NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
13 korisnika su online (12 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 13

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 3 »


Žarulje,kopno za žutouhu kornjaću
#1
Regularni član
Regularni član


See User information
U planu mi je kornjačica trachemys scripta srcipta. Trenutačno će biti u akvariju od 60-70l a kasnije seli u veći.
E pa sad mene zanimaju dvije stvari.

1. Rasvjeta.
Znam da vanjska temp. treba bit 35°C, a temp. vode 25°C (ispravirte me ako griješim). E sad koje žarulje trebam uzeti...Koliko sam shvatio trebju mi dvije žarulje.
Ako mi netko može izvaditi linkove iz ovog WEB shopa( http://www.teraristika.hr/index.php?o ... &category_id=48&Itemid=71 ) onih žarulja koje su mi potrebne i točnu voltažu (W). I ne shvaćam kakva mi lampa treba tj. u što ću staviti žarulje? Znam da postoje one kao lampe koje imaju sposobnost da se zakvače za staklo(u ovom slućaju). Jesu li one ok? Na što trebam pazit pri kupnji takvih lampa?


A moje drugo pitanje je kopno...
Nema nikakvu ideju kako napraviti. Naradije bih zaljepio komad stakla u akvarij i one skalice ali onda bih morao lijepiti silikonom i ostao bih zauvjek trag toga,a ne želim uništiti akvarij koji mi može služiti nakon preseljenja kornjače i za ribe. Ali ponovo ne želim ni panjeve(a još manje kamenja) slagat pa da to bude kopno. Vidio sam onaj turtle dock (ne onaj od exo terre nego onaj s priljepcima),čini mi se da ih ima u ZOO VILIA. Kakvi vam se oni čine? Ima li netko nekakvu ideju za kopno a da ne zauzim puno mjesta?

Eto ja sam se malo raspisao,ali valjda nećete zamjeriti... Želim da kornjaću dočeka sve spremno!

Pozdrav!

Pisano: 11.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Žarulje,kopno za žutouhu kornjaću
#2
Početni član
Početni član


See User information
za grijanje je dovoljna obicna spot zarulja za cca 10kn, kod mene je 40w cist ok, ovisi o udaljenosti zarulje.
i jos repti glo 5.0 trebas, e14 ili e27 ovisi o grlu, najbolje ih je staviti u te lampe kaj se zakvace na rub akvarija.

a za kopno, mislim da je bolje i sigurnije slozit od stakla i silikon se moze uklonit kasnije sa ziletom i acetonom.. treba malo truda al da se.. turtle dock je i meni zgledao ok al ti priljepci navodno s vremenom pocnu sve slabije drzat..

Pisano: 12.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Žarulje,kopno za žutouhu kornjaću
#3
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosao na forum!
Ako jos nisi kupio kornjacu preporucam ti da udomis odbacenu zivotinju umjesto da potices masovan uvoz i prodaju u pet shopovima. Na taj nacin ces uciniti dobro dijelo i proci besplatno. Ljudi poklanjaju sve od mladunaca do odraslih primjeraka, prolistaj malo oglase.

Za prvih godinu dana je akvarij 60-70 l sasvim dovoljan.

Sto se rasvjete tice vazno je da ona kornjaci pruza UVA+UVB+toplinu sto postizes kombinacijom lampi. Imas 3 mogucnosti:

1. Najcesce se koristi kombinacija UVA-UVB neonke: LINK (uzimas duljinu koja ti najvise odgovara) i spot lampe za grijanje: LINK (preporucam ovu halogenku jer nece eksplodirati ukoliko je kornjaca poprska vodom; ako ce biti na udaljenosti 20-25 cm 35W je dovoljno, ako ce biti na vecoj udaljenosti od toga onda 50W). Lampu za grijanje također mozes kupiti puno jeftinije u salonu rasvjete.
U tom slucaju ti treba nosac za neonku sa prigusnicom (jacine neonke koju odaberes) i obicna lampa sa standardnim E27 grlom za halogenku.

2. Najjednostavnija kombinacija je UVA-UVB stedna zarulja: LINK (mala 13W je dosta) i spot lampe za grijanje: LINK (preporucam ovu halogenku jer nece eksplodirati ukoliko je kornjaca poprska vodom; ako ce biti na udaljenosti 20-25 cm 35W je dovoljno, ako ce biti na vecoj udaljenosti od toga onda 50W). Lampu za grijanje također mozes kupiti puno jeftinije u salonu rasvjete.
U tom slucaju ti trebaju dvije lampe sa standardnim E27 grlom.

3. Najskuplja i najbolja opcija je lampa na zivine pare koje pruza kornjaci UVA-UVB i toplinu LINK. Ona bas nije za skroz male smjestaje poput ovoga jer jako grije i treba se instalirati minimalno 35-40 cm iznad kopna.
Za tu lampu treba također standardno E27 grlo obavezno keramicko zbog kolicine topline koju lampa stvara.

Opcenito lampe koje drze zarulje za grijanje bi trebale zbog sigurnosti biti metalne sa keramickim grlom.
Osobno bas ne volim lampe na kvacice jer smatram da je rizik pre velik da zavrsi u akvariju. Najsigurnije je pricvrstiti lampu na zid iza akvarija ili u poklopac ako ga imas.
UVA-UVB neonku ili stednu je potrebno instalirati 25-30 cm od kopna kako bi kolicina zracenja bila odgovarajuca.


Od kupovnih kopna su prema mom znanju u Hr. dostupni Exo Terra Turtle Bank na magnete LINK, a na priljepke imas Hobby Cork Island LINK i to u Zoo City Novi Zagreb. Dugo nisam bio u Zoo Viliju, ali koliko znam tamo ne drze tako nesto.

Pisano: 12.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Žarulje,kopno za žutouhu kornjaću
#4
Regularni član
Regularni član


See User information
@Kori hvala ti na opsežnom odgovoru !
Što se tiće rasvjete, najverovatniej ću uzet opciju pod brojem 2!

Citiraj:
2. Najjednostavnija kombinacija je UVA-UVB stedna zarulja: LINK (mala 13W je dosta) i spot lampe za grijanje: LINK (preporucam ovu halogenku jer nece eksplodirati ukoliko je kornjaca poprska vodom; ako ce biti na udaljenosti 20-25 cm 35W je dovoljno, ako ce biti na vecoj udaljenosti od toga onda 50W). Lampu za grijanje također mozes kupiti puno jeftinije u salonu rasvjete. U tom slucaju ti trebaju dvije lampe sa standardnim E27 grlom.


A ova štedna...Jeli nju mogu staviti u ovu lampu ? Imam je još od jednog manjeg akvarija, pa da sad ne kupujem novu...U ovu može stat max. 20W.

P.s. što se tiće kornjače, ja bih uzeo neku kornjaču,ali kad nitko ne poklanja/prodaje male,a i ja sam iz Dubrovnika pa je to nezgodno....

Pisano: 12.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Žarulje,kopno za žutouhu kornjaću
#5
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ako ta lampa ima E27 grlo mozes je iskoristiti. Samo napomena - između zarulje i zivotinje ne smije biti nikakva zastitna plastika ili staklo jer to profiltrira prakticki sve UVA i UVB zrake!

Pojedini ljudi se toliko jako zele rijesiti kornjaca da uz njih ponekad poklanjaju i nekoliko tisuca kuna vrijednu opremu, dostavljaju ili salju zivotinje itd. Siguran sam da bi kroz neko vrijeme nasao kornjacu u svojoj regiji, samo je pitanje koliko si voljan cekati.

Pisano: 12.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Žarulje,kopno za žutouhu kornjaću
#6
Regularni član
Regularni član


See User information
A imam tetku koja koja se zeli riiesit crvenouhe kornjace koja je full stara, ima grozne uvjete. Drzi je u nekoj jaakoo maloj kadici napunjene 4-5litara vode,bez lampa,filtera,grijaca. Rado bih je uzeo ali jednostavno nemam mjesta za nju....

Pisano: 12.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Žarulje,kopno za žutouhu kornjaću
#7
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
A kako ces onda imati mjesta za malu kornjacu koju ces sada kupiti? Isto ce ti prerasti u gromadu od 20-ak cm u roku od 3-4 godine!

Pisano: 12.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Žarulje,kopno za žutouhu kornjaću
#8
Regularni član
Regularni član


See User information
Pa znam,ali rekoh da sljedeće ljeto nabavljam veći akvarij,jer trenutačno nisam u mogućnosti...

Pisano: 12.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Žarulje,kopno za žutouhu kornjaću
#9
Regularni član
Regularni član


See User information
Evo malo sam razmišljao u vezi kopna...
Imaju one kao neke male stolice plastične bez naslona,koje mogu služit i kao stepenica za negdje se popeti. To je nešto slično ovome . Samo malo visočije i nema ovako debele "noge". Što mislite, bili ovo odgovaralo? Naravno dodao bih još neke pomoćne stepenice da se lakše popet....

Pisano: 12.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Žarulje,kopno za žutouhu kornjaću
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Vice
Pa znam,ali rekoh da sljedeće ljeto nabavljam veći akvarij,jer trenutačno nisam u mogućnosti...


Ok, vec sam mislio da si povjerovao lazima u pet shopu da zutouhe kornjace ostanu male...

Ukoliko ti je zao te stare kornjace i imas volje pomoci udomi je, i u tih 60-70 litara ce joj biti bolje nego u 4-5 litara vode bez ikakvih uvjeta, pa kada ces moci priustiti ces joj veci smjestaj. Postoje i razne mogucnosti da prosiris akvarij (nadogradis kopneni dio) ili cak kornjacu privremeno smjestis u veliko plasticno korito sa opremom.
Razmisli jos malo, znam da je velik gust imati mladunca doma, ali vjeruj mi da je jos ljepsi osjecaj spasiti zivotinju.

Citiraj:

Pisano od: Vice
Evo malo sam razmišljao u vezi kopna...
Imaju one kao neke male stolice plastične bez naslona,koje mogu služit i kao stepenica za negdje se popeti. To je nešto slično ovome . Samo malo visočije i nema ovako debele "noge". Što mislite, bili ovo odgovaralo? Naravno dodao bih još neke pomoćne stepenice da se lakše popet....


Mislim da si stavio krivi link...

Pisano: 13.10.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum