NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
25 korisnika su online (22 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 25

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


Eksterni Filter-pojasnjenja
#1
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Pozdrav,
nov sam registrovan na forumu, medjutim vec ga pratim neko vreme jer imam kornjacu.

Relativno sam nov i u akvaristici, molim da me razumete ako lose objasnim stvari i ako sam ucinio neke pocetnicke greske, nastojim da ih ispravim..

Potrebni su mi neki saveti, uputstva, pojasnjenja vezano za izradu spoljneg filtera.

Ja sam procitao dosta tema o izradi istog, upucen sam koliko toliko, ali imam i neka konkretna pitanja.

Imam akvarijum dimenzija 80*42*30 (d,s,v), oko 100l koji sam sam napravio

Imam kornjacu i ribice, akvarijm je napunjen sa otprilike 70l vode.
I hang on filter jacine 6.5w na kome pise da preciscava 650l/h. Medjutim voda mi je vec dugo mutna, svasta sam probao da bi resio problem i na kraju je zakljucak da je neispravna filtracija...

Dva nacina izrade su mi zapali za oko, zanima me koji je bolji

prvi-
http://www.akvarij.net/index.php?opti ... d=99:uradi-sam&Itemid=544


Deluje mi jednostavno, ali nisam razumeo po kom principu radi, da li je potrebno da bude iste visine kao visina vode u aq? Da li stoji u visini aq ili moze npr na podu/u polici? Na koji nacin i cime bih mogao da odvojim komore u kojima su smesteni mediji, taj deo nisam razumeo,kako ne padnu mediji na dno,jer ako sam dobro shavio on stoji upravno?

drugi-
stakleni
vidjao sam i ovde na forumu primere
ali ne mogu sada da nadjem nikako slike

http://www.akvaristika.org/page.asp?page=uradi_sam_spoljasnji

npr ovaj treci odozgo na dole... sta mislite?
video sam i neki, ali ne mogu da nadjem sliku gde su pregrade uspravno jedna za drugom pa se preliva voda iz pregrade u drugu,pa do pumpe koja vraca...

Zanima me koje dimenzije bi trebalo biti taj stakleni filter? da li visina mora da bude ista kao visina aq ili visina nivoa vode? da li je sirina bitna? da li je ok npr 42*15/20*30 (d,s,v) pa da stoji uz bok?

Izivnjavam se zbog dugog teksta i previse pitanja, ali ako bi bili ljubazni da mi odgovorite, jer sam novajlija, a zaista bih voleo da cujem savete od iskusnih ljudi.

Hvala unapred
Pozdrav!

Pisano: 08.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Eksterni Filter-pojasnjenja
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosao na forum!

Tu smo zato da pomognemo i razjasnimo nejasnoce

Hang-on filter je napravljen da radi na akvariju punom do vrha. Ako je tvoj akvarij samo djelomicno napunjen filter ne radi punom snagom (pre slab je motor da vuce vodu na visinu) tako da i tu vjerovatno problem. Solucija je da akvarij nadogradis i napunis so vrha, pogledaj ovo, na straznjoj stranici akvarija ces vidjeti pravilno instaliran hang-on filter: LINK

Smanjena slika

Također trebao bi se upoznati sa konceptom bioloske filtracije i pravilnog odrzavanja akvarija prije nego li se odlucis na novi filter. Jer ako ti kupis i najskuplji vanjski filter i pogresno ga odrzavas opet ces imati mutnu vodu. Dakle, preporucam ti da procitas sekciju filtracija i odrzavanje u clanku o smjestaju ako vec nisi:

Smjestaj za vodene kornjace


Sto se tice ovih DIY projekata to bas ne bi preporucio za pocetnike jer jako puno toga moze poci po zlu. Ovakvi vanjski filteri jako lagano mogu napraviti poplavu, tako da dobro razmisli da li ti se isplati.

Prvi filter je vanjski kanisterski filter. Princip rada ovog konktetnog primjera je sljedeci. Filter je smjesten u ormaricu ispod akvarija ili pokraj akvarija, stoji uspravno kako vidis na slici, vazno je da vrh filtera bude ispod razine vode u akvariju. Voda slobodnim padom ulazi kroz cijev u vrh filtera, prolazo kroz filter medije do dna i zatim je pumpa vraca nazad u akvarij kroz drugu cijev. Mediji su jednostavno naslagani jedni na druge, u ovom filteru nisu nikako odvojeni (iako između slojeva medija mozes staviti obinu mrezicu za komarce).
U usporedbi sa suvremenim tvornickim filterima ovaj filter ima jako puno mana. U tvornickom filteru voda prvo ide na dno filtera i onda se kroz medije penje prema vrhu filtera gdje je pumpa vraca u akvarij. Na taj nacin se zmazanoce ne nabijaju direktno u filter medije pa je manja mogucnost brzog zastopavanja. Zatim tvornicki filteri imaju kosare da ne dozvole da se sav materijal nabije jedan na drugod i smanjuje protok, postoje rucne pumpe za prvo pokretanje, ventili za odpajanje cijevi od filtera itd. Za sloziti posten vanjski filter treba imati iskustva, ali niti tad nije sigurno da ti filter nece s vremenom propustiti i napravti popavu. Sto je razlika između vrha filtera i povrsine vode u akvariju veca to je veci pritisak i mogucnost curenja filtera.
Evo kako izgledaju pravi vanjski filteri:







Drugi je vanjski stakleni spoljašnji filter. On se smjesta tocno pokraj akvarija i spaja se sa ulaznom cijevu u obliku obrnutog slova U koja je predhodno napunjena vodom i uronjena u vodu filtera i akvarija. Razina vode u filteru je na pocetku ista kao razina vode u akvariju. Kada ukljucis pumpu, ona prazni filter i vraca vodu u akvarij kroz drugu cijev. Kako padom razine vode u filteru i porastom razine vode u akvariju nastaje razlika tlakova tako voda iz akvarija tece u filter kroz cijev U. Dakle, filter se temelji na principu spojenih posuda. To je princip, a sada kako ces si ti posloziti u filteru komore koji drze medije je na tebi. Samo je vazno da voda moze teci od jednog do drugog kraja.
Filter, odnosno pregrade se iskljucivo izađuju po tome kolika je razina vode u akvariju. Za tvoj akvarij bi dimenzije koje si naveo bile sasvim ok, samo treba pametno sloziti komore. Međutim u slucaju da se ulazna U cijev zacepi pumpa ce iz filtera ispumpati svu vodu u akvarij, i ako filter drzi vise vode nego sto akvarij moze primiti imas poplavu.

Pisano: 08.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Eksterni Filter-pojasnjenja
#3
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Prvo, hvala ti na dobrodoslici :)

Drugo, hvala ti na odvojenom vremenu i trudu ulozenom da mi odgovoris, zaista cenim ovaj iscrpni odgovor.

Upoznat sam sa filtracijom, ciscenjem filtera i odrzavanjem. Ovaj filter mi je obavljao odlichno svoju funkciju u starom akvarijumu od 40l, medjutim kada sam ga prebacio u ovaj veci voda se brzo muti, jednostavno nikada nije chista i prozirna.

Tvoje objasnjenje vezano za ova dva nachina izrade su mi veoma od koristi.

Razumem rizik, ali potrudicu se da se maksimalno informisem o svemu pre nego sto pristupim izradi.

Ovaj drugi nacin mi nekako vise odgovara iz nekoliko razloga.

Imam staklo i silikon i neko iskustvo, jer sam pravio vec aq.

Napravio bih onaj sa trece slike drugog linka, gde bi voda prvo isla u praznu pregradu gde bi teoretski trebalo najvise prljavstine da se talozi, sto bi smanjilo cesto zacepljenje sundjera

akvarijum mi je 100l, napunjen otprilike 70, a ovaj filter bi imao oko 20l sto znaci da cak i ako se zapusi cev i pumpa ispusti svu vodu u aq, opet ne bi doslo do poplave...a ako sam dobro shvatio ukoliko pumpa stane, jednostavno ce stati i dotok vode u filter..

ono sto bih jos pitao, ako nisam previse naporan, pumpa koje jacine bi bila realna za taj aq i koliki presek creva, da li postoji neka racunica kojom bih mogao da se vodim pri odabiru?

Sto se tice komora i medija, tu cu jos morati da se informisem jer su misljenja zaista oprecna po tom pitanju, pogotovu po pitanju uglja..

Hvala i
Pozdrav

Pisano: 08.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Eksterni Filter-pojasnjenja
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Nema na cemu. Pregrade unutar tog filtera gradis u skladu s time kolika ti je razina vode u akvariju. Evo jedan brzinski CAD ovog 3. sto ti se sviđa, slika je 1000 rijeci. Dakle, mana ovakvog rasporeda pregrada je da stalno trebas odrzavati isti nivo vode u akvariju, cim ispari redovito nadolijevati. Mozda bi bilo bolje napraviti drugaciji raspored komora koji ne ovisi o razini vode, tako da u buducnosti kada kornjaca malo naraste mozes puniti akvarij do vrha i napraviti terarijski poklopac. Iako i ovu konfiguraciju mozes modificirati ljepljenjem jos jednog stakla da taloznik bude dublji.
Kada bi nestalo struje, odnosno kada bi ugasio pumpu razina vode u filteru i akvariju bi se izjednacila.
Tesko je reci koliki protok bi bio optimalan, to je jedna od stvari koje je teze predvidjeti u ovakvom filteru i zato je DIY lutrija. Ako se materijal jako zacepi i pumpa je pre jaka isprazniti ce svoju komoru. Rekao bi negdje 400-600 l/h, no nista ne garantiram. Ja bi u ovakvoj situaciji kupio pumpu kojoj se moze regulirati protok za svaki slucaj.
Presjek cijevi od pumpe onaj koji njlakse mozes nabiti na izlaz pumpe, a usisne cijevi 1,5-2 cm unutarnji promjer. No to lako mijenas i namjestis. Svakako preporucam vise ulaznih cijevi u slucaju da se koja zastopa.

Dodaj datoteku:



jpg  ATspoljasnji1.jpg (179.92 KB)
427_4d5207404442c.jpg 1119X640 px

jpg  ATspoljasnji2.jpg (310.33 KB)
427_4d520751b2e1e.jpg 1119X640 px

jpg  ATspoljasnji3.jpg (356.36 KB)
427_4d5207676a679.jpg 1119X640 px

jpg  ATspoljasnji4.jpg (134.29 KB)
427_4d52077d4f119.jpg 1119X640 px

Pisano: 09.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Eksterni Filter-pojasnjenja
#5
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Hvala ti mnogo na objasnjenju a pogotovu na ovim slikama, fantasticne su, sada mi je potpuno jasan nacin izrade. Hvala ti!


Evo ja sam nasao sliku jednog koji je uradjen koliko ja vidim bas po tom principu s tim sto je dodata jedna komora za grejac


Smanjena slika


Mozda bih i ja mogao tako, jer verujem da ce biti mesta za jos jednu komoru, ali me zanima da li onda grejac efikasan kao u aq, tj da li ce zagrejati vodu na odgovarajucu temperaturu? grejac je 100w


Zaista sam ti veoma zahvalan na ovim gore pojasnjenjima, mislim da sam razumeo nacin izrade, sada pocinjem da planiram sta i kako, pa ukoliko opet negde zaglavim ja cu pitati ovde.


Samu izradu cu svakako slikati i postaviti


Pozdrav!

Pisano: 09.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Eksterni Filter-pojasnjenja
#6
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Citiraj:

Dakle, mana ovakvog rasporeda pregrada je da stalno trebas odrzavati isti nivo vode u akvariju, cim ispari redovito nadolijevati. Mozda bi bilo bolje napraviti drugaciji raspored komora koji ne ovisi o razini vode, tako da u buducnosti kada kornjaca malo naraste mozes puniti akvarij do vrha i napraviti terarijski poklopac. Iako i ovu konfiguraciju mozes modificirati ljepljenjem jos jednog stakla da taloznik bude dublji.


Izvini, pitao bih te jos nesto samo, ako mozes molim te da mi objasnis ukratko recima ili slikom na koji nacin bi trebalo postaviti pregrade da ne zavisi od nivoa vode?

Pitam ovo jer bih voleo da odmah razmotrim sve opcije, da se posle ne kajem da li sam trebao ovako ili onako...

Pozdrav!

Pisano: 09.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Eksterni Filter-pojasnjenja
#7
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Grijac ce grijati normalno ako je dovoljno jak i ako je protok dobar. Izracunaj ukupni volumen vode pa ces vidjeti. Mozes ti dodati jos jednu komoru za grijac, a isto tako mozes staviti grijac u taloznik. Poanta je u tome da grijac nikad ne ostane na suhom bez obzira ako se filter zacepi i pumpa isprazni svoju komoru. Jer na suhom grijac prasne.

Prvi nacin je da napravis komore mrezicom u okviru od staklenih prutica. Drugi nacin su "cik-cak" komore, no tu je tesko posloziti materijal kako spada. Treca opcija je jednostavno nadograditi taloznik kada u buducnosti pozelis visi nivo vode.

Slike izrade su i vise nego dobro dosle, hvala!

Dodaj datoteku:



jpg  ATspoljasnji5.jpg (332.38 KB)
427_4d540d9b0c96d.jpg 1196X640 px

jpg  ATspoljasnji6.jpg (233.82 KB)
427_4d540db7162bd.jpg 1196X640 px

jpg  ATspoljasnji7.jpg (319.13 KB)
427_4d540dcfd3603.jpg 1196X640 px

jpg  ATspoljasnji8.jpg (257.21 KB)
427_4d540de8179c6.jpg 1196X640 px

Pisano: 10.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Eksterni Filter-pojasnjenja
#8
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
hvala puno na objashenju i na slikama!!!

Imam josh samo jedno pitanje i mislim da je to to :))

Koja pumpa? Citao sam tamo na onom linku da se korsite vazdusna i turbinska. Sad tamo pisu prednosti,mane za obe pumpe, procitao sam to ali ipak da pitam...


Izvinjavam se, ali mi je nejasno na koji nacin se korsiti vadusna pumpa za vracanje vode u aq? Da li se ona nesto prepravlja ili kako to ide, jer onda mora da bude van akvarijuma....

A turbinska se stavlja u vodu i onda se vezhe na jedan kraj crevo a sa drugog usisava vodu i tera je kroz crevo u aq, jel tako?

Da li postoje iskustva sa jednom i sa drugom i koju bi bilo mozda bolje uzeti?

Hvala puno!

Pisano: 10.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Eksterni Filter-pojasnjenja
#9
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
O zracnoj/vazdusnoj pumpi nemoj niti razmisljati, to je doslovce tehnologija iz proslog stoljeca. Danas se samo jos koriste za mjehurice u akvariju i za karantenske akvarije. Uzasno su glasne, buckaju i nema sanse s njom postic protok od nekoliko stotina litara na sat. Zracna pumpa se za pogonjenje vode koristi na sljedeci nacin. Kroz ovu malu cijevcicu na lijevo od sredisnje cijevi pumpa gura zrak. Zrak ulazi u tu glavnu cijev i ide prema gore. Skupa sa sobom vuce i vodu koja je u cijevi i oboje izlaze kroz ovaj L dio na vrhu.
Smanjena slika

Princip "turbinske" pumpe imas ovdje. Impeller se okrece i gura vodu kroz cijev na desno:

Smanjena slika

Vecina akvarijskih pumpi nema dva crijeva nego samo izlazno, a cijelu pumpu potopis u vodu:

Smanjena slika

U principu takav isti sistem imas u svom hang-on filteru, kroz cijev vuce vodu i baca je unutar filtera. Samo sto ta pumpa vjerovatno nema dobar nastavak da bi se mogla koristiti kao ove iznad.

Pisano: 11.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Eksterni Filter-pojasnjenja
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ja imam isto ovaj home made filter i pumpu od 600 l/h i super filtrira vodu, u akvarijumu ima 150 l vode. Pa bi tebi čini mi se pumpa od 400l/h bila dovoljna, ali bolje kupi jaču jer svakako možeš regulisati protok.

Inače moj je filter dosta jednostavniji. I ja sam hteo da napravim neki složeniji, ali mi je taj čovek u staklari garantovao da će mi i ovaj što on pravi biti dobar, čak me je i odveo do njegovog stana i pokazao mi je njegove akvarijume i kako rade filteri. i rekao mi je da će mi napraviti taj moj ako mi ovaj bude loš. Tako da sam pristao i stvarno super funkcionše.

Pisano: 11.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum