NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
13 korisnika su online (8 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 13

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika






Pomoc
#1
Početni član
Početni član


See User information
Dakle, kornjaca je stara oko 6-7 meseci. Pre mesec dana, pocela je da ima probleme sa ocima, dakle naduvene su joj oci bile konstantno, i slabo je jela, tako da mislim da je tada dobila upalu. Nazalost morao sam da idem na odmor ali poverena je na cuvanje osobi koja ju je svaki dan kupala u kamilici, i par puta namazala hloranfenikol iznad ociju. Sada sam se vratio, i plasim se da je kornjaca skroz oslepela...Slabo jede, ne vidi kad joj stavim hranu ispred, i nekako su joj sive oci unutra ako ja dobro vidim. Sta da radim???

Pisano: 06.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pomoc
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Oci mogu biti zatvorene zbog tri razloga - bakterijska infekcija, nedostatak vitamina A, te upala pluca.

Bakterijsku infekciju jedino ima smisla lijeciti sa antibiotskim mastima/kapima i kamilicom. S time da je puno ucinkovitije koristiti antibiotske kapi umjesto masti jer se bolje probijaju u oko za razliku od masti. Ljekovita svojstva kamilice pomazu, međutim ona ima i negativnih efekata. Na oku stvara sloj pogodan za razvoj bakterija tako da je bolje ne oslanjati se na takav tretman jer cak moze i pogorsati stanje.
U kojoj kolicini vode drzis kornjacu, da li imas filter i koliko cesto mijenjas vodu?

U slaucaju nedostatka vitamina A antibiotske kapi/masti i kamilica su potpuno beskorisni i jedno moze pomoci davanje vitamina A putem hrane, a u najgorem slucaju injekcijama kod veterinara.
Sa cime si sve hranio kornjacu kada je prihvacala hranu?

Kod upale pluca isto nece pomoci kapi/masti/kamilica nego lijecenje kornjace injekcijama antibiotika kod veterinara. Odgovori na sljedeca pitanja da vidimo da se ne radi o upali pluca:
Da li kornjaca vecinu vremena provodi na kopnu pod lampom?
Da li kornjaca otvara usta na suhom kao da hvata zrak, kao da se gusi?
Da li kornjaca ispusta piskutave zvukove kada je na suhom?
Da li na usta i nos izlazi sluz?
Da li kornjaca pliva ukoseno na jednu stranu ili samo pluta na povrsini vode bez mogucnosti da zaroni?

Sto se trenutnog stanja ociju tice ako ste mazali oci antibioticima duze od tjedan dana postoji opasnost od ostecenja vida. Ali kako se mast ne probija toliko dobro u oko nadam se da to ipak nije slucaj. Sivo sto vidis unutar oka je najvjerojatnije upaljen treci kapak, tj opna za ronjenje koja stiti oci kada je kornjaca u vodi. To nije znak da je kornjaca oslijepila.

U svakom slucaju je vrijeme da prestanes sam sa ljecenjem i da potrazis pomoc veterinara. Bio si napisao da si iz Beograda gdje nije problem naci veterinara koji lijeci kornjace. Opcija ti je da kontaktiras dr. Popovica na Veterinarskom fakultetu, veterinarsku stanicu www.alesvet.com ili ovog dezurnog veterinara: LINK
Ako ces i dalje raditi "na svoju ruku" puno toga moze poci po zlu. Na tebi je samo da kornjaci osiguras pravilne uvjete (lampa za grijanje kopna, UVA-UVB rasvjeta, akvarijski grijac, filter) i da ju drzis u cistoj vodi dok ce veterinar vidjeti kakva je terapija potrebna.

Pisano: 06.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pomoc
#3
Početni član
Početni član


See User information
Prvo hvala na opsirnom odgovoru. Kornjaca ima obezbedjene sve uslove, dakle veliki akvarijum, grejac, lampu, i nemam filter ali na svaka dva dana menjam vodu. Kolicina vode je tolika da joj ostavim malo ostrva, tj. tog suvog prostora dakle nekih 4 litra.

Sto se odgovora na pitanja tice, ovako: Vecu kolicinu vremena definitivno provodi na kopnu sto pre nije bio slucaj, otvara usta i cini mi se da ispusta neki piskutav zvuk.. Sluz nisam video, i moze da roni. Oci su mazane jedno 5-6 dana, a svaki drugi dan se kupa u kamilici.

Pisano: 07.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pomoc
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pa 4 litre je jako mala kolicina vode za drzanje kornjace, za skroz malu kornjacu bi trebao imati barem kolicinu 20-30 litara (u akvariju od 60 litara npr.). Problem je u tome sto se 4 litre jako brzo zasiti otpadnim tvarima i postane zmazana. Ako ikako mozes svakako povecaj tu kolicinu da se otpad ima u cemu razrijediti. Jer iako se tebi voda nakon dva dana cini cista ona je puna organskih otpadnih spojeva koje ne mozes vidjeti golim okom a mogu uzrokovati infekciju ociju.

Kada mijenjas vodu trebao bi koristiti vodu koja je odstajala 24h u sirokoj plitkoj posudi da klor ispari ili jos bolje dodavati akvaristicko sredstvo za pripremu vode koji eliminira klor i teske metale iz vodovodne vode. Inace bi klor/kloramin iz vodovodne vode dodatno mogao iritirati oci.

Ako kornjaca otvara usta na kopnu i pritom ispusta piskutave zvukove vrlo se vjerojatno radi o upali pluca ili respiratornoj infekciji. Trebao bi povisiti temperaturu kopna na 35 stupnjeva, a vode na 30 stupnjeva (ako vec nije tako s obzirom da je ljeto). Vrlo je vazno da temperatura zraka bude visa od temperature vode jer bi inace moglo doci do pogorsanja. Kada po noci ugasis lampu za grijanje (ako nemas pokloac) pokrij akvarij nekakvom plocom da drzi temperaturu zraka, ostavi samo mali dio otvoren radi ventilacije. Potrazi sto prije veterinarsku pomoc jer ako se doista radi o upali pluca samo joj veterinar moze pomoci injekcijama antibiotika.

Pisano: 07.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pomoc
#5
Početni član
Početni član


See User information
Vodu drzim 48 sati, da ispari klor, to znam. Jedina stvar koja mi nije jasna je ostrvo koje sam dobio kada sam kupio je taman toliko da kada sipam 4l vode, ostane deo koji je totalno suv. Cini mi se da akvarijum ne prima preko 20-30 litara...

Zvacu sutra veterinara da vidim sta i kako.

Pisano: 09.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum