NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
4 korisnika su online (3 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 4

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


pomoc oko male sumske kornjace
#1
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Pozdrav,pre 2 dana kupio sam malu sumsku kornjacu(dobio sam papire kao potvrdu da je legalno),obezbedio sam joj suv terarijum,deo u kom se kupa i pije vode,kucu,hranu,piljevinu kao podlogu.Danas sam je posto je lepo vreme izneo na terasu da se sunca(iako je terarijum pored prozora i ima direktne sunceve zrake),i cini mi se da joj je prijalo.Jedini problem je to sto se malopre probudila i lezala u cosku terarijuma,bila je vrlo neaktivna,i vratila se nazad u kucu i opet zaspala .Od kako je dosla nije htela da jede.Kad se probudila mogla je da otvori samo jedno oko.Da li je ovo normalno za mladu kornjacu,da li je to zato sto se jos nije navikla,ili sam nesto preskocio u uzgajanju,potreban mi je savet.Unapred hvala!

Pisano: 26.04.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: pomoc oko male sumske kornjace
#2
Moderator
Moderator


See User information
Šumska kornjača je vjerojatno čančara. Nisi u nick kada si se registrirao napisao odakle si. No dobro, svaka kornjača koja mijenja smještaj ima problema sa prilagodbom. Neke su zbunjene, neke u šoku, stresu itd. Ona je ako je beba još mala. Ako si joj uredio smještaj, a možeš i postaviti sliku, nemoj ju izositi još van i dirati rukama . Pusti ju da sama otkrije gdje je , da se prilagodi. Stavi joj obavezno lampu za grijanje i jako pazi ako je pored prozora da ju ne ulovi propuh. Ona mora imati jednu posudicu, tanjurić sa čistom vodom. Nemoj ju stavljati u tu vodu, ona će sama piti kada shvati što je to i gdje je. Kornjače inaće tekućinu uzimaju i iz hrane. Pod prehrana kopnenih kornjača imaš detaljno opisano sa slikama kooje bilje jedu kopnene kornjače. A sobzirom da su isključivo biljojedi za dug i sretan život imaš na stranici dosta savjeta
Što se hrane tiće, kornjače mogu dugo izdržati da ne jedu.

Pisano: 26.04.2014
Ne treba se stidjeti priznanja da smo pogriješili, jer to drugim riječima znači da smo danas pametniji nego jučer. (A.Pope)
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: pomoc oko male sumske kornjace
#3
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Hvala puno na savetu!!!Necu je vise iznositi i dirati rukama.Samo jos jedno pitanje:da li je uobicajeno da kornjace spavaju puno?

Pisano: 26.04.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: pomoc oko male sumske kornjace
#4
Moderator
Moderator


See User information
Ispričavam se na greškama u tekstu, ispravljeno.

Da dosta su neaktive, sada je samo pitanje u kakvom je smještaju bila, te da li je prije dolaska k tebi bila u nekom stanju hibernacije, poluhibernacije.... pričekaj par dana dok se ne prilagodi.
Javi se kako kornjačica napreduje. Živnut će ona.

Pisano: 26.04.2014
Ne treba se stidjeti priznanja da smo pogriješili, jer to drugim riječima znači da smo danas pametniji nego jučer. (A.Pope)
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: pomoc oko male sumske kornjace
#5
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Jos jednom puno hvala!!!!!! :D Malo se oslobodila pa je konacno skupila hrabrost da zaspe u kuci koju sam joj napravio.Inace sam je kupio u pet shopu,oni su je nabavili iz zoo tropica(jedina odgajivacnica u Srbiji).Zivim u Juznobackom okrugu.Tako da mislim da je klima pogodna.

Pisano: 26.04.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: pomoc oko male sumske kornjace
#6
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Moja mladja sestra je dok ja nisam bio tu ubacila kornjacu u vodu dok je spavala,da li joj to moze skoditi (nece vise zabranio sam joj da prilazi kornjaci)???

Pisano: 27.04.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: pomoc oko male sumske kornjace
#7
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Ali se oslobodila i napredovala-pocela je da jede :D

Pisano: 27.04.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: pomoc oko male sumske kornjace
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Luki wrote:
Pozdrav,pre 2 dana kupio sam malu sumsku kornjacu(dobio sam papire kao potvrdu da je legalno),obezbedio sam joj suv terarijum,deo u kom se kupa i pije vode,kucu,hranu,piljevinu kao podlogu.Danas sam je posto je lepo vreme izneo na terasu da se sunca(iako je terarijum pored prozora i ima direktne sunceve zrake),i cini mi se da joj je prijalo.Jedini problem je to sto se malopre probudila i lezala u cosku terarijuma,bila je vrlo neaktivna,i vratila se nazad u kucu i opet zaspala .Od kako je dosla nije htela da jede.Kad se probudila mogla je da otvori samo jedno oko.Da li je ovo normalno za mladu kornjacu,da li je to zato sto se jos nije navikla,ili sam nesto preskocio u uzgajanju,potreban mi je savet.Unapred hvala!


Pozdrav i dobro dosao na forum!

Nazalost si napravio veliku pogresku ako si kupio Testudo hermanni s namjerom da je cijeli zivot drzis u terariju. To su zivotinje koje zive od sunca i koje imaju jako visoke potrebe po pitanju svjetlosti i UVA-UVB zracenja, koje jednostavno ne mozes zadovoljiti umjetnom rasvjetom u terariju. To je zivotinja koja bi trebala topli dio godine porovoditi vani pod pravim suncem u vrtu. Ova vrsta kornjace se u principu drzi u terariju samo u iznimnim situacijama kada je bolesna ili iz nekog razloga ne moze ici u hibernaciju po zimi.
No ako imas terasu, moguce je kornjaci napraviti ljetni smjestaj na terasi gdje ce imati koliko-toliko dobre uvjete za zivot.


Za sada prvo trebas biti svjestan sljedecih stvari oko terarija kako ti zivotinja ne bi stradala.

Prvo, sam terarij ne bi trebao biti staklen, jer ce kornjaca stalno pokusavati proci kroz staklo i kako nene moci to ce je uzasno stresirati. Vidim da si vec otvorio temu da se kornjaca penje po stranicama terarija, to je upravo ovaj problem. Rjesenje ovog problema je da oko donjeg dijela terarija kroz kojeg kornjaca moze vidjeti van zalijepis nekakav papir ili samoljepivu tapetu, da zivotinja ima osjecaj da je to prepreka kroz koju ne moze proci.

Druga pogresna stvar koju si napravio je sto si stavio piljevinu kao podlogu. Takva podloga moze uzrokovati probleme sa respiratornim sustavom i ocima kornjace jer ima puno drvene prasine koja se svugdje zavlaci. Velike su sanse da je problem s okom nastao upravo zato sto je komad piljevine zavrsio u oku.
Kao podlogu bi trebao koristiti treset, npr. kokosov treset (osuseni): LINK. Umjesto treseta kao podloga moze posluziti i obicna zemlja iz vrta. Podloga u terariju mora biti dovoljno debela da se kornjaca u potpunosti moze ukopati u nju.

U terariju je potrebno osigurati pravilnu rasvjetu. Pravilna rasvjeta zivotinji mora pruzati tri elementa - toplinu, UVA zracenje i UVB zracenje. U malom terariju je to moguce uz koristenje obicne spot lampe za grijanje u kombinaciji sa UVA-UVB stednom zaruljom ili neonkom. UV zracenje je izuzetno vazno za kornjacu pogotovo UVB koje sluzi za sintezu vitamina D3. Bez UVB zracenja kornjaca ce oboliti od metabolicke bolesti kostiju (omeksanje oklopa) i uginuti ce. UVA zracenje pak sluzi za mentalnu dobrobit zivotinje. Kornjace za razliku od nas vide UVA dio spektra i znacajno utjece na nacin na koji one vise svoj svijet oko sebe. Detaljnije o rasvjeti mozes procitati u ovom clanku (clanak je o vodenim kornjacama, ali rasvjeta je rasvjeta): LINK.
Problem koji se javlja kod umjetne rasvjete je da one ne pruza kornjaci ni priblizno dovoljnu kolicinu zracenja i svjetlosti kao sunce, i kopnena kornjaca koja cijeli zivot zivi u terariju jednostavno postane uzasno neaktivna. Postoji i kvalitetnija metalhalogena rasvjeta za gmazove koja moze aproksimirati sunce do nekih 60% recimo, no ona je poprilicno skupa (100-150 eura) i nije ju moguce instalirati u mali stakleni terarij.
Drzanje terarija ispod prozora je dobro po pitanju svjetlosti, no ne i po pitanju zracenja. Obicno staklo profiltrira prakticno svo navedeno UVA-UVB zracenje tako da suncanje preko stakla nema apsolutno nikakvog smisla. Također postoji opasnost da dođe do pregrijavanja terarija zbog efekta staklenika.

Navedenu spot lampu za grijanje trebas instalirati iznad jednog kuta trerarija (u terariju) koja ce grijati taj kut na 30-35 stupnjeva. U ostatku terarija bi se temperatura trebala kretati oko 25 stupnjeva, sa vlagom 30-50%.

Posuda s vodom mora biti lako dostupna i plitka, da kornjaca uvijek moze drzati glavu iznad vode kada uđe u nju.

Jos jedna stvar kojoj trebas posvetiti puno paznje je prehrana. Informacije koje si vjerojatno dobio je da se ova kornjaca hrani vocem i povrcem, sto je u potpunosti pogresno. Ovu kornjacu je potrebno hraniti iskljucivo sa divljim biljkama i travama, npr.: LINK Voce i povrce ce s vremenom ostetiti kornjaci probavne organe i zivotni vijek ce joj biti drasticno skracen.

Puno vise informacija o pravilnom drzanju svoje kornjace i problematici drzanja u terarijskim uvjetima mozes procitati u ovoj temi, obavezno je procitaj: LINK
O svojoj kornjaci moras nauciti jos jako puno da bi ta kornjaca mogla imati dug i sretan zivot. Citaj sto vise, na ovom forumu je vecina osnova detaljno obrađena i u slucaju da ti nesto nece biti jasno slobodno pitaj!

Pisano: 28.04.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: pomoc oko male sumske kornjace
#9
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Kori puno ti hvala!Naucio sam vazne stvari.Sto se tice boravka cim kornjaca poraste i ojaca preselicu je na terasu(terasa je velika,puna biljaka,vazduh napolju nije zagadjen jer zivim u jako malom gradu,prekrio sam staklo-mnogo mi je pomoglo,kornjaca vise ne pokusava da bezi.Veceras cu zameniti piljevinu cistom zemljom za cvece,a sto se tice osvetljenja za koji dan cu terarijum premestiti na terasu na mesto na kom polovina terarijuma ima direktnu svetlost,a druga polovina hlad.Planiram da pocetkom jeseni kupim opremu za osvetljavanje,za sad imam lampu za grejanje.Samo jos jedno pitanje: kada budem isao na letovanje 10 dana cu kornjacu ostaviti na cuvanje,nisam siguran da li ce imati sunceve svetlosti,moze li joj skoditi ako 10 dana provede unutra bez sunceve svetlosti(sa lampom za grejanje)?
Jos jednom puno hvala!
Pozdrav!

Pisano: 28.04.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: pomoc oko male sumske kornjace
#10
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Samo jos jedno pitanje:da li je normalno da kornjaca 3 dana ne obavlja veliku nuzdu?

Pisano: 28.04.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum