NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
14 korisnika su online (11 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 14

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika






Mala kornjačica
#1
Početni član
Početni član


See User information
Ima tri dana da sam u travi ispred vikendice skoro nagazila na malu kornjačicu (4 cm). I eto rastopila me i uzela sam je u stan, stavila na balkon koji je pun sunca u veliku kutiju koju sam napunila kokosovim tresetom i travkicama. Međutim, sumnjam da sam dobro napravila i već razmišljam kako bi je vratila natrag.
Dosta sam čitala o njihovom držanju i postupila kako se preporuča međutim kornjačica me zbunjuje. Danas se zakopala dosta duboko u treset. To me u biti prepalo jer koliko sam shvatila čitajući savjete kornjačice to rade zimi kad se spuste temp, sad je kraj svibnja i na mom balkonu je cijeli dan sunce i toplina. Nije mi jasno, molim pomoć! Da li da je pustim, ili izvadim? Hoće li mi preživjeti tako, ipak je ljeto blizu i vani je toplo?
Primjetila sam da čim nešto pojede ima probavu. Nije proljev, ali zbunjuje me da se automatski to događa nakon pojedenog. Vodu odbija. I eto sad je duboko pod zemljom. Heeelp!!!!

Pisano: 20.05.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Mala kornjačica
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
pozdrav, ajd mi molim te reci odakle si,. odnosno jeli kopnena ili vodena kornjaca ? Zavukla ti se u treset jer se skriva, kornjacu trebas vratiti natrag u prirodu

Pisano: 20.05.2014
"For nothing is impossible with God." Luke 1:37
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Mala kornjačica
#3
Početni član
Početni član


See User information
ma kopnena je, mala čančarica preslatka..našla sam je u krajoliku kamenjara sa jako malo bilja.
planiram je vratiti uskoro, tek sam je našla. mislila sam se samo malo brinuti o njoj dok je ovako sićušna. u prirodi često i nastradaju, barem sam ja često kočila kako ne bi autom prešla preko njih.
ne znam joj odrediti ni dob ni spol. nadam se da se skriva iz igre i uobičajenog ponašanja, a ne od nekog straha ili koje druge negativne emocije.
na netu je dosta proturječnih informacija o ovim kornjačicama.
stvarno bi htjela da joj bude dobro pa je neki koristan savjet dobrodošao. hvala svim ljubiteljima kornjačica

Pisano: 20.05.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Mala kornjačica
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosla na forum!

Ako si sigurna da se radi o obicnoj cancari (Testudo hermanni) i ako si je pronasla u stanistu gdje one i obicno obitavaju (zato te i pitamo na kojoj lokaciji si ju nasla) trebas je sto prije vratiti u prirodu. To je strogo zasticena vrsta na ovim prostorima i uzimanje iz prirode je ilegalno.

Obicne cancare nazalost polako nestaju sa ovih prostora, sto zbog ilegalnog izlova, sto zbog unistavanja njihovog prirodnog stanista od strane covjeka.

Kada uzmes kornjacu iz prirode ona se vise ne moze dalje razmnozavati i pridonositi genetickoj raznolikosti populacije pa je to gledano sa strane prirode ekvivalentno tome da si je ubila.

Cak i kada zanemarimo sve negativne navedene stvari samoj zivotinji ce kod tebe biti lose jer joj ti ne mozes priustiti niti priblizno dobre uvjete kao sto je ona imala u prirodi. Uzmimo samo npr. cinjenicu da ova vrsta godisnje pojede i do 200 razlicitih vrsta divljeg bilja! Ova vrsta kornjace se ne smije hraniti vocem i povrcem kao sto se obicno "u narodu" uci, to je za njih potpuno pogresna prehrana. Pravilno prehraniti ovu vrstu je izuzetno tesko.

Ova kornjaca također nije za drzanje u stanu, ona mora boraviti u vrtu pod pravim suncem prakticki cijelu godinu. Ova vrsta je kao biljojed u potpunosti ovisna u o suncevom zracenju. Drzanje ove vrste unutra u terariju je mucenje zato jer ne postoji tako dobra terarijska rasvjeta koja u dovoljnoj mjeri oponasa pravo sunce, sto po pitanju svjetlosti, sto po pitanju UVA-UVB zracenja. Ti kornjacu na balkonu neces moci drzati cijelu godinu jer se po zimi nece moci ukopati u zemlju gdje je temperatura iz dubine stvarnog tla stiti od smrzavanja, a po ljeti od pregrijavanja.

Kornjaca ti se sada ukopava jer je dozivjela velik sok kada si je uzela iz prirode, velike su sanse da joj je to prvi kontakt s covjekom i naravno je prepadnuta jer ne zna da ti nisi predator koji ju pokusava pojesti. Također ako joj okolina u kojoj se nalazi ne odgovara, ako se u njoj ne osjeca sigurno onda ce se opet ukopavati.

Ako si kornjacu pocala hraniti pogresno, povrcem i vocem on da nije cudno da ima meksu i brzu probavu.

Sto duze ovu kornjacu drzis kod sebe to je ona manje spremna na zivot u prirodi. Divlju zivotinju nikad ne smijes nauciti na kontakt s ljudima jer ce kasnije kada ju vratis u prirodu vjerovati i prilaziti ljudima, sto znas kako ce zavrsiti. Također navikavanjem kornjacu na fino i nezdravo voce i povrce moze kasnije rezultirati time da ce kornjaca odbijati jesti manje fino divlje bilje u svom prirodnom stanistu. U zatocenistvu također postoji velika sansa da ce se kornjaca od stresa i pogresnih uvjeta razboliti.

Ako zelis toj kornjaci dobro vrati je na mjesto gdje si je pronasla sto prije! Ako joj zelis dati sto vece sanse da prezivi odnesi je sto dalje o prometnica i drugih ljudi.

Ako bi voljela imati kornjacu kao kucnog ljubimca uvjek preko nase stranice mozes udomiti egzoticnu kornjacu koju je bivsi vlasnik odbacio i sada ona treba dom.


Nadam se da ces ispravno postupiti

Pisano: 21.05.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum