NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
5 korisnika su online (3 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 5

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


balkanska rijecna kornjaca (zapadno kaspijska - Mauremys rivulata)
#1
Početni član
Početni član


See User information
Pozdrav,

U stanu drzim gore navedenu vrstu rijecne kornjace. Trazio sam po internetu i siguran sam da je ta vrsta u pitanju, a osim naziva ne nalazim nista bitnije u vezi drzanja u zatocenistvu (provaljujem da nije u pitanju vrsta koja se lako kupuje u pet shop-ovima). Inace sam je nasao u prirodi. Moze li mi neko reci nesto vise o ovoj vrsti, neki savjet, prijedlog u vezi osvjetljenja, nekih biljaka koje bih mogao da joj ubacim? Za sad kao dom ima akvarijum dimenzija 55x55x50, a kornjaca je jos uvijek mlada, duzina oklopa je 7.5cm. Hranim je susenim racicima, za osvjetljenje koristim obicnu radnu lampu (sa 2 kao neonske cijevi i folijom u pozadini, jacine 11w, a racunam da ovo nije dovoljno) koju ukljucujem samo u toku dana da joj ne remetim njen bioritam, jer kako padne mrak uvuce se u kucicu koju sam joj sklopio na platformi i spava. Na kojoj temperaturi joj treba odrzavati vodu, treba li cesto mijenjati vodu? Voda dobije zelenkastu boju, ali racunam da je potrebno da se razvije malo bakterija u vodi obzirom na to da u prirodi ne zivu u kristalno cistom okruzenju. Eto nekoliko razmisljanja i pitanja, sa nestrpljenjem iscekujem odgovor.

Unaprijed hvala

Pisano: 27.11.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: balkanska rijecna kornjaca (zapadno kaspijska - Mauremys rivulata)
#2
Administrator
Administrator


See User information
nemogu vjerovati sta citam ...

Pisano: 27.11.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: balkanska rijecna kornjaca (zapadno kaspijska - Mauremys rivulata)
#3
Administrator
Administrator


See User information
ajd nam svima malo vise informacija daj:
Odakle se javljas?
Gdje si tocno nasao kornjacu?
Mozeli slika kornjace?
I malo nam se predstavi da znamo skim razgovaramo
(godine itd., razlika je dali se prica sa djetetom od 11 godina ili sa covjekom od 30)

Pisano: 27.11.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: balkanska rijecna kornjaca (zapadno kaspijska - Mauremys rivulata)
#4
Početni član
Početni član


See User information
zbog cega ne mozes vjerovati sto citas? imam 23 godine, ne razgovaras sa djetetom. javljam se iz crne gore, nasao sam je na primorju. ja bih molio za malo ljubaznosti u konverzaciji inace necu gubiti vrijeme.

Pisano: 27.11.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: balkanska rijecna kornjaca (zapadno kaspijska - Mauremys rivulata)
#5
Početni član
Početni član


See User information
ja za ovu zivotinju zelim sve najbolje i ne zelim da slusam iscudjavanja, nego zelim savjet od nekoga ko je kvalifikovan da razgovara na ovu temu. iz tog razloga i postavljam ovu temu.

Pisano: 27.11.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: balkanska rijecna kornjaca (zapadno kaspijska - Mauremys rivulata)
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ovako. Admin ti lijepo govori. Ne mogu ni ja vjerovat!
Za početak sta trebaš znati o ovoj kornjaci ti piše na naslovnici stranice s desne strane! Čini mi se treći ili četvrti link!

Pisano: 27.11.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: balkanska rijecna kornjaca (zapadno kaspijska - Mauremys rivulata)
#7
Početni član
Početni član


See User information
U redu. Sto je vas prijedlog?

Pisano: 27.11.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: balkanska rijecna kornjaca (zapadno kaspijska - Mauremys rivulata)
#8
Početni član
Početni član


See User information
kornjaca je kod mene vec 2 mjeseca, porasla je od tada.

Pisano: 27.11.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: balkanska rijecna kornjaca (zapadno kaspijska - Mauremys rivulata)
#9
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
javim ti se opširnije večeras. Sa moba mi teško tipkati duže tekstove.
(moj nik je admin).

Pisano: 27.11.2013
"For nothing is impossible with God." Luke 1:37
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: balkanska rijecna kornjaca (zapadno kaspijska - Mauremys rivulata)
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ajmo prvo u vezi kornjace:
Izgleda da stvarno imas rivulatu, zato sam prvo pitao odakle ti je kornjaca. Ona nije toliko rijetka u hobistickim krugovima da ima neku posebnu vrijednost (kad usporedimo primjer neke azijske mauremyse) ali joj vrijednost lezi u tome sto je primjerak iz prirodnog habitata sa primorja. U Hrvatskoj ima svega cetri preostale populacije te vrste (to su moje zadnje informacije koje sam dobio prije mozda nekih godinu dana), juznije u crnoj gori ima nadam se vise, ali sigurno daleko ne toliko da se ta vrsta nije ugrozena. To je strogo zasticena vrsta i kazne su za uzimanje iz prirode su sigurno i u crnoj gori rigorozne. Ali razlog netreba biti strah od kazne, nego ... kako da kazem ... "nadanje" da ce ta vrsta opstati i dalje u prirodi, a uzeti je i onda doci i pitati "sto da radim snjom" je pogresan put. (Meni je jasno da obicne smrtnike, medju koje i policiju brojim, nezanima jedna kornjaca). Svake godine kada dodjem na odmor u slavoniju, naletim na 4-5 uhvaceni barski kornjaca(Emys o.) koje su neki ljudi ulovili i dali djeci da se igraju snjima. Onda ih ja odkupim za nekih 50tak kuna i odnesem tamo gdje su i uhvacene pa ih pustim ... Video.
Upravo sinoc smo Kori i ja na skajpu pricali o mauremysima i njihovim preostalim lokacijama u Hrvatskoj. Spominjali koliko je ugrozena ta vrsta, i onda sutra dan dodje netko i bukvalno kaze "uzeo sam iz prirode, sta sad da radim" ... zbog toga moje "nemogu vjerovati ..."
Najbolje sto mozes uraditi za tu kornjacu je da je drzis u tom akvarijumu do proljeca, i onda da je pustis odakle si je i uzeo. Predpostavljam da je to neka lokva u kojoj ih ima jos. Nisu mi poznati nikakvi spisci u vezi mauremysa u crnoj gori, ali bi i to trebao jednom netko uraditi. Evo ti jedan link od Hrv.Herp.Drustva o rivulati ovo i ovo. Svaka jedinka ove vrste je dragocijena jer je rijetka i sta bi bilo da propadne. A ako bas zelis kornjacu, ima raznih vrsta koje si mozes nabaviti ...

A sada u vezi "ljubaznosti":
Imao sam namjeru ovaj profil "sahraniti", nikad se vise sa njim logirati, i samo u pozadini na stranici raditi i mozda jednom godisnje nesto napisati u forumu sto iskljucivo veze ima sa funkcioniranjem stranice. Bez mjesanja u raznorazna pitanja o kornjacama, njihovom drzanju i sta ja znam sto sve jos. Zato sam registrirao nick "Admin", i snjime se prvo na ovu temu javio.
Ali ocito ne ide kako sam ja to imao na umu. Jednostavno nemam zivce i vremena a ni volje objasnjavati nekome da njegova crvenouha kornjaca nije drustvena kao sto ona/ona misli i da nije potrebno je pustati po stanu da seta ili klasicni primjer "nasao sam kornjacu u prirodi, sta joj sve treba". Kada mi onda netko dodje i trazi ljubaznost ... tesko ce je dobiti. Ovu stranicu sam osnovao sa dva jednako vazna razloga: Prvi je da se hobistima pruzi mjesto gdje mogu ovaj svoj hobi uzivati, uciti i djeliti sa drugima. (Svi mi volimo svoje uspjehe u ovome podjeliti sa drugim istomisljenicima). A drugi, i nikako manje vrijedniji razlog je da se ljudi educiraju, da se upozorava na vaznost cuvanja sve sto je vezano za kornjace (priprdni habitati, populacije i sta ja znam sta jos). I zato nemogu i necu, precutjeti kada se netko tu pojavi koji se potpuno kontra tih namjera stranice ponasa. Svi su oni to radili manje vise iz neznanja i sa "dobrom namjerom", a vecina se onda uvrijedi i buni kada im kazes "nisi trebao" ili "to se tako ne radi". Prije su mi pokusali neki ovdeje sugestirati da "precutim" jer sa svojim bahatim ponasanjem tjeram ljude. Ali bi ja radije ostao sam na ovoj stranici i ostavio je samo za sebe i svoj uzitak nego tako nesto precutio ili neke rijeci "umotao u celofan" da bi ljepse izgledalo i da se slucajno netko nebi naljutio ...

Ljep pozdrav u CG

Pisano: 27.11.2013
"For nothing is impossible with God." Luke 1:37
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum