NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
11 korisnika su online (9 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 11

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika






Uvod u drzanje RES i YBS kornjace
#1
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Uvjeti drzanja Trachemy scripta elegans i Trachemis scripta scripta (RESice i YBS)

Za drzanje jedne vrste RES ili YBS Kornjace, potrebno je minimalna velicina Akvarijuma od 300 Litara,
pozeljno je naravno vise, ili jednostavnije receno: sto veci akvarijum sto bolji.
Zenka RES Kornjace dostigne duzinu Carapax-a (ledjni dio oklopa) do 30cm (nekad i 35cm).
Muzijaci ostaju manji.
Zbog tog razloga morate biti svjesni kad vidite "malu, slatku" kornjacicu od par cm,
da ce ona u relativnom kratkom vremenu dostignuti velicinu
kojoj je potrebna navedena velicina akvarijuma od minimalno 300 Litara.
Nazalost se u Hrvatskim (i ostalim) krajevima jos uvijek ponekad
RES kornjace prodaju u malim plastikama koje sadrzavaju u sredini plasticnu malu palmicu.
U tome nemozete uzgajati kornjacu.
Kornjaca od par cm, moze se u prvoj godini drzati u akvarijumu od 60 litara
(obicno velicina 60x30x30, sadrzaj 54 litre), ali je zbog vise razloga preporucljivo
odmah si odgovarajucu velicinu akvarijuma nabaviti.
Dali ga kupili, ili sami napravili morate sami odluciti.
Vjerovatno jeftinije i bolje ce te proci ako ga narucite kod staklara,
u tom slucaju je prednost da vam staklar moze napraviti akvarijum po vasoj mjeri.
Ovisno o nacinu kako uredite akvarijum, je kolicina vode koliko imate unutra.
U jednostavnom slucaju u akvarijumu imate malo vise od pola vode,
i jedno suho mjesto na koje kornjaca moze izaci da se osusi i da primi toplinu.
Za idealno uzgajanje, voda mora imati oko 25°C,
temapratura zraka u akvarijumu trebala bi biti 2-3 stepana veca.
Grijac za vodu mozete nabaviti u svakom PetShopu sa akvarsitkom.
Kopno mora biti osjevijetljno posebnom lampom za grijanje,
koja jedan dio kopna ugrije na 35°C.
Kopno mozete napraviti na vrlo jednostavan nacin,
sa dvije zigle i plosnatim kamenjem.
Pogotovu velike kornjace u vrlo kratkom vremenu zaprljaju vodu.
Sa ostatcima Hrane, sa svojim izmetom i slicno.
Zbog toga je neophodan filter, koji cisti vodu,
i koji drzi vodu u pokretu. Kod Filtera postoje dva nacina,
unutrasnji filter i vanjski filter. Unutrasnji filter mozete maksimalno koristiti dok je kornjaca jos mala,
kasnije kad kornjaca dostigne odredjenu velicnu,
preporucljivo je postaviti vanjski filter (Eheim Professional, Fluval itd).
Pored dobre filtracije vode,
ipak je neophodno mjenjati jedan dio vode (1/3) svaki tjedan (kod vecih akvarijuma intervali su manji).
I ako je voda na izgled "cista" ipak je potrebno redovno mjenjanje vode.
Cista voda je jedna od najvaznijih stvari.
Zelim na ovom mjestu napomenuti da se radi o Akvarijumu koji drzimo u stanu/kuci
i da kod tako male kolicine vode, voda mora biti citsa i friska.
Na dno akvarijuma mozete postaviti ili kamenje, ili pjesak.
Biljke nece dugo ostati na zivotu, pogotovu velike kornjace ce ih brzo iskopati, ili cak i pojesti.
Slike raznih akvarija mozete pogledati u nasoj galeriji.
Za vasa daljnja pitanja, javite se ovdje na forumu.

Pisano: 26.04.2006
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Uvod u drzanje RES i YBS kornjace
#2
Početni član
Početni član


See User information
Imam jedno pitanje vezano uz držanje Crvenouhih kornjača. Imam 5 crvenouhih u akvariju koji (bojim se ) više nije dovoljno velik za njihove potrebe cca 500 litara, s tim da su dvije ženke velike cca 30 cm. Također u vrtu imam vrtno jezerce pa me zanima dali vruče ljetne dane mogu provest u njemu i na što bih u jezeru trebala obratit pažnju da im bude ugodno i sigurno? Na tu ( možda ) suludu ideju sam došla jer sam u zagrebačkom botaničkom vrtu vidjela Crvenouhe kako uživaju u jezeru i imam dojam da im apsolutno ništa ne nedostaje.

Pisano: 02.08.2006
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Uvod u drzanje RES i YBS kornjace
#3
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ideja, drzati vodene kornjace preko ljeta vani u malom jezeru, nije nimalo suludna, naprotiv, takva vrsta drzanja je jako pozeljna za te zivotinje. Kao prvo stime im nudis najbolju rasvjetu sto postoji i najprirodniji smjestaj koje se moze u zatocenistvu pruziti. Dobro moras obratiti paznju da je jezerce okolko zasticeno, da ima neka vrsta ograde koja sprijecava da kornjaca ne pobjegne. Takodjer je vazno da imaju lagan pristup kopnu. Jos jedna stvar na koju se mora paziti, pogotovu ako se radi o manjim kornjacama, da joj nemoze pas, macka ili neka druga zivotinja nauditi. To su najvazniji uvjeti za drzanje kornjaca preko ljeta vani. Ako imas tu priliku, nemoj cekati, nego sredi jezerce i pusti ih vani. Zanimljivo bi bilo znati dimenzije akvarija, odnosno jezera (koliko litara od prilike?).

Pisano: 02.08.2006
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Uvod u drzanje RES i YBS kornjace
#4
Početni član
Početni član


See User information
Puno hvala,

sad sam malo mirnija. I ja sam mislila da bi im to trebalo biti najprirodnije okruženje ali nisam bila sigurna po pitanju promjene temperature ( noć-dan i razne promjene vremena; kiše, oluje ...). Teško je reći koliko jezerce ima litara ali cca je 5mx4m i na najdubljem mjestu je 1,5m - sigurno če imat više mjesta nego u sadašnjem domu (180cmx100x60 ali je voda do cca 30 cm).

Pisano: 02.08.2006
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Uvod u drzanje RES i YBS kornjace
#5
Početni član
Početni član


See User information
zelim samo pohvaliti dimenzije i jezerca a bogami i akvarija

Pisano: 02.08.2006
"Jack O'Neill: Do you read the Bible, Teal'c?
Teal'c: It is a significant part of your Western culture. Have you not read the Bible, O'Neill?
Jack O'Neill: Oh, yeah. Yeah. Not all of it. Actually, I'm listening to it on tape. Don't tell me how it ends."
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Uvod u drzanje RES i YBS kornjace
#6
Početni član
Početni član


See User information
BRIGA O MLADIM KORNJACAMA!POMOC!



vec par meseci sam pricala kako cju da uzmem kornjace jer su mi simpaticne itd. i onda , kao guska, odem pre 10 dana do jednog pet shopa i uzmem 2. posto je covek provalio da ne znam nista konkretno o kornjacama , prvo mi prospe pricu kkao mi je dao muzjaka i zenku (a, pol, sada znam , ne moze da se provali dok ne narastu),zatim mi kaze kako mi je dovoljan akvarijum zapremine desetak litara i da su im oni masni racici sasvim odgovarajucji izbor hrane ( i to da ima dajem po 2 dnevno).uz to mi uvali filter koji kosta 450 din ( oko 5 eura) i ne pomene ni reci o sijalici ( a, znate, grejac im jos ne treba, njima je bas fino na sobnih 20 stepeni...........c,c,c).
i, tako odem na net, sva srecna, da vidim sta bih mogla jos da UCINIM mojim slatkim, malim, SRECNO udomljenim kornjacama, i onda shvatim da sam im bukvalno napravila mucilicte.

i povrh svega UPUCENI VLASNIK PET SHOPA MI JE REKAO DA JE VODU DOVOLJNO MENJATI NA POLA GODINE, A DA FILTER OCISTIM SVAKIH 10 DANA!

Kornjacice su mi dugacke oko 3 cm, mislim da su YBS, jer izgledaju isto kao i RES samo im je taj deo koji bi trebao da je crven, jednoj zut , a drugoj svetlo,svetlo narandzast.oklop im je pri dnu izuzetno mekan ( dajem im dzigericu, danas cju im akupiti sipinu kost i vitamine), i pogled im je kao da skilje, posebno jednoj.uz to se i preterano ljuste.


je l' moze neko, jer sam i dalje izuzetno neupucena, da mi kaze koliki akvarijum, koji filter, kakvo osvetljenje ( I kako da ga postavim), kakva ishrana i tretman bolesti(s obzirom da su mlade)??znam da su svi dosadni, ali jako volim zivotinje i strasnoi mi je tesko pri pomisli da pate.

UZ TO,DA LI BI MOGLI DA POMENETE I CENE(u kunama, eurima, nije ni bitno), jer za opremu dajem kompletan dzeparac i stek, tako da su mi mogucjnosti ogranicene, s obzirom da moja majka ne zeli ni da vidi kornjace.sta je prvo na spisku sto je neophodno, a sta bi moglo da priceka koju nedelju?

Pisano: 30.08.2006
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Uvod u drzanje RES i YBS kornjace
#7
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav Mia. Dobrodosla ovdje.
Pokusacu ti redom sve objasniti sto trebas.
Sa ljeve strane imas pise "o kornjaci" tu imas
razne informacije za pocetnike.
Procitaj to malo.
Za pocetak bi trebala gledati da uzmes veci smjestaj za kornjace.
Mali akvarijum ti moze sluziti za pocetak.
Pogledaj gdje ti stoje kornjace, odnsno gdje bi ih mogla drzati, i izmeri koliki bi im smjestaj najvise mogla ponuditi. ispod 200 Litara (100cm duzine) nebi trebalo biti. Ali to tek kad malo porastu.
Kao sto receno za pocetak ti je dovoljan "mali" akvarijum.
Javi se ponovo sa detaljnijim pitanjima ako imas.
Pozdrav,
M-T
PS.: otvori moim te posebnu temu za nova pitanja, jer ako ovdje svatko pise,
postace nepregledno, zato sam zakljucao ovu temu.

Pisano: 30.08.2006
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum