NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
13 korisnika su online (11 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 13

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 3 »


Novi veći akvarij!
#1
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Evo, napokon... nakon cca 4 mjeseca truda, zahvaljujući ovoj stranici i savjetima koje sam ovdje dobila, novi veći smještaj za moje kornjače je gotov .

Znači, akvarij je dimenzija 100x50x50, unutra se nalazi granje vinove loze, za podlogu sam stavila male sitne kamenčiće, filter je JBL e901 i grijač je od 200W. Za sad od bilja imam samo umjetne biljke. Malo ću se financijski odmoriti od ovog "poduhvata" pa ću onda polako dalje ubacivati detalje. Poklopac nam je zadao najviše vremena, živaca i truda, hehe. Napravljen je od iverice (za forex trenutno nisam imala novaca) debljine 2 cm koja je svugdje premazana akvarijskim silikonom, kako ne bi prebrzo upijala vlagu. Na gornjoj ploči, s unutarnje strane, je postavljen i stiropor kako bi održavao toplinu. Također je izbušeno i 8 rupa za ventilaciju na koje sam stavila plastične zračnike s mrežicom. 4 rupe su izbušene i na bočnoj stranici koja gleda prema zidu, te su prekrivene mrežicom za komarce da muhe i slični insekti ne bi mogli uletavati u akvarij. U ovom akvariju će (nadam se) uživati dva, za sada još, mala mošusa. Trenutno još nisu unutra jer se borim sa temperaturom zraka koja mi zadaje glavobolje, hehe.

Nemam sreće da bi sve bilo savršeno, pa eto imam još nekih pitanja. Što se tiče granja vinove loze, prokuhano je i sve, ali nekako mi se dosta brzo nakupljaju alge po njemu. Odnosno granje je onako, kako da kažem, kao da je obavijeno vatom, tako izgleda. Zbog čega je to? I kako da se toga riješim? Prijatelj od kojeg sam uzela ovo granje kaže da je granje bilo odrezano još prošle godine, tako da je staro, osušeno par mjeseci.

I brine me još, naravno već spomenuta, temperatura zraka. Kori, preporučio si mi žarulju od 60W, ali evo... unutra sam stavila čak žarulju od 100W i temp ne ide preko 22 stupnja. Izgleda da ću morati staviti još jednu žarulju ili šta da radim? Kao što sam rekla, temperatura zraka mi je najveći problem u držanju ovih malih slatkih bića, pa... nadam se da ću uspjeti riješiti i taj problem.

Evo sad i slikica. Svi komentari, kritike i pohvale su dobrodošli.

Dodaj datoteku:



jpg  1a.jpg (55.32 KB)
2213_51b04eb4a3377.jpg 415X312 px

jpg  2a.jpg (56.99 KB)
2213_51b04ebd6c583.jpg 415X312 px

jpg  3a.jpg (71.42 KB)
2213_51b04ec5cdfce.jpg 415X312 px

jpg  4a.jpg (73.64 KB)
2213_51b04eceacc6f.jpg 415X312 px

jpg  5a.jpg (60.12 KB)
2213_51b04ed860bbb.jpg 415X312 px

jpg  6a.jpg (65.55 KB)
2213_51b04ee0d1102.jpg 415X312 px

Pisano: 06.06.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi veći akvarij!
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Akvarij izgleda odlicno! Uređenje je bas onako kako bi trebalo biti za mosusne kornjace, uzivat ce kada ih uselis!

Sluzava tvar koja ti se nakuplja po granju nisu alge nego plijesanj. To se zna događati kada se drvo stavlja u vodu po prvi puta. Ovo isto mozes uvrstiti u sindrom novog akvarija, trebati ce neko vrijeme da se plijesanj prestane stvarati na drvu. Kada ti se velika kolicina nakupi mozes izvaditi drvo van i oribati ga.

Temperatura zraka uz poklopac ne bi trebala biti nikakav problem. Ako primjerice namjestis temperaturu vode na 25 stupnjeva zrak u akvariju bi ti se uz pomoc lampe 60W trebao kretati sve od 25-35 stupnjeva, ovisno o udaljenosti od lampe. Vecina ljudi u poklopcu ima vise lampi, iako neonke ne griju pretjerano svejedno dizu temperaturu zraka. Pogotovo ako je prigusnica neonki smjestena negdje unutar poklopca, tako da je mozda uz ovo hladnije vrijeme u tome problem. Mozes probati dodati jos jednu zarulju, ali cim zatopli nece ti biti potrebno. Kada ti kornjace malo odrastu nece trebati puno dogrijavati vodu i onda se problem te velike razlike rijesi sam od sebe.
No, ako ce te temperatura i dalje muciti po zimi postoje infracrvene zarulje, keramicki grijaci, grijaci kablovi, grijace folije: LINK koje mogu grijati i tijekom noci.
Vidim da temperaturu zraka mjeris akvarijskim staklenim termometrom iz pet shopa. On sam po sebi nije pretjerano tocan, ako usporedis vise njih u pet shopu svaki pokazuje nesto drugo. Za mjerenje temperature zraka je tocnije koristiti klasican termometar za zrak.

Pisano: 07.06.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi veći akvarij!
#3
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Hvala na pohvali .

Što se tiče termometra, uvjerila sam se već nakon tjedan dana, da taj običan termometar ne valja ništa. A koju god sliku akvarija na netu otvorim, svi imaju baš takav. Taj sam sad samo stavila u vodu onako bezveze, a zrak mjerim s malo skupljim termometrom, koji pokazuje realniju temperaturu. On mi je smješten na poklopcu i visi prema dolje. Primjerice, u malom akvariju, taj običan termometar pokazivao je temp zraka 31 stupanj, dok je ovaj skuplji stakleni mjerio samo 25 stupnjeva. Pa gdje je tu logika? He he.

Već sam prije negdje napisala, da bih akvarij radije složila po zimskim uvjetima, jer baš onako full vruće je samo cca 2 ili 3 mjeseca u cijeloj godini. Tako da... lakše ću akvarij rashladiti u to kratko vrijeme, ali jako mi je teško ugrijati ga. Jel možeš vjerovat, ali sa ukupno 150 W, temp zraka ide samo do 24 stupnjeva? Pogledala sam jako puno slika i videa s akvarijima za kornjače, i ljudi imaju onako obične plastične ili drvene poklopce, pa nije mi jasno kak oni održavaju temperaturu zraka. A ja evo, od iverice debele 2 cm, obložene stiroporom i s tako jakom žaruljom ne mogu postići barem 26 stupnjeva. Ne kužim u čemu griješim. Očito ću morati proučiti ovaj link o dodatnim grijačima, jer ne znam šta drugo da napravim. I da.. s rupama za ventilaciju sam pogodila, kroz dan se stakla uopće ne magle.

Pisano: 07.06.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi veći akvarij!
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Koristim digitalne termometre sa sondom, oni su mi se do sada najbolje pokazali. Svako ocitanje treba uzeti sa rezervom i provjeriti sa vise termometaraako mozes, jer niti jedan jeftini termometar nije bazdaren.

Meni temperatura zraka nije toliko velik problem jer zadnjih 5-6 godina grijem prostoriju gdje je vecina zivotinja na potrebnu temperaturu. U vecini akvarija niti nemam grijace. A kako je temperatura vode uvijek pola stupnja-stupanj niza od ambijentnog zraka dovoljna je i jedna lampa da zagrije zrak par stupnjeva vise od vode. Vecina ljudi koja ima veci broj zivotinja grije cijele prostorije. Jer sto vise grijes vodu to ces imati veci problem sa temperaturnom razlikom. Sljedecu zimu mozes drzati vodu kornjaca na 21-23 stupnja pa ti nece taj problem toliko dolaziti do izrazaja.

Probaj sa selotejpom zatvoriti dio otvora za zrak , moguce je da ih ipak imas previse. Jer topli zrak se uzdize i bjezi kroz otvore. Sto je zrak u prostoriji hladniji to ce brze topli zrak iz akvarija bjezati van pa ce ti biti potrebno i manje rupa.

Pisano: 10.06.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi veći akvarij!
#5
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Kornjače su danas useljene u svoj novi dom :). Mislim da im je super. Cijeli dan plivaju po cijelom akvariju, istražuju, skrivaju se, penju se po granju do zraka, pa onda opet plivaju do dna. Nisu ni sat vremena bile mirne, a u malom akvariju su većinu dana odmarale u grmiću. Stvarno mi ih je gušt promatrati. Izgleda da stvarno uživaju. Uspjela sam temperaturu zraka dići na 28, ali s jakim žaruljama. Poigrat ću se ja s tim rupama za ventilaciju. Možda ih stvarno imam previše, kako kažeš. Probati ću ovo sa selotejpom, pa možda ni neću trebati tako jaku žarulju (jer račun za struju će mi biti ogroman, hehe).

Logično mi je to što kažeš za grijanje prostorije, ali ja imam samo jedan akvarij i dvije kornjače. Držim ih u dnevnoj sobi, pa ne mogu baš grijati dnevnu na 28-29 stupnjeva jer mi je to pretoplo. Istina jest da ja jesam zimogrozna i da mi je više manje sve ispod 25 hladno, ali ipak neka normalna temperatura mi je 22 stupnja, jer kad mi je vruće od tih radijatora i centralnog grijanja onda mi nije baš ugodno. I boli me glava od tog suhog zraka.

Baš bih voljela vidjeti tvoje "životinjsko carstvo". Koliko ti kornjača imaš? Zašto ne postaviš malo slike svojih kornjača? Vidjela sam onu staru temu gdje si predstavio Kalu, Korija i mošusnu kornjaču (sve kornjače su ti lijepe na slikama), ali koliko sam uspjela pročitati sada imaš više kornjača, jel da? :)

Pisano: 10.06.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi veći akvarij!
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Super, sada im je sigurno jos sve novo i interesantno!
Za jedan akvarij se vise isplati grijati sa vise zarulja nego dogrijavati cijelu prostoriju, to svakako, no vjerujem da neces vjecno imati taj problem. Za zimu ce biti sasvim u redu 22 stupnja kada odrastu.

Za sada imam tri crvenouhe, dva odoratusa, jednog carinatusa i jednu Pseudemys texanu. Osim one teme u galeriji ovdje sam stavio slike carinatusa: LINK
Budem stavio nove slike kada zavrsim preuređenje, trenutno radim na novim smjestajima i sustavu za automatsku izmjenu vode.

Pisano: 11.06.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi veći akvarij!
#7
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Ma da... čini mi se da stvarno uživaju, nije im nimalo dosadno koliko vidim. Sad kad je napokon sve gotovo i kad imam taj mali kutak u svom domu, nije mi uopće žao svih novaca i truda koje sam uložila u taj akvarij. Stvarno se isplati. Da imam vremena, cijeli dan bih kornjače promatrala što rade, baš su zanimljive i slatke. Iako su mi ovako male preslatke, jedva čekam da malo narastu jer nadam se da će onda biti sve ipak lakše.

Ova Razorback kornjača mi je jako slatka. Kad sam kupila novu mošusnu, bila sam i u tom pet centru u Heinzelovoj, ali ih više nije bilo. Prodavač mi je rekao da su bile mošusne po 260 kn, ali da su sve prodane. Jedva čekam da vidim slike tvojih kornjača i akvarija, baš me zanima kako sve izgleda. A još više bih htjela vidjeti, da mogu, način na koji ti to sve održavaš, čistiš itd. Nadam se da će slike biti uskoro :).

Pisano: 11.06.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi veći akvarij!
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Svakako se isplati ako te tako nesto veseli, istina je da ce te vjerojatno dio okoline gledati cudno i smatrati da je to bacanje novaca, ali "svaki bedak ima svoje veselje".

Nazubljene mosusne ti narastu oko 14-17 cm i znaju biti dosta agresivne tako da su jos manje sanse da bi ju mogla drzati sa obicnom kada odraste. No ko zna, mozda se kroz neko vrijeme odlucis za jos kornjaca, kada uđemo u EU bit ce vrlo lagano nabaviti brojne male vrste, od Kinosternida na dalje.

Ako te zanima odrzavanje u smislu ciscenja to iskljucivo ovisi o kolicine vode u akvariju i tipu podloge. Akvarije od 200-tinjak litara se moze prazniti i puniti kantom, no za vece je prakticnije crijevo do najblizeg odvoda i dovoda. Generalno postoje 3 opcije za nastavke za usisavanje dna. Zvono se uglavnom koristi na sljunku 2-5 mm granulacije, s njim lagano rostas gornji sloj povrsine i usisavas otpad. Za skroz sitan pijesak je najbolje koristiti kosaru (kakvu imas na usisu filtera), s njom jednostavno mases iznad podloge da se smece digne i potom ga usisas. Za oblutke je pak najbolje koristiti tvrdo plasticno crijevo koje jednostavno guras kroz njih i usisavas smece.

Za tvoj akvarij preporucam kantu od 10 litara i kinesko zvono za ciscenje dna sa rucnom pumpom: LINK, na ovaj nacin cistim svoje mosusne. Ovdje imas kratko pokazano kako funkcionira: video

Pisano: 14.06.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi veći akvarij!
#9
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Da, moji su me čudno gledali. Uvijek kad sam nešto novo donijela doma za akvarij, uvijek je bilo: "Pa kaj će ti sad opet to? Koliko love bacaš na taj akvarij? Nisi normalna!" itd. Ali ipak... gledam to ovako: manje love sam "bacila" na akvarij nego što moj tata cijeli život baca na cigarete, tako da... Baš kako kažeš, svatko ima svoje veselje.

A joj.. onda dobro što je nisam uspjela kupiti, nisam znala da su agresivne. Ma htjela bih ja imati još kornjača, tu nazubljenu recimo, ali ne znam... Veliki su to troškovi, ne mislim samo na akvarij i to, nego i potrošnja struje itd... dobro ću razmisliti prije nabave još jedne, hehe.

Hvala ti za ovu metodu čišćenja, sviđa mi se i jednostavno je. Moram to kupiti, a i nije tako skupo.

Kori, hvala ti puno još jednom na svim savjetima od početka!

Stavit ću slike svojih kornjača uskoro, imam ih mnogo samo ih moram sve malo smanjiti.

Pisano: 15.06.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Novi veći akvarij!
#10
Moderator
Moderator


See User information
Rekla si da primaš pohvale... pa, svaka čast.
Jako lijepi smiještaj.
Hajde uslikaj podest za sunčanje, samo da vidim kako je napravljen. hvala

Pisano: 20.06.2013
Ne treba se stidjeti priznanja da smo pogriješili, jer to drugim riječima znači da smo danas pametniji nego jučer. (A.Pope)
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum