NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
11 korisnika su online (10 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 11

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 3 4 »


uvb sijalica za kopnene kornjace
#1
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
pozdrav za sve ljubitelje kornjaca
pripremam teratijum za kopnenu kornjacu testudo hermani
kornjaca je iz registrovanog uzgoja
terarijum je 40x60xv30, znam ja da je prirodno sunce i dvoriste naj lepse za njih , naravno tako ce i uzivati tokom leta,
ali mene interesuje kako da prebrodim ovaj period do kraja 4 meseca kad bi je selio u vrt tj. hoce li mi biti dovoljna uvb lampa
http://www.petbox.rs/kucni-ljubimci/t ... il-desert-compact-10-20-w
i na koju visinu da je instaliram posto je u pitanju stakleni terarijum
podloga ce biti od kokosovog treseta, imace mesto za odmaranje i planiram keramicki grejac iako je u stanu izmedju 23-26
imace posudu za vodi i naravno trav sa obliznji ravnica
inace da kazem da sam iz Novog Sada

Pisano: 07.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: uvb sijalica za kopnene kornjace
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

coa wrote:
pozdrav za sve ljubitelje kornjaca
pripremam teratijum za kopnenu kornjacu testudo hermani
kornjaca je iz registrovanog uzgoja
terarijum je 40x60xv30, znam ja da je prirodno sunce i dvoriste naj lepse za njih , naravno tako ce i uzivati tokom leta,
ali mene interesuje kako da prebrodim ovaj period do kraja 4 meseca kad bi je selio u vrt tj. hoce li mi biti dovoljna uvb lampa
http://www.petbox.rs/kucni-ljubimci/t ... il-desert-compact-10-20-w
i na koju visinu da je instaliram posto je u pitanju stakleni terarijum
podloga ce biti od kokosovog treseta, imace mesto za odmaranje i planiram keramicki grejac iako je u stanu izmedju 23-26
imace posudu za vodi i naravno trav sa obliznji ravnica
inace da kazem da sam iz Novog Sada


Pozdrav i dobro dosao na forum!

Kako stedne UVA-UVB zarulje ne griju dovoljno uz nju ce ti trebati jos jedna obicna spot lampa: LINK za stvaranje temperaturnog gradijenta u terariju. Za tako malen terarij ce ti vjerojatno biti sasvim dovoljna spotica od 25W.

Zarulja koju si linkao sadrzi 10% UVB zracenja i preporucljivo ju je instalirati barem na 35 cm od zivotinje kako zracenje ne bi bilo pre intenzivno. Kako imas samo 30 cm visine (rasvjetu moras instalirati u terariju, ne iznad jer bi ti staklo profiltriralo svo zracenje) adekvatnija bi ti onda bila zarulja sa 5% UVB zracenja, njih je ok instalirati na 25-30 cm od zivotinje: LINK

Obje zarulje instaliraj iznad jednog kuta terarija, tako da u tom kutu bude 30-35 stupnjeva ispod lampi, a ostatak terarija bi trebao biti hladniji, oko 25 stupnjeva. Ako je to zatvoren terarij vrlo vjerojatno ces imati problema sa pregrijavanjem, cak i sa najslabijom spot zaruljom tako da ti sigurno nece trebati nikakav grijac.

Stakleni terariji se opcenito bas ne preporucaju za kopnene kornjace jer se zivotinje cesto znaju jako istresirati pokusavajuci proci kroz staklo. Ako uocis taj problem donje dijelove terarija kroz koje kornjaca moze vidjeti van obljepi necime.

Da li na terariju imas adekvatnu ventilaciju?

Drzanje kopnenih kornjaca u terariju je nuzno zlo tako da pocni sa izradom vanjskog smjestaja odmah sada, da ju odmah mozes staviti u vrt cim zatopli.

Također ti preporucam da procitas ovu temu, unutra je dosta pisano o problematici drzanja kornjaca unutra, te o osnovnoj brizi o njima: LINK

Citaj sto vise, i ako te nesto zanima slobodno pitaj!

Pisano: 07.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: uvb sijalica za kopnene kornjace
#3
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
danas sam merio ceo dan temperaturu u terarijumu i iznosila 23c, pa sam mislio da kupim keramicki grejac umesto spot sijalice , e tu se postavlja pitanje dali ce biti dovoljno svetla od te stedne sijalice koja emituje uvb zrake, sto se tice stranica terarija to cu odmah da sredim, sto se tice vanjskog terarija narucene daske od 20cm i izgledace kao okvir od vrata na kuci naravno od gore ide mreza , jer se bojim da neka ptica nebi pojela kornjacu,ceo spoljni teratijum ce biti napravljen tako da moze da se pomera na mesta gde budu najlepse travke za kornjace, kad kornjaca postane dovoljno velika bit ce joj na raspolaganju 200m2 dvorista gde raste prelep maslacak i druge biljke
hvala na savetu i ako mozes da mi kazes sta bi se desilo ako stavim ovu lampu od 10% uvb na razdaljinu od 25-30cm

Pisano: 07.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: uvb sijalica za kopnene kornjace
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Poanta je da kornjaci simuliras prirodne uvjete, u prirodi je sunce izvor svjetlosti i topline, prema tome puno je smislenije da koristis spot lampu koja daje svjetlost i toplinu nego keramicki grijac koji daje samo toplinu. Osim toga slabijih keramickih grijaca od 50-60 W nema, a to bi ti za tako mali terarij bilo previse, skuhao bi kornjacu.

Sto se tice kolicine svjetlosti stedna zarulja ce ti dati svjetlost reda nekoliko tisuca luxa. Spot lampa ce ti dati svjetlosti reda par stotina luxa. Lijep suncani dan u Europi daje oko 130 000 luxa, tako da realno kornjaca koja boravi u klasicno osvijetljenom terariju boravi u "mraku". Postoje i bolje lampe, ali ih zbog kolicine topline koje daju nije moguce instalirati u male terarije. No oko rasvjete u terariju se sada ne trebas previse uzrujavati s obzirom da kornjaca uskoro ide van.

Po pitanju vanjskog smjestaja, razumijem ideju da selis smjestaj, no ima jednu ozbiljnu manu. Kopnene kornjace obozavaju rovati i kornjaca ce se ispod stranica koje su samo polozene na zemlju iskopati bez ikakvog problema i pobjeci iz smjestaja. Kod mladih zivotinja bi stranice smjestaja trebale biti ukopane barem 10-15 cm u zemlju, kod odraslih primjeraka cak i vise. Ako si si vec narucio daske nabavi si mrezu koju ces pricvrsiti s donje strane dasaka i okomito ukopati u zemlju da kornjaca ne moze izaci izvan granica smjestaja kada se krene ukopavati.
Također trebas imati na umu da je Testudo hermanni vrsta iz suhe klime i da bi podloga u smjestaju trebala biti pretezito zemlja sa busenovima biljaka/trava. Ova zivotinja niposto ne bi smjela iskljucivo boraviti na travi (ili bilo kakvoj podlozi koja je konstantno mokra) jer ce zbog previse vlage s vremenom razviti nekroze na plastronu. Dakle, bilo bi puno prikladnije da odredis stalnu poziciju, "ukopas" smjestaj i adekvatno ga uredis.

Ako bi stavio zarulju sa 10% UVB-a na 25-30 cm zivotinja bi u najboljem slucaju boravila na drugom kraju terarija dalje od lampe ili vecinu vremena bila ukopana. A u najgorem slucaju moze doci do problema s ocima zbog prejakog intenziteta (foto-kerato-konjuktivitis).

Pisano: 08.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: uvb sijalica za kopnene kornjace
#5
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
onda ide spot sijalica od 25w i naravno merit cu i vlagu i temperaturu, sto se tice spoljnog terarijuma mislio sam da je mala da prokopa ispod ali i to cemo da resimo,hvala na savetima i odgovorima ako bude trebalo jos nesto pitacu

Pisano: 08.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: uvb sijalica za kopnene kornjace
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Nemoj podcjenjivati mogucnost bijega svoje kornjace jer ces gotovo sigurno pozaliti. Svake godine barem nekoliko clanova iz vanjskog smjestaja izgubi kornjacu, bilo kopnenu, bilo vodenu zbog neadekvatne zastite. Po ovom pitanju ti stvarno savjetujem da budes paranoican jer ce kornjaca svako mjesto gdje postoji mogucnost bijega kad-tad iskoristiti. Iznenadit ces se kakvu rupetinu mala kornjaca moze iskopati. Kornjaca ce ti se uglavnom svake veceri ici ukopavati najvjerojatnije u jedan kut smjestaja kako bi prenocila i onda ujutro moze sasvim slucajno iskopati put van ispod okvira smjestaja.

Pisano: 09.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: uvb sijalica za kopnene kornjace
#7
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
danas gledao cosak baste sa dve strane ogradjen zidicem od ograde visine 25cm +/- 5cm iznad zicana orada gde bi stavio daske od jos 20cm ,a u zemlji ima sigurno 25-30cm, treca strana je garaza i tu nema gde ode, cetvrta strana koja nije zasticena i nju moram da pripremim pa sam mislio ukopati u zemlju nekih 15-20cm neku pregradu a gore 30 cm dasku ili ti fosnu , samo ima jesan problem povrsina je 4x4 m kako zastititi sve to od ptica pa sam se opet vratio na taj mali ogradjeni prostor koji sam planirao pre toga jer kornjaca ima svega 5-6 cm mislim da je starosti 2 godine maksimalno
i molio bi ako znate neku literaturu vezano za testudo hermani ili uopsteno o kornjacam i njihovom rastu, razvoju ishrani hibernaciji.... da mi predlozite

Pisano: 09.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: uvb sijalica za kopnene kornjace
#8
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
stigla kornjaca , zenka je u pitanju i stara je izmedju 3-4 godine, covek je imao oko 100 malih jedinki koje su stare izmedju 1-2 godine ali mi je dao ovu jer planiram da je prebacim u bastu , delije jako lepo , oklop joj je pravilnog oblika tako da bih rekao da je pravilno hranjena i hibernirana svake godine, ja jedino imam jedno pitanje koliko se puta ona hrani u terarijujmu devno, ja sam joj nabrao maslacka recimo jedno 10 percadi i dva cveta maslacka i mogu vam reci da ima dobar apetit
slika ide cim skontam kako se ubacuju na forum, i naravno u deo gde bih je lepo predstavio

Pisano: 10.03.2014

Editirano od coa on 10.03.2014 12:38:23
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: uvb sijalica za kopnene kornjace
#9
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

coa wrote:
danas gledao cosak baste sa dve strane ogradjen zidicem od ograde visine 25cm +/- 5cm iznad zicana orada gde bi stavio daske od jos 20cm ,a u zemlji ima sigurno 25-30cm, treca strana je garaza i tu nema gde ode, cetvrta strana koja nije zasticena i nju moram da pripremim pa sam mislio ukopati u zemlju nekih 15-20cm neku pregradu a gore 30 cm dasku ili ti fosnu , samo ima jesan problem povrsina je 4x4 m kako zastititi sve to od ptica pa sam se opet vratio na taj mali ogradjeni prostor koji sam planirao pre toga jer kornjaca ima svega 5-6 cm mislim da je starosti 2 godine maksimalno
i molio bi ako znate neku literaturu vezano za testudo hermani ili uopsteno o kornjacam i njihovom rastu, razvoju ishrani hibernaciji.... da mi predlozite


Taj prostor 4x4 m bi ti vjerojatno bio idealan kada ona odraste ako ga uspijes dobro zastititi.

Sto se tice literature Englezi su vodeci po pitanju kopnenih kornjaca pa bi ti za pocetak preporucio stranicu: www.tortoisetrust.org
Na njoj ces vjerojatno naci sve sto te zanima, a ako ti nece biti dovoljno imas par preporucenih knjiga od autora A.C. Highfielda.

Najkorisnije i najsuvremenije podatke po pitanju ishrane mozes pronaci na www.thetortoisetable.org.uk , ta stranica je stalno puna novih saznanja o prehrani pa ju je pametno stalno pratiti.

Citiraj:

coa wrote:
stigla kornjaca , zenka je u pitanju i stara je izmedju 3-4 godine, covek je imao oko 100 malih jedinki koje su stare izmedju 1-2 godine ali mi je dao ovu jer planiram da je prebacim u bastu , delije jako lepo , oklop joj je pravilnog oblika tako da bih rekao da je pravilno hranjena i hibernirana svake godine, ja jedino imam jedno pitanje koliko se puta ona hrani u terarijujmu devno, ja sam joj nabrao maslacka recimo jedno 10 percadi i dva cveta maslacka i mogu vam reci da ima dobar apetit
slika ide cim skontam kako se ubacuju na forum, i naravno u deo gde bih je lepo predstavio


Drago mi je da je kornjaca dobro i da ima apetita, to je dobar znak da joj preseljenje nije bilo previse stresno :)

Koliku kolicinu hrane joj trebas davati ovisi iskljucivo o tome sa cime ju hranis. Primjerice maslacak ti sadrzi dosta oksalata koji kod gmazova blokiraju apsorbciju kalcija u kosti, te s njime ne valja pretjerivati: LINK
Kopnene kornjace u prirodi konstantno nesto brste, tako da biljke sa "zelenog popisa" navedene stranice koje sadrže puno vlakana, pristojan omjer kalcija i fosfra 4:1, malu kolicinu proteina i secera, manju kolicinu vode prakticki mozes davati u izobilju. No kljucna stvar je kornjaci osigurati raznoliku prehranu, jer kopnene kornjace prirodi kroz godinu dana pojedu i preko 200 vrsta razlicitog bilja. Jos jedno pravilo je da izbjegavas povrce i voce sto je vise moguce jer je vecina neadekvatna za prehranu kornjace.

Uputstva kako staviti slike na forum imas ovdje: LINK

Pisano: 11.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: uvb sijalica za kopnene kornjace
#10
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
pozdrav evo nekih novih pitanja
kornjaca je super krece se jede raznolike trave koje joj berem po livadi ali recimo sinoc oko 9 se zakopala u treset i ja sam joj ugsio spot sijalicu temperatura je bila tokom noci oko 23-25c, jutros sam upalio sijalicu i cim je temperatura bila oko 32 c ona se odkopala , sad sam isao da joj berem trave ali kad sam dosao ona se zakopala opet iako joj je tempeatura dobra, vidim da vodu nije pila ali joj ja pokvasim biljke pre nego joj ih dam , inace gotovo sve sto joj dam od hrane pojede a ako neki list ostane ja ga izbacim da se ne osusi , sto se tice odlaska na wc juce je 2 puta kakila
napomena : covek od koga sam je kupio ima odgajivacnicu i kaze da im je palio svetlo 2 puta dnevno ujutro da bi imale prirodan istikt za hranjenje i posle podne isto u trajanju od po 2 sata,

Pisano: 11.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum