NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
13 korisnika su online (12 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 13

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


Something old, something new, something borrowed, something blue...
#1
Regularni član
Regularni član


See User information
Nakon privremenog akvarija i opreme koju mi je ustupio susjed koji se bavi akvaristikom, uslijedila je velika kupnja.
Odatle nešto staro, novo i posuđeno (mada ne znam na šta bi se moglo odnositi something blue...).

Proučavajući sekciju o vodenim kornjačama na ovome forumu, a nešto i na drugim stranicama, dom moje kornjače trenutno izgleda ovako.

Nisam bila sigurna želim li postaviti fotografije jer mi je neugodno zbog toga što ne izgleda nimalo fascinantno ni inovativno poput mnogih koje sam vidjela dok sam tražila ideje, ali odlučila sam da svakako trebam postaviti fotografije kako biste me mogli upozoriti na pogreške.

Sve ovo bi me trebalo opuštati, ali postala sam pomalo plašljiva čitajući na ovome forumu o negativnim posljedicama neznanja, bez obzira na dobronamjernost.

Iako je pravilo "manje je više" svakako moje pravilo, čini mi se da izgleda dosta "siromašno". Svakako nedostaju biljke, ali one jednostavno ne mogu preživjeti uz dotičnog/dotičnu u akvariju.

Iduća veća investicija je kupnja trajnog smještaja (znači, akvarij preporučanih dimenzija, vanjski filter itd.), za što je prikupljanje novca i štednja započela odmah, kako bih osigurala sve što je potrebno prije nego li kornjačica preraste trenutni smještaj.

Također postoji ideja o poboljšanju trenutne rasvjete, što spada u kratkoročne ciljeve.

Oprostite na dugačkim porukama, pokušavam ne otvarati previše tema i ne pisati zaseban post za svako pitanje, a imam običaj da se raspišem o svemu.

U svakom slučaju, svjesna sam određenih propusta, a molim vas da me svakako upozorite na one na koje nisam svjesna.

Susjed mi je pomogao oko svega, a kopno za kornjaču sam kupila preko oglasa na ovom forumu (LINK)

Dodaj datoteku:



jpg  1.JPG (376.25 KB)
1624_4dff2cc37bb23.jpg 800X600 px

jpg  2.JPG (412.17 KB)
1624_4dff2d19b5e3a.jpg 800X600 px

jpg  3.JPG (352.20 KB)
1624_4dff2d393ee3f.jpg 800X600 px

jpg  4.JPG (416.43 KB)
1624_4dff2d68bdc95.jpg 800X600 px

jpg  5.JPG (442.14 KB)
1624_4dff2d83e94c5.jpg 800X600 px

jpg  6.JPG (352.28 KB)
1624_4dff2da17c142.jpg 800X600 px

jpg  7.JPG (387.56 KB)
1624_4dff2db8c5db1.jpg 800X600 px

jpg  8.JPG (392.68 KB)
1624_4dff2dd30e012.jpg 800X600 px

jpg  9.JPG (337.60 KB)
1624_4dff2de69191f.jpg 800X600 px

jpg  10.JPG (305.00 KB)
1624_4dff2dfa6eed2.jpg 800X600 px

jpg  11.JPG (341.16 KB)
1624_4dff2e0d1c843.jpg 800X600 px

jpg  12.JPG (324.03 KB)
1624_4dff2e1edf12a.jpg 800X600 px

Pisano: 20.06.2011

Editirano od velikasirena on 20.06.2011 14:04:19
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Something old, something new, something borrowed, something blue...
#2
Početni član
Početni član


See User information
meni ovo izgleda super, koliko je velika kornjaca?

jedina stvar, s obzirom da je spot zarulja malo visoko, ako nije bas jaka dal ona dovoljno grije kopno?

Pisano: 20.06.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Something old, something new, something borrowed, something blue...
#3
Regularni član
Regularni član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Mark088
meni ovo izgleda super, koliko je velika kornjaca?

jedina stvar, s obzirom da je spot zarulja malo visoko, ako nije bas jaka dal ona dovoljno grije kopno?



Hvala na komentaru!

Žarulje (obična za grijanje i Repti Glo 5.0) su taman 30 cm iznad kopna, kornjača se upravo sunča :)

Temperatura je u prosjeku 30-35 stupnjeva; obična žarulja je 75 W, a Repti Glo 13 W.

Kasnije ću postaviti fotografije na kojima se vidi kako se sunča, sad ju ne želim uznemiravati u slučaju da se uplaši :) Ipak je (pre)dugo bila držana u lošim uvjetima u pet shopu, bez kopna i bez žarulje, tako da mi je užitak vidjeti ju kako se sunča, skroz ispružena :)
Mislim, ne uplaši se uvijek, ali ipak ju ne želim uznemiravati ni u kojem slučaju kada je na kopnu.

No kao što sam rekla, trebam poboljšati rasvjetu. Razmišljam o žarulji Sun Glo Neodymium Basking umjesto obične žarulje za grijanje kopna, a kako mi nedostaje neonka koja bi omogućavala rasvjetu za cijeli akvarij (umjesto prirodnog svijetla kako bih izbjegla pojavu algi, možda Repti Glo 2.0?), nisam sigurna bih li pogriješila sa svom tom rasvjetom u slučaju "previše zračenja". Još uvijek čitam o tome.

Kornjača je velika oko 7 cm. No kupljena je kao takva. Zbog toga vjerujem da nikad neću biti u stanju procijeniti njezinu stvarnu starost.

Pisano: 20.06.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Something old, something new, something borrowed, something blue...
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Temperatura kopna se proverava termometrom, pa se shodno tome sijalica udalji ili približi. Ukoliko malim pomeranjem lampe ne može da se podesi potrebna temperatura, onda je potrebno zameniti sijalicu za drugu prigodne snage.

Pisano: 20.06.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Something old, something new, something borrowed, something blue...
#5
Regularni član
Regularni član


See User information
Citiraj:

Pisano od: stanikic
Temperatura kopna se proverava termometrom, pa se shodno tome sijalica udalji ili približi. Ukoliko malim pomeranjem lampe ne može da se podesi potrebna temperatura, onda je potrebno zameniti sijalicu za drugu prigodne snage.



Termometar je postavljen i redovno provjeravam temperaturu vode i kopna. Postoje blage oscilacije u stvaranju idealne temperature ujutro i navečer, ali temperatura nikad nije ispod 24 stupnjeva za vodu i posebno pazim na to da temperatura kopna odnosno zraka uvijek bude veća od temperature vode.

Kornjača ne bi izlazila na kopno da nisu osigurani odgovarajući uvjeti, zar ne?

U prilogu je fotografija moje kornjače, snimljena nešto poslije podneva. Nažalost, ne vidi se dobro, ali prepoznala sam da se ipak ne radi o Trachemys scripta scripta nego o troosti.

Dodaj datoteku:



jpg  13.JPG (194.65 KB)
1624_4dff3c7fb443e.jpg 1024X768 px

Pisano: 20.06.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Something old, something new, something borrowed, something blue...
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ma akvarij je super! Solidne je velicine za kornjacu, imas svu potrebnu opremu i uz to jako lijepo prirodno uređenje. Rasvjeta je rijesena na najjednostavniji nacin i dok se ne odlucis za posten smjestaj drugo ti niti nije potrebno. Kada radis akvarij kojeg ce kornjaca brzo prerasti cilj je napraviti sto jednostavniji i jeftiniji smjestaj. Neonku UVB 2.0 mozes slobodno koristiti u kombinaciji sa 5.0, to cak proizvođac preporuca. Ja bi ti preporucio da ostanes na ovome, nemoj trositi lovu na nove lampe. Nije potrebno da cijeli akvarij bude osvijetljen umjetnom rasvjetom, dnevna svjetlost je sasvim ok (osim ako ti bas ne zelis vise svjetla). Oko algi se ne moras brinuti, sto vise svjetla imas u akvariju to ce vise alge rasti (osim ako ne stavis pravo bilje da trosi nutrijente iz vode). Tako da dodavanjem jos jedne lampe posebnog spektra ne bi rijesila problem algi.

Kornjaci je super, sada ti samo preostaje uzivati u brizi i promatranju :)

Podvrsta je cista Trachemys scripta scripta, zasto mislis da je troostii?

Pisano: 21.06.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Something old, something new, something borrowed, something blue...
#7
Regularni član
Regularni član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Kori
Ma akvarij je super! Solidne je velicine za kornjacu, imas svu potrebnu opremu i uz to jako lijepo prirodno uređenje. Rasvjeta je rijesena na najjednostavniji nacin i dok se ne odlucis za posten smjestaj drugo ti niti nije potrebno. Kada radis akvarij kojeg ce kornjaca brzo prerasti cilj je napraviti sto jednostavniji i jeftiniji smjestaj. Neonku UVB 2.0 mozes slobodno koristiti u kombinaciji sa 5.0, to cak proizvođac preporuca. Ja bi ti preporucio da ostanes na ovome, nemoj trositi lovu na nove lampe. Nije potrebno da cijeli akvarij bude osvijetljen umjetnom rasvjetom, dnevna svjetlost je sasvim ok (osim ako ti bas ne zelis vise svjetla). Oko algi se ne moras brinuti, sto vise svjetla imas u akvariju to ce vise alge rasti (osim ako ne stavis pravo bilje da trosi nutrijente iz vode). Tako da dodavanjem jos jedne lampe posebnog spektra ne bi rijesila problem algi.

Kornjaci je super, sada ti samo preostaje uzivati u brizi i promatranju :)

Podvrsta je cista Trachemys scripta scripta, zasto mislis da je troostii?



Hvala Kori! :)

Mislim da je troostii zbog narančastih šara kod ušiju. Kažem, na fotografiji se ne vidi, ali zaista postoji narančasta boja kod ušiju, doduše, pomalo mutna, poput neke razvodnjene mrlje.

Dnevne svjetlosti mogu omogućiti napretek zbog toga što se akvarij nalazi kod prozora koji su zapravo vrata francuskog balkona.

Međutim, dok se nalazio u privremenom akvariju, primjetila sam previše algi. Znam da to ne smeta kornjači, ali uistinu su "prevladavale".

Ajde, baš mi je drago da su ipak pozitivni komentari :)

Najviše me je brinulo pitanje rasvjete, zapravo, više zbog algi. U tom slučaju, poslušat ću tvoj savjet i nabaviti ću neke biljke.

Uživamo :)

Pisano: 21.06.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Something old, something new, something borrowed, something blue...
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Crvenouhe, zutouhe i troostove kornjace se uzgajaju na istim farmama u SAD-u tako da se zna dogoditi da se te podvrste ponekad međusobno mijesaju. Tvoja kornjaca vjerojatno nosi gene od T.s.elegans ili T.s.troostii jos od prije nekoliko generacija. Ali generalno po sarama na glavi je definitivno T.s.scripta. Troostii izgleda skroz drugacije:

Smanjena slika

Alge ne smetaju kornjaci. Probaj staviti neko jednostavnije vodeno bilje poput vodene kuge (Egeria ili Elodea), rogolista (Ceratophyllum demersum) ili vodene lece (Lemna minor), te biljke ce ti rasti i uz dnevnu svjetlost i trositi nutrijente iz vode koje bi inace trosile alge za svoj rast.

Pisano: 23.06.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Something old, something new, something borrowed, something blue...
#9
Regularni član
Regularni član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Kori
Crvenouhe, zutouhe i troostove kornjace se uzgajaju na istim farmama u SAD-u tako da se zna dogoditi da se te podvrste ponekad međusobno mijesaju. Tvoja kornjaca vjerojatno nosi gene od T.s.elegans ili T.s.troostii jos od prije nekoliko generacija. Ali generalno po sarama na glavi je definitivno T.s.scripta.



Ako sam dobro shvatila, to je ipak žutouha no s određenim genima troostii kornjače.


Citiraj:

Alge ne smetaju kornjaci. Probaj staviti neko jednostavnije vodeno bilje poput vodene kuge (Egeria ili Elodea), rogolista (Ceratophyllum demersum) ili vodene lece (Lemna minor), te biljke ce ti rasti i uz dnevnu svjetlost i trositi nutrijente iz vode koje bi inace trosile alge za svoj rast.



Upravo su te biljke u planu.

Između ostalog, radim na formiranju manjeg akvarija sa živorotkama i takvim biljem, što će biti hrana za kornjaču.

Također će biti nešto staro, novo i posuđeno :)

Tako da se veselim povoljnom rješenju glavnog izvora hrane za svog ljubimca.

Pisano: 23.06.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Something old, something new, something borrowed, something blue...
#10
Regularni član
Regularni član


See User information
Najprije je bio ljubimac koji se nije mogao natjecati s mačkom u kući (samo zato što je ona sisavac), a sada je zadobio simpatije (i novčanike) ostatka obitelji, i postao jednako omiljen :)
Shvatila sam i koliko je teško objasniti im da ih ne prepoznaje kada se približe akvariju, i da nije gladan iako se ponaša tako (mama me pogotovo zna nasmijati njenom zabrinutošću u vezi toga).

Dodaj datoteku:



jpg  IMG_0020.JPG (445.71 KB)
1624_4f449e47b26a7.jpg 1733X1300 px

Pisano: 22.02.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum