NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
12 korisnika su online (8 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 12

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




« 1 (2) 3 »


Re: Osvetlenje kornjace
#11
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
ja sam shvatio da samo jednu lampu mozes imati, ako se kombiniraju razlicite onda je ok. nisam bas neki strucnjak ali mislim da je 20cm sasvim prihvatljivo, ionako se nijedna lampa nemoze usporediti s pravim suncem, ti u nju mozes gledati ali u sunce ne, jel da.. a i dok je u vodi nema veze a na kopnu kornjaca zatvori oci dok se duze sunca pa mislim da nebi trebalo biti neke razlike. 30cm je okvirna udaljenost, nije to raketni injzinjering. dobit ce nesto vise zracenja, ali ionako nezraci svaka lampa jedako s jednake udaljenosti.

Pisano: 28.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Osvetlenje kornjace
#12
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Petroskiv78
Kako stasam svatio UV lamba ja potrebna za osvetlenje akvariuma a za zagrevljavane na kopno koristi se obicna lamba?


Ukoliko koristis fluorescentnu UVA-UVB rasvjetu za gmazove (neonku ili stednu zarulju) onda moras uz njih koristiti dodatnu spot lampu za grijanje jer navedene lampe ne griju dovoljno. Mjesto za suncanje mora biti temperature 30-35 stupnjeva.

Od kuda se javljas? Mozda ti mogu preporuciti webshop od kuda mozes naruciti UVA-UVB lampu.

Citiraj:

Pisano od: vladakru
sutra mi stize uvb 5% 20w, kazu da razmak od kopna treba da bude oko 30cm, moze li taj razmak da buda 20cm jer mi trenutno visina ne odgovara dok ne premestim akvarijum? mozda da je ukljucujem krace vreme dok stoji na 20cm ?


Mozes je probati instalirati na 20 cm od kopna, međutim moze se dogoditi da ce kornjaci zracenje biti pre jako pa se nece htjeti suncati...probaj.

Citiraj:

Pisano od: vladakru
uzimam onu Serinu kompakt sa obicnim grlom, ali mi je samo bilo nejasno da li kornjaci mogu oci da obole ako je preblizu lampa?
Ona ce mo sluziti samo za UVb a za osvetljenje imam jos jednu stedljivu sijalicu 6500K i plus jos jednu reflektorsku za suncanje.


Do problema sa ocima (foto-kerato konjuktivitisa) bi moglo doci ako zarulju sa 10% UVB-a instaliras na 20 cm od kopna. Ova tvoja ne bi trebala biti dovoljno jaka da uzrokuje takav problem.
Sama kombinacija lampi je dobra.

Citiraj:

Pisano od: stormed
ja sam shvatio da samo jednu lampu mozes imati, ako se kombiniraju razlicite onda je ok. nisam bas neki strucnjak ali mislim da je 20cm sasvim prihvatljivo, ionako se nijedna lampa nemoze usporediti s pravim suncem, ti u nju mozes gledati ali u sunce ne, jel da.. a i dok je u vodi nema veze a na kopnu kornjaca zatvori oci dok se duze sunca pa mislim da nebi trebalo biti neke razlike. 30cm je okvirna udaljenost, nije to raketni injzinjering. dobit ce nesto vise zracenja, ali ionako nezraci svaka lampa jedako s jednake udaljenosti.


Jednu lampu mozes imati samo ako koristis posebnu lampu na zivine pare ili posebnu metal halogenu lampu. Rijec je o posebno razvijenim lampama za gmazove koje daju UVA+UVB+toplinu.
Niti jedna lampa se po sirini i potpunosti spektra ne moze usporediti sa suncem, međutim pojedini dijelovi spektra koji su pogodni za sintezu vitamina D3 su namjesteni na nacin da po intenzitetu budu priblizno jednaki ili cak jaci od sunca. Tako da to nije tako jednostavno kako mislis, u proizvodnju i razvoj UV lampi za gmazove su ukljucene brojne specijalizirane firme i znanstvene institucije. Jos dan danas ima nesuglasica oko nekih pojedinosti.
Istina je da nema svaka lampa iste karakteristike, ali određena pravila (preporuke) postoje. Tako se npr. fluorescentne lampe sa 5% UVB-a instaliraju na 25-30 cm iznad kopna, a one sa 10% 40-50 cm iznad kopna. Minimalna udaljenost manjih lampi na zivine pare i metal halogenih lampi je obicno 35-40 cm, za vece modele cak 50-100 cm.
Ako te vise zanima ova stanica se bavi provjerom kvalitete i karakteristika pojedinih lampi: www.uvguide.co.uk

Pisano: 29.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Osvetlenje kornjace
#13
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
razumijem ja to nego sam mislio da covjek moze imati samo jednu lampu, zato sam rekao da treba i uva i uvb imati u njoj. raspitivao se o uvc pa sam mislio da trazi lampu koja ima potrebno zracenje za kornjacu (a metal halid ce svakako davati toplinu, puno topline:) -nisam znao da moze imati jace zracenje od prirodnog izvora, ali to za lampu i blizinu, 1/3 blize dalje, vece razlike zracenja moze biti vise izmedu pojedinih proizvodaca, vataze, kuta lampe/rasipanja svjetla, reflektora, itd. uostalom, i sama lampa slabi s vremenom. ali slazem se, uvijek treba znati preporuke, kako se nesto radi po pravilnom postupku pa se tek onda smije malo zaobici ako ima potrebe, dok znas sto radis.

Pisano: 29.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Osvetlenje kornjace
#14
Regularni član
Regularni član


See User information
pitanje oko svetline uvb sijalice.... koje boje ona svetli? bele ili...?
ova serina koja mi je stigla nekako mi slabije svetli nego obicna stedna sijalica i ako je ova serina uvb skoro duplo jaca (20w a obicna stedna je 13w koja svetli mnogo jace)
ova desno je UVB evo i slike mada ne moze aparat to tolko dobro da zabelezi kao ljudsko oko...

Dodaj datoteku:



jpg  DSCF2865.JPG (287.74 KB)
1745_4ed6531c2d988.jpg 1024X768 px

Pisano: 30.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Osvetlenje kornjace
#15
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: stormed
razumijem ja to nego sam mislio da covjek moze imati samo jednu lampu, zato sam rekao da treba i uva i uvb imati u njoj. raspitivao se o uvc pa sam mislio da trazi lampu koja ima potrebno zracenje za kornjacu (a metal halid ce svakako davati toplinu, puno topline:) -nisam znao da moze imati jace zracenje od prirodnog izvora, ali to za lampu i blizinu, 1/3 blize dalje, vece razlike zracenja moze biti vise izmedu pojedinih proizvodaca, vataze, kuta lampe/rasipanja svjetla, reflektora, itd. uostalom, i sama lampa slabi s vremenom. ali slazem se, uvijek treba znati preporuke, kako se nesto radi po pravilnom postupku pa se tek onda smije malo zaobici ako ima potrebe, dok znas sto radis.


Kada gledas karakteristiku UVB lampe onda jedan "siljak" te karakteristike moze imati jednaku ili cak vecu vrijednost te valne duljine nego sto isijava sunce.
Sve je to tocno, i lampe nazalost jako brzo slabe. Dosta cesto kornjace prvih par dana od kada im promijenis lampu uopce ne zele izlaziti na suncanje dok zracenje malo ne oslabi.

Citiraj:

Pisano od: vladakru
pitanje oko svetline uvb sijalice.... koje boje ona svetli? bele ili...?
ova serina koja mi je stigla nekako mi slabije svetli nego obicna stedna sijalica i ako je ova serina uvb skoro duplo jaca (20w a obicna stedna je 13w koja svetli mnogo jace)
ova desno je UVB evo i slike mada ne moze aparat to tolko dobro da zabelezi kao ljudsko oko...


Fluorescentne UVA-UVB lampe obicno svijetle bojom 6500 K:
Smanjena slika
Ako ti je ta manja stedna od recimo 8000 ili 10 000 K ili ima veci CRI indeks onda ce ti se ciniti da jace svijetli. Pogledaj da li na lampama mozes pronaci troznamenkasti broj, npr. 865 - to bi npr znacilo CRI indeks iznosi 8, boje 6500 K. Ova jaca bi npr. mogla biti 980 (CRI 9 boja 8000 K) ili tako nesto pa ti djeluje jace.

Pisano: 30.11.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Osvetlenje kornjace
#16
Početni član
Početni član


See User information
Jasam iz Tetovo, Makedonija . Uspeosam da pronagjem UVA i UVB lamba u Skopje.
No nije e lose dami das neki wep sait za narucke na vakve opreme.

Pisano: 02.12.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Osvetlenje kornjace
#17
Regularni član
Regularni član


See User information
za makedonije ne znam, ali u srbiji naj povoljnije je svezakucneljubimce tamo sam ja uzeo UVB sijalicu. oni su iz subotice mislim.

Pisano: 02.12.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Osvetlenje kornjace
#18
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
mogu ti dat od par sajtova iz eu link, samo ti se to bas neisplati za jednu lampu, postarina je ista do par kg mislim,to jedino ako vise stvari trebas. a znaju i s fluo cijevima neki zezat da nece slati, pogotovo duze modele..

Pisano: 02.12.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Osvetlenje kornjace
#19
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Petroskiv78
Jasam iz Tetovo, Makedonija . Uspeosam da pronagjem UVA i UVB lamba u Skopje.
No nije e lose dami das neki wep sait za narucke na vakve opreme.


Ja također ne znam bas za webshop koji radi bas na podrucju Makedonije. Ako nesto saznas slobodno stavi link da znamo za ubuduce ljude uputiti. No glavno da si uspio nabaviti pravilnu rasvjetu.

@stormed, slobodno stavi linkove javno, nekome ce ubuduce sigurno pomoci.

Pisano: 03.12.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Osvetlenje kornjace
#20
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
ovako napamet, znam da (njemacki mslim) mrutzek ima za teraristiku ovjetljenje itd. slovenski aquashop neznam za lampe ali ima dobre filter medije, seachem, bolje nego sera carbon svakako:) uglavnom, imaju njemci dosta ducana, austrija.. nije tesko naci preko googla, bar ja tako radim, danas vec skoro svi imaju dostavu za hr za razliku odprije nekoliko godina, ja uvjek posaljem upite pa se raspitam kod vise njih ako bas nesto imasto trebam, onda jos ako je neki dobar gazda a ti se pozalis koliki nam je pdv pa da ti saljes s manjim racunom zbog carine....i preko ebaya dosta njih tako radi. a posto je javni forum da se izjasnim da ja tako neradim vec sam samo cuo za to od nepoznate osobe.

Pisano: 03.12.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum