NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
12 korisnika su online (9 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 12

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


kornjaca Made in Tunisia
#1
Početni član
Početni član


See User information
Ima li neko iskustva sa kornjacama iz Severne Afrike..pretpostavljam da se radi o Testudo graece. Hvala.

Pisano: 04.10.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaca Made in Tunisia
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosla na forum!

Daj nam malo vise detalja o podrijetlu zivotinje, donesena s godisnjeg odmora? Testudo graeca se razlikuje po rasporedu plocica iznad repa u odnosu na druge vrste roda Testudo s nasih prostora:

Smanjena slika
(ciopa.hr)

Prije nekoliko godina smo imali slican slucaj, pogledaj ovu temu: LINK

Pisano: 05.10.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaca Made in Tunisia
#3
Početni član
Početni član


See User information
Donela sam je sa godisnjeg...znam da je nehumano i da joj nije mesto ovde ali je mnogo humanije od onoga sto oni javno rade sa njima..po 20-30 komada u kartonskij kutiji sa jednim listom zelene salate prodaju ih u bescenje i ne zanima ih gdje i kako će završiti. Ovo je za mene misija spašavanja jednog malog stvorenja !!
Imam iskustva sa sumskim kornjačama sa naseg podneblja ali sa ovom vrstom ne..hvala za link, dosta dobrih uputstava.
Za sada je u terariju sa UV lampom koja istovremeno i greje. Pije vodu ili samo zamace glavicu i jede zelenu salatu, tamo je jela i cvet hibiskusa ali ga ovde nažalost nema..jede i one apotekarske biljne preparate ali koliko vidim misljenja su po tom pitanju oprečna pa nisam sigurna da li da nastavim sa tim..jos je mala , dužina oklopa je 7 cm (mereno od glave prema repu)...fotografisem je uskoro..
Mislila sam je odneti o ZOO ali mi je veterinar u pet centru kazao da to ne činim, tamo joj nista neće obezbediti i pitanje je kako bi zavrsila što nikako ne želim...

Pisano: 05.10.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaca Made in Tunisia
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Zapravo si imala puno srece da te nisu uhvatili, ovo je kornjaca na CITES listi, novcane kazne su velike, a u nekim drzavama postoji i mogucnost da zavrsis u zatvoru.

Shvacam da si zeljela spasiti zivotinju, međutim potpuno si pogesno postupila. Razmisli, na taj nacin potices prodaju i iako si spasila jednu zivotinju covjek koji ih je prodavao ce uzeti jos zivotinja iz prirode jer mu "biznis" ide dobro. Cak da si je kupila i odnijela negdje dalje u divljinu (sto bi bilo bolje za tu jedinku) opet bi poticala ilegalnu trgovinu. Najbolja stvar koju si mogla napraviti je prijaviti covjeka policiji, ako se ikad nađes opet u takvoj situaciji zovi policiju.
Ali dobro, sad sta je tu je, drago mi je da joj barem pokusavas omoguciti najbolje.

Vrlo je vazno da se upoznas s rasvjetom za gmazove jer ovu kornjacu ces nazalost morati drzati cijelo vrijeme unutra. Moras racunati da je za normalno funkcioniranje ove kornjace potrebno simulirati sljecece tri stvari rasvjetom: UVA+UVB+toplina. Vecina ovih jeftinih "UV" lampa koje griju su samo spot lampe koje daju jako malo UVA zracenja. Dakle, predpostavljam da imas samo reflektoricu koja kornjaci pruza UVA zracenje i toplinu. Predlazem da slikas zarulju ili napises naziv proizvođaca i modela koji je napisan na kutiji ili na samoj zarulji.

Ono sto tebi treba je lampa na zivine pare za gmazove koja pruza UVA+UVB+toplinu u jednom (npr. Arcadia D3 UV Baking lamp, Exo Terra Solar Glo, JBL UV Spot PLUS, Sera Reptil Sun Heat...). Ova lampa po kolicini svjetlosti i zracenja oponasa recimo samo 10% sunca.

Tajnije i najbolje rjesenje je nabaviti HQI lampu za gmazove koja oponasa 60-70% sunca (Lucky Reptile BrightSun UV Desert, Mega-Ray Metal Halide UVB EB Kit, JBL ReptilDesert L-U-W Light...).

Uz postenu rasvjetu trebati ce ti i grijac za terarije, bilo u obliku kabelskog grijaca, grijace folije, infracrvene zarulje ili keramickog grijaca. Za automatsku kontrolu bilo koje vrste grijaca ti treba termostat kako se terarij ne bi pregrijao.

Za odrzavanje odgovarajuce vlage zraka nocu mozes koristiti obicnu prskalicu, a trajnije rjesenje je koristiti misting system za terarije ili ultrasonicni fogger koje spajas na hygrostat za automatsku kontrolu vlage.

I naravno zadnje od opreme ti treba kvalitetan termometar i higrometar da nadzires mikroklimu u terariju.

Realno gledano za posteno opremiti kornjaci terarij ce ti vjerojatno trebati nekoliko stotina eura. Veterinar ti je vjerojatno dobro rekao da toj kornjaci nece biti dobro u zoolikom vrtu, no ipak ljudi tamo imaju puno vise iskustva s teraristikom pa mozda ne bi bilo lose da se raspitas. Jer kako je kolega rekao u temi koju sam ti linkao pocetnik koji nema nikakvog iskustva s tersristikom ce tesko odrzati takvu kornjacu na zivotu.

Sto se tice prehrane salata i ostalo voce i povrce iz supermarketa jednostavno nije opcija. Ova kornjaca mora jesti suhe trave i divlje bilje koje ima jako malen udio biljnih proteina, a s druge strane je bogato vlaknima. Za pocetak obavezno kornjaci u terarij stavi suho sjeno (za glodavce), cak je i to bolja hrana od salate. Oko prehrane ces se također morati jako potruditi, pocni uciti, pocni citati sto vise, tortoisetrust.org je najbolje mjesto da pocnes, procitaj sve clanke vezane za graecu i ostale herbivorne vrste kornjaca:
LINK1
LINK2
Također imas ovu stranicu koja je specijalizirana za prehanu kopnenih kornjaca: www.thetortoisetable.org.uk

Citaj sto vise i ako ti nesto nije jasno pitaj.

Pisano: 10.10.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaca Made in Tunisia
#5
Početni član
Početni član


See User information
Hvala na ovako iscrpnim informacijama. Štivo o kornjačama mi je postalo glavna literatura.
Terarij je u izradi 80x40x30, nabavila sam grejac podloge, ali mi treba pomoć oko nabavke lampe..jednostavno ne mogu pronaci ni jednu od ovih boljih u prodaji ?? Modeli Sera compact desert sa UV10% je jedino raspoloživa.
Negde sam pročitala da je korisno dodati u ishranu kost sipe ( malo isrugati po hrani )ili kalcijum koji kljucaju ptice ?
Kao sto vidis..citam svasta samo da ne napravim pogresan izbor...za sada se držimo ..puno hvala.

Pisano: 10.10.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaca Made in Tunisia
#6
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Racunaj da ce ti dosegnuti ovu velicinu jednom :)...

Smanjena slika

Smanjena slika

Pisano: 10.10.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaca Made in Tunisia
#7
Početni član
Početni član


See User information
Ne mogu da ocenim bas pravilno koliko je to metara
Procitala sam da je 15 cm za njih maksimum..odakle sad ovo ?
Meni ne bi smetalo..samo da uspemo odrasti.

Pisano: 10.10.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaca Made in Tunisia
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: ljilja
Hvala na ovako iscrpnim informacijama. Štivo o kornjačama mi je postalo glavna literatura.
Terarij je u izradi 80x40x30, nabavila sam grejac podloge, ali mi treba pomoć oko nabavke lampe..jednostavno ne mogu pronaci ni jednu od ovih boljih u prodaji ?? Modeli Sera compact desert sa UV10% je jedino raspoloživa.
Negde sam pročitala da je korisno dodati u ishranu kost sipe ( malo isrugati po hrani )ili kalcijum koji kljucaju ptice ?
Kao sto vidis..citam svasta samo da ne napravim pogresan izbor...za sada se držimo ..puno hvala.


Obrati se na www.nsexotics.net , mozda ti oni mogu nabaviti neku od tih lampi. U najgorem slucaju mozes naruciti preko neta, www.reptilica.de od nedavno salje na nase prostore, a drze Lucky reptile i brojne druge lampe.
Za gmazove su dostupni brojni dodaci za prehranu, najbolje je nabaviti cisti kalcij u prahu i posipavati ga po prehrani. Povremeno mozes ponuditi sipinu kost (treba odstraniti tvrda leđa).

Citiraj:

Pisano od: ljilja
Ne mogu da ocenim bas pravilno koliko je to metara
Procitala sam da je 15 cm za njih maksimum..odakle sad ovo ?
Meni ne bi smetalo..samo da uspemo odrasti.


Testudo graeca je vrsta koja nastanjuje jako siroko podrucje u prirodi. Kornjace s razlicitih podneblja su se drugacije razvile, dakle postoje morfoloske razlike unutar iste vrste, a pojedine skupine su kroz vrijeme razvile i određene geneticke razlike te su svrstane u razlicite podvrste. Nazalost znanstvenici se jos nisu usuglasili oko postojecih podvrsta pa je koji put teze sa sigurnoscu reci sto imas. Npr. kornjacu iz druge teme je Tito prepoznao kao Testudo graeca nabeulensis, najmanju podvrstu od 15-ak cm. Jettii ima drugu podvrstu predpostavljam Testudo graeca ibera (ispravi me ako grijesim) koja je genetski najbliza Testudo marginati i koliko sam imao prilike citati najveca podvrsta.

Uglavnom, ovo je zadnji popis podvrsta:
Testudo graeca graeca
Testudo graeca anamurensis
Testudo graeca antakyensis
Testudo graeca armeniaca
Testudo graeca buxtoni
Testudo graeca cyrenaica
Testudo graeca floweri
Testudo graeca ibera
Testudo graeca lamberti
Testudo graeca marokkensis
Testudo graeca nabeulensis
Testudo graeca nikolskii
Testudo graeca pallasi
Testudo graeca perses
Testudo graeca soussensis
Testudo graeca zarudnyi

Da bi odredili sto tocno imas napisi tocnu lokaciju od kuda je donijeta (drzava, grad) i poslikaj kornjacu sa svih strana da se jasno vide sve sare i raspored plocica.

Jos malo na tu temu:
http://www.tortoisetrust.org/articles/furculachelys.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Spur-thighed_tortoise

Pisano: 11.10.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaca Made in Tunisia
#9
Početni član
Početni član


See User information
Evo Pikarda...

Dodaj datoteku:



jpg  Pikardo.jpg (91.49 KB)
2083_50893758219df.jpg 475X538 px

Pisano: 25.10.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: kornjaca Made in Tunisia
#10
Početni član
Početni član


See User information
Pikardo

Dodaj datoteku:



jpg  Pikardo 1..jpg (87.18 KB)
2083_508938ee3e1a2.jpg 480X360 px

Pisano: 25.10.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum