NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
7 korisnika su online (5 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 7

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 3 4 5 »


Mala kornjačica bolesna
#1
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Pozdrav svima,

Imam 6 malih kornjača u akvarijumu, ali jedna izgleda da je bolesna ne jede i stalno onako zeva zine stalno, ako da ima teškoća sa disanjem, ne znam šta da radim imao sam ih 8 dve su već uginule, doduše ne grejem kopno uopšte, a voda je oko 27 stepeni, ali trebalo bi da je toplo unutra jer je zatvoren akvarijum,

imao sam ranije 2 veće kornjače do 15cm oklop i ništa im nije falilo,
ove male su baš osetljive, ne znam šta da radim pomagajte...

Stavim povremeno i A D one vitamine u vodu u vodenom rastvoru, ne znam kako da izlečim ovu....

Pisano: 18.03.2013
Smanjena slika
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: Mala kornjačica bolesna
#2
Pozdrav,
prva stvar na koju moram da ti skrenem paznju je da ti je temperatura vode visoka u odnosu na temperaturu vazduha osim ako ti je temperatura preko zime u stanu/kuci 30 stepeni. Kada je temperatura vode visa od temperature vazduha stanje se moze dodatno pogorsati. Koja vrsta kornjace je u pitanju? Imas li UV lampu? Koliko dugo traje to zevanje i odbijanje hrane? Da li ispusta piskave zvukove? Da li joj izlazi sluz na usta i nos?
Znam da je dosta pitanja ali neophodna su.
A D kapi prestani da dodajes u vodu, prosipas bzv. One preko vode ne mogu da stignu do kornjace. Inace ti vitamini su i osetljivi na svetlost, zato se uvek pakuju u tamne bocice, a kad ih sipas u vodu pod svetlom oni brzo nestaju. Vitamine ne treba dodavati kornjacama uz pravilnu ishranu. Al otom potom o tome, prvo da stvorim sliku i da vidim kako bi se moglo pomoci.

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Mala kornjačica bolesna
#3
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
U pitanju su Crvenouhe kornjačice, male su baš malecke.

To zevanje nije ono klasično zevanje koje sam vidjao kod mojih bivših velikih kornjača jednom u nedelju dana, ovo se baš vidi da se muči i radi do konstantno kada je na kopnu.
Ne jede koliko sam primetio bar 10 dana, ali to zevanje sam primetio pre manje od nedelju dana.

Nema sluza iz usta i nosa, ne ispušta zvukove ništa samo zeva i ne jede...

Nemam UV lampu ne grejem tlo, ali kažem ti ovakve iste uslove su imale i velike kornjače pa im ništa nije falilo 5 godina.
Ali kapiram da mora da su ove malecke osetljivije bar 5 puta...

Imao sam 8 malih, jedna se bila razbolela, pa me lik posavetovao da je izvadim u neku posudu i da joj stavim malo antibiotika u vodu... To sam i uradio, medjitum posle dva dana sam se zeznuo i ostavio je na tea peći, doduše preko debljeg peškira, tako je stajala 2 dana i bilo je sve ok, ali desilo se eto kad sam somina da sam jedan dan zaboravio da isključim punjenje peći u 8 ujutru otišao na posao, došao oko 4 kući a peć je bila usijana, voda u posudi vruća, a kornjača otvorenih usta unutra mrtva :( Treba me streljati...

A druga kad se razbolela, video sam da se slabo kreće i da je uglavnom na kopnu, i samo sam je jedno jutro video kako izvrnuta pluta... :(

Ovo je treća koja se razboljeva, ali sve tri su imale druge simptome....

Pomagaj brale smorio sam se baš...

Pisano: 18.03.2013
Smanjena slika
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: Mala kornjačica bolesna
#4
Ovako, po tome sto ti kazeš kornjača najverovatnije ima respiratornu infekciju, tj upalu pluca. Zaboravio sam da pitam da li kornjača pliva ukoso?

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Mala kornjačica bolesna
#5
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
to teško da ću da primetim jer ih ima 6, i ne znam koja je koja dok plivaju, to vidim samo dok je na kopnu....

Pisano: 18.03.2013
Smanjena slika
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: Mala kornjačica bolesna
#6
Dobro, ovako ces: idi do najblize radnje za el materijal i kupi SPOT sijalicu. Ima zadnji deo oblozena aluminijumom tako da svu svetlost usmerava u snop. Ona najbolje greje. Najbolje kupi od 100W i montiraj je pod hitno nekih 30 cm iznad kopna.
Temperaturu vode namesti za sad na 30 stepeni.

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Mala kornjačica bolesna
#7
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Vec sam ti davne 2008 godine kada si se prvi puta javio lijepo napisao da je za pravilno drzanje kornjaca potrebno imati lampu za grijanje kopna, UVA-UVB rasvjetu i da nije ok raditi kornjacama propuh u akvariju sa ventilatorima. Kornjace su ektotermne zivotinje koje reguliraju svoju temperaturu tijela izlaskom na kopno i ulaskom u vodu. Za normalno funkcioniranje je nuzno potrebno da imaju barem dvije temperaturne zone u akvariju, ali tebi ocito to nije jasno. Na kopnu nije dovoljno toplo kada nemas lampu, jer na kopnu treba biti 30-35 stupnjeva, barem 5-10 stupnjeva toplije nego u vodi. Kada je temperatura kopna stalno niza ili ista kao temperatura vode s vremenom sigurno dolazi do respiratorne infekcije. A da ne spominjem koliko kornjace teze na taj nacin probavljaju hranu.
UVA-UVB rasvjeta je kljucna za pravilan rast i razvoj. UVA rasvjeta utjece na nacin na koji kornjace vide svoju okolinu, dok UVB igra vaznu ulogu u metabolizmu kalcija. Bez UVB rasvjete kornjace razvijaju metabolicku bolest kosiju koja je vidljiva tek u terminalnoj fazi kada je za vecinu zivotinja vec kasno i oklop vec pocne meksati.

Crvenouhe kornjace mogu zivjeti bez problema 30-40 godina, sto se dogodilo sa kornjacama od prije 5 godina kojima, kazes, nije nista falilo? Neki smatraju da niti psu koji cijeli zivot provede na lancu od jednog metra ne fali nista. Ovo nije stranica o tome kako omoguciti kornjacama minimalne uvjete da samo prezive nego kako kornjacama omoguciti normalne uvjete za zivot.
Gdje si planirao smjestiti 8 crvenouhih kornjaca kada narastu do prosjecne odrasle velicine od 20 cm?

Lijecenje stavljanjem antibiotika u vodu je totalno besmisleno jer nema nacina da se antibiotik na taj nacin upije u krvotok gdje treba biti da bi djelovao. Isto kao sto niti nema smisla stavljati vitaminske kapi u vodu, jednostavno ne postoji nacin da se upiju u tijelo kornjace.

Da bi uopce ikakvo lijecenje imalo efekta potrebno je osigurati kornjacama pravilne uvjete i povecanu temperaturu. Vodu bi trebalo dignuti na 30 stupnjeva, a kopno na 35 stupnjeva. Ako samo podignes temperaturu vode stanje kornjaca ce se samo pogorsati ako ce udisati zrak koji je hladniji od vode i respiratorna infekcija ce samo dodatno buknuti.
Tek kada podignes temperaturu i zagrijes kopno ce kornjacama biti dovoljno ubrzan metabolizam da imaju sanse za oporavak i da njihov organizam moze iskoristiti antibiotik (koji veterinar treba dati svim kornjacama koje pokazuju znakove bolesti putem injekcija).

Mi cemo ti rado pomoci i dati savjete kako da spasis kornjace, no ako ces raditi sve po svome kao do sada vrlo je vjerojatno da ce ti sve zivotinje s vremenom pougibati. Nije mi uopce jasna poanta javljanja na forum ako ignoriras sve sto ti se pise?

Pisano: 18.03.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Mala kornjačica bolesna
#8
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Kori imaš malo agresivan pristup brate,...

Ne ignorišem ja šta vi meni kažete, isključio sam ventilator koji ubacuje hladan vazuh unutra još davno, a kornjačama nije ništa falilo tim velikim, ama baš ništa 5 godina su bile u akvarijumu, ali poklonio sam i jednu i drugu zašto? Zato što su počele da se kolju medjusobno, tačnije ispostavilo se da su dva mužijaka i jedan je bio malo veći i uvek je hvatao ta vrat ovog manjeg, iako sam ih dobro hranio... Posle toga ovaj veći što je ostao se toliko smorio da mi ga je bilo žao da bude sam u akvarijumu, pa sam poklonio i njega.
Manji je otišao u Zoološki vrt, a veći u TC Banjicu u Beogradu, imaju veliku fontanu u sred tržnog centra gde ima jedno 20 velikih kornjača hrane ih i osoblje centra a i ljudi koji dolaze u centar i u kafić koji je oko te fontane 7 x 7 metara...

To što ti kažeš za temperaturu vode i kopna su idelani uslovi koje one mogu da imaju, sigurno je da nemaju takve uslove u prirodi kao i da se ne hrane govedinom i čistim mesom u prirodi, svi pričaju kako kornjače moraju da jedu meso, dok meni veterinar priča sasvim suprotno... Mogu takodje da ti potvrdim da ove uslove što si naveo nema niko bar ovde, drže kornjače u kadi ili i lavoru pa su žive e sad ne znam da li su i zdrave ali žive su i ne kažem da je to u redu.

Ja ću sigurno kupiti tu UV lampu jer to dugo planiram, i stvarno vodim račina o kornjačama, nego shvatite da jedni pričaju jedno drugi drugo....

Što se tiče tih 8 kornjača, ja znam da one ne rastu brzo, a i kada bi postala gužva opet bi neku poklonio, nije mi cilj da ugrožavam životinje ili bilo šta...

Hvala na savetima uradiću šta ste mi rekli nadam se da će da ozdravi, bolje da ne pričam da sam držao i ribe sa malim kornjačama, jer će te da mi se popnete na glavu :)

Pisano: 19.03.2013
Smanjena slika
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: Mala kornjačica bolesna
#9
Ne fali ribama sa kornjacama nista. I to sto veterinar kaze uzmi sa rezervom, mi ovde volimo kornjace, a vecina veterinara samo odradjuje posao I uzima pare.
Jedan clan uzima kornjace iz TC banjice I kaze da one tamo imaju ocajne uslove.

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Mala kornjačica bolesna
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Bohem
Kori imaš malo agresivan pristup brate,...

Ne ignorišem ja šta vi meni kažete, isključio sam ventilator koji ubacuje hladan vazuh unutra još davno, a kornjačama nije ništa falilo tim velikim, ama baš ništa 5 godina su bile u akvarijumu, ali poklonio sam i jednu i drugu zašto? Zato što su počele da se kolju medjusobno, tačnije ispostavilo se da su dva mužijaka i jedan je bio malo veći i uvek je hvatao ta vrat ovog manjeg, iako sam ih dobro hranio... Posle toga ovaj veći što je ostao se toliko smorio da mi ga je bilo žao da bude sam u akvarijumu, pa sam poklonio i njega.
Manji je otišao u Zoološki vrt, a veći u TC Banjicu u Beogradu, imaju veliku fontanu u sred tržnog centra gde ima jedno 20 velikih kornjača hrane ih i osoblje centra a i ljudi koji dolaze u centar i u kafić koji je oko te fontane 7 x 7 metara...

To što ti kažeš za temperaturu vode i kopna su idelani uslovi koje one mogu da imaju, sigurno je da nemaju takve uslove u prirodi kao i da se ne hrane govedinom i čistim mesom u prirodi, svi pričaju kako kornjače moraju da jedu meso, dok meni veterinar priča sasvim suprotno... Mogu takodje da ti potvrdim da ove uslove što si naveo nema niko bar ovde, drže kornjače u kadi ili i lavoru pa su žive e sad ne znam da li su i zdrave ali žive su i ne kažem da je to u redu.

Ja ću sigurno kupiti tu UV lampu jer to dugo planiram, i stvarno vodim račina o kornjačama, nego shvatite da jedni pričaju jedno drugi drugo....

Što se tiče tih 8 kornjača, ja znam da one ne rastu brzo, a i kada bi postala gužva opet bi neku poklonio, nije mi cilj da ugrožavam životinje ili bilo šta...

Hvala na savetima uradiću šta ste mi rekli nadam se da će da ozdravi, bolje da ne pričam da sam držao i ribe sa malim kornjačama, jer će te da mi se popnete na glavu :)


A sta drugo ocekujes kada u svakom svom odgovoru napises nesto provokaivno i suprotno onome za sto znas da se zalazemo na ovoj stranici?
Odbijas koristiti lampu za grijanje kopna unatoc tome sto su ti pougibale vec 2 kornjace i 3. ti je na izmaku? Mislim, stavi se u moju situaciju, meni je to apsurdno.

Na ovoj stranici se dijele savjeti po najsuvremenijim saznanjima iz hobija iza kojih stoji znanstvena podloga, kao i na svim normalnim zapadnjackim forumima (uvjeri se sam ako zelis). Na ovim prostorima od vecine trgovaca u pet shopu i veterinara koji nisu u inozemstvu zavrsili specijalizaciju gmazova ces dobiti vecinom zaostale savjete iz proslog stoljeca koji vjerojatno nastetiti zivotinjama. Izbor je tvoj.

Ne mozes mi potvrditi da nitko u Srbiji ne drzi kornjace u pravilnim uvjetima po zapadnim standardima jer na forumu imamo clanova iz Srbije koji drze kornjece pravilno. Evo ti primjer covjeka iz Srbije koji ima akvarij od 540 litara, 180 cm duzine sto je americki standard za drzanje crvenouhih kornjaca: LINK Dakle teorija ti pada u vodu, a na forumu ima jos ljudi iz RS sa pristojnim uvjetima za zivotinje.

Istina je da kornjace u prirodi nemaju idealne uvjete cijelu godinu, ali zato preko pola godine u proljece i ljeto vecinom imaju "idealne uvjete" koje im mi simuliramo lampama i grijacima u akvariju. U akvarijskim uvjetima kornjace ne hiberniraju, prema tome daleko su osjetljivije od onih u prirodi. U prirodi kornjace ne prođu šok transporta zbog kojih vecina bude bolesna kada dođe kod buducih vlasnika i treba idealne uvjete za oporavak. U prirodi tijekom ljetnim mjeseci kornjace imaju sunce na kojem se ugriju koji put i na 40 stupnjeva. U prirodi je u vecini slucajeva povrsinski sloj vode uvijek hladniji od okolnog zraka, nema grijaca koji grije vodu i stvara pogodne uvjete za upalu pluca zbog nedostatka lampe za grijanje itd. Ako ne stavljas kornjace zimi u hibernaciju onda ih treba drzati cijelu zimu u uvjetima kakve bi imale ljeti inace ce oboliti. Drzati kornjace cijelo vrijeme u nepovoljnim uvjetima ce imati posljedice.

I ne savjetujemo da se kornjace moraju hraniti govedinom i cistim mesom nego bas suprotno, samo ti ocito ne citas: Prehrana vodenih kornjaca (popis)

Razumijem da si morao razdvojiti dva muzjaka, ali budimo realni, postali su ti tlaka pa si ih se rijesio. Mogao si svakom sloziti poseban smjestaj kao i mnogi drugi ljudi koji su se nasli u tvojoj situaciji, ali si ih izbacio. Kornjace u prirodi zive samotnjackim zivotom i najvise ima pase kada zive same u akvariju jer imaju svu hranu i sav teritorij za sebe.
Jedan je jos koliko-toliko dobro zavrsio u Zoo-u, ali kornjacu pustiti u fonatanu gdje se stavlja klor u vodu i gdje nemaju osnovne uvjete za zivot je kranje neodgovorno. Doticnu fontanu je nedavno dvoje clanova iz Beograda komentiralo da su uvjeti za kornjace u toj fontani katastrofalni i da se ljudi rjesavaju kornjaca tamo. Tako da me ne moras uvjeravati da si kornjacu dao u dobre ruke. I onda na sve to kupiti 8 novih kornjaca koje u buducnosti opet planiras odbaciti kada odrastu...pa sta reci. Znajuci da postoje stotine odbacenih kornjaca samo u tvom gradu i stvarati jos odbacenih kornjaca za svoj gust je krajnje neogovorno. Mozes smatrati da sam agresivan, glup, kreten, idiot, ali kupovanjem i odbacivanjem kornjaca stvaras problem protiv kojeg se na ovoj stranici godinama borimo i zbog kojeg je stranica u principu stvorena.

Drzanje riba sa kornjacama je vjerojatno najnormalnija stvar koju si napisao u ovoj temi, dosta ljudi na ovom forumu drzi i hrani kornjace zivim ribama.

Pisano: 19.03.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum