NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
13 korisnika su online (13 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 13

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 3 »


prije kopnene kornjače
#1
Regularni član
Regularni član


See User information
bok. :))
spremam se uzeti od prijatelja jednu kopnenu kornjaču. ne znam koja je vrsta, ali želim vas pitati nekoliko pitanja.
1. mora li kornjača cijeli dan imati prostor za sunčanje? ili je dovoljno da ga ima samo od jutra do 1 ili 2 popodne?
2. mejsto u vrtu koje sam joj odabrala veliko je oko 20 kvadrata. kornjača je rođena (:D) ovog proljeća, hoće li joj to biti dovoljno za život?
3. našla sam popis prehrane, ali me zanima voda - pročitala sam da ona uvijke mora imati neku posudu sa vodom u koju mora cijela moći ući. je li to točno?
4. prije zime, ona sama procijeni kad je vrijeme za ukopavanje? ukopa li se svaka kopnena kornjača? ili neke vrste moram staviti u kuću preko zime?
5. kad je ona ukopana, ona uopće ne izlazi van? bez obzira na snijeg i hladne temperarture, ona će preživjeti zimu?
6. trebam li ju kako pripremiti za zimu? možda joj davati određene namirnice ili vitamine? ( znam da se hrani sama raznim biljkama u travi poput maslačka, bijele djeteline..) treba li više jesti prije ukopavanja?
7. kad je ukopana, imam li ja kakve brige s njom?
8. nakon zime, u koje doba ona izađe van? trebam li se tada posebno brinuti o njoj? posebna hrana, ili pranje kornjače od blata?
9. trebam li ju ikako prati ikada? :D
10. ako je u vrtu, može li joj neka životinja nauditi? mačke kojih možda ima, ne znam, bilo koja životinja.
11. ako je kornjača mala, ima ograđen prostor, može li ona kroz zemlju pobjeći? ako da, kako to spriječiti?
12. trebam li joj prostor u kojem će živjeti oblikovati, urediti na neki poseban način? ili je važno da imam uvijek mejsto u hladu, malo kamenja, puno zelenila i vodu?
13. kako odrediti vrstu?

oprostite na tolikim pitanjima, ali prije nego je uzmem, želim znati sve da ne bi pogriješila ili naudila kornjači. hvala. :)

Pisano: 12.06.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: prije kopnene kornjače
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav,

poprilicno sam siguran da se radi o domacoj cancari (Testudo hermanni) pa treba imati na umu da je to zakonom zasticenja vrsta koja polako nestaje iz prirode. Ako zivis negdje u primorju jos je ok drzati te kornjace u vrtu u njihovom prirodnom habitatu gdje se mogu hraniti mediteranskim biljem i razmnozavati. Ali uzimanje tih kornjaca iz prirode i odnosenje u kontinentalni dio da sluze kao ljubimci je lose za te kornjace i za cijelu populaciju u prirodi, uostalom protuzakonito je!

Mogu ti odgovoriti na ova pitanja, ali da bi to imalo ikakvog smisla napisi od kuda si i gdje je izlegnuta ta kornjaca koju planiras uzeti.

Nedavno si se raspitivala kuda sa svojom kornjacom kada preraste akvarij, odgovor je u vrtno jezerce kada vec imas vrt :)

Pisano: 12.06.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: prije kopnene kornjače
#3
Regularni član
Regularni član


See User information
iz zagorja sam - točnije, zabok. :)

Pisano: 12.06.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: prije kopnene kornjače
#4
Regularni član
Regularni član


See User information
mislim da je to ta vrsta zato jer mi je prijatelj rekao da je njemu tu kornjaču djed prije 50ak godine donio sa mora. :/
prijatelj ima tu jednu nastariju, dvije koje su 20ak godina mlađe, i svako proljeće ih se izlegne još 10ak. oni ih tada dijeli, sad mu je ostala još jedna.
ne znam, hjtela bih je imati. kaj da napravim? ne čini mi se pametno da ju pustim u prirodu.
s obzirom da ih prijatelj ima već dosta dugo i zdrave su, možda niti s ovom koju bih uzela ne bi bilo problema. :)
vi znate najbolje.

Pisano: 13.06.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: prije kopnene kornjače
#5
Regularni član
Regularni član


See User information
kornjača je isto u zaboku izlegnuta.

Pisano: 13.06.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: prije kopnene kornjače
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
1. ne, da
2. da
3. da
4. da, ljudi uglavnom stave kornjace da hiberniraju negde gde nema opasnosti od smrzavanja
5. da, ukoliko mesto gde hibernira zahvati mraz neće dobro proći
6. sama će jesti koliko treba, tvoje je da proveriš da li je dovoljno teška i zdrava pre hibernacije
7. ne, samo proveravati da nije izašla možda usled nekog problema i proveravati temperaturu
8. recimo kraj aprila, sama će početi jesti ponuđenu hranu, ne znam
9. ne
10. da, posebno dok je mala....
11. ukopa se ograda malo dublje pod zemlju
12. ne, da
13. 99% je Testudo hermanni

ako je iz uzgoja kako kažeš nije problem da je zadržiš

nemam ličnog iskustva sa njima, ovo je ono što znam sa foruma od ljudi koji ih uspešno gaje

evo jedne iz Crnogorskog Petrovca na moru na koju sam naleteo na stazi

Dodaj datoteku:



jpg  DSC06712ab.jpg (235.31 KB)
51_4c14b6c78f321.jpg 1440X906 px

Pisano: 13.06.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: prije kopnene kornjače
#7
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
1.Da, kornjača bi trebala cijeli dan imati prostor za sunčanje,pa da može sama odlučiti hoće li na sunce ili ne.I također bi trebala imati mjesto u hladu,da se skloni ako joj bude prevruće.
2.Da,to joj je dovoljno za živjeti.
3.Da,trebala bi imati posudu sa vodom,ali pazi da ta posuda ne bude preduboka jer se mala kornnjača može tako ugušiti.
4.Ako se radi o testudo hermanni (čančara) ona zna kad se treba ukopati tj. hibernirati.
5.Da,kada je ukopana,uopće ne izlazi vanka. Neznam kakve su temperature u Zaboku tijekom zime,ali predpostavljam da je dosta hladnije nego u Dalmaciji. Temperatura tijekom zime nebi smijela biti ispod ništice. Optimalna temperatura zimi je 4-7 stupnjeva. Tako da ako je u Zaboku hladnije od toga kornjača ti može lako uginuti.
6.Ona zna sve sama šta treba napraviti prije zime.Samo joj trebaš hraniti raznovrsno.
7.Kada je ukopana nemaš nikakve brige s njom,osim ako je vani prehladno.
8.Ne trebaš je prati,al možeš u mlakoj vodi. I samo joj trebaš dati hrane.
9.Nije potrebno.
10.Može joj puno zivotinja nauditi pošto je tako mala. Mačka,pas,štakori,razne ptice...
11.Naravno da može pobjeći pošto je tako mala i može se svudgje provući,zavući. Kako možeš to sprječiti? pa malo se više potrudi oko ograde.
12.Ne treba nikakvo posebno uređivanje,osim šta morati imati mjesto koje je uvijek na suncu,i u hladu,vode i svježe hrane.

Pisano: 13.06.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: prije kopnene kornjače
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Položio sam :)

Mislim da je sasvim dovoljno da ima sunčevih zraka od ujutro do 13 časova. U prirodi se tokom najtoplijih meseci gotovo ni ne sunčaju, jer je temperatura vazduha dovoljna, veći deo dana provode hraneći se. Najviše se sunčaju početkom i krajem sezone. Realno ni u prirodi ne mogu preći na drugu stranu planine, ako odluče da se uveče osunčaju. Ponašanje u vezi sunčanja je dobro dokumentovano naučnom literaturom za određene populacije i staništa...

Moje vodene u dvorištu nemaju ceo dan sunca na raspolaganju, kako izjutra, tako ni uveče, sredinom dana se sunčaju kada Sunce obasja dvorište. Nisam primetio da im fali nešto.

Hoću reći da mislim da to što nema sunca u dvorištu celoga dana, ne znači da je to limitirajući faktor u ovom konkretnom slučaju.

Ima li još neko razmišljanja na ovu temu?

Pisano: 13.06.2010

Editirano od stanikic on 13.06.2010 17:59:26
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: prije kopnene kornjače
#9
Regularni član
Regularni član


See User information
znači, životinje joj mogu nauditi. kako to spriječiti?
moj prijatelj već godinima ima kornjače i preko zime nisu mu uginule, bez obzira na niske temperature. kako joj pronaći neko toplije mjesto u dvorištu?

Pisano: 13.06.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: prije kopnene kornjače
#10
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
@stanikic
pa mislim da je na kornjaci da procjeni jeli joj dovoljno suncanja do 1 popodne ili do 6 popodne.
Uvik je bolje imat tu mogucnost,pa neka kornjaca sama odluci sta oce.Nece joj sigurno škodit to sta ima na raspolaganju sunce cijeli dan.

@juni
da druge zivotinje joj mogu naudit. mozes sprijecit tako sto npravis dobru ogradu i tako da pazis na nju.
a sta se tice niskih temperatura, kornjace mogu svasta prezivit,isto kao sta mozes i ti,sto ne znaci da je dobro i pozeljno.te preniske temperature utjecu na nju,samo sta se to ne vidi tako brzo,nego tek za 10-tak - 20-tak godina,neznan sad tocno koliko.
tako da bi joj trebalo stvorit uvjete kakve su u njihovom prirodnom stanistu,u ovom slucaju Dalmacija.sta znaci da zimi temperaturu ni pod koju cijenu ne bi smijela pasti ispod 0 stupnjeva.
ti joj ne mozes pronaci u dvoristu toplije mjesto,jedino sto bi mogao je da je stavis hibernirati u kucu tj.u podrum ili neku prostoriju gdje su zimi temperature od 4-7 stupnjeva i gdje ima dovoljno kisika.ali ja ti to ne bih nikako preporucio jer to treba raditi neko iskusan,i svojim neiskustvom joj mozes samo vise nauditi.
najbolje sta bi mogao napraviti za nju je da je pustis u prirodu negdje u Dalmaciji.

Pisano: 13.06.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum