NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
14 korisnika su online (11 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 14

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


Pravljenje postolja za akvarijum + akvarijum
#1
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
E ovako, nakon dosta sati razmisljanja o velicini akvarijuma, o velicini koja bi trebala da bude, o postolju, mestu gde ce se smestiti dosao sam do savrsene ideje, naravno uz pomoc prijatelja :)

Akvarijum ce biti visine 60cm, duzine 150 i sirine 45. Za akvarijum je planirano postolje, koje moze da izdrzi tu tezinu, pravicu ga od cevi.
Prvo sto cu praviti je postolje, akvarijum ce biti na nekih 20cm od zemlje.

Kopno je za sad planirano samo staklo, zalepljeno unutar akvarijuma, tj. staklena platforma.
Filter ce biti sa 5 pregrada najverovatnije, naravno uz neku dobru pumpu.

Postavljacu slike, ove nedelje trebam da nacrtam sve i da odredim mere i da krenem sa pravljenjem postolja, i potrudicu se da vam sve lepo u slikama docaram, mozda nekom i pomogne ako planira da pravi nesto :P

Ako nekom nesto nije jasno nek pita, svako moze da stavi svoje misljenje, a i bas bih se obradovao da cujem vasa misljenja i savete :)

Pisano: 24.10.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pravljenje postolja za akvarijum + akvarijum
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Koja debljina stakla? Koja dubina vode? Filter ulazi u 150 cm dužine ili je dodatno sa strane? Zašto 20cm od poda? Šta planiraš za poklopac?

Pisano: 24.10.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pravljenje postolja za akvarijum + akvarijum
#3
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Debljina 10mm a dno cu staviti 12. Dubina vode ce biti 45cm, filter sa strane, 20cm ako bude islo postolje, al gledam da me to sto jednostavnije i jeftinije izadje. Cuo sam da se mogu naredjati 10 ploca stirodura, a oko toga univer, i da na tome moze da stoji, umesto da varim cevi i pravim postolje, sta mislite o tome?
Poklopac ce ici od drveta, sa neonkama, al sve to polako, to tek na kraju :)

Pisano: 25.10.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pravljenje postolja za akvarijum + akvarijum
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Drago mi je da si ipak nasao mjesta i odlucio povecati dimenzije akvarija.
Savjetujem ti da razmislis o konceptu akvarija sa terarijskim poklopcem. Tada Mozes raditi plici akvarij dubine 40-45 cm kojeg punis do vrha. Novac koji ustedis na tih 15 cm visine akvarija mozes uloziti u izradu visokog poklopca, filtera itd. Prednost visokog poklopca je sto ti olaksava pristup akvariju (zato jer akvarij nije dubok), sa njim mozes postici potrebnu udaljenost kopna od UVA-UVB rasvjete (oko 30 cm), bez problema mozes instalirati lampe za grijanje i napraviti postenu ventilaciju:

Smanjena slika

Smanjena slika

Sto se tice postolja za za ovu primjenu bi ti najbolje bile Y-TONG cigle. 10 ploca stirodura bi isto dobro funkcionirale, međutim u slucaju da ti se prilikom odrzavanja prolije voda i te ploce smoce imati ces stetu na podu i tesko ces ih posusiti. A Y-TONG cigle su cak jeftinije i mozes samo postaviti 3 komada (na njih dasku i plocu stirodura/stiropora) tako da mozes cistiti ispod akvarija u slucaju da treba. Također ih je lagano kamuflirati.

Smanjena slika

Pisano: 26.10.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pravljenje postolja za akvarijum + akvarijum
#5
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Koliko vidim Kori, ti si pravio postolje od cevi?
Koliko su te izasle cevi, ako mozes reci u eurima?
Da li neko mozda zna gde mogu nabaviti kvadratne cevi koje mi odgovaraju i koje ce izdrzati toliku kilazu.

Bas se dvoumim, ustvari troumim xD u vezi postolja... Preporucite mi nesto dobro, jer nije bas za zezanje sa toliko vode..

Pisano: 26.10.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pravljenje postolja za akvarijum + akvarijum
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ja sam dao napraviti to postolje da sto bolje iskoristim prostor, da mi ispod akvarija stane jos jedan akvarij i filteri. Cijena cijele izrade je bila oko 180 eura, koliko je sam materijal dosao ti ne znam reci. Ako imas mogucnost tako nesto sam napraviti ili da ti netko poznat to napravi to je naravno puno jeftinije...
Metalne profile mozes nabaviti u gotovo svim dimenzijama u zeljezariji ili kod nekog tko se bavi varenjem, za tvoju primjenu bi bilo dovoljno 3x3 cm (moje 5x5 cm drze oko 1000 kg).

Ako gledas da prođes sto jednostavnije i sto jeftinije odustani od metalnog postolja jer je to najskuplje rjesenje i za podici akvarij samo 20 cm se ne isplati. Postolje od Y-TONG cigli je puno jeftinije i jednako sigurno.

Pisano: 27.10.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pravljenje postolja za akvarijum + akvarijum
#7
Početni član
Početni član


See User information
Možda nekome pomogne slika postolja i akvarija u kojem pliva moja Perica. Postolje je napravljeno od cijevi, a poklopac od OSB ploča i pleksiglasa. Perica ima mjesta za plivanje i sunčanje a ne može van :)

http://img827.imageshack.us/img827/5738/img0240se.jpg

Pisano: 10.11.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pravljenje postolja za akvarijum + akvarijum
#8
Početni član
Početni član


See User information
Jel se taj ytong lijepi nečim ili se samo naslaže jedan na drugi ?
Budući da moram nabaviti još jedan akvaterarij da smjestim novoudomljene ženke, mislio sam to napraviti sa tim ytongom pa ga ili obljepiti kamenom ili nekom sličnom oblogom, ali me zanima da li moram lijepiti te blokove ili je dovoljno samo ih složiti jedan na drugi pa gore dasku (kuhinjsku radnu ploču)

Pisano: 14.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pravljenje postolja za akvarijum + akvarijum
#9
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Mozes ih samo naslagati iako je preporucljivo to malo bolje pricvrstiti ukoliko ti to nije samo privremeno rjesenje. Cigle mozes međusobno zalijepiti ljepilom za plocice, a dasku na cigle pricvrstiti tiplima i serafima. Tu imas primjer jednog takvog postolja, cigle su obucene u crnu tapetu: LINK

Pisano: 14.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Pravljenje postolja za akvarijum + akvarijum
#10
Početni član
Početni član


See User information
Thanks :)
ytong it is :)

Pisano: 14.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum