NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
16 korisnika su online (12 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 16

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika






crne mrlje
#1
Početni član
Početni član


See User information
Molim vašu pomoć. naime, jučer sam se vratio iz italije gdje sam bio mjesec dana i našao sam kornjaču čitavu ali je dobila neke crne mrlje po glavi i po prednjoj strani oklopa i po nogama. Što je to? je li to bolest i što trebam napraviti?

hvala!

Pisano: 28.08.2006
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: crne mrlje
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
S'obzirom da sam vec odgovorio na ovo, na drugom forumu, evo i ovdje radi potpunosti.

S'obzirom da je slika jako mutna, nemoze se nista defintivno reci.
Kod sasave se najvjerovatnije radi o nekrozi (dal se na nasi tak' kaze neznam).
U glavnom to je bakterijalna bolest, to je kad ... kako da objasnim, kao kad trune nesto.
To se desava i na oklopu kao i na glavi. Nece to nestati samo ako svijetlo sredis. Moras citave uvjete poboljsati.
(higijena, svijetlo, hrana, prostor)
Ima jedna mast, Panolog se zove, sa njom se to maze.
Opet je stvar dali se to moze u HR nabaviti ili ne. To ti neznam reci. Vjerujem da ima nesto slicno.
U glavnom prati dali se pogorsava. gledaj da ti je uvjek, ama bas uvjek cista voda.
Kad ta bolest (govorim o nekrozi) dostigne veci stadijum, vidis bjele fleke, koje su mekane, i koje smrde.
Onda se mora to lagano, stvarno lagano i pazljivo, izcistiti, ali (ponavljam) oprezno,
jer moras paziti da ranu neprokrvaris.
I za ove znaci kao i za druge rane, na suhom ce brze zarasti vec u vodi. Stoga, dali je mazala ili cistila, poslje toga je ostavis par sati na suhom. Sve u svemu prati je dalje, dali postaje apaticna, dali se fleke povecavaju itd.
Isto tako se nemoze iskljuciti da se radi o gljivicama i kod tebe (kao kod donjeg slucaja)
Toliko o tom. Slike su kao sto rekoh mutne, pa se nemoze 100% nista reci.

Sto se baloo tice, isto relativno nejasno, ali kod tebe se moze za sigurno reci da uvjeti nisu dobri.
Kod tvoje kornjace su najvjerovatnije gljivice u pitanju, bakterijalna infekcija.
Cista voda je pod prvo sto moras gledati. Ne samo na izgled cista nego mora biti i bioloski cista.
To postignes sa cescim mjenjanjem vode. Sto mozes uraditi za pocetak, najbolje bi bilo kada bi mogao takodjer sa Panalog masti to mazati, i poslje toga na suhom drzati. U svakom slucaju, drzi je po par sati vani, jer na suhom bakterije nemogu zivjeti kao u vodi. Ne shvati ovo da je uputa da ce ti to nestati samo ako je drzis na suhom, ali ce pomoci.
Sve u svemu, pregledaj citav svoj akvarijum, pregledaj uvjete koje ima, i malo ih poboljsaj, kod tebe je vjerovatno higijena uzrok. (mislim naravno cistocu vode).
Ovako slicno, kao sto je kod tebe na slici, izgleda i kad se krv skupi izpod koze.
To je kao kad ti sebi prst pricepis, pa ti poplavi. To se kod kornjaca desava kada negdje zaglave, ili ako padnu sa neke visine. Ali u ovom slucaju to je najvjerovatnije za iskljuciti, jer se na jednoj slici prilicno vidi da se radi o gljivicama.
Za oboje (sasavu i baloo) znaci sljedece; da su slike mutne, da se nevidi bas dobro, i da se nemoze 100% reci da se radi o navedenom, ali je sigurnost jako velika.

Lijep pozdrav,
Marijan

Pisano: 28.08.2006
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: crne mrlje
#3
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
moztel li se korjaca kupat nemislim sapunom vec vodomili necim drugim kada kako i koliko putA SEDMICNO MJESECNO JA SVOJE MALO SPEREM KAD IM MjENJAM VODU jel to do dovoljno??




odgovorite..pls

Pisano: 23.05.2007
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: crne mrlje
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ako imas dobru filtraciju i veliki akvarijum to je nepotrebno jer se oklop nece prljati, ali ukoliko (predpostavljam) imas manji aq bez filtera onada kornjaci oklop mozes prati obicnom vodom i nekom starijom cetkicom za zube, znaci lagano operes oklop sa vodom NIPOSTO SAPUNOM ili nekim drugim sredstvom za ciscenje!

Iskreno ti preporucujem ako nemas da navbavis filter i neces imati ovakvih problema!

Pisano: 23.05.2007
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: crne mrlje
#5
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
nemam problema nego pitam da nebi bilo problema

Pisano: 27.05.2007
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: crne mrlje
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ok, nema problem ako kod tebe nema problema, a ako kod tebe nema problema onda ni kod mene nema problema, to znaci da je sve OK! :D :D

Pisano: 27.05.2007
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: crne mrlje
#7
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
ja smatram da nebi se trebalo kupati kornjacu, to je ko da se kupa ribe.
I sa cetkom isto NE. To je takav stres za kornjacu. Mogu mislit da imaju neke osobe korjacu koja ima alge na oklop, alge nece smetati i netreba se cistiti. Prvo mora se pitati sto su alge na korjaci? to je dokaz, da korjaca nedobiva dovoljno svjetlosti i nesto se mora promjeniti sa lampama i eventualno nema korjaca mogucnosti na suhim dio se potpuno osuziti.

Pisano: 23.01.2008
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum