NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
16 korisnika su online (12 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 16

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika






kornjaci zatvorene oci, i kao da ima grceve u trbuhu
#1
Početni član
Početni član


See User information
Kornjaca je stara godinu i po dana, zenskog pola, akvarijum je velicine 60/30, ima grejac, filter, suncaliste. Nikada do sada nije imala nekih zdravstvenih problema. Juce smo primetili nakon sto smo joj promenili vodu da je zatvorila oci. Prvo smo pomislili da je zadremala, ali smo je potom zatekli kako seta po akvarijumu zatvorenih ociju. Veceru je pojela. Ja sam je zatim posmatrala neko vreme i odjednom je nekako pocela da se grci - da stiska rucice i glavu nekako ukrivo da uvlaci (kao da je u bolovima), i kada se okrenula videla sam da je obavljala veliku nuzdu. I sada, do sada je njen izmet uvek bio cvrst, i tek posle nekog vremena u vodi smeksa, a sada je odmah bio nekako mekan, kao da je imala proliv. To se ponovilo jos dva puta iste veceri. Nakon toga sam je ostavila da spava, i malopre kad sam joj prisla videla sam da su joj oci i dalje zatvorene, ali je ipak pojela ono malo hrane sto sam joj dala.. I sad ne znam sta bi mogao da bude razlog.. Brat kaze da je sa malo deterdzenta za ves prao akvarijum, ali da je to lepo isprao vise puta vrelom vodom.. Mozda je ipak ostalo malo toga u vodi, pa je iziritiralo.. Ja sam planirala ako joj i danas ostanu zatvorene oci (a jesu) da joj ponovo promenim vodu i dodatno vrelom vodom sperem akvarijum. Takodje je rekao da mu se malo omaklo racica, pa da joj je dao vise nego sto treba - pa se mozda prejela i otud problemi sa trbuhom, ali opet to ne objasnjava zatvorene oci..
P.S. Pomno sam je posmatrala jer smo posumnjali na upalu pluca - ne zeva, ne bori se za vazduh, ne pluta - jedino sto kao da malo vuce zadnji deo trbuha ( ali pretpostavljam da je to normalno ako ju je boleo ili je jos uvek boli).
Molim za savet, i hvala unapred! :)

Pisano: 15.07.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaci zatvorene oci, i kao da ima grceve u trbuhu
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Akvarij se nikad ne pere kemijskim sredstvima, pogotovo ne deterdzentom. Problem je sto ti nikada dovoljno dobro ne mozes isprati neko sredstvo, uvijek ce ti ostati u tragovima i raditi stetu, npr. narusavati biolosku filtraciju u najboljem slucaju.
Ako sumnjate da nije dobro ispravno onda nemas o cemu razmisljati, ponovo sve izokreni i dobro isperi. Da li je su spuzve/mediji od filtera također prani u deterdzentu?
Moguce je da su oci zatvorene jer ih je nagrizao deterdzent i da je imala grceve jer je dio deterdzenta zavrsio u probavi dok je jela racice. Ne mozemo biti sigurni da je doista o tome rijec i u svakom slucaju bi trebala potraziti veterinarsku pomoc. Od kuda se javljas?

Također se trebas upoznati sa pravilnim odrzavanjem akvarija i bioloskom filtracijom. Imas dovoljno velik akvarij da tjedno mozes mijenjati samo polovicu vode, pritom usisavati dno i pustiti da se u akvariju stvori bioloska filtracija. Filter medije trebas prati u staroj akvarijskoj vodi prilikom promjene vode u akvariju. Akvarij nije potrebno stalno izkretati da bi se ocistio, koristenje kemije pri tome ne dolazi u obzir. Ako se akvarij treba oprati od npr. kamenca onda se koristi obican ocat. Procitaj ovaj dio: LINK

Pisano: 15.07.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaci zatvorene oci, i kao da ima grceve u trbuhu
#3
Početni član
Početni član


See User information
Evo, izvadila sam je iz akvarijuma, stavila u jednu cistu posudicu napunjenu toplom vodom, i stavila sijalicu iznad toga da joj ne bude hladno. I jos pre sat vremena sam sipala vodu koja ce biti u akvarijumu u zasebnu vecu posudu i ostavila je da stoji neko vreme da bi ispario hlor. Akvarijum i sve u njemu cu sada detaljno isprati, pa se nadam da ce biti dobro kada je vratim u njega. Kada ja perem akvarijum stavljam sasvim malo praska (vise necu uopste i naglasicu i njemu da to ne radi! ), ali brat cini mi se stavlja vise, moguce da je sad problem zbog toga nastao, jer ujedno i filter tako pere.. Kada kazete 'nagrizao oci' - ja se nadam da to nije nesto trajno, tj, da ce se posle par dana obnoviti sluzokoza..? I, ako je progutala prasak, koliko je to opasno, moze li da se otruje i, ne daj Boze, ugine od toga..? Videla sam sada kada sam je premestala u posudicu da levo oko moze da otvori. Iz jednog grada u blizini Beograda se javljam, a ovde sumnjam da mogu naci ijednog veterinara koji se razume u reptile, a narocito ne u kornjace. :(

Pisano: 15.07.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaci zatvorene oci, i kao da ima grceve u trbuhu
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ako je stvarno doslo do trovanja deterdzentom jako je tesko reci kakve ce to posljedice imati, no ponavljam, to je samo predpostavka i moze ispasti da je u necemu drugome problem. Ovdje na forumu samo mozemo nagađati, kada si vec blizu Beograda preporucam ti da se javis nekom od veterinara koji lijece kornjace u Beogradu, posavjetujes se i vidis da li se sto da napraviti.
Opcija ti je da kontaktiras dr. Popovica na Veterinarskom fakultetu, veterinarsku stanicu www.alesvet.com ili ovog dezurnog veterinara: LINK

Spuzve iz filtera bi bilo najbolje baciti i kupiti nove, ako ne mozes naci zamjenske treba ih jako dugo ispirati prije vracanja u akvarij. Jer osim sto ce ti stalno trovati vodu uz dezinficijens u spuzvi ti se nikada nece moci napraviti bioloska filtracija.

Također ti savjetujem da si nabavis neko sredstvo za pripremu vode koje neutralizira klor, teske metali i druge otrove iz vode. Npr. Easylife Fluid Filter Medium (FFM), Nutrafin Aqua+, Tetra Aqua Safe, Sera Aquatan itd. Ako je ostecena sluznica oka ovakva sredstva ce pomoci u smislu da ce maknuti klor iz vode i sprijeciti daljnje nagrizanje.

Pisano: 15.07.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaci zatvorene oci, i kao da ima grceve u trbuhu
#5
Početni član
Početni član


See User information
E, ovako - posto nisam bila u mogucnosti da kornjacu odvedem veterinaru, cim ste mi ostavili ova dva linka, pozvala sam i veterinar mi je rekao da joj mazem hloramfenikol nedelju dana, i narednu nedelju korticin, E, sada, problem je sto ovde u nabavci korticina nema (svuda sam se raspitala), tako da sam ostala na hloramfenikolu i to traje vec oko 3 nedelje.. Oci je otvorila malo vise od pola, dakle jos uvek ne sasvim, ali vidi i normalno se orijentise. Povratio joj se i apetit, i proteklih nedelju dana je fino jela. Medjutim - juce nije jela, i kada sam je uvece vadila da joj namazem oci, ucinilo mi se da joj je, pa kako bih to nazvala.. zadnjica.. odnosno otvor uz sam vrh repa kroz koji inace vrsi nuzdu, nekako natecen, kao da se nesto sprema da izadje odatle. Prvo sam pomislila da je to izmet, ali sada kada sam je bolje pogledala dok je lezala na kamenu, vidim da nije - izgleda kao neka kuglica, tamno sive boje i na samom je izlazu, dakle jos nije nista ispadalo.. Takodje mi deluje da su joj i supljine za noge (izvinjavam se na ovako neukom pojasnjavanju, zaista ne znam kako bih to drugacije nazvala) naduvene, tako da sad vec pocinjem da se brinem. Ona je juce i danas maltene ceo dan provela na kamenu, i deluje mi kao da ima neke bolove. Ako neko ima neki savet, bila bih jako zahvalna!

Pisano: 12.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaci zatvorene oci, i kao da ima grceve u trbuhu
#6
Početni član
Početni član


See User information
I da naglasim da je ZENKA u pitanju, to sto se sprema da izadje definitivno nije polni organ. I definitivno mi izgleda kao da je u bolovima, povremeno kao da se napreze da to 'nesto' izbaci, ali ne uspeva. Molim Vas pomozite!

Pisano: 12.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaci zatvorene oci, i kao da ima grceve u trbuhu
#7
Početni član
Početni član


See User information
evo slike

Dodaj datoteku:



jpg  120820131163.jpg (316.91 KB)
1983_5209067450d53.jpg 2048X1536 px

jpg  120820131162.jpg (345.45 KB)
1983_5209068323d17.jpg 2048X1536 px

Pisano: 12.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaci zatvorene oci, i kao da ima grceve u trbuhu
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Na prvi pogled mi izgleda da se radi o distociji...kao da je jaje zapelo u necisnici. Koliko je kornjaca velika (duljina oklopa)?
U ovoj situaciji ti stvarno ne preporucam da ista pokusavas raditi na svoju ruku jer jednostavno previse toga moze poci po zlu. Ako se stanje jos nije promijenilo savjetujem ti da je odvedes na veterinarsku hitnu pomoc jer osim sto je u velikim bolovima mogla bi i uginuti.

Kloramfenikol smijes koristiti maksimalno tjedan dana, 3 tjedna je opasno jer moze ostetiti oko.

Pisano: 12.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaci zatvorene oci, i kao da ima grceve u trbuhu
#9
Početni član
Početni član


See User information
Ali ona nema muzjaka, nikada se nije parila niti bila u kontaktu sa muzjacima.. :( Oklop je oko 7-8 cm duzine, ona je stara godinu i po dana. Stvarno ne znam otkud to odjednom, do pre dva dana se ponasala sasvim normalno i imala normalan apetit..

Pisano: 13.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaci zatvorene oci, i kao da ima grceve u trbuhu
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Sa 7-8 cm je onda ipak pre mala i pre mlada da bi se radilo o jajima, ne mozes niti sa sigurnoscu reci da se radi o zenki. Njeno stanje je nazalost izvan nasih mogucnosti da pomognemo, mozemo samo nagađati sto nije u redu.
Inace zenke imaju i lijezu jaja bez da su se ikad parile u zivotu.

Pisano: 13.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum