NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
11 korisnika su online (9 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 11

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




« 1 ... 3 4 5 (6) 7 8 »


Re: Moguća upala pluća, Boža bolestan
#51
Početni član
Početni član


See User information
kako se završila priča sa tvojom kornjačom?

Pisano: 29.04.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Moguća upala pluća, Boža bolestan
#52
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information

Pisano: 29.04.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Moguća upala pluća, Boža bolestan
#53
Početni član
Početni član


See User information
Pozdrav...
danas sam primjetila na kornjaci da je drugacija nego inace, samo lezi, ne hoda, ne pliva i jaaako tesko dise, glasno i širom otvara usta.. prema navedenim simptomima cini mi se da to upala pluca.. moj veterinar ovdje nema pojma o tome nit mu se da s tim zafrkavat.. a ja imam zelju pomoc svojoj kornjacici...
Naime, ona je jako mala, mozda ima 2 mjeseca.. malo veca od kovanice od 5 kn, imam dosta velik akvarij, sa grijacem u kojem je voda oko 26 °C a u prostoriji je barem 3o...
Zanima me kako joj mogu pomoć, koji lijek da joj dam, na koji način i u kojoj količini... procitala sam da je dobar i vitamin A al neznam kako da to sve izvedem... ona ne zeli jest nista..

Unaprijed se zahvaljujem..

Pisano: 09.07.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Moguća upala pluća, Boža bolestan
#54
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Zdravo. Pročitaj sledeće linkove tu ima dosta na ovu temu.

Link0

Link1

Link2

Link3

Ako imaš neke nedoumice samo pitaj.

Pisano: 09.07.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Moguća upala pluća, Boža bolestan
#55
Početni član
Početni član


See User information
Lijep pozdrav, inače sam imao tu profil al neznam više niti šifu niti nick, pa evo s novim jer imam problem jedan, sve sam ovo pročitao al ne kužim koji je s mojom.
Dakle kornjača ima 10 god, crvenouha je, ima jako velik apetit za jelom, pliva, penje se na otok, hoda po vani, sunča se kad stignem ju iznjest na balkon i kad ima sunca... ali posljednjih mjeseci zna neke dane jako se glasat, zvući ko ptica u biti i nekad tolko glasno da sam se znao budit po noći... čitajući ovo nema niti jedan simptom drugi upale pluća osim toga jedino ali i to radi rijetko... sada neznam pošto ide zima bojim se da to se ne pogorša, inaće ona mi u terariju hibernira tamo negdje do proljeća ćak od 12 mj.. makar voda i nije tolko hladna spusti se na 20 ak, stupanj više manje... ako netko nešto zna, zahvalan sam... LP
Igor

Pisano: 12.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Moguća upala pluća, Boža bolestan
#56
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobrodosao nazad!

Ako si bio clan foruma onda dobro znas da sam ja velik protivnik pustanja kornjaca da hodaju po podu upravo iz ovog razloga. Nemoj mi zamjeriti, ali od kornjace na hladnim plocicama mi prolaze trnci kroz leđa. Zvukovi koje cujes su vjerovatno posljedica upale gornjih disnih puteva, ako ne i upale pluca. Simptomi koje ti ocekujes su zavrsni stadij kada je kornjaca prakticki na samrti. Gmazovi jako dobro skrivaju znakove bolesti do samog kraja kada je cesto prekasno. Sreca je sto ipak imas predznanje o ovoj bolesti pa si se na vrijeme javio. Za pocetak moras promijeniti stav prema kornjaci, to nije pas koji moze setati po podu, to je gmaz koji zahtjeva svoje određene uvjete i mir! Tek tada ti se isplati potraziti veterinarsku pomoc jer uz pustanje kornjace u setnje niti aktibiotik ne moze pomoci.

Druga stvar, drzanje kornjace na 18-20 stupnjeva nije hibernacija! Kornjace ulaze u ciklus hibernacije kada je temperatura 4-6 stupnjeva iznad nule. Metabolizam se uspori i kornjaca moze prezivjeti bez problema. Temperatura od 15-20 stupnjeva je faza pripreme za hibernaciju koja u prirodi traje nekoliko tjedana. U toj fazi kornjaca ne moze hibernirati niti normalno funkcionirati jer joj je pre hladno, usporen je metabolizam i oslabljen imunitet. To su idelani uvjeti da se kornjaca razboli, pogotovo kada je drzis u tom stanju cijelu zimu.

Obavezno nabavi akvarijski grijac prije nego zahladi i postepeno povisi temperaturu do neki 28 stupnjeva da kornjaca ima bolje sanse za oporavak.
Temperatura kopna i zraka u akvariju bi trebela biti 30-35 stupnjeva inace ce se stanje pogorsavati. Po noci kada ugasis lampu za grijanje prekrij akvarij necime da drzi toplinu (ukoliko vec nemas akvarijski poklopac). Ostavi mali dio otvoren zbog ventilacije.

Ukoliko si iz Zg. i okolice javi se doktorici Maji Lukac koja je najstrucniji veterinar na podrucju gmazova u Hr.

Citiraj:

Maja Lukač, dr.vet.med.
Veterinarski fakultet, Zavod za bolesti peradi s klinikom, Heinzelova 55, Zagreb
Radno vrijeme Ambulante za ptice:
ponedjeljak, srijeda, petak: 09:00-11:00 h
utorak, četvrtak: 16:00-18:00 h
Tel.: 01 2390 410
E mail: maja.lukac@vef.hr

Napomena: prije odlaska u ambulantu telefonom provjeriti u kojim terminima doktorica radi taj tjedan.


Ako ti je pre daleko napisi od kuda si pa cemo vidjeti ima li kvalificiranog veterinara za preporuciti u tvojoj okolici.

Pisano: 12.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Moguća upala pluća, Boža bolestan
#57
Početni član
Početni član


See User information
e hvala na dobrodošlici i povratku.. sad mi je neugodno i vidim da sam uopće sretan što mi kornjača doživjela 10 godina do sad...
Po pločicama ju ni ne puštam jer u dnevnoj sobi je laminat, a i popne se na ručink ili dio prozora pa se tamo sunča, raširii sve 4 i uživa, problem je što živim na 8 katu zgrade pa je nemam gdje drugdje pustit nego tu da se sunča.. ovo što je bila na slici jesu ploćice al joj nisam davao da bude na njima jer i meni nije svejedno na njima, ali sad sam bar siguran da više ni to malo neće ić, HVALA.. ovo s prekrivanjem sam krenuo, grijač sam imao al je razbio se iznutra nekako pa nisam više ni pokušavao stavljat da nebi bilo, vidim da ima neki obloženih plastikom ili tako nešto taj bi mi trebao i da ide vodoravno jer mislim da nemam tolko vode u terariju da ga ravno stavim... oko kolko se kreće cijena takvih, bio sam tu u zoo villiu u utrinama kod crkve one ako znate i rekli su mi da će ih dobit uskoro, a u pet shop u heinzlovu nejdem jer sam tam dobio najgore savjete ikad...
I molio bih Vas za još jedan odgovor, mislim nisam siguran to je moja petpostavka da je voda bila od 18 stupnjeva do 35 tako sam reko jer mi ide do 18 jedino termometar, al čudno mi je ak ne spava, al ona se možda 2 puta pomaknula u 3 do 4 mjeseca i tako već svake godine. Ulgavnom htio sam pitat da li onda sad da grijem vodu preko zime da bude budna ili da je stavim da spava, neznam jel bi joj se još što poremetilo da sad odjednom nema zimski san (ako ga je opće do sad imala)... ispričavam se za svoje neznanje, zato i jesam tu i hvala vam lijepo na odgovorima, možete me kudit zaslužio sam... a sad idem u liječenje kornjače... Lijep pozdrav ;) javim vam kako ćemo napredovati... :)

Pisano: 13.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Moguća upala pluća, Boža bolestan
#58
Početni član
Početni član


See User information
da zaboravio sam još napisat da kornjače mi žešće odbija povrće nego sam meso jede, mislim da bi mogla cijelog odojka pojest da joj se baci, znam da nesmijje masne dijelove i crveno meso što manje ,ali sad u par navrata sam joj dao malo jače to meso, naravno odrezao sam masne dijelov... uglavnom joj pokušavam tanko narezanu mrkvu zabiti nekako u dijelove mesa da bar tako proguta, donekle i uspije al koda zna ispljune natrag van mrkvu a meso naravno proguta u sec.. ima ko kakvu ideju kako da je podmitim da pojede nešto povrća više, davao sam joj prije granule pa sad čitam tu da imaju dosta proteina i ostalog neznam da joj i to počnem davat? hvala i LP

Pisano: 13.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Moguća upala pluća, Boža bolestan
#59
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Kornjace mogu jako dugo trpiti lose uvjete, ali kao posljedica toga ce im zivotni vijek biti znatno skracen.

Ne postoji niti jedan dobar razlog da pustas kornjacu u setnje, a s druge strane postoji uzasno puno stvari koje mogu poci po zlu: prehlada, upala pluca, ozlijeda zglobova, zavinuti rast noktiju koje bode kornjacu u tkivo, mogucnost zaraze bakterijama, mogucnost prenosenja zoonoze na covjeka, mogucnost pada i prignjecenja...mogu ti do sutra pricati sto se sve moze dogoditi i sa kakvim sam se sve situacijama susreo.

Suncanje pod pravim suncem je nesto najbolje sto mozes pruziti svojoj kornjaci, ali samo ako to izvedes na pravilan nacin: kornjaca mora biti u mogucnosti sama izaci na suho i sama uci u vodu kada to pozeli. Pravilan nacin bi bio sloziti smjestaj ispod prozora da se kornjaca cijelo ljeto moze suncati. Ako to ne mozes izvesti postoji specijalizirana UVA-UVB rasvjeta za gmazove.

Osteceni grijac nemoj nikako stavljati u upotrebu. Najbolji grijac koji trenutno mozes nabaviti za kornjacu je JBL ProTemp S: LINK ili Aquarium Systems Newatt LINK. Grijace također mozes potraziti u Zoo City, Turinina 2a, Sopot. Oba grijaca mozes postaviti vodoravno uz dno, međutim ako grijac od 35-40 cm ne mozes postaviti okomito znaci da ti je voda u akvariju pre plitka za odraslu kornjacu.

Gmazovi su ektotermne zivotinje, to znaci da temperatura njihovog tijela ovisi iskljucivo u okolini. Ukoliko drzis kornjacu u hladnoj vodi preko zime ona nece moci normalno funkcionirati, biti ce sva ukocena i nece se bas pomicati.

Da bi kornjaca mogla u pravu hibernaciju na temperaturi od 4-6 stupnjeva ona mora biti u potpunosti zdrava. Tijekom hibernacije se imunoloski sustav gotovo u potpunosti gasi i da stavis bolesnu zivotinju u hibernaciju ona se vise ne bi probudila.
Osim toga ukoliko sada doktorica Lukac ustanovi da se doista radi o upali pluca i odluci joj davati antibiotik moras imati grijac i povisiti temperaturu vode na 28-30 stupnjeva inace lijecenje nece imati efekta.

Sto se tice prehrane kornjacu za sada ostavi na mesu dok ne ozdravi, treba joj snage za oporavak. Kada kornjaca ozdravi otvori novu temu pa cemo poraditi na privikavanju tvoje kornjace na biljnu hranu. U svakom slucaju nemoj dozvoliti da se tvoja kornjaca i dalje iskljucivo hrani mesom jer ce u buducnosti imati problema sa bubrezima i jetrom.

Pisano: 13.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Moguća upala pluća, Boža bolestan
#60
Početni član
Početni član


See User information
Lijep pozdrav, HVALA puno na informacijama, evo čuo sam se sa gospođom Majom Lukac, javila mi je da kornjača nemora imat upalu pluća, već možda je pobrala neku bakteriju ili ima nešto na dišnim putevima što joj smeta uglavnom može svašta biti ali pošto nije je bilo u petak u ambulanti idem u pon do nje, uglavnom ako nekog zanima pregled je 60kn, ako treba raditi RTG pluća to košta 100, možda se čini puno više nego kornjača nova košta ali mislim da ako tako netko razmišlja onda bolje da ju ni nema, ipak je živo biće. Uglavnom grijač još nisam uspio kupiti, isto idem sljedeći tjedan, pokušavam joj držati temp vode na 26 stupnjeve, nikako da dobim više , pokrivam joj terarij s ručnikom da temp donekle bude veća (ostavim joj malo otvora za zrak), voda joj je stalno čista jel imam pročiščivać, dajem joj meso svaki drugi dan (ako griješim molim da me neko ispravi da znam kako je najbolje), imam za razbijanje klora onu tekućinu u žutoj boćici od Tere te kad mijenjam vodu obavezno to stavim,sunča se kad ima sunca ipak je sad hladno vani pa je baš ne želim previše na balkon stavljat tj. od kad je zahladilo ne staljam ju opće nego se sunča kroz staklo bar, imam svijetiljku da joj grije kopno, nažalost je obična al bar nešto i tako dalje, nadam se da će veterinarka mi reć u pon koji je problem i da ćemo uspjet zaljećit, ipak ima 10 god i ogromna i jaka je, tako da brijem da neće biti joj to neki problem, pogotovo jel ima apetit bolji od nas svih u stanu ;)) evo pa bi molio da mi napiše neko samo koje jačine mi treba grijač, terari je 100cm dužina i 40cm visina, nažalost mi veći ne stane nigdje al uživa i u uvom, natočim vode kolko mogu, nije baš da može roniti prema dole al nekih 25 cm vode ima. Jedino neznam, dakle imam pročišćivać onaj onako u otoku s cijevi prema van di ide čista voda, pa me zanima da li ta cijev možda biti u vodi da radi normalno, s time bi dobio nekih 15 cm još dubine??

Hvala i lijep pozdrav...

Pisano: 15.10.2011

Editirano od Smiley5 on 15.10.2011 20:17:04
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh




« 1 ... 3 4 5 (6) 7 8 »



You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum