NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
15 korisnika su online (12 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 15

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




« 1 2 (3)


Re: Granje vinove loze !
#21
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Osoba koja je slagala akvarij je i mislila da će akvarij biti punjen samo do pola jer sam ja akvarij zamislila urediti kao za crvenouhu kornjaču. Znači polica je trebala biti kopno za sunčanje. E sad, pošto sam ipak kupila mošusnu kornjaču i pročitala da ona treba skroz drugačije uređenje, odlučila sam akvarij puniti skoro pa do kraja. Inače, otkako sam napunila akvarij, imam strah da se taj cijeli akvarij ne sruši i da voda ne pusti. Jednu noć čak nisam mogla ni spavati, samo sam razmišljala kaj ako sve pukne i prolije se. Evo, sad kad sam pročitala ovaj komentar, pogledala sam i stvarno se jedna duža strana deformirala. Kaj sad ? Debljina stakla je 6 mm. Hvata me panika, i najradije bih cijeli akvarij ispraznila. Uključila sam i filter tako da se sve to skupa sjedne na svoje mjesto.

Grane ipak nisam vezala, tako da s tim neće biti problema. Uzela sam one vakuum priljepke koji su mi ostali od filtera (2 kom) i njima sam grane pričvrstila za staklo. To mi je ispalo super i grane su sad kolko tolko stabilne, ne plutaju više.

Pavle, hvala na tvom mišljenju za prirodniji izgled. Možda kad se baš zadubiš i gledaš u akvarij, i ispada tako što se tiče pločnika na cesti, hehe. Ali, kako fiksirati taj brežuljak od kamenčića, pošto kornjača voli kopati, ne znam da li će on dugo ostati brežuljak, baš kako i Kori kaže. A ovu policu mislim i koristiti za hranjenje kornjače. Kako ću je hraniti pincetom kad bude na dnu akvarija? S obzirom da mošusi nisu baš dobri plivači, mislila sam je hraniti kad bude na toj polici, ipak je to sada plićak. Sve u svemu, cijenim svačije mišljenje i svaki prijedlog dobro dođe. Od viška, glava ne boli.

Sad me puno više brine ova deformacija. Kori, help! Kaj da radim? Da ispraznim sve van ili kaj? Mogu li filter isključiti? Što s onim bakterijama (one bočice koje se uliju unutra), hoću li ih prilikom ponovnog uključivanja filtera, morati ponovno ubaciti ili?

Hvala vam puno na savjetima, na pohvalama i na kritikama.

Pisano: 26.03.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: Granje vinove loze !
#22
Kritika je svakako dobronamerna, i za ispravnog coveka dobrodosla. E sad ne znam odakle da pocnem. Posto ste mi oboje postavili pitanje kako izvesti brezuljak ajde da od toga pocnem.
Kori, pomenuo si nadogradnju. Za mene je nadogradnja i estetski i funkcionalno odlicno resenje, na oba akvarijuma je imam i na svaki sledeci bih je stavio. Za mene je akvarijum mnogo potpuniji nego da je otvoren, zato sto podseca na skupocene terarijume po poznatim svetskim zoo vrtovima. Dakle samo otvoren akvarijum bar ja ne bih drzao. Ne bih ni poklopac, od iverice, drzao jer ima slabih tacaka, znamo svi: vlaga i estetika. jednostavno nije za kornjace koja bi trebala da se vidi dok je na kopnu. Poklopac samo za ribice.
Na primer, evo predloga za kopno crvenouhe kornjace koja je teska i velika a da prirodnije izgleda od stakla. Prvo odabrati dobra drva, tj grane ajd recimo hrasta precnika 15-20 cm, zatim granu preseci uzduz tako da dobijemo dve identicne polovine, i zatim seci popreko za nekih cetvrtinu centimetra uze od sirine samog akvarijuma, ili nadogradnje, logicno ista je sirina. Dva lezista se nalepe na staklo nadogradnje i naredjaju drva okrenuta korom na gore. Napravi se platforma koja jako lepo izgleda. Na nju se doda jos jedna ili dve cepanice, u zavisnosti od duzine oklopa kornjace, tako da bi mogla u isto vreme da se potpomaze i prednjim i zadnjim nogama. Taj deo ide pod uglom i zaronjen je u vodu. To je naravno slicno resenje kao i staklo, komplikovanije je, ali estetski pravi razliku veliku. To je kako u ovim standardnim akvarijumima napraviti ostrvo.
E sad za brezuljak, ja bih uveo u akvarijum vece kamenje, kojim bih napravio konturu tog buduceg brezuljka. Dovoljno veliko kamenje da drzi sve na okupu. Zatim bih zemlju za cvece nasuo unutar te konture u velikoj kolicini, i grubo oblikovao sam breg. Preko svega bih nasuo sitnu podlogu koju ona vec ima, i da kao oslonac za toliku zemlju bi mi bile biljke sa jakim korenom. Ovo je kod crvenouve kornjace nemoguce, unistava biljke i suvise je jaka. Brzo bi raskopala. Njena kornjaca ne raste toliko a i ne unistava biljke u toj meri. Zemlja se drzi kao busen sama po sebi, nece se bas tako lako rasuti kao kamencici ili pesak. Posaditi dosta biljaka i pustiti recimo mesec dana da se koren lepo primi i da poveze masu. Na kraju mislim da bi ovo savrseno odradila posao. Kornjaca vec ima dobar smestaj, znaci nije joj hitno, moze da saceka mesec dana dok se bilje primi. Akvarijum bi se zaciklirao kako treba i imala bi lepo ubiljen, na izgled prelep, prirodan i bioloski stabilan akvarijum.
Moras isprazniti akvarijum i uraditi pojacanja. Staklo koje je iskrivljeno pod pritiskom moras osloboditi istog pa tek onda bilo sta raditi. Najbolje je da coveku koji je radio kazes koliko ga punis i da izracunate opterecenje na zidove. Nadam se da ima iskustva i sa velikim akvarijumima, a i ima skica na forumu kako uraditi ojacanja :)

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: Granje vinove loze !
#23
Tek sad vidim koliki sam tekst ispisao :D

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Granje vinove loze !
#24
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Bojanack28
Osoba koja je slagala akvarij je i mislila da će akvarij biti punjen samo do pola jer sam ja akvarij zamislila urediti kao za crvenouhu kornjaču. Znači polica je trebala biti kopno za sunčanje. E sad, pošto sam ipak kupila mošusnu kornjaču i pročitala da ona treba skroz drugačije uređenje, odlučila sam akvarij puniti skoro pa do kraja. Inače, otkako sam napunila akvarij, imam strah da se taj cijeli akvarij ne sruši i da voda ne pusti. Jednu noć čak nisam mogla ni spavati, samo sam razmišljala kaj ako sve pukne i prolije se. Evo, sad kad sam pročitala ovaj komentar, pogledala sam i stvarno se jedna duža strana deformirala. Kaj sad ? Debljina stakla je 6 mm. Hvata me panika, i najradije bih cijeli akvarij ispraznila. Uključila sam i filter tako da se sve to skupa sjedne na svoje mjesto.

...

Sad me puno više brine ova deformacija. Kori, help! Kaj da radim? Da ispraznim sve van ili kaj? Mogu li filter isključiti? Što s onim bakterijama (one bočice koje se uliju unutra), hoću li ih prilikom ponovnog uključivanja filtera, morati ponovno ubaciti ili?

Hvala vam puno na savjetima, na pohvalama i na kritikama.


Akvarij ces konstrukcijski trebati jos doraditi. Kada si napisala da si kupila staklo 100x50x50 cm misio sam da si kupila standardno staklo debljine 8 ili 10 mm sa standardnim pojacanjima. Kad si spomenula kopno, predpostavljao sam da je ono u akvarij trajno zalijepljeno, da efektivno smanjuje duzinu najdulje stranice i djeluje kao pojacanje. Zao mi je, trebao sam te vise ispitati o tome, ali stvarno mi nije palo napamet.
S obzirom da je akvarij napravljen od debljine 6 mm nikada ga neces moci puniti skroz do vrha, nego do nekih 35 cm, sto je opet pristojno za kornjacu i na kopnu ces imati plicak od 10-ak cm.
Ono sto ti svakako preporucam da napravis je da na akvarij dodas gornja uzduzna pojacanja. Ona ce ti smanjiti tu jezivu deformaciju najdujih stranica jer ce pri vrhu efektivno podebljati debljinu stakla i eliminirati mogucnost da staklo pukne ako prilikom odrzavanja zapnes za prednju stranicu npr.
Taj prepravak nije kompliciran i skup, ali opet ces morati odgoditi useljenje. Bilo bi najbolje da se obratis osobi koja ti je slagala akvarij jer pojacanja moraju biti zalijepljena skroz okomito na stranice i ne smije u fugama biti zraka. Ako ti taj covjek moze doci doma, ili ako ipak zelis to sama napraviti mozes samo isprazniti vodu iz akvarija, napraviti nosace od stropora i lijepiti pojacanja dok je akvarij u uspravnom polozaju da ga ne moras skroz prazniti, okretati na jedan, pa na drugi bok dok lijepis pojacanja.
Bakterije u filter nisi trebla ubacivati, same bi ti se napravile, ali s obzirom da si sad vec ubacila filter mozes ostaviti da radi i da se ciklira. Na stolac stavi kantu punu akvarijske vode i na nju privremeno nakaci cijevi filtera da moze raditi. U kantu po potrebi mozes ubacivati par granula da trunu i da ti bakterije imaju sto jesti, na taj nacin ces si ubrzati cikliranje.

Smanjena slika

Citiraj:

Pisano od: Pavle
Na primer, evo predloga za kopno crvenouhe kornjace koja je teska i velika a da prirodnije izgleda od stakla. Prvo odabrati dobra drva, tj grane ajd recimo hrasta precnika 15-20 cm, zatim granu preseci uzduz tako da dobijemo dve identicne polovine, i zatim seci popreko za nekih cetvrtinu centimetra uze od sirine samog akvarijuma, ili nadogradnje, logicno ista je sirina. Dva lezista se nalepe na staklo nadogradnje i naredjaju drva okrenuta korom na gore. Napravi se platforma koja jako lepo izgleda. Na nju se doda jos jedna ili dve cepanice, u zavisnosti od duzine oklopa kornjace, tako da bi mogla u isto vreme da se potpomaze i prednjim i zadnjim nogama. Taj deo ide pod uglom i zaronjen je u vodu. To je naravno slicno resenje kao i staklo, komplikovanije je, ali estetski pravi razliku veliku. To je kako u ovim standardnim akvarijumima napraviti ostrvo.


Sa obicnim drvetom koje na sebi ima koru i na pola viri van vode ces s vremenom vjerojatno imati truljenje. Jedino "drvo" koje je prikladno za tako nesto je kora hrasta plutnjaka, ali na ovim prostorima je tu koru jako skupo nabaviti. Slicno nesto je imao Tito u jednom svom akvariju (u prilogu).

Citiraj:

Pisano od: Pavle
E sad za brezuljak, ja bih uveo u akvarijum vece kamenje, kojim bih napravio konturu tog buduceg brezuljka. Dovoljno veliko kamenje da drzi sve na okupu. Zatim bih zemlju za cvece nasuo unutar te konture u velikoj kolicini, i grubo oblikovao sam breg. Preko svega bih nasuo sitnu podlogu koju ona vec ima, i da kao oslonac za toliku zemlju bi mi bile biljke sa jakim korenom. Ovo je kod crvenouve kornjace nemoguce, unistava biljke i suvise je jaka. Brzo bi raskopala. Njena kornjaca ne raste toliko a i ne unistava biljke u toj meri. Zemlja se drzi kao busen sama po sebi, nece se bas tako lako rasuti kao kamencici ili pesak. Posaditi dosta biljaka i pustiti recimo mesec dana da se koren lepo primi i da poveze masu. Na kraju mislim da bi ovo savrseno odradila posao. Kornjaca vec ima dobar smestaj, znaci nije joj hitno, moze da saceka mesec dana dok se bilje primi. Akvarijum bi se zaciklirao kako treba i imala bi lepo ubiljen, na izgled prelep, prirodan i bioloski stabilan akvarijum.


Sve si ti to lijepo opisao, ali iz iskustva ljudi koji se bave aquascapingom ti mogu reci da nije to tako jednostavno kako si zamislio. Unutar par mjeseci bi samo imao ladicu od velikog kamenja koja bi iza bila skroz ravna. U biljnim aquascape akvarijima gdje nitko ne ometa podlogu i gdje je protok jako slab ljudi moraju ici u ekstreme da bi uspjeli odrzati takvo brdo. Mosusne kornjace kopaju puno vise od Trachemysa, jer u prirodi nalaze hranu u muljevitom dnu tako da brdo ne bi imalo toliko mira koliko mislis. Aquascaperi stavljaju podlogu u najlon carape, rade konstrukcije od Eggcratea i slicnih mrezica samo kako bi odrzali sve na kupu, imas puno tema i clanaka koji se bave tim problemom. Da bi se razvila dovoljno gusta mreza korjenja treba ti puno duze od mjesec dana. Jos kad racunas koliko prostora za kretanje oduzme takav brezuljak na temelju svog iskustva ne bi rekao da je to dobra ideja.

Citiraj:

Pisano od: Pavle
Tek sad vidim koliki sam tekst ispisao :D


Da, nakupi se :)

Dodaj datoteku:



jpg  58.jpg (81.86 KB)
427_5151fa7f5563e.jpg 600X450 px

Pisano: 26.03.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: Granje vinove loze !
#25
Za brezuljak, da propada slazem se. Ja sam vise iz svog ugla pisao. Meni su ruke stalno u akvarijumu I nije mi tesko da popravljam s vremena na vreme. I mogu ti reci da se odrzalo. Uz cesce prepravke ali se odrzala. Isto tako mi nije tesko da menjam cepanice koje pocinju da trule. Takav sam covek, cim zavrsim akvarijum ja bih pravio nov I sve tako. Za one koji vole da zavrse I ne diraju nista, eventualno jednom godisnje ploca jeste varijanta. Ja radim tako, I moje kornjace su zdrave, imaju cistu vodu I sve uslove. Ali ako tako strucnjak kaze, necu vise terati svoje misljenje I ideje cu zadrzati za svoj akvarijum :)

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Granje vinove loze !
#26
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Eh, sad ovako... Akvarij sam upravo ispraznila i krećem iznova. Kažu, na greškama se uči, pa evo ja sam naučila lekciju da u akvaristici treba ići polako ali sigurno i ništa na brzaka, kao što sam ja radila jer sam htjela što prije veći akvarij. Kornjača će pričekati na svoj novi dom koliko god treba jer želim ovaj puta napraviti sve kako treba i naravno da bude sigurno i da mogu noću mirno spavati bez brige i straha da će sve puknuti i proliti se po stanu.

Kao prvo ja sam sama kriva jer sam osobi koja je radila akvarij, rekla da će akvarij biti punjeni samo do pola, i naravno čovjek se kuži u izradu akvarija, napravio je kako je mislio da će biti dobro. Pošto sam kupila mošusnu kornjaču, kojoj se može akvarij puniti do vrha, zeznula sam stvar. Ali sad šta je tu je. Stvarno bih htjela akvarij puniti do vrha (ne full, ali ono nekih 40 cm) pošto sam već nabavila ovo veliko granje i kupila skuplji filter za do 300 litara vode.

Pavle, što se tiče tvojih ideja... baš kako Kori kaže, sve si ti to lijepo smislio, ali ne znam, ja sam nekako više za ovaj moj način uređenja. Mislim da je lakše za održavanje, a i ne znam kako bih ja sa zemljom pod vodom u akvariju. Mislim da ću se držati ovog svog akvarija za sada. Ukusi su različiti i to poštujem, tebi se više sviđa to, a meni ipak ovo moje. Lijepo što si prijedlog podijelio, možda će se nekom svidjeti. :)

Kori, filter sam ugasila, pošto sam već ispraznila akvarij. A ništa, bakterije nek uginu, kaj ću sad.

Otvaram novu temu za ponovno uređenje, jer ovdje više nećemo govoriti o granju vinove loze, hehe.

Pisano: 26.03.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum