NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
16 korisnika su online (10 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 16

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 3 4 »


oči
#1
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
pisem vam danas nakon sto mi je uginula 1 kornjaca stara 5god. cca.
imala je upalu ociju, a imam jos 2 kornjace koje imaju isti problem, jednu staru 8god. kod koje kada zatvori oci moze se vidit da su joj upaljene (bijelo-zuti sloj)...al ona ipak moze otvorit oci, dok mlada ne, jedu obe dvije, mlada jede tako da 1 od 5 puta pogodi gammarusa ...ova koja mi je uginula nije jela vec pun k. ...strah me je da ce mi uginut i ostale....
dakle gledo sam malo teme i vidio da puno ovisi o uvijetima... ja imam dovoljno velik akvarij, imam i grijac kojeg ne koristim iz razloga sto ljeti nije potrebno a zimi namjero ne grijem vodu jer se kornjace uspavaju, ne jedu i zatim ne prljaju vodu, a zimi nije bas lako odrzavat vodu, pogotovo jer se sledujes dok to radis... al mislim da nisam tu nista lose nap., zajebo sam u tome sto im nisam cijelu zimu mjenjo vodu, voda je bila prozirna i djelovala je cista, al ipak ju je tebalo bar 1 mjesecno mjenjat....
bio sam kod veterinara i on mi je reko da je to cesta upala koja dolazi radi klora ( vjerojatno je doslo radi prljave vode a ne radi klora...a mozda i to...) zatim sam kornjace prebacio u mali akvarij iz razloga sto sam im od tada svakodnevno mijenjo vodu ( nisam stavljo vodu iz slavine nego studenu iz boce) a da stavljam vodu iz boce svakodnevno u veliki akvariji kostalo bi me 50kn na dan ako ne i vise... dakle nakon razgovora s veterinarom cistio sam kornjacama oci sa hidrogenom 3% i nakon toga mazo im oci najprije sa Garamycin-on pa kad sam vidio da nema rezultata iso sam opet kod veterinara i dao mi je Chloramphenical Krka mast, i opet nista od toga pa zatim mi je dao Tobrex mast i opet nista...
Veterinar mi je reko da bi trebalo stavljat u akvariji kisnicu al nemogce je tolko vode nabavit i odrzavat akvariji...moglo bi se jedino iz bunara naci, al to je problem.... koju vodu vi koristite??? puno bi mi bilo lakse da ne mora stavljat vodu bez klora... makar da prije prokuham vodu iz slavine????? kornjace nikad nisam hranio drugom hranom osim gammarusa (crvica koji se prodaju za kornajce)...al radi hrane se nisu sig. razbolile... velik je problem i kornjacama mazat oci, najlakse mi je bilo ovoj koja je uginula jer bi drzala glavu vani, ali ova mlada uvuce glavu u oklop i nema teorije da ju izvadi (stavljam i stapic kod repa kako bi izvadila glavu al ipak nece)...veliku nisam nikad mazo al ona bi grizla i nebi se dala nema sanse, ako i nju budem morao mazati biti ce veliki problem... molim vas pomognite mi, evo i par slika u prilogu...

Dodaj datoteku:



jpg  tenutni akvariji.jpg (109.03 KB)
899_4a0af79fa4f88.jpg 1024X768 px

jpg  ima i neonku bas za akvaij iznad.JPG (124.26 KB)
899_4a0af7cebbf76.jpg 1024X768 px

jpg  trenutni akvarij.JPG (70.50 KB)
899_4a0af7fed2fb8.jpg 1024X768 px

jpg  veci akvarij.JPG (131.83 KB)
899_4a0af825707fe.jpg 1024X768 px

Pisano: 13.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: oči
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
ja cu ti odgovoriti kratko uvjeti su ti katostrofalni ne cudi me sto imaju upalu i slicne probleme
kao prvo nemas dovoljno veliki akvarij za kornjace
2.grijac uvijek treba da radi osim kada je temperatura veca od prosjecne(a prosjecna je oko 25-27 celzijusa pa i vise u ovisnosti od vrste) voda se mora mjenjati redovno nema veze sto je ona bistra
3.kornjacama je glavna hrana meso(riblje meso ne svinjsko) a gamarusi su samo kao poslastica ,mi koristimo obicnu vodu ali se u nju stavlaju sredstva koja neutraliziraju sve stetne supstance ukljucujuci i klor (ta tecnost se zove Aqua safe)
to je u kratko od mene

a sigurno su ze razbolile od prljavstine,smjestaja,i zime koja ih je naj vjerovatnije dovela do toga da ne jedu i ne krecu se

Pisano: 13.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: oči
#3
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosao!

Trebao si se puno ranije javiti i raspitati se o pravilnim uvjetima drzanja jer ti je kornjaca uginula zbog nepravilnog drzanja.
Zanemarivanje zivotinja je za osuditi, ako se ne mislis u buducnosti posteno brinuti o njima pokloni ih nekome tko hoce!

Ako zelis spasiti preostale kornjace mi cemo ti drage volje pomoci, samo se moras pridrzavati nasih savjeta.

Za pocetak moras biti svjestan da kornjace nemaju sanse za oporavak ako im ne popravis uvjete drzanja. Obavezno procitaj ovu seriju clanaka i slozi pravilne uvjete kornjacama: LINK

Citiraj:
dakle gledo sam malo teme i vidio da puno ovisi o uvijetima... ja imam dovoljno velik akvarij, imam i grijac kojeg ne koristim iz razloga sto ljeti nije potrebno a zimi namjero ne grijem vodu jer se kornjace uspavaju, ne jedu i zatim ne prljaju vodu, a zimi nije bas lako odrzavat vodu, pogotovo jer se sledujes dok to radis... al mislim da nisam tu nista lose nap., zajebo sam u tome sto im nisam cijelu zimu mjenjo vodu, voda je bila prozirna i djelovala je cista, al ipak ju je tebalo bar 1 mjesecno mjenjat....


Tvoji akvariji su daleko od onoga kako bi trebao izgledati smjestaj za kornjacu.
Grijac je potreban zato sto temperatura tijela kornjace ovisi o temperaturi okoline. Ako je kornjacama pre hladno njihov organizam ne funkcionira kako treba.
Dakle kada ti njih po zimi ostavis bez grijaca one se ne uspavaju nego se ukoce zbog hladnoce. Temperatura nije dovoljno visoka da bi one mogle normalno funkcionirati niti je dovoljno niska da bi usle u hibernaciju (zimski san). Kornjace je po zimi u akvariju potrebno grijati i hraniti ih normalno, a ne ih pustiti da se smrzavaju. Sto se tice samih promjena preporucljivio je tjedno promijeniti 1/3 vode i usisati dno (sve ovisi o kolicini vode, broju zivotinja i kvaliteti filtracije).

Citiraj:
bio sam kod veterinara i on mi je reko da je to cesta upala koja dolazi radi klora ( vjerojatno je doslo radi prljave vode a ne radi klora...a mozda i to...) zatim sam kornjace prebacio u mali akvarij iz razloga sto sam im od tada svakodnevno mijenjo vodu ( nisam stavljo vodu iz slavine nego studenu iz boce) a da stavljam vodu iz boce svakodnevno u veliki akvariji kostalo bi me 50kn na dan ako ne i vise... dakle nakon razgovora s veterinarom cistio sam kornjacama oci sa hidrogenom 3% i nakon toga mazo im oci najprije sa Garamycin-on pa kad sam vidio da nema rezultata iso sam opet kod veterinara i dao mi je Chloramphenical Krka mast, i opet nista od toga pa zatim mi je dao Tobrex mast i opet nista...


Veterinar kod kojeg si bio se ocito bas ne razumije u gmazove kada prvo nije proispitao u kojim uvjetima ih drzis. Klor iz vodovodne vode moze iritirati oci i pogorsavati situaciju, ali prema opisanome sigurno nije uzrocnik.

Mozes i dalje koristiti vodovodnu vodu, ali je moras pripremiti. Postoje dva nacina: mozes ostaviti da odstoji 24 sata u sirokoj plitkoj posudi ili mozes koristiti akvaristicko sredstvo za pripremu vode (koje neutralizira klor, teske metale...) koje mozes nabaviti u pet shopu.

Masti nisu imale efekta zbog losih uvjeta drzanja i zato sto se vjerovatno nisu svaki puta "probile" do oka. U ovom slucaju je bolje koristiti kapi.

Citiraj:
kornjace nikad nisam hranio drugom hranom osim gammarusa (crvica koji se prodaju za kornajce)...al radi hrane se nisu sig. razbolile... velik je problem i kornjacama mazat oci, najlakse mi je bilo ovoj koja je uginula jer bi drzala glavu vani, ali ova mlada uvuce glavu u oklop i nema teorije da ju izvadi (stavljam i stapic kod repa kako bi izvadila glavu al ipak nece)...veliku nisam nikad mazo al ona bi grizla i nebi se dala nema sanse, ako i nju budem morao mazati biti ce veliki problem... molim vas pomognite mi, evo i par slika u prilogu...


Pogresna prehrana je jedan od krivaca zasto su se razbolile. Ti racici su samo poslastica, dodatak prehrani, a ne osnovna hrana. To je kao da si ti zivio na cipsu cijeli zivot, pa se cudis sto si bolestan.
Glavna hrana kornjaca je sirovo meso. Mozes im davati slatkovodnu ribu (npr. pastrvu), piletinu, puretinu, te zivu hranu poput glista, puzeva, cvrcaka, akvarijskih zivorotki... prouci dobro podforum prehrana da vidis sa cime ih sve mozes hraniti.

Za prvu pomoc napravi sljedece:

1. Moras utopliti kornjace. U akvarij stavi grijac i namjesti temperaturu na 28-30 stupnjeva (kontroliraj temperaturu sa termometrom).

2. Iznad akvarija postavi obicnu stolnu lampu da im grije zrak u akvariju. Temperatura zraka u akvariju bi trebala biti visa od temperature vode. Preko noci gasi lampu, ali pokrij akvarij necime. Nemoj skroz pokrivati kako bi kornjace imale zraka.

3. Kornjace pocni hraniti sa mesom. Ponudi im slatkovodnu ribu, pileca jetrica, gliste i goveđe srce kako bi ojacale.

4. Redovito im mijenjaj vodu i drzi ih na cistom! Najjednostavnije je koristiti akvaristicko sredstvo za pripremu vode, ali mozes je odstaviti da odstoji kako je gore opisano. Prilikom promjena budi oprezan da ne uzrokujes temperaturni sok! Izvadi kornjace van prilikom promjena i nemoj ih stavljati nutra dok temperatura nije odgovarajuca.

5. Kupi Maxitrol ili Neomycin kapi. Izvadi kornjace na suho i toplo mjesto, i nakapaj im oci kapima (jedna kap u svako oko). Kapi je jednostavnije nanositi od masti, morat ces se potruditi ako im zelis pomoci. Uz volju i stpljenje je to moguce izvesti. Kornjace nemoj gurati sa stapom nego ih ostavi da same izvuku glave. Nakon nanosenja ostavi ih oko pola sata vani da se kapi stignu upiti. Pazi da to suho mjesto nije na propuhu. Ponovi postupak dva-tri puta dnevno dok ne bude bolje. Kapi smijes maksimalno koristiti tjedan dana.
Ovaj tretman ce imati ucinak samo ako se radi o bakterijskoj upali ociju (sto najvjerovatnije i je slucaj ovdje). Za svaki slucaj provjeri da li kornjace pokazuju simptome upale pluca (plivanje u koso, piskutavo glasanje, bijeli iscjedak iz ustiju i nosa).

Mi ti mozemo odgovoriti na sva tvoja pitanja, ali ti moras sam preuzeti inicijativu i poceti citati jer je nemoguce obuhvatiti sve u jednom postu. Procitaj osnovne informacije o smjestaju u onom linku i razmisli da li im mozes i zelis omoguciti postene uvjete. Ako ne, pocni traziti nekoga tko moze.

Javljaj nam kako napreduje lijecenje, sretno!

Pisano: 13.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: oči
#4
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
javit cu sig.
dobro je sto mogu stavljat vodovodnu vodu sa tim preparatima, to ce me spasit... a i kapi isto, bilo je tesko mazat i cistit oci 2 put dnevno kornjacama oci, sada cu ic kupit to sto mi treba i prebacit ih ponovno u veliki akvarij sa grijacom, ako mozes vidit malo se vidi neonka u dr. slici ja mislim da je ona dovoljna ako vidim da temp. nije dovoljno topla stavit cu i lampu... samo da te pitam za Maxitrol i Neomycin kapi...dal su to kapi za ljude koje se kupuju u ljekarnama ili to treba bas u pet shopu kupit, jer sumnjam da imaju...???
A Ado ako onaj akvarij nije dovoljno velik neznam sto imas doma akvarij od 3x3 mozda... meni zauzima cijeli stol a dok su tolko velike kolko su sada necu sigurno ic davat 8000kn za veci akvarij a nebi imo ni di ga stavit...onaj akvarij u kojem su sada slazem se da je malen, al sad kad sredim vodu cu ih presaltat u veci...
Hvala Kori, pokusat cu najbolje sto mozem da ih spasim...samo mi javi za taj lijek...hvala...javim...e da i samo da te pitam ja bi najprije prokuho vodovodnu vodu, stavio preparat i priceko da temp. bude idealna? sto mislis?

Pisano: 14.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: oči
#5
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
belva ja nisam rekao da trebas mjenjati akvarij ili kupovati,mozes ga i ti napraviti nemoras ici davati tolike pare,ali je meni zao to posto si imao veci akvarij a ti si ih drzao u manjem akvarij a ja nemam akvarij 3x3 nego 60x30x30 koji je super opremljen i koji je dovoljan za njhovu sadasnju velicinu(oko 5 cm oklop)

sretno sa lijecenjem slusaj savjete korija i ostalih i nemoj se ljutiti ako sam te nekako uvrijedio

Pisano: 14.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: oči
#6
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
ne ne ma nema beda. nego neznam dal si cito al ja sam ih prebacijo u manji akvarij iz razloga sto sam im svaki dan stavljo vodu iz boce a da napunim veliki bilo bi previse para dnevno, to sam radio iz razloga sto mi je veterinar reko da su se razbolile od klora... sada sam upravo citstio veliki akvarij i sada nakon 16 idem kupit to sto je potrebno da bi se voda ocistila... poslat cu sliku kad ih prebacim pa komentirajte...

Pisano: 14.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: oči
#7
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: belva
javit cu sig.
dobro je sto mogu stavljat vodovodnu vodu sa tim preparatima, to ce me spasit... a i kapi isto, bilo je tesko mazat i cistit oci 2 put dnevno kornjacama oci, sada cu ic kupit to sto mi treba i prebacit ih ponovno u veliki akvarij sa grijacom, ako mozes vidit malo se vidi neonka u dr. slici ja mislim da je ona dovoljna ako vidim da temp. nije dovoljno topla stavit cu i lampu... samo da te pitam za Maxitrol i Neomycin kapi...dal su to kapi za ljude koje se kupuju u ljekarnama ili to treba bas u pet shopu kupit, jer sumnjam da imaju...???


Neonka ti sigurno nece davati potrebnu temperaturu jer jednostavno ne grije toliko. Iznad kopna im postavi obicnu reflektoricu za grijanje.

Da, kapi kupujes u obicnoj ljekarni za ljude. Kupujes jedne, bolje su Maxitrol jer navodno imaju blazi ucinak. Ako ne nađes, uzmi Neomycin.

Citiraj:
A Ado ako onaj akvarij nije dovoljno velik neznam sto imas doma akvarij od 3x3 mozda... meni zauzima cijeli stol a dok su tolko velike kolko su sada necu sigurno ic davat 8000kn za veci akvarij a nebi imo ni di ga stavit...onaj akvarij u kojem su sada slazem se da je malen, al sad kad sredim vodu cu ih presaltat u veci... Hvala Kori, pokusat cu najbolje sto mozem da ih spasim...samo mi javi za taj lijek...hvala...javim...e da i samo da te pitam ja bi najprije prokuho vodovodnu vodu, stavio preparat i priceko da temp. bude idealna? sto mislis?


Odraslim kornjacama je potreban puno veci akvarij od ovoga. Ja svoje crvenouhe drzim u 150*65*45 cm (punom do vrha).

Koliko su sada te tvoje kornjace velike? Kojih je dimenzija taj veci akvarij?

Nema potrebe niti je dobro kuhati vodu. Stavi vodu u akvarij, dodaj sredstva, pricekaj 15 min. da se grijac prilagodi temperaturi i onda ga tek ukljuci da obavi svoj posao. Kad je temp. ok kornjace mogu unutra.

Pisano: 14.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: oči
#8
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
ja sam vec skuho desetak litra vode i odstranio mnogo kamenca, kupio sam i preparat kad budem napunio akvarij do vrha...ic cu vjerojatno sad do susjede jer ima bunar i uzet cu kisnicu... pripremio sam grijac al sam mislio stavit kornjace u hladnu vodu kao sto su sada pa onda ga ukljucit tako da im se temperatura polako povecava da izbjegnem onaj shock sto si reko...
bio sam u ljekarni i kupijo Maxitrol a Neomycin nisu ni imali, al nisam vidio da si nap. da se to moze nac u ljekarnama tako sam najprije proso do petshopa i kupijo to sredstvo za klor, al uz to uzo sam i Losion za ciscenje ociju kornjaca kod oteklih i zatvorenih kapaka, zove se TORTABEL (Podovan)... sto mislis??? koje da koristim?
dimenzije akvarija su: 79 po duzini, 30 sirina, 36 visina...kako ti moze bit puna do vrha gdje ti kornjace izlaze?
12.5 cm od pocetka oklopa do kraja
a manja 8 cm...kad sredim veceras cu postat sliku da vidis....

Pisano: 14.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: oči
#9
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
i da...nisam naso ono sredstvo koje si mi preporucijo...uzo sam od SERA - AQUATAN, je ok?

Pisano: 14.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: oči
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: belva
ja sam vec skuho desetak litra vode i odstranio mnogo kamenca, kupio sam i preparat kad budem napunio akvarij do vrha...ic cu vjerojatno sad do susjede jer ima bunar i uzet cu kisnicu... pripremio sam grijac al sam mislio stavit kornjace u hladnu vodu kao sto su sada pa onda ga ukljucit tako da im se temperatura polako povecava da izbjegnem onaj shock sto si reko...
bio sam u ljekarni i kupijo Maxitrol a Neomycin nisu ni imali, al nisam vidio da si nap. da se to moze nac u ljekarnama tako sam najprije proso do petshopa i kupijo to sredstvo za klor, al uz to uzo sam i Losion za ciscenje ociju kornjaca kod oteklih i zatvorenih kapaka, zove se TORTABEL (Podovan)... sto mislis??? koje da koristim?
dimenzije akvarija su: 79 po duzini, 30 sirina, 36 visina...kako ti moze bit puna do vrha gdje ti kornjace izlaze?
12.5 cm od pocetka oklopa do kraja
a manja 8 cm...kad sredim veceras cu postat sliku da vidis....


Uz Sera Aquatan nije potrebno niti kuhati vodu niti koristiti vodu iz bunara.

Pogresno je kornjace stavljati u hladnu vodu, hladnoca je jedan od razloga zasto se i ovo dogodilo. Kad se u akvariju stabilizira temperatura onda ih ubacujes unutra!

A do temperaturnog soka najcesce dođe kada ljudi mijenjaju vodu i ne izvade kornjacu iz akvarija. U akvariju je oko 25 i onda nadoliju hladnu vodu unutra...

Za Tartabel dosad nisam cuo, nasao sam sada nesto malo informacija na netu i izgleda da je to za kopnene kornjace. Ne znam kakav bi ucinak imao u ovoj situaciji te da li bi moglo stetiti kombiniranje tog sredstva s Maxitrol kapima. Bolje nemoj mijesati, tretiraj oci Maxitrol kapima kao sto sam ti napisao.

Kornjace starosti 8 god. bi trebale biti nesto vece, ali zbog slabijih uvjeta drzanja nisu bas narasle. Zenke te starosti obicno imaju 20-25 cm, a muzjaci 15-20 cm. Akvarij im je sada na knap ali nije strasno, no kornjace ce uz poboljsanje uvjeta mozda jos narasti, tako da ces im u buducnosti morati osigurati veci smjestaj. Ako ti je akvarij pre skup mozes ih drzati u velikoj plasticnoj posudi sa potrebnom opremom.

Na svom akvariju imam terarijski poklopac pa ga mogu puniti do vrha.

Smanjena slika

Pisano: 14.05.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum