NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
8 korisnika su online (6 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 8

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 3 »


Uredjenje smjestaja za mosusnu (par pitanja)
#1
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Nestao mi cijeli post (citaj roman) koji sam napisala pa cu probati opet. Imam nekih dilema oko uredjenja akvarija bez obzira sto sam procitala milion topica i postova na tu temu.
1. Da li je za mosusnu bolje stavit kvarcni pijesak umjesto sljunka kad vec voli rovarit? Dostupno mi je i jedno u drugo a postav akvarija se radi od 0 pa zelim stavit ono sto je najbolje za kornjacu. Ako ide kvarcni znam da moram dignut usisnu cijev od filtera na nekih 10 cm od pijeska, ali me ipak malo strah sta ako se korni sjeti rovarit bas u tom kantutnu. Kolika debljina podloge?
2. Kako zamaskirat staklenu platformu da ona izgleda sto prirodnije? Inace staklena platforma je na nekih 20 cm visine od praznog dna, nema boxa nego je slobodan prostor ispod nje. Na nekoj od slika s foruma sam vidjela bambusove stapice ili trsku, ali me strah da bi oni u vodi mogli pocet trunut jer je rampa za izlazak ipak stalno u vodi. Nekako bi mi najdraze bilo stavit gore pijesak ili sljunak, ali ne znam kako da napravim rub da taj pijesak odmah ne sleti. I kako to poljepit na rampu jer mi se cini nemogucim da bi silikon to drzao.
3. Koje biljke i ribe (koje us dovoljno brze da prezive neko vrijeme) za prvu ruku stavit jer mi je u planu stavit akvarij u funkciju tako da ceka spreman glavnu zvijezdu (koja god to bila). Ribe se moraju naucit brzo plivat jer im je to jedina sansa za opstanak, a i s biljakama mi je jasno kako ce zavrsit. Znam za vodenu lecu i to i planiram stavit. S koji jos biljkama probat napravit skrivaliste za ribe?
Zadnja bura na Martinje mi je slomila jednu deblju granu od masline pa sam mislila probat nju stavit da malo digne akvarij. Kazu da je maslina, kao i loza pogpdna jedino da ju je tesko "nagovorit" da potone. Imam vremena pa cu je probat pustit u nekoj kanti da se toca dok se dobro ne napije. I naravno iskuhavat. Jos mi je jedan hrast (nemam pojma koja vrsta raste tu kod nas) pocupan s korijenom kraj kuce pa mi je palo na pamet i to probat iskoristit, ali me malo strah da se korni ne zaplete pa nisam sigurna da li je to uopce dobra ideja. Da li se on moze ukopat u taj pijesak (sljunak) da je vise za ukras na dnu? Znam (odnosno nisam sigurna u tu info) da se korijen hrasta moze stavit nakon sto se dobro iskuha i u kombinaciji s biljkama u akvariju i da izgubi tanin kroz neko vrijeme.
Koji pet shop u Zgb je najbolje opskrbljen za uredjenje akvarija s obzirom da sam sutra u Zgb pa da spojim ugodno i korisno.
Opet ja napisala roman (iako sam ga ovaj put imala namjeru skratit). Svi su prijedlozi dobro dosli, nadam se da cete mi pomoci rijesiti nedoumice

Pisano: 19.12.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Uredjenje smjestaja za mosusnu (par pitanja)
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Skroz sitni kvarcni pijesak je najslicniji prirodnoj podlozi mosusnih kornjaca jer one zive na muljevitom dnu, no imati skroz sitan pijesak u akvariju je zeznuto iz nekoliko razloga. Nije ga lagano odrzavati poput krupnijeg sljukna, vrlo lagano osteti filter, i s vremenom se toliko zbije da svako drvo koje "ukopas" u njega da bi ti stajalo pocne truliti. Ako bas zelis ici na pijesak gledaj da bude sto krupniji, tipa granulacije 0.5 do 1 mm. Jos krupniji sljunak isto nije los, samo treba gledati da je prirodno zaobljen, da nije onaj mljeveni sa ostrim rubovima. Debljinu podloge ne bi stavljao manje od 5 cm, zbog bioloske filtracije i da ti ima sto drzati drva.

Za mosusne kornjace ti ne treba staklena platforma jer se one u principu ne suncaju toliko cesto. Pametnije je da dignes razinu vode iznad te platforme da kornjaca ima plicak za odmaranje, to je korisnije ovoj vrsti. Nazalost bambusova kopna nisu jako trajna, s vremenom strule, to je jednostavno tako. Sto se tice ljepljenja sljunka na staklo silikonom u pravu si, to s vremenom pocne otpadati. Jedini trajni nacin da zalijepis sljunak na staklo je dvokomponentnom epoksidnom smolom.

Od riba ti je najpametnije staviti zivorotke zato jer ce se populacija stalno obnavljati ako kornjaca uspije zgrabiti koju ribu. Od svih zivorotki moliji (Poecilia sphenops) su mi se pokazali najbrzima i najtezima za uhvatiti.
Iako su mosusne mesojedi jako cesto iz dosade iskopavaju i nagrizaju biljke tako da tesko da ces nesto uspjeti posaditi. Najvece sanse za opstati imaju vodena leca, Riccia fluitans, vodena kuga, rogolist i slicne biljke kojima ne smeta ako ih kornjaca strga. Mozes probati posaditi neku veliku Chryptocoryne-u ili Echinodorus, no to moraju biti stvarno velike biljke koje ce se jako dobro ukorjeniti prije nego kornjaca dođe.
Svako drvo prije nego stavis u akvarij moras ocistiti od kore i dobro posusiti, jedno 3-6 mjeseci. Inace ce poceti truliti. Onda tek slijedi namakanje. Ako ti nikako ne zeli potonut mozes uzeti keramicku ploci, izbusiti par rupa u njoj i nehrđajucim vijcima za brodove userafiti tu plocu u donji dio drva kako zelis da stoji. Na tu plocu natovaris sljunak i drvo nikamo ne mrda. U akvarij nikako ne smiju ici drva koja sadrze smolu.

Zao mi je sto ranije nisam vidio, u Zg. se u zadnje vrijeme otvorila masa pet shopova, ponuda postaje sve bolja. Bolji akvaristicki pet shopovi su Zoo Vili Utrine, PC (Heinzelova ili Vrbani), Belugo i Aqua Terra. Sad ovisi sto konkretno trazis, svako je najbolji za nesto.

Isto mi je zao sto ti je prvi post propao,dogodi se da te jednostavno stranica odlogira ako duze pises. Ubuduce kada napises, prije postanja duljih postova uvijek napravi select all (ctrl+a) i copy (ctrl+c) za slucaj da te izbaci kada postas.
Slobodno pitaj sve sto te zanima, zato smo tu...

Pisano: 20.12.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Uredjenje smjestaja za mosusnu (par pitanja)
#3
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Hvala na odgovorima. U Zgb sam bila, ali u utorak idem opet pa cu onda mozda nesto iskombinirat s pet shopovima mada nisam sigurna jer kako je badnjak vjerovatno mi se nece dat zadrzavat duze nego sto moram. Ma dosta sam cesto ja gore pa nije problem. U PC je vjerujem ponuda slicna kao u Rijeci pa bi njega izbjegla. Nista konkretno ne trazim, ali bi voljela vidjet cega sve ima u ponudi da dodjem do neke ideje. Nekako mi se cini da cu odustati od kvarcnog pijeska, na web shopu od PC sam vidjela da imaju neki rijecni sljunak 1-2 mm, vjerujem da bi to bilo OK (nadam se da gdji ili gospodinu nece smetat malo krupnije). Cak mi je i zalic (to je onaj sitniji morski sljunak) pao na pamet. Njega obicno ima po plazama koje su skroz otvorene od juga sto tu kod mene bas i nije slucaj. Vjerovatno bi se uz vise iskuhavanja izgubila sol. Kupit cu za prvu ruku vrecu od 10 kg, pa kad vidim kolika podloga ispadne lako cu nadokupit jos jer ima i manjih pakiranja.
Kako da ogulim maslinovu granu od kore, nemam pojma. Jedino mi noz za gulit krumpire pada na pamet, ali to mi je jasno da nece ici. Sa skalperom se bas ne zelim igrat jer nisam dovoljno spretna pa bi vjerovatno prije ogulila sebe nego drvo. Pustit cu tu granu, necu je bacat pa cu na proljece vidjet da li cu sta s njom uspjeti iskombinirati.
Jucer smo nesto muz i ja kombinirali pa smo dosli do zakljucka da bi rampu skratili da zauzima sto manji prostor, a da bi platformu probali reljefno izvest s pur pjenom i ljepilom za plocice tako da na jednoj strani bude plicak, a na drugoj skroz suhi dio. Kako cemo to uspjet izvest, nisam sigurna, uzdam se u njegove spretne ruke. Ako smo uspjeli sami izvest akvarij, valjda cemo i to.
Morat cemo to ovih dana rijesit jer kod prijatelja u kanti stoje neke biljke od akvarija koje su njemu bile visak (nemam pojma koje) pa da ih probamo spasit dok su zive. Da li ce prezivjet i kad se korni useli, nemam pojma. Kad krenemo u fazu uredjenja nadam se da cu se sjetit slikat fazu po fazu, mozda nekom pomogne u trazenju ideje.
Opet sam ja ispisala roman (Tito sorry, znam da ne volis duge postove), ali kad me krene...

Pisano: 21.12.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Uredjenje smjestaja za mosusnu (par pitanja)
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ok, realno gledano PC ti ima najvecu ponudu proizvoda opcenito. U Zoo Viliju ces naci veliku ponudu riba i asortiman je malo drugaciji od PC jer drze Wave/Amtra proizvode. Belugo pak drzi proizvode korporacije Hagen. Aqua-terra drzi pretezito kinesku robu (Atman i sl.) tako da možes naci dosta povoljnih sitnica tamo. Imas jos i Zoo City, najveca poslovnica Sopot ti je 10 minuta pjesice od Zoo Vili Utrine, oni drze slican asortiman kao PC. Jos jedan novi lanac Zvjerinjak (Dubrava, Jankomir) drzi mijesano robu od skoro svih navedenih pet shopova.

Sto se tice sljunka napominjem, gledaj da je prirodno zaobljen, jer umjetni mljeveni sljunak u slucaju gutanja puno lakse napravi zacep probave. Uzimati sljunak iz prirode na ovim prostorima u vecini slucajeva nije pametno jer je gotovo svo kamenje kod nas vapnenackog podrijetla. Kada ga stavis u akvarij polako se otapa i dodatno dize tvrdocu nase vec ionako pretvrde vode. Realno mozes ga staviti, ali onda ces imati jos vise problema s naslagama od kamenca.

Koru probaj oguliti s nekim nozicem, ako bas nikako ne ide mozes probati ostaviti da se osusi pa onda probati oguliti.

Mozete napraviti stijenu od pur pjene i visokoelasticnog ljepila za plocice (obratiti pozornost da ne sadrzi fungicide). Samo je vazno da pur pjena nigdje ne viri, jer ako je se kornjaca docepa i proguta moze doci do zacepljenja kojeg je nemoguce rijesiti. Jedan trik je da se umjesto vode za mijesanje ljepila koristi JUB akrilna emulzija, njome ljepilo za plocice postaje jos elasticnije. Ako ce na kraju biti problema s mrvljenjem, stijena se moze premazati dvokomponentnom epoksidmom smolom i posuti pijeskom.

Samo jedno pitanje u vezi akvarija, koje su tocno dimenzije i od koliko debelog stakla je ljepljen?

Ako mozes svakako slikaj da vidimo kako ce ispasti!

Pisano: 22.12.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Uredjenje smjestaja za mosusnu (par pitanja)
#5
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Dimenzije su 80*35*40. Dobro da si me natjerao da idem mjerit jer sam do sada bila uvjerena da je 40 sirok. Staklo je 6mm. Jucer smo bili u opskrbi u PC i kupili smo rijecni sljunak. 10kg 1-2mm i 5 kg 0.7-1.2mm. Kada to sve poslazemo cemo vidjet na cemu smo. Nije grub, mada sam ja ocekivala da je jos finiji, tj zaobljeniji. Uglavnom, malo pijesak, malo drva malo ne znam ni ja cega i pustili mi 500 zivotinjica na kasi. Dosli doma, nasa pasica nanjusila PC i ostala razocarana kad je skuzila da nema nista za nju pa smo joj za utjehu morali dati kost. Sva sreca da sam imala doma na zalihi. Navecer nam nije vrag dao mira nego smo morali rasturit akvarij tako da smo odljepili dosadasnju platformu (kako smo to strucno napravili pred koju godinu vec sam se bila pomirila s tim da cu bon za 10% popusta morati iskoristiti za novi akvarij). Sreca pa je akvarij prezivio i sad imamo skroz cisti akvarij. Odlucili smo za prvu ruku napraviti visece bambusovo kopno jer nam nekako najprirodnije izgleda, ali smo kupili i sav potreban materijal za umjetnu stijenu koju bi radili na plexiju od 5 mm, ali bi ga isto visece postavili. JUcer sam u PC gledala neke grane. Sve sto bi bilo pogodno za izlazit na suho mi se cini da zauzima previse mjesta u vodi. Mislila sam novu platformu dignut, ali mi je problem jer su lampe montirane na 30 cm od one stare platforme pa nisam bas sigurna da li bi bilo dobro da to dignem za 5-10 cm. Ako selimo lampe, ostat ce rupe koje bi me vjerovatno ubadale u oko stalno. Znam da mosusnoj UVB i ne treba, ali kad je vec imam neka stoji. Barem necu morat razmisljat o intervalu mijenjanja kao do sad. Nisam gledala na vreci od ljepila za fungicid, dobro da si mi rekao. Provjerit cu pa lako vratim ako nije dobar. To je ionako kupljeno u ajmo reci lokalnoj zeljezari i nije problem vratit. Javim kako napredujemo

Sreca pa sam skuzila edit.
Jos jedno pitanje: Da li bi bilo dobro na dno stavit prvo 2 cm finog kvarcnog pijeska (imam vrecu u garazi), navlazit ga da legne kako treba pa tek onda na to ovih 15 kg sljunka. Palo mi jutros na pamet, ali nisam sigurna da li je to neka pametna ideja (ja sam inace plavusa u dusi)

Pisano: 22.12.2013

Editirano od Desiderata on 22.12.2013 12:03:44
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Uredjenje smjestaja za mosusnu (par pitanja)
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Zbog dimenzija i debljine te pitam jer se zna dogoditi da ljudi planiraju napraviti akvarij od tanjeg stakla zato jer ga ne misle puniti vise od pola s obzirom da je za kornjacu, ali dobro, 6 mm je dovoljno i da punis svoj akvarij do vrha bez rizika od popustanja.

Ako si uspjela izvaditi staklenu platformu za mosusnu kornjacu nije potrebno raditi kopno jer one skoro uopce ne izlaze van na suho. U akvarij tako i tako moras natovariti dosta grana da se moze penjati do povrsine po zrak i onda samo ostavis jedno drvo da viri van iz vode. Iznad instaliras spoticu i to je cisto dovoljno za mosusne.

Sto se tice dizanja razine vode i kopna slobodno mozes podici da udaljenost bude 25 cm od UVA-UVB neonke. Iako ako je ovo vec stara neonka i ne planiras vise mijenjati mozes ici na jos manju udaljenost, 15-20 cm, jer neonka starija od 6 mjeseci ne daje gotovo nikakvo zracenje, to ti je sada kao obicna neonka.

Pa bolje je da ne stavljas onda ispod kvarcni pijesak, jer ni biljke ni kornjaca nemaju velike koristi od toga, a kada ces stavljati drva u akvarij i ukopavati ih u podlogu pijesak bi ti na dnu mogao uzrokovati truljenje.

Pisano: 22.12.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Uredjenje smjestaja za mosusnu (par pitanja)
#7
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Fali mi onaj smajlic sto se ceska po glavi. Sad sam totalno zbunjena. Znam da one bas i nisu od suncanja, ali nemam uopce ideju kako da joj (ili njemu) omogucim izlazak ako zeli ako ne stavim nikakvo kopno. to s granama bas i nemam neku ideju kako izvesti. Ako imas kakvu slikicu bila bi zahvalna.
Akvarij je danas pojacan sa silikonom jer smo ga negdje malo ostetili dok smo skidali platformu tako da jos par dana ne ide nista u njega.
Kada stavim u njega ovaj sljunak koji smo kupili cu jos jednom u nabavku jer ce ga trebat jos, ali nisam sigurna da li 5 ili 10 kg. Onda uzimam i onaj tvoj spisak biljaka pa da probamo nesto ukorijenit prije nego kornjaca uopce dodje. Imam i neke biljcice u kantici sto sam dobila. Nemam pojma koje su, znam samo da su za akvarij. Mislila sam ga punit na 2/3 otprilike. Kad se stavi podloga to bi moglo biti oko 20-25 cm vode
Kako mislis da se moraju penjat po zrak? Nisu valjda bas toliko losi plivaci? Nemoj me sad strasit, sad vec vidim scenarij da mi se kornjaca utapa jer ne moze isplivat po zrak. Od straha cu joj stavit premalo vode.

Pisano: 22.12.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Uredjenje smjestaja za mosusnu (par pitanja)
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Krivo si me shvatila, dakle govorim ti da ovoj vrsti kornjace nema potrebe raditi posebno kopno u obliku staklene platforme, platforme od bambusa itd. nego je dovoljno da iskoristis drvo koje i onako trebas imati u akvariju kao kopno, recimo ovako: LINK

Nije dobro sto je akvarij procurio, predpostavljam na mjestu gdje je staklena platforma sjedala u kut? Opcenito spoj silikon na silikon ne drzi jako dobro tako da ces i u buducnosti trebati drzati akvarij na oku.

Mosusne kornjace su u odnosu na npr. crvenouhe losi plivaci. One su kornjace dna, nikad ih neces vidjeti da onako opusteno plutaju na povrsini vode poput crvenouhih kornjaca jer jednostavno ne mogu-tonu ko kamen. Kada trebaju ici po zrak moraju uloziti vise truda u plivanje do povrsine tako da im je draze jednostavno popeti se do povrsine i udahnuti zrak. Također se najcesce pridrzavaju za drvo blizu povrsine kada disu. Mosusne kornjace se nece utopiti, ali jednostavno imaju totalno drugaciji nacin kretanja od kornjaca na kakve si navikla i pasu im mjesta za penjanje i odmaranje blizu povrsine vode.

Pisano: 22.12.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Uredjenje smjestaja za mosusnu (par pitanja)
#9
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Hvala na slici, sad mi je malo jasnije sta si mislio. Trebamo naci grane. Dok ova maslina "sazrije" osudjena sam na trazenje po pet shopovima. Imam osjecaj da cu te dobro izludit dok taj akvarij ne sredimo.

Pisano: 23.12.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Uredjenje smjestaja za mosusnu (par pitanja)
#10
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Malo smo se potrudili ovih dana i poceli pripremat akvarij. Podloga je na mjestu, poslusala sam Korija i stavila grane za penjanje. Dosle su i neke biljcice (nemam pojma kako se zovu, mozda ih Kori prepozna), ali o tome vise sutra dok se malo voda jos rascisti. Sutra cu se pozabavit sa slikama jer ih preko photobucketa nisam uspjela prebacit, a sad sam preumorna da bi isla proucavat kako stavit slike

Pisano: 26.12.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum