NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
9 korisnika su online (8 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 9

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 3 »


apsolutni početnik-molim vas za savet!:)
#1
Početni član
Početni član


See User information
Ćao svima!

Pre oko mesec dana sam dobio jednu kornjačicu na poklon, sad joj oklop ima oko 4-5cm. dobila je akvarijum 40x20x25, koji sam napunio do trećine otprilike. Stavio sam joj kamenčiće kao podlogu, dobila je jednu stenu za sunčanje i filter. Vodu joj menjam na otprilike nedelju dana, i posle toga joj nakapam 5-6 ad kapi u vodu. U roku od 15ak dana planiram da joj uzmem i grejač i uvb lampu. Moje pitanje je sledeće: da li postoji još neki deo opreme koji sam možda zaboravio? i da, hranim je 2 puta dnevno, za sada dobija goveđe srce(neka vrsta sušene, malo mekše hrane) i sušene račiće. Budući da nigde ne mogu da nađem živu hranu, da li je može zameniti neko meso, i na koji način da ga spremam, i koliko čega da joj dajem? Unapred hvala!

Pisano: 26.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: apsolutni početnik-molim vas za savet!:)
#2
Citiraj:

Pisano od: aleksandar
Ćao svima!

Pre oko mesec dana sam dobio jednu kornjačicu na poklon, sad joj oklop ima oko 4-5cm. dobila je akvarijum 40x20x25, koji sam napunio do trećine otprilike. Stavio sam joj kamenčiće kao podlogu, dobila je jednu stenu za sunčanje i filter. Vodu joj menjam na otprilike nedelju dana, i posle toga joj nakapam 5-6 ad kapi u vodu. U roku od 15ak dana planiram da joj uzmem i grejač i uvb lampu. Moje pitanje je sledeće: da li postoji još neki deo opreme koji sam možda zaboravio? i da, hranim je 2 puta dnevno, za sada dobija goveđe srce(neka vrsta sušene, malo mekše hrane) i sušene račiće. Budući da nigde ne mogu da nađem živu hranu, da li je može zameniti neko meso, i na koji način da ga spremam, i koliko čega da joj dajem? Unapred hvala!


Dobrodosao na forum!

Koj filter imas?Koji se mediji nalaze unutra?

Nemoras dodavati AD kapi u vodu jer od njih kornjaca nema koristi,te kapi kornjaca nemoze apsorbirati.Pri izmjeni vode treba se koristiti akvaristicko sredstvo za pripremu/kondicioniranje vode koje iz pipovace izvlaci klor,kloramin...Znaci sprema vodu za akvarij.Evo par marki tih sredstava:Easy Life FFM,Saechem Prime,Tetra AquaSafe...
Postoji i opcija da voda odstoji u plitkoj posudi 24 sata prije dodavanja u akvarij.

UV lampa je jako vazna za kornjace.Bez nje se nemogu pravilno razviti,kornjace se mogu razboljeti...Postoji jako puno marki tih lampi.
Znaci mozete staviti UV neonku+lampu za grijanje,stednu UV lampu+lampu za grijanje.Postoje i lampe koje daju i UV svjetlost i toplinu.Procitaj ova 2 clanka o samom grijanju i rasvjeti:Rasvjeta i Grijanje
Procitajte i ostale clanke iz te serije da stavri budu jasnije:Clanak1 i Clanak2

Goveđim srcem hranite kornjacu svaki dan?Ako ju hranite svaki dan morat cete prestati jer je to preteska hrana da bi se njom hranila kornjaca svaki dan.S mesom netreba pretjerivati.Sušeni racici-Gammarusi su hrane nikakve hranjive vrijednosti i to je zapravo samo poslastica,no ni nemorate kornjacu hraniti njima.Postoji puno kvalitetnija suha hrana,evo par njih:Tetra ReptoMin,JBL Agil,JBL Calcil...No to je i dalje samo dopunska hrana!
Meso(piletina,puretina), i ribu je prakticno narezati na porcije te staviti u zamrzivac,te se po potrebi hranjenja odmrzne i da kornjaci.
Evo link jednog odlicnog clanka o prehrani,svakao treba procitati:Prehrana vodenih kornjaca
Recite od kuda se javljate da Vam znamo reci dali poznajemo nekog tko prodaje zivu hranu u vasem kraju.

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: apsolutni početnik-molim vas za savet!:)
#3
Početni član
Početni član


See User information
Hvala!

Pa čini mi se najobičniji filter jačine 5w, namenjen za akvarijume do 40l. Vodu u svakom slučaju pustim da odstoji minimum 24h pre stavljanja u akvarijum. stavio sam onu stonu, kancelarijsku lampu iznad akvarijuma, i nadam se da ću naći uva/uvb sijalicu sa običnim grlom koja će tu stati. zanima me, to meso joj onda dajem sirovo? ili ga treba skuvati ili tako nešto pre zamrzavanja..:) tipa kupiću pileći file ili neko tako čistije meso, zamrznuti ga i cepkati kad treba da jede. i kako onda treba da joj dajem hranu? jedno jutro da joj dajem meso, a sledeće živu hranu,a svako popodne bilo koju od proverenih vrsta komerc. hrane? i šta ako ne nađem živu hranu? javljam se iz beograda...

hvala puno na pomoći, stvarno mi znači!

Pisano: 27.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: apsolutni početnik-molim vas za savet!:)
#4
Citiraj:

Pisano od: aleksandar
Hvala!

Pa čini mi se najobičniji filter jačine 5w, namenjen za akvarijume do 40l. Vodu u svakom slučaju pustim da odstoji minimum 24h pre stavljanja u akvarijum. stavio sam onu stonu, kancelarijsku lampu iznad akvarijuma, i nadam se da ću naći uva/uvb sijalicu sa običnim grlom koja će tu stati. zanima me, to meso joj onda dajem sirovo? ili ga treba skuvati ili tako nešto pre zamrzavanja..:) tipa kupiću pileći file ili neko tako čistije meso, zamrznuti ga i cepkati kad treba da jede. i kako onda treba da joj dajem hranu? jedno jutro da joj dajem meso, a sledeće živu hranu,a svako popodne bilo koju od proverenih vrsta komerc. hrane? i šta ako ne nađem živu hranu? javljam se iz beograda...

hvala puno na pomoći, stvarno mi znači!


U filteru su samo spuzve?
Spuzve i ostali filter materijal obavezno se peru u akvarijskoj vodi,nikako u vodovodnoj.Jer pranjem u vodovodnoj/pipovaci se ubijaju bakterije koje se naleze u filteru.Znaci jednostavno dio akvarijske vode prebacis negdje u posudu i tamo operes medije.

Ta kancelarijska lampa ima dva grla?Ako se u njoj nalazi samo obicna spot lampa za grijanje,onda trebas jos i dodati UV stednu zarulju,ili UV neonku.UV lampa mora biti usmjerena na kopno,znaci tamo di se kornjaca sunca.Ovisno o lampi,stavi se određenu udaljenost od kopna.Detaljnije ima u onom clanku u gornjem postu.

Da,meso mozes dati sirovo.Znaci kupis obican pileci/pureci file, narezes na porcije(znaci otprilike onolko koliko kornjaca pojede u jednom hranjenju).Stavis ih u zamrzivac.Zgodno je staviti u neku vrecicu za zamrzavanje ili u posude za led.Ja sam tako stavljao i pokazalo mi se dobro.Evo ulomak iz clanka o prehrani:Mlade kornjače je potrebno hraniti svaki dan, najmanje dva puta dnevno. Možete im npr. ujutro davati živu hranu, slatkovodnu ribu ili meso, a navečer granule (provjerenih/poznatih proizvođača). Prehrana mladunaca bi se uglavnom trebala sastojati od proteinske hrane koja je ključna za zdrav rast i razvoj. Također im možete ponuditi i biljnu hranu, ali većina mladih kornjača je odbija. Nemojte forsirati mlade kornjače ako ne žele jesti biljnu hranu.
Kada kornjače navrše godinu dana hranite ih svaki drugi ili treći dan, jednom dnevno. U toj dobi bi bilo dobro naviknuti kornjače na biljnu hranu.
U starijoj dobi ih također hranite jedanput svakog drugog ili trećeg dana. Prehrana bi se i dalje trebala bazirati na proteinskoj hrani uz dodatak biljne hrane. Žutouhe kornjače (T. scripta scripta) su u starijoj dobi i do 90% biljojedi!
Prehrana treba biti raznolika.Hranu mozes davati s nekom plasticnom pincetom,dok je moja kornjaca bila mala davao sam joj iz ruke ravno u usta,jer se nisam bojao da ce me cvaknuti za prste(ruke sam naravno prije i poslije oprao zbog higijenskih razloga).

Akvarijske ribice(zivorotke),puzeve,kozice,bilje mozes nabaviti od lokalnih akvarista,stavi oglas da ih trazis na neki forum pa ce ti se vjerojatno neko javiti.Fobase,brasnjare mozes nabaviti od lokalnih terarista.Evo jedna tema bas o pitanju koje i tebe muci,svakako procitati:Ziva hrana za vodene kornjace

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: apsolutni početnik-molim vas za savet!:)
#5
Početni član
Početni član


See User information
uzeo sam večeras tetra reptomin baby i jbl schildkrotenfutter, a našao sam i one crviće za pecanje, jesu li to brašnjari? pa ću uz to i da mu odmrzavam meso. da ne znaš možda koji je procenat uvb zraka potreban za mladu kornjaču? našao sam uva/uvb sijalicu koja odgovara mojoj lampi, i rekoše mi da ona i greje i baca uvb zrake...
Pozdrav!

Pisano: 27.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: apsolutni početnik-molim vas za savet!:)
#6
Početni član
Početni član


See User information
takođe su mi rekli i da je za nju dovoljno 5%, ali bih hteo da proverim to:D

Pisano: 27.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: apsolutni početnik-molim vas za savet!:)
#7
Citiraj:

Pisano od: aleksandar
uzeo sam večeras tetra reptomin baby i jbl schildkrotenfutter, a našao sam i one crviće za pecanje, jesu li to brašnjari? pa ću uz to i da mu odmrzavam meso. da ne znaš možda koji je procenat uvb zraka potreban za mladu kornjaču? našao sam uva/uvb sijalicu koja odgovara mojoj lampi, i rekoše mi da ona i greje i baca uvb zrake...
Pozdrav!


Crvi za pecanje(iz ribickih ducana) nisu brasnjari.Ako se ne varam to su neke licinke muha,nisam siguran...
Napisi o kojoj se zarulji radi.

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: apsolutni početnik-molim vas za savet!:)
#8
Početni član
Početni član


See User information
moguće, mada sad sam mu dao te crviće, fino ih jede. i uvaljani su u kukuruzno brašno...a rekoše mi u prodavnici da ih često kupuju kao hranu za kornjače...šta misliš, jel dovoljno sad da kombinujem njih i meso dok ne nađem nešto korisnije? i popodne da mu dodajem ove granulice koje sam juče kupio... u, sad stvarno ne znam tačan naziv...da ne znaš samo koji je procenat uvb zraka potreban za mladunca? hvala još jednom! čim uzmem sijalicu i grejač, a to će biti za oko 2 nedelje slikaću akvaterarijum pa bih voleo da čujem neki komentar...:)

Pisano: 28.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: apsolutni početnik-molim vas za savet!:)
#9
Početni član
Početni član


See User information
i da, onda nema ni potrebe da mu više stavljam one ad kapi kad menjam vodu? jel treba da napravim neku zamenu za to?

Pisano: 28.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: apsolutni početnik-molim vas za savet!:)
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosao na forum!

Kolega te je vec uputio na clanke koje trebas procitati u kojima ces naci vecinu svojih odgovora, također mozes procitati i opcenit clanak o crvenouhim kornjacama: Crvenouha, zutouha i trostova kornjaca

Akvarij u kojem drzis kornjacu je relativno malen i moras racunati da ce ga prerasti za nekih 3-4 mjeseca i da ces trebati veci.

Sto se tice opreme osnovno sto ti treba je filter, grijac, lampa za grijanje kopna, te UVA-UVB lampa. Dakle, da bi kornjaca imala pravilnu rasvjetu trebas joj omoguciti toplinu+UVA+UVB i to mozes napraviti kombinacijom nekoliko lampi (kako ti najvise odgovara). Najcesca i najjednostavnija opcija je koristiti jednu obicna spot lampa/reflektorica za grijanje kopna koju mozes kupiti u obicnom ducanu za rasvjetu:
Smanjena slika
u kombinaciji sa posebnom UVA-UVB stednom zaruljom sa obicnim grlom koju mozes kupiti u pet shopu:
Smanjena slika
ili posebnom neonkom koju isto mozes kupiti u pet shopu:
Smanjena slika

Trebas obratiti pozornost da ti u pet shopu probati prodati UV reflekroricu za koju ce ti reci da je to sve sto ti treba:
Smanjena slika
Problem je u tome sto ta reflektorica kornjaci daje samo toplinu i UVA dio zracenja, no nema najvazniju UVB komponentu pa ti opet treba posebna neonka ili stedna zarulja uz nju.

Kada ces kupovati neonku ili stednu zarulju za crvenouhu kornjacu je dovoljno 5% UVB zracenja (cesto oznaceno sa 5.0).

Sto se tice prehrane pridrzavaj se provjerenih namirnica iz clanka o prehrani. Crvi za pecanje znaju koji puta biti opasni jer kako se ne uzgajaju u higijenskim uvjetima mogu biti puni parazita. Također, ako se radi o licinkama muha to je pre masna hrana da bi hranio svoju kornjacu s time redovito.
Kornjacu mozes hraniti ribama zivorotkama (guppy, molly, platy...), akvarijskim puzevima i kozicama koje mozes kupiti u svakom pet shopu. U Beogradu također postoji specijalizirana trgovina za zivu hranu koja se koristi u teraristici: LINK
Uz meso svojoj kornjaci mozes ponuditi i filetiranu slatkovodnu ribu poput pastrve.

Sto se tice AD kapi ako ih kapas u vodu ne postoji nacin da se one upiju u tijelo kornjace, jedini nacin je da ih kapas na hranu. No sto se tice vitaminskih dodataka opcenito uz pravilnu prehranu dodatnim vitaminima mozes napraviti vise stete nego koristi. Ako je kornjaca zdrava dovoljno ju je hraniti pravilno da bi dobila sve potrebne vitamine. Osim toga, ako joj dajes Tetra ReptoMin granule one u sebi sadrze vec dovoljne kolicine vitamina.
Kao i kod ljudi, za zdrav rast i razvoj kornjace je vazna zdrava i raznolika prehrana.

U vodu je jedino pametno stavljati akvaristicko sredstvo za pripremu vode koje eliminira klor/kloramin i teske metale, o tome je pisano u prvom odgovoru.

Pisano: 30.08.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum