NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
43 korisnika su online (6 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 43

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




« 1 (2)


Re: Pol sumske kornjace
#11
Moderator
Moderator


See User information
Vodena kornjača nekoliko sati ili cijeli dan, ovisno zašto je na suhom, transport ili sunčanje, a kopnena je stalno na suhom i ne treba vodu za plivanje.

Evo kako mi prezentiramo kopnene kornjače - čančare (istina je da ih u Srbiji zovu šumske kornjače)

Testudo hermanni – obična čančara

Prirodno stanište: naseljava razmjerno usko i isprekidano područje europskog dijela Sredozemlja: jugoistok Španjolske i Baleare, južnu Francusku i Korziku, središnju i južnu Italiju, Siciliju i Sardiniju,
obalna područja Hrvatske, Crne Gore, Albanije i Grčke, te dijelove Bosne i Hercegovine, Bugarske i Rumunjske gdje nastanjuje suha, kamenita i grmovita područja.
Veličina i životni vijek: Maksimalna veličina odrasle ženke je 30 cm, a mužjaka do 25 cm, no u prosjeku su veličine 12-20 cm. Žive 100-120 godina.
Smještaj: Vanjski smještaj za jednu jedinku treba biti minimalno površine 150x150 cm sa plitkom posudom za vodu, mjestom za skrivanje i povlačenje u hladovinu, podloga može biti obična zemlja ili treset. Hladniji dio smještaja bi trebao biti između 22 i 25 °C, a topliji do 30 °C. Vlaga 30-50%.
U iznimnim slučajevima unutarnji smještaj bi trebao biti površine 5x dužine oklopa kornjače sa 3x dužine oklopa kornjače, sličnog uređenja kao i vanjski. Dodavanje posebne rasvjete za gmazove koja pruža UVA+UVB+toplinu je obavezno.
Prehrana: Razne vrste trava i divljeg bilja npr: djetelina, maslačak (lišće i cvjetovi), trputac, crveni radič, rikola, matovilac, žabnjak, Opuntia spp., kaktusi bez bodlji, dudovo lišće, sljez (lišće i cvjetovi), sijeno, koprive...
Napomena: Gore navedene biljke su prirodna prehrana koju čančare same izabiru u prirodi. Kod nas u vrtovima kornjače također same pronalaze bilje, ali i voće i povrće koje im je dostupno i koje njima odgovara. One su isključivo biljojedi, potrebno im je osigurati pliću posudu sa vodom na sjenovitom mjestu. Vodu piju po potrebi, tekućinu uglavnom uzimaju iz bilja.
Ostale napomene: Strogo zaštićena vrsta životinje u Hrvatskoj koju je zabranjeno uzimati iz prirode! Pogodne su za držanje samo ukoliko imate vrt pod pravim suncem, ova životinja nije za držanje u terariju cijelo vrijeme!

TO JE SKRAČENA VERZIJA , NALAZI SE NA NAŠOJ FACEBOOK STRANICI kornjace.com

Pisano: 17.08.2012
Ne treba se stidjeti priznanja da smo pogriješili, jer to drugim riječima znači da smo danas pametniji nego jučer. (A.Pope)
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum