NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
10 korisnika su online (7 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 10

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


problemi sa nožicom (S.odoratus)
#1
Početni član
Početni član


See User information
Pozdrav svima!

Danas kad sam promatrao kornjače, primjetio sam da mi jedna od njih ima problem sa prednjom desnom nožicom. Izgleda da je negdje ozlijedila jedan prstić. Na slici koju sam stavio u privitak vidi se da je srednji nokat izokrenut i da je prstić otekao. Kornjača normalno jede, prilikom plivanja tom se nogicom služi bez vidljivih problema, a i dalje ima svoju 'laissez-faire' narav što se i vidi na drugoj fotki gdje me ugrizla za prst
Ne izgleda mi kao da je to posljedica svađe sa drugom kornjačom, koja je inače malo manja od nje i do sad nikada jedna drugu nisu napadale. Više sam sklon povjerovati da je Tonki taj prstić zapeo negdje na jednom od dva mopana koja su u akvariju i da ga je tako povrijedila.
Ne izgleda ništa strašno, a ozlijedu si je nanijela nedavno, najviše u zadnja 2-3 dana, jer prije to sigurno nije imala... Svejedno molim za savjet iskusnijih. Mogu li joj kako pomoći? Mora li zbog toga ići veterinaru ili da ju odvedem samo ako se oteklina pogorša?

Dodaj datoteku:



jpg  noktić.jpg (671.02 KB)
1236_4bd87fffc3a76.jpg 1649X1124 px

jpg  P4280044.jpg (597.77 KB)
1236_4bd8802046de5.jpg 3648X2736 px

Pisano: 28.04.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: problemi sa nožicom (S.odoratus)
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Zdravo, dobrodošao.
Obrati pažnju da se ne pogoršava, trebalo bi proći samo, bez nekog tretmana posebnog. Povedi dodatno računa o čistoći vode.

Preventivno bi mogao da je izvadiš van akvarija 2-3 puta dnevno, očistiš mesto Betadin otopinom, ostaviš da deluje 5 minutai, osušiš, pa namažeš Dermazin kremom, ostaviš na suvom 15 minuta i onda vratiš u akvarij.

Javljaj kako je, a zainteresovani smo znati i više detalja o tvojim ljubimcima.

Pisano: 29.04.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: problemi sa nožicom (S.odoratus)
#3
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ja imam iskustva sa slomljenim noktima kod kornjaca, ali ovo bas nezgodno izgleda. Nokat ce s vremenom vjerovatno ispasti, ali za to vrijeme bi se stvar mogla dobro inficirati. Ja bi je na tvom mjestu odveo veterinaru da vidi da li je ozlijeđen prst i da eventualno iscupa taj nokat.

Veterinarska stanica "Šapa", Taborska 5a, 01/3098-038

Pisano: 29.04.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: problemi sa nožicom (S.odoratus)
#4
Početni član
Početni član


See User information
Izgleda da je slomila taj prstić jer joj je ta pandža danas otpala. Inače se i dalje normalno ponaša, a osim otpadanja pandže, stanje je isto ko i jučer.
Danas ću im mijenjati vodu, pa sad idem u ljekarnu po te stvari koje si naveo, ali inače nisam baš siguran da želim svaki dan životinju vaditi iz akvarija da joj to tretiram... Jer, koliko vidim, ima šanse da to samo zaraste a to svakodnevno vađenje će joj biti dodatan stres... Ma ne znam ni sam što da mislim...jel bolje tretirati čim prije ili pustiti da proba sama to 'zalizat'...vidjet ćemo...

Pisano: 29.04.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: problemi sa nožicom (S.odoratus)
#5
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ako je ispala pandza onda sve ok, samo pazi da je voda cista i za par tjedana ce narasti nova. Ne moras sa nicime posebno tretirati.

Pisano: 29.04.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: problemi sa nožicom (S.odoratus)
#6
Početni član
Početni član


See User information
Hvala Kori, sad mi je odmah lakše. Jer ne ide mi se u Zagreb ako baš ne moram. Ja sam od Zga udaljen 140km i to bi opet bila gnjavaža za životinju, a i dodatni problemi za mene...

Stanikiću sad nemam vremena, ali navečer ću postati par slikica akvarija pa ćete dobiti više detalja o mojim ljubimcima...

P.S. Ako netko zna kakvog dobrog veterinara u Varaždinu, Čakovcu ili Koprivnici, bio bih vrlo zahvalan, jer nikad se ne zna kad će mi zatrebati...

Pisano: 29.04.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


setup za mošuse, sa slikama
#7
Početni član
Početni član


See User information
Evo, sad sam im promijenio vodu i pregledao ranu, za sad izgleda dobro.

Dakle, da se vratim na Stanikćevu radoznalost. ;) Krajem 3. mjeseca sam kupio dvije mošusne kornjače, Sternotherus odoratus. Tada su bile tek nešto veće od 2cm, a sad su 3,5cm. Jedna je u početku bila malo manja od druge, ali sada su obje tu negdje, 1-2mm gore ili dolje.
Sa njima je za sada u akvariju samo troje ancistrusa (nisam mogao nabaviti veće, pa sam uzeo tri malca, za čišćenje akvarija). Planiram nabaviti i par khulija, sad čekam da u dućanu dobiju novu pošiljku jer za sad imaju samo one sa narančastim prugama za koje mislim da će biti prekričavi u akvariju sa kornjama...
Akvarij je veličine 100x30x50. Slike početnog setupa možete vidjeti u prilogu. Sada je sve manje - više isto, samo je unutra par cm vode više. Unutra su dva driftwooda i jedan veliki kamen, te biljke - echinodorus amazonicus, cryptocoryna affinis i anubias barteri, te nešto riccie fluitans. Kako nemam neonku, crypta i echinodorus ne uživaju toliko ko anubias, ali mislim da će uz redovitu gnojidbu preživjeti.

Na jednom driftwoodu kornjače mogu izaći van i sunčati se, i za sada sam ih već u 3-4 navrata vidio kako se sunčaju, nikad obje zajedno, ali i jedna i druga su se sunčale.
Od početka jedu dobro, svaki dan dva puta, prvi obrok su im obično Serine baby granule a drugi su piletina, crvići, gliste, puževi i slična hrana.
Prije čišćenja akvarija sam uslikao 'gnijezdo' ove male koja je ozlijedila prst (zadnja slika u prilogu). Pokraj rupe je taj veliki kamen i što duže razmišljam, to više imam osjećaj da je kopajući tu rupu ozlijedila prst na kamenu...

Savjeti, komentari, kritike - sve je dobrodošlo ;)

Eh, da... obožavaju plutajuću hranu, pa me zanima da li imate kakvu preporuku oko nekih plutajućih peleta?

LP,

Mario

Dodaj datoteku:



jpg  P3280038.jpg (785.72 KB)
1236_4bd9b0f0bb37e.jpg 3648X2736 px

jpg  P3280039.jpg (587.21 KB)
1236_4bd9b10d02450.jpg 2508X3343 px

jpg  P3280041.jpg (785.39 KB)
1236_4bd9b12fb76e1.jpg 3648X2736 px

jpg  P3280043.jpg (728.91 KB)
1236_4bd9b157d42c8.jpg 3648X2736 px

jpg  mima nakon vecere.jpg (822.50 KB)
1236_4bd9b1bcd2d98.jpg 3648X2736 px

jpg  mima.jpg (862.83 KB)
1236_4bd9b1f2967b5.jpg 3648X2736 px

jpg  P3310052.jpg (795.35 KB)
1236_4bd9b264cd92f.jpg 3648X2736 px

jpg  Tonka na panju i Mima u vodi.jpg (812.66 KB)
1236_4bd9b29d9de83.jpg 3494X2620 px

jpg  P4290045.jpg (791.41 KB)
1236_4bd9b2c1496e4.jpg 3648X2736 px

Pisano: 29.04.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: problemi sa nožicom (S.odoratus)
#8
Početni član
Početni član


See User information
I hvala vam na savjetima za prstić! Ovo su mi prve kornjače i htio bih da budu zdrave i sretne.

Pisano: 29.04.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: problemi sa nožicom (S.odoratus)
#9
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
super ti to izgleda :D

kad malo porastu povećat ćeš razinu vode?
gdje si ih kupio?

Pisano: 29.04.2010
Exit light
Enter night
Take my hand
We're off to never-never land
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: problemi sa nožicom (S.odoratus)
#10
Početni član
Početni član


See User information
Hvala, i ja mislim da im je lijepo...
U Hrvatskoj ih nigdje nisam mogao nabaviti tako da sam morao ići u Sloveniju. Kupio sam ih u dućanu, jer niti preko oglasnika nitko nije prodavao odoratuse. Nisam imao namjeru kupiti dvije, rezervirao sam samo jednu, ali kad smo došli tamo onda me ženski dio publike nagovorio da uzmemo i tu drugu... :D
Da, kad malo narastu onda ću uzeti viši panj i povećati razinu vode, zato sam i uzeo akvarij visine 50cm

Pisano: 29.04.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum