varijetet ili sve kao neovisne vrste?

Neznam dali sam trebao otvoriti novu temu ali vidim da se tu prica o podvrstama pa sam pisao ovdje.

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Podvrste Emys orbicularis
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Trebamo prvo definirati sto je varijetet? Ako dobro shvacam sto stime mislis onda je to ono sto se naziva "Lokalna forma" (eng. local form). A to je kornjace iste vrste/podvrste, sto se razlikuju u morfologiji (izgledu). Primjer juzna Teksaska forma crvenouhe kornjace, podvrsta je ista (T.s.elegans) ali je kod teksaske forme crvena fleka prekinuta ... ili primjer kod cancare, cak je neki opisuju kao Testudo hermanni hercegovinensis, ali je u biti samo lokalna forma od Testudo hermanni boettgeri. imas dosta primjera gdje se podvrste razlikuju po lokalnoj formi

Pisano: 18.03.2014
"For nothing is impossible with God." Luke 1:37
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum