NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
10 korisnika su online (4 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 10

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika






oklop, ovo-ono
#1
Početni član
Početni član


See User information
imam kornjacu (prema mojoj proceni zensku), staru oko 5 god,...
i nikada joj oklop ne izgleda bas najbolje,...stalno joj perem neke tamno zelene stvarcice, i na mnogim mestima oklop izgleda kao da je osmirglan (suvo, braonkasto-belicasto),...inace nema drugih problema, zivahna je, jede fino (malo je razmazena, pa bira hranu,...), i oklop joj je cvrst,...

jel imate neki savet, kako da joj vratim oklop u normalno stanje?



evo pslala sam vam fotku od pre god dana,...sad je odprilike ista situacija, jedino sto mi je kornjaca porasla,...sad je ko cela saka,.... :)

unapred hvala

Pisano: 04.08.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: oklop, ovo-ono
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosla!

Za pocetak nam opisi u kakvim uvjetima drzis kornjacu. Koliko je velik akvarij, da li imas grijac, lampu za grijanje, UVA-UVB rasvjetu, filter? Sa cime sve i koliko cesto hranis kornjacu?

Tamno zeleni talog na oklopu su vjerovatno alge. Koliko cesto odrzavas smjestaj? Da li kornjaca ima mjesto na koje moze izaci i osusiti se?
Za ovo drugo bi trebala postaviti sliku, napamet je tesko reci. Postavi jasne slike pa cemo ti moci dalje pomoci.
Nesto ocito nije dobro sa uvjetima u smjestaju, inace ne bi bilo ovakvih problema...

Pisano: 04.08.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: oklop, ovo-ono
#3
Početni član
Početni član


See User information
wow, bas ste brzi :)

pa ne drzimo je u bas nekim dobrim uslovima,...do pre mesec dana bila je u malom akvarijumu, u kome je mogla da se okrece u krug (razlog-kada smo je brebacili u veci akvarijum bila je tuzna)

sada je u akvarijumu koji je dugacak 50cm, sirok 25cm (40l)
ima 1 kamen na koj imoze da se popne (kad se potrudi, posto ga je prerasla),...zbo tih algi (kako vi kazete), poslednjih dana je drzim u plicaku, pa joj je gornji deo oklopa suv
inace alge su se pojavljivale u coskovima onog malog akvarijuma, a ima ih i u sitnim supljinama na kamenu (ne mogu da ih ocistim odatle)

nemam nikakvo specijalno osvetljenje, drzim joj upaljenu lampu (75w)
vodu menjam sv 2 dana (u proseku), bez filtera i grejaca

sto se hrane tice, uzasno je alava,..racice jede u zavisnosti od raspolozenja, voce i povrce nece ni da pogleda (kad je izgladnim onda nevoljno gricne sargarepu, jagodu,...), uzimala sam joj i neke vitamine (sareni, kao smoki), i to je slabo jela,... piletinu obozava

hranim je svaki dan, ili svaki drugi, u zavisnosti od kolicine hrane koju je pojela

trenutno nisam u prilici da je fotkam, a sve prethodne fotke nisu mnogo jasnije od one koju sam vam poslala

i jos 1 pitanje imam (ako moze) jel smem da joj isecem nokte ?
ocigledno nije imala o sta da ih istrosi, pa su sad preveliki...

videcu ovih dana da vam posaljem jasnije fotke

Pisano: 04.08.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: oklop, ovo-ono
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Morati ces promijeniti uvjete drzanja inace kornjaca nece dobro zavrsiti. Kornjaca prebacivanjem u novi smjestaj ne moze biti "tuzna", samo joj treba vrijeme za prilagodbu sto si vjerovatno krivo protumacila.
Ako sada nisi u mogucnosti nabaviti veci akvarij nabavi veliku jeftinu plasticnu posudu, kacu za grožđe ili sl.
Alge rastu zbog male kolicine vode (koja se brzo zamaze) i nedostatka filtera. Za zdravlje oklopa kornjaca mora imati prostrano i lako dostupno kopno. Temperatura na kopnu mora biti oko 35 stupnjeva sto se postize lampom za grijanje. Iznad kopna je također potrebna UVA-UVB rasvjeta za gmazove. Procitaj clanke o smjestaju i slozi kornjaci odgovarajuce uvjete: LINK
Jedino u tim uvjetima se oklop moze oporaviti!
Trazim te slike jer me brine da nije doslo do nekroze. U tom slucaju je potrebno tretirati oklop.

Sto se tice hrane kornjacu mozes hraniti svaki drugi dan, dovoljno je stara. Suhu hranu joj treba davati rjeđe, također bi trebala ubaciti i druge vrste mesa u prehranu i slatkovodnu ribu. Prehrana mora biti raznolika. Ako kornjaca ne zeli nemoj je forsirati biljnom hranom.

Nokte kornjaci ne smijes rezati! Zila se proteze kroz cijeli nokat i to bi bilo jako bolno. Ako su nokti jako dugi moguce da imas muzjaka. Kad postavis slike moci cemo ti reci vise.

Nastoj popraviti uvjete sto prije. Ako nisi u mogucnosti nemoras sve odjednom, nego malo po malo. Za pocetak joj nabavi vecu posudu i slozi posteno kopno. Kao lampu za grijanje mozes iskoristiti ovu sto imas. Sljedece nabavi UVA-UVB rasvjetu. Kada dođe zima nabavi grijac. Filter mozes nabaviti kada ces biti u prilici. O svemu detaljnije imas u onom linku par redova iznad.

Pisano: 04.08.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: oklop, ovo-ono
#5
Početni član
Početni član


See User information
auuuuuuuuuu,...sirota moj/a mica :(((
od sutra pocinjem da radim na poboljsalju njenih zivotnih uslova (kako je uopste ziva???) strasno
problem je sto ja ne studiram u gradu u kome zivim,...i onda se moji roditelji brinu o njoj,... a njima je gotovo nemoguce objasniti da mica mora da ima bolje uslove,...ili da je kojim slucajem bolesna,...
ne interesuje ih,... :(((

pokusacu da popravim, situaciju,...a ako ne bude islo,...ne znam,...
nadam se da cu uspeti

hvala vam na savetima, potrudicu se da posaljem fotke uskoro

Pisano: 04.08.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum