NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
10 korisnika su online (10 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 10

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


spasena -Emys orbicularis
#1
Početni član
Početni član


See User information
Danas sam na gradilistu ispod vestacke trave u lomnjenom kamenu nasao malu Barsku kornjacu. Kornjaca je velicine 2-2.5 cm pa predpostavlja da se tek izlegla veoma je zivahna i mislim da nije povredjena iako je preko nje par puta prosao valjak od 1 t. Kornjaca je pronadjena u sred grada i predpostavljam da je dosla ili sa sljunokom ili sa kamenom.

Znam da je zasticena vrsta ali nemam predstavu gde da je vratim i kako ce ovako mala da prezivi....

Takodje predpostavljam da mali procenat mladunaca u prirodi prezivi, pi bih ja ovoj da dam sansu i da je gajim dok malo ne poraste i ne ojaca.

Treba mi par saveta: Da li sve za cuvanje barske vazi sve isto kao i za crvenouhu i koja joj temperatura vode-vazduha odgovara, predpostavljam nesto niza.

Da li joj je potrebna hibernacija u prvoj godini zvota ako se gaji u kuci i da li da je pustim pre zime ili da sacekam sledece prolece?

Dodaj datoteku:



jpg  kornjacaPalac.jpg (475.91 KB)
1943_4f9b2975ddc96.jpg 2380X1936 px

jpg  kornjaca03.jpg (181.60 KB)
427_4f9b3fcb8cc9b.jpg 1023X708 px

Pisano: 28.04.2012

Editirano od Kori on 28.04.2012 02:55:15
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: spasena -Emys orbicularis
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosao na forum!

Lijepo je sto si spasio kornjacu, iz godine u godinu brojevi Emys orbicularisa u prirodi su sve manji i manji.

Od kuda se tocno javljas?
Mozes li ikako saznati sa kojeg je podrucja dovezeno to kamenje za kojeg sumnjas da je unutra bila kornjaca?

Ako kornjaca nije ozlijeđena trebao bi je odnijeti negdje van grada i vratiti u neku baru koja nije previse zagađena. Istina je da je postotak mladunaca koji prezive u prirodi malen, međutim ti sa uplitanjem mozes napraviti vise stete nego koristi. Emys orbicularis opcenito nije vrsta za drzanje u akvarijskim uvjetima jer postane veoma letargicna i bezvoljna, sto bi u buducnosti moglo imati negativan utjecaj na njenu mogucnost prezivljavanja u prirodi. Drzanjem u zatocenistvu ces također kornjacu naviknuti da je covjek glavni izvor hrane sto bi je u buducnosti opet moglo kostati zivota ako nece bjezati od ljudi. Također postoji opasnost da kornjaca u zatocenistvu pokupi neki organiram koji nije autohton u prirodi, te da pustanjem takve zivotinje u prirodu unistis cijelu jednu populaciju. Tako da koliko god dobra tvoja namjera bila ne bi se trebao uplitati, jer to najcesce lose zavrsi.

Ako ju se unatoc svemu odlucis zadrzati Emys orbicularis se tijekom ljeta moze drzati na temperaturi od 25 stupnjeva, uz uvjet da joj osiguras mjesto za suncanje temperature 30-35 stupnjeva sa posebnom UVA-UVB rasvjetom za gmazove inace ce oboliti od metabolicke bolesti kostiju.
U hibernaciju se bez ikakvog iskustva niposto ne bi trebao mijesati, ali za kornjacu je s druge strane jako vazno da hibernira. Pustanje zivotinje u prirodu neposredno prije zimskog sna nije dobra ideja jer je pitanje da li ce se u kratkom roku uspjeti pripremiti za hibernaciju.

Pametnije je da novac i vrijeme koje planiras potrositi na uređenje smjestaja sada potrosis na potragu i odlazak na sto udaljenije mjesto u prirodi gdje kornaca ima najbolje sanse prezivljavanja.

Clanak o barskoj kornjaci: LINK

Pisano: 28.04.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: spasena -Emys orbicularis
#3
Početni član
Početni član


See User information
Ja sam iz beograda i gradiliste je takodje u beogradu.
Sljunkara je na Dunavu ali to je dosta urban deo a pesak na tu sljunkaru slepovima dovoze sa Velike morave. Kamen je iz Kamenoloma koji je takodje u gradu i prilikom lomljenja kamena oni koriste neku lokalnu vodu za pranje pa je mozda crevom usisana odatle ali i taj kraj je suvise urban...
Mozda je dosla i sa neke trece strane ne znam kako, to su moje predpostvake.

Procitao sam o njima sve sto sam nasao ali ne znam cime zivim da je hranim tako malu?

Kad budem bio u potrazi za nekim lokalitetom pogodnim za njem povratak u prirodu na sta da obratim paznju, dubina i velicina-bare-jezera, da li je bolji neki vojvodjanski kanal, kako da znam da li je voda dovoljno cista, koji su joj prirodni neprijatelji : stuka, som, roda, zmija, capja...?

Pisano: 28.04.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: spasena -Emys orbicularis
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Onda je jako tesko odrediti tocnu lokaciju s koje je dosla. Pitati cu kolegu Stanikica koje bi staniste u okolici Beograda bilo najbolje za tu kornjacu. On je po struci Biolog, do nedavno je zivio u Beogradu pa bi ti mogao dati konkretan savjet.

U prirodi bi kornjaca najcesce jela insekte, larve, iskopavala iz dna racice, puzice, crvice itd. Potpuno prirodnu prehranu je u zatocenistvu jako tesko postici. U zatocenistvu se karnivorne kornjace najcesce hrane sirovim mesom, filetiranom slatkovodnom ribom, kupovnim granulama za kornjace, akvarijskim zivorotkama, akvarijskim puzicima, akvarijskim kozicama, glistama, brasnjarima, fobasima i ostalom hranom za teraristiku. I tu se sad javlja onaj treci problem sto sam naveo u prijasnjem postu, akvarijske ribe, puzevi, kozice itd. se uvoze iz vana i postoji velika opasnost da nose neki opasan organizam kojim se kornjaca moze zaraziti i prenijeti ga u prirodu kada je pustis.

Pogodno staniste ti je najkrace opisano u onom tekstu:
Citiraj:
Emys o. se nalazi pretežno u velikim jezerima, tihim rijekama i drugim mirnim vodama. Ova jako plašljiva vrsta, koja obožava mjesta zaraslom travom i drugim biljkama, aktivna je i po danu i po noci. Truli panjevi, kamenje koje je do pola u vodi, i slicno se koristi za dragocijene sunceve zrake.

Sto vece vodeno staniste nađes to je ono stabilnije i u neku ruku sigurnije za kornjacu. Mladunci se vecinom drze plicaka u kojem imaju puno mjesta za skrivanje i hrane, jer sve vrvi od zivota.
Gledaj da to staniste nije u blizini neke vece industrije. Također imaj na umu da je voda oko polja gdje je jako razvijena poljoprivreda također zagađena od gnojiva.
Zdravo i cisto staniste ce svakako imati prirodne neprijatelje za kornjacu, to je nazalost tako. Sve sto ju moze progutati ce ju najvjerojatnije pokusati pojesti. Nadam se da ce ti Stanikic dati bolju preporuku kada ga kontaktiram.

Evo jos malo materijala o barskoj: LINK (pdf, 9. i 10. str.)

Pisano: 28.04.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: spasena -Emys orbicularis
#5
Početni član
Početni član


See User information
evo, da ne otvaram novu temu.
i u našem se vrtu danas pojavila mala beba, na sveopću radost djece. s obzirom da je nađena na potpuno suhoj zemlji, nema vode u neposrednoj blizini, sklonili smo ju da ju sunce ne sprži ili ju ne dohvate lokalne mačke, psi, ili nekaj treće.
trenutno je u akvariju. stavili smo joj kadicu s vodom oko koje su kamenčići. i sad smo na sto muka. djeca su se upravo vratila iz izvidnice. u obližnjem potoku nema vode. potok je oko 500 metara udaljen od naše kuće. pretpostavljam da bi to moglo biti stanište mame koja je polegla jaja negdje u blizini naše kuće, jer ovako mala kornjačica, koja se tek izlegla, nije mogla doći iz daleka. ako u potoku sada nema vode, teško da će je biti do jeseni.
sljedeća voda je udaljena oko 3-4 kilometra. to je rijeka Odra, i ona do sada još nije presušila. e sad, s obzirom da je tamo sve puno prirodnih neprijatelja (dosta prirodna sredina, na sreću) teško mi je vjerovati da će naša bebica imati velike šanse za preživljavanje.
i sad djeca hoće da ju doma držimo u akvariju barem neko vrijeme dok ne ojača. a ja nemam pojma kaj da napravim.
imamo sve potrebno za oformiti joj neke optimalne životne uvjete, od grijača vode, svjetla za akvarij itd., ali nekako mi se čini da joj tu nije mjesto. čak ni par tjedana.

Dodaj datoteku:



jpg  1.jpg (5.02 KB)
1952_4fa507cbf3f02.jpg 120X159 px

jpg  2.jpg (4.60 KB)
1952_4fa507dc5d8ed.jpg 120X159 px

jpg  3.jpg (4.52 KB)
1952_4fa507eb75d1c.jpg 120X159 px

jpg  4.jpg (5.86 KB)
1952_4fa507f4c217d.jpg 120X159 px

jpg  5.jpg (5.96 KB)
1952_4fa507fe9a3b1.jpg 120X159 px

Pisano: 05.05.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: spasena -Emys orbicularis
#6
Početni član
Početni član


See User information
ipak smo odlučili odnijeti bebicu kamo pripada.
smjestili smo ju u kutijicu s malo vode.

Dodaj datoteku:



jpg  IMG_2108.JPG (114.35 KB)
1952_4fa543073fb7f.jpg 1600X1200 px

jpg  IMG_2109.JPG (60.70 KB)
1952_4fa5431562a42.jpg 1200X900 px

Pisano: 05.05.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: spasena -Emys orbicularis
#7
Početni član
Početni član


See User information
još jednom smo provjerili kakvo je stanje u najbližoj potencijno vodenoj lokaciji. ni kapi vode nema.

Dodaj datoteku:



jpg  IMG_2111.JPG (484.72 KB)
1952_4fa5438db5979.jpg 1200X1600 px

Pisano: 05.05.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: spasena -Emys orbicularis
#8
Početni član
Početni član


See User information
odvezli smo se najdalje od naselja do kud se može autom. to je, otprilike 3 kilometra od mjesta gdje je beba nađena. rijeka je čista, koliko može biti u današnjim uvjetima. industrije nema ni u primisli, ali nisam baš sigurna da ljudi iz obližnjeg naselja imaju kanalizaciju, pa vjerojatno dio kućnih otpadnih voda završi u rijeci. no, valjda su se životinje već privikle na suživot s ljudima.

Dodaj datoteku:



jpg  IMG_2112.JPG (207.91 KB)
1952_4fa545100e1ce.jpg 900X1200 px

Pisano: 05.05.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: spasena -Emys orbicularis
#9
Početni član
Početni član


See User information
sišli smo do vode, do kud se već može, s obzirom da obala nije uređena.
pustili smo malu slatkicu dvadesetak centimetara od rijeke i poželjeli joj vješto skrivanje od grabežljivaca i još vještiji pronalazak hrane.

sretno malena!

Dodaj datoteku:



jpg  IMG_2115.JPG (249.22 KB)
1952_4fa54618c7495.jpg 900X1200 px

jpg  IMG_2117.JPG (239.50 KB)
1952_4fa5463e3d9e2.jpg 1200X900 px

jpg  IMG_2118.JPG (276.96 KB)
1952_4fa54653b16c9.jpg 1200X900 px

Pisano: 05.05.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: spasena -Emys orbicularis
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosli na forum!

Kada se zenke barske kornjace gnijezde ponekad znaju prijeci ogromne udaljenosti tako da nije nista neobicno sto ste mladunca nasli dosta daleko od vode.
Ispravno ste postupili sto ste je odnijeli do najblizeg vodenog stanista, ova vrsta kornjace je u Hr. zasticena i ne bi bilo ok da ste je zadrzali u zatocenistvu. Također ste se mogli javiti udruzi za spasavanje divljih zivotinja AWAP ili herpetoloskoj udruzi HYLA za pomoc ili savjet gdje je odnijeti. No glavno je da je kornjaca sada u prirodi gdje i pripada!

Ako ste zainteresirani za kornjace kao kucne ljubimce ostanite na ovom forumu i stranici, educirajte se o potrebnim uvjetima drzanja, pa ako smatrate da je kornjaca ispravan ljubimac za vas ima jako puno odbacenih kornjaca kucnih ljubimaca koje trebaju dom.

Pisano: 05.05.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum