NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
11 korisnika su online (8 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 11

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


problem sa oklopom
#1
Početni član
Početni član


See User information
Imam problem sa oklopom kornjacice, vec oko 3meseca. U pocetku je imala samo jednu fluorescentno zelenu tackicu na oklopu, pa nisam htela da diram jer sam mislila da ce proci. Medjutim, vremenom se to rasirilo po celom spoljasnjem delu oklopa (u jelka zelenoj boji), a sad kako vidim pocelo je da se javlja i na stomacnom. Oklop joj zapravo izgleda kao one travnate biljcice u moru, ceo je obrastao u tim "travcicama", i plocice se od njih uopste ne vide. Da naglasim da je sam oklop cvrst, a te "travcice" su joj meke, sluzave, i ne mogu ih skinuti prstima. Pitala sam zenu u pet shop-u sta bi to moglo da bude i rekla je da su verovatno alge, i da su se najverovatnije pojavile jer je drzim do prozora, ali mene sada to vec pocinje jako da zabrinjava jer se to samo siri, ne prestaje.
P.S. Kornjacica ima 9meseci, ima jako dobar apetit, normalno se ponasa, druzeljubiva je, ima grejac, suncaliste, redovno joj menjam vodu i temeljno cistim akvarijum.

Pisano: 12.11.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: problem sa oklopom
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav, gotovo sigurno se radi o algama, samo ako ih ima po kornjaci trebalo bi ih biti i po smjestaju?
Da li imas pravilnu rasvjetu (UVA-UVB) i lampu za grijanje? Isusivanje oklopa i izlaganje UV zrakama prilikom suncanja unistava alge na oklopu.
Koliko se cesto kornjaca sunca i da li ima odgovarajucu temperaturu kopna (30-35 stupnjeva)?
Pokusaj odrediti o kakvim je algama rijec: LINK

Pisano: 12.11.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: problem sa oklopom
#3
Početni član
Početni član


See User information
Hvala na brzom odgovoru! :) Da, ima ih i po smestaju, samo po ivicama akvarijuma, doduse, pa prema tome, a i prema onome sto na njoj vidim - rekla bih da je u pitanju ova prva, "zelena cupava alga". UVA-UVB sijalicu jos uvek nema, moci cu da joj je obezbedim tek u januaru, ali obicnu sijalicu ima i stavila sam je prilicno blizu kamena da bi bio topao. E sada, problem je sto se ona toliko i ne sunca, tj - ja ne mogu da utvrdim da li se i koliko sunca jer kada sam ja tu nece da izadje na kamen, ali sam je par puta "upecala" kako u trku silazi sa njega kad sam ulazila u sobu dok je bila sama. Kada joj prilazim jako je druzeljubiva, prilepi se uz staklo i odgovara na moje "poljupce", ali se inace (posto znam da su osetljive) stvarno trudim da je ne uznemiravam, da bi se opustila.
Vidim u opisu ove alge da je problem prevelika izlozenost osvetljenju (sto cu lako resiti), ali me malo buni ovaj disbalans - kako da doprinesem poboljsanju toga..?

Pisano: 12.11.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: problem sa oklopom
#4
Citiraj:

Pisano od: poliglota
UVA-UVB sijalicu jos uvek nema, moci cu da joj je obezbedim tek u januaru, ali obicnu sijalicu ima i stavila sam je prilicno blizu kamena da bi bio topao. E sada, problem je sto se ona toliko i ne sunca, tj - ja ne mogu da utvrdim da li se i koliko sunca jer kada sam ja tu nece da izadje na kamen, ali sam je par puta "upecala" kako u trku silazi sa njega kad sam ulazila u sobu dok je bila sama. Kada joj prilazim jako je druzeljubiva, prilepi se uz staklo i odgovara na moje "poljupce"


Bok,

Necu se mijesati po pitanju algi jer ti je kolega Kori poceo odgovarati...

Ja bum ti napisao nesto jako vazno,a to je vazano uz UVA-UVB lampu.
Probaj ju nabaviti prije prvog mjeseca!U kojem gradu zivis?
Kornjacama je nuzno potrebna UV lampa,kako bi normalno mogli zivjet te kako bi im se kalcij normalno ugrađivao u kosti!

Ako se kornjaca ne sunca mozda je problem temperatura(ona bi trebala biti oko 30-35 stupnjeva na kopnu).
Ako si kornjacu kupila nedavno moguce da se kornjaca jos jednostavno nije "udomacila".

Neznam o kakvim je "poljubcima" rijec,ali kornjace su kao i ostali gmazovi ljubimci za promatranje/divljenje,ne za draganje/igru...

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: problem sa oklopom
#5
Početni član
Početni član


See User information
Znam da je jako bitna lampa, ali prosto finansijski ne mogu ranije. :/ Sto se kamena tice, kao sto rekoh, sijalica mu je jako blizu i prilicno je topao. A, kada je rec o "poljupcima" - hahaha, nazvala sam to tako jer je manje-vise oponasanje toga. Ja joj pridjem sasvim do stakla i saljem poljupce, a ona sa druge strane pridje takodje skroz do stakla i pritom deluje prilicno veselo, mase rucicama, posmatra me, i sve u svemu, izgleda mi kao da joj to nimalo ne smeta ;) inace je NIKADA ne dodirujem (osim kada moram da je izvadim da bih joj promenila vodu), niti pokusavam da se na bilo koji nacin igram jer znam da bi to za nju bilo maltretiranje.

Pisano: 12.11.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: problem sa oklopom
#6
Citiraj:

Pisano od: poliglota
Znam da je jako bitna lampa, ali prosto finansijski ne mogu ranije. :/ Sto se kamena tice, kao sto rekoh, sijalica mu je jako blizu i prilicno je topao. A, kada je rec o "poljupcima" - hahaha, nazvala sam to tako jer je manje-vise oponasanje toga. Ja joj pridjem sasvim do stakla i saljem poljupce, a ona sa druge strane pridje takodje skroz do stakla i pritom deluje prilicno veselo, mase rucicama, posmatra me, i sve u svemu, izgleda mi kao da joj to nimalo ne smeta ;) inace je NIKADA ne dodirujem (osim kada moram da je izvadim da bih joj promenila vodu), niti pokusavam da se na bilo koji nacin igram jer znam da bi to za nju bilo maltretiranje.


Sto se tice financija,imas UV lampe od 20-25-30 eura.Recimo stedne/compact koje samo instaliras u keramicko grlo,netreba ti neka specijalna oprema uz njih.Osim naravno jos SPOT lampe koja ce zagrijati kopno na 30-35 stupnjeva.
Znaci netrebas ciljati na neke od 50-tak ili vise eura.

Preporucio bih da izmjeris temperaturu kopna,jer mozda je bas temperatura uzrok kornjacina "bojkotiranja" kopna,a mozda i nije,kao sto sam vec naveo u prijasnjem postu.

Kornjaca ti vjerojatno "mase" rukama tj.brzo pliva jer te smatra izvorom hrane.

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: problem sa oklopom
#7
Početni član
Početni član


See User information
Znam koje su im cene, ali trenutno ne mogu ni toliko da priustim, a u januaru cu moci. Sve u svemu, da ne bismo nepotrebno zalazili u detalje - u januaru ce je dobiti, a dotle ce preziveti i bez nje. Hahahahha, znam da me posmatra kao izvor hrane, ali posto joj vec ne smeta i tom prilikom je ne uznemiravam, koristim da se malo "poigramo" :D

Pisano: 12.11.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: problem sa oklopom
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: poliglota
Hvala na brzom odgovoru! :) Da, ima ih i po smestaju, samo po ivicama akvarijuma, doduse, pa prema tome, a i prema onome sto na njoj vidim - rekla bih da je u pitanju ova prva, "zelena cupava alga". UVA-UVB sijalicu jos uvek nema, moci cu da joj je obezbedim tek u januaru, ali obicnu sijalicu ima i stavila sam je prilicno blizu kamena da bi bio topao. E sada, problem je sto se ona toliko i ne sunca, tj - ja ne mogu da utvrdim da li se i koliko sunca jer kada sam ja tu nece da izadje na kamen, ali sam je par puta "upecala" kako u trku silazi sa njega kad sam ulazila u sobu dok je bila sama. Kada joj prilazim jako je druzeljubiva, prilepi se uz staklo i odgovara na moje "poljupce", ali se inace (posto znam da su osetljive) stvarno trudim da je ne uznemiravam, da bi se opustila.
Vidim u opisu ove alge da je problem prevelika izlozenost osvetljenju (sto cu lako resiti), ali me malo buni ovaj disbalans - kako da doprinesem poboljsanju toga..?


Koliko Watta ima ta zarulja i na kojoj je udaljenosti od kopna? Da li si mjerila temperaturu kopna, da li je 30-35 stupnjeva? Ako temperatura kopna nije kako treba kornjace se ne izlaze suncati bas cesto. No moguce je da je kornjaca plasljiva i da se sunca kada nikog nema u blizini.

Sto se tice disbalansa radi se određenoj koncentraciji spojeva u vodi koji pogoduju rastu određene alge. Konkretno nitrati (NO3) su nusprodukt razgradnje organskog otpada putem bioloske filtracije u akvariju, a plin CO2 je posljedica fotosinteze kod biljaka. Cisto sumnjam da je kod tebe slucaj da imas malo nitrata u vodi...prije ce biti slucaj da ih je previse.

Kojih je dimenzija akvarij? Do kuda ga punis? Koliko cesto i koju kolicinu vode mijenjas?

Pisano: 17.11.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: problem sa oklopom
#9
Početni član
Početni član


See User information
Sijalica ima 25w (u pet shopu su mi rekli da ne uzimam jacu da joj ne bi naskodilo vidu), i visi na oko 10cm od kamena. Kamen jeste topao. Akvarijum je velicine 60/30/30, punim ga do oko 15cm, i vodu menjam jednom do 2x nedeljno ( i tom prilikom temeljno cistim akvarijum).

Pisano: 18.11.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: problem sa oklopom
#10
Jel to UV zarulja?
Napisi o kojoj se marki/modelu radi.

Ali UV lampe(stedne,neonke...) se inace postavljaju na 30-tak cm.
Ako se ne radi o UV lampi,moras jako paziti da se kornjaca ne opece(no treba naravno paziti i s UV lampom)!
Meni se kornjaca jednom skoro popela po kamenu i opekla se,srecom bio sam blizu...

Koliko ja znam UV lampa nasteti kornjacinom vidu ako je preblizu,neznam koliko sama wataza ima veze s time...?

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum