NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
18 korisnika su online (15 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 18

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


Oteklina na vratu kornjače !
#1
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Pozdrav, molim vas za pomoć mojoj mošusnoj kornjačici. Kupila sam je prije tjedan i pol dana. U pet shopu je izgledala sasvim ok i zdrava, ali sad vidim da baš i nije tako. Problem je u crvenoj oteklini na njenom vratu, na samom početku vrata, blizu oklopa. Ta oteklina se pojavi kad kornjača jede. Hranim je pincetom, a pojela je sve što sam joj do sada dala, pileća jetrica sirova i kuhana, pileće srce, piletinu sirovu i kuhanu, govedinu, jela je i mrvicu svinjetine kuhane i sirove te kupljene račiće. Ta oteklina kada nastane, imam osjećaj kao da hrana koju kornjača jede uopće ne ide dalje od grla, tj. u trbuh. Izgleda kao da ostaje u njenom vratu. Ili čak izgleda kao da joj hrana ide krivim putem. Nakon dva tri sata, kad više ne jede, oteklina splasne. Kornjača ima apetit, kao što sam rekla, jede sve i traži hranu. Živahna je, hoda po akvariju i istražuje svoj teritorij. Većinu vremena provodi u malom grmiću kojeg sam joj stavila, pretpostavljam zato jer je još pomalo i plašljiva (tek je tjedan i pol dana kod mene), i vjerojatno zato što takva vrsta voli više sjenovita mjesta. Aktivna je samo ujutro i navečer, kao što je i značajno za mošusne kornjače. Za sada se nalazi u akvariju dimenzija 60x30x30, ali evo baš sam danas donijela doma veći, dimenzija 100x50x50 i jedva čekam da ga sredim i premjestim kornjaču. Imam grijač, postavljen na 26 stupnjeva, i imam suhi dio, kopno, koje danju grije lampa (noću je gasim), za sada nemam filter jer vodu redovito mijenjam ručno. Šaljem i slike otekline na vratu. Molim vas za pomoć što je mojoj kornjačici i kako da joj pomognem? Stvarno mi ju je žao takvu gledati i ne želim joj da se muči s tim. Puno vam hvala unaprijed.

Dodaj datoteku:



jpg  oteklina0.jpg (125.06 KB)
2213_5121244724bfe.jpg 500X667 px

jpg  oteklina0.jpg (125.06 KB)
2213_5121249c1d33e.jpg 500X667 px

Pisano: 17.02.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Oteklina na vratu kornjače !
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosla na forum!

Kod svih mojih Sternotherusa nastane slicna grba pri dnu vrata kada komadi mesa nisu nasjeckani na dovoljno male komadice. Samo kod svojih nikad nisam primijetio crvenilo, grba jednostavno splasne u par minuta. U prirodi Sternotherusi uglavnom jedu male komadice hrane koje skupe ili kljunom otrgnu od veceg komada, rijetko kada naiđu na komade mesa koji su dovoljno mali da ih ne trebaju trgati, a s druge strane ipak preveliki da bez poteskoca progutaju. Tako da rezi hranu ma manje komade i pricekaj da konjaca proguta taj komad prije nego li dajes novi.
Ako manji komadi ne rijese problem jedino ti preostaje otici veterinaru za gmazove.
Javi kako napreduje i svakako si nabavi filter, jer odrzavati novi akvarij bez filtera nece biti lako.

Pisano: 19.02.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Oteklina na vratu kornjače !
#3
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Puno hvala na odgovoru. Baš ste me usrećili :) ! Nadala sam se da će odgovor biti nalik vašem, jer to je jedino što je meni palo na pamet da bi moglo biti. Stvarno se ta oteklina pojavila samo kada je jela meso. Evo, danas sam je hranila samo račićima i vidim da otekline nema. Vrat je normalan :) . Super. Iako ne znam kako ću uspjeti rezati meso na još manje komadiće, nego sam rezala do sad, ali svakako ću se potruditi da joj olakšam obrok i da se više ne muči. A što se tiče filtera, to je moja slijedeća investicija. Molim vas ako može neka preporuka za filter za akvarij mojih dimenzija. Koji bi najbolje odgovarao po kvaliteti ali i cijeni ? Čitam svašta po netu o tim filterima i samo me od toga boli glava (unutarnji, vanjski, ovakvi, onakvi, cijene ... ). A s obzirom da živim u Čakovcu, nemam baš puno izbora što se tiče pet shopova i opreme (pogotovo za akvaristiku i teraristiku). Ima samo u Varaždinu jedan jedini malo bolje opremljeni dućan i to je to (tamo sam i kupila kornjačicu). Puno hvala unaprijed.

Pisano: 19.02.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Oteklina na vratu kornjače !
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Potrudi se nuditi sto prirodniju hranu, akvarijski puzevi, crvi, gliste, racici i ostala prirodna hrana vjerojatno nece uzrokovati ovakve probleme. Sto se tice kupovne hrane racici imaju jako slabu hranjivu vrijednost, sadrze puno masnoca i trebala bi ih nuditi samo kao polastice. Trebala bi je hraniti sa nekim kvalitetniim granulama za kornjace (npr. Tetra ReptoMin) kako bi bila sigurna da kornjaca dobiva dovoljne kolicine kalcija i vitamina D3 u prehrani.

Oko filtracije postoji dosta mogucnosti, no prvenstveno ovisi o tome sto zelis. Mozes kupiti gotov filter, a mozes si ga i sama puno jeftinije napraviti.
Ako zelis kupovni filter koji ce te sluziti dugi niz godina kada kornjaca odraste bilo bi ti najbolje uzeti kvalitetniji vanjski kanisterski filter. Vodeci na nasem trzistu su tvrtke Eheim, Fluval i JBL. Da bi ti mogao preporuciti konkretam model vazno je znati koju ces kolicinu vode u buducnosti imati u akvariju. Hoces li ga primjerice djelomicno puniti, ili ces ga nadograditi i puniti do vrha?
Sto se same nabave tice sve mozes naruciti preko interneta, na www.teraristika.hr i www.aquashop.hr . Aquashop iznad 600 kn ima i besplatnu dostavu pa od njih mozes uzeti filter ako ne nađes u okolici.

Pisano: 20.02.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Oteklina na vratu kornjače !
#5
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Što se tiče hrane, ok ... od danas izbacujem račiće, tj. davat ću ih vrlo rijetko i kupujem ovu preporučenu Tetra ReptoMin hranu. I probat ću što više ove prirodnije hrane, crviće, glistice, toga barem imam u vrtu, hehe... A što se tiče filtracije, nije da baš mora biti kupovni filter. Želim ono što će biti najkorisnije i najbolje. A sad... kupovni... to mi je najjednostavnije. Informiraš se koji je najbolji, odeš i kupiš, samo što je problem visoka cijena ako želiš najbolje. Proučit ću ove stranice za kupnju preko interneta, jer sumnjam da ću u svom kraju naći velik izbor filtera. Ne znam, provjerit ću kako naši ovdje stoje na tom području. Kako da sama napravim filter ? Akvarij ću puniti točno do pola, jer je na pola akvarija napravljena staklena polica, koju ću složiti kao kopno. Puno hvala na savjetima :) .

Pisano: 20.02.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Oteklina na vratu kornjače !
#6
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Ej, Kori... pod rečenicom: "Možeš i sama napraviti filter." jeste li mislili na stakleni spoljni filter ? Upravo sam malo čitala vaše forume i objašnjenja o tome i uf... ne znam kako bih ja to napravila. Nemam nikakvog iskustva sa staklom, a iako mi je dečko vješt s montažama namještaja, ne znam jel bi se i on upuštao u to. Dat ću mu da pogleda. Informirala sam se malo o filterima JBL. Koliko čitam, ova marka je ajmo reć najbolja, više-manje svi je hvale. Koliko sam skužila, za akvarij moje litraže, odgovarao bi e700. Ili možda e900 ? Ili možda neki treći ? Molim za pomoć jer ako se odlučim za kupovni, i ako već odlučim potrošiti toliko para (koliko oni koštaju), da ne bacim pare u prazno. Ipak u današnje vrijeme to je velika lova.

Inače, otekline na vratu kornjače više nema. Kad jede, vidi se mala grba, ali nije više crvena. Kupila sam Tetra ReptoMin granule, nekako ih bez volje jede, nadam se da će ih početi jesti kao i meso, pročitala sam da treba vremena za te granule. Hvala na preporuci. Pozz

Pisano: 22.02.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Oteklina na vratu kornjače !
#7
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ne moras skroz izbaciti racice, samo nemoj bazirati prehranu na njima. Crve i gliste koje nađes u vrtu mozes davati ako ti vrt nije tretiran nekim sredstvima.

Za mosusnu kornjacu ti u principu ne treba staklena platforma sa rampom jer se generalno ove kornjace slabo suncaju. Vidjeti ces da li i koliko cesto ce ti kornjaca uopce izlaziti na suho, mozda ce ti se vise isplatiti koristiti to kopno kao plicak za odmaranje i samo staviti neku granu za kopno. No u svakom slucaju vazno je da u akvariju imas i dosta granja/panjeva po kojima se kornjaca moze penjati do povrsine po zrak i skrivati se iza njih.

Postoje i jednostavnije varijante od spojnih filtera. Npr. negdje iznad povrsine vode pricvrstis obicnu plasticnu posudu sa filter materijalom. Pumpa stoji u akvariju i putem crijeva pumpa vodu na vrh te posude koja prolazi kroz medije i izlazi kroz rupe na dnu posude nazad u akvarij. Stvarno postoji beskonacno mnogo izvedbi i varijanti, sve ovisi o tome da li ti je vazan izgled, kolicina buke koju ce taj filter stvarati itd. Ako nemas prijasnjih iskustava sa akvaristikom onda bi najbolje bilo ici na kupovni filter.

Od kanisterskih filtera je najbolji Eheim, to je tvrtka koje je pije 60-ak godina i izumila taj tip filtera, ali su i najskuplji. JBL je trenutno najboji po omjeru cijene i kvalitete, iskustva s tim filterima su uglavnom pozitivna. Postoje vec i modernije verzije e701 i e 901 koji trose manje struje i dolaze sa modernim poroznim medijima od sintetickog stakla koji povecavaju ucinkovitost filtracije.
Kako kornjace vise mazu vodu u odnosu na ribe bilo bi bolje uzeti model e901, jer ce ti e701 biti na knap ako akvarij punis do pola, a premalen u slucaju da u buducnosti odlucis koristiti platformu kao plicak i punis akvarij do 35 cm npr.

Drago mi je da je problem sa oteklinom rijesen, normalno je vidjeti grbu od hrane kako prolazi kroz vrat kada kornjaca jede. Crvenilo je vjerojatno bila samo prokrvljenost koja se dobro vidjela jer je kod mladunaca tkivo jos jako tanko. U svakom slucaju prati da li ce biti kakvih promjena.

Pisano: 24.02.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Oteklina na vratu kornjače !
#8
Aktivan član
Aktivan član


See User information
U mom vrtu sve samo domaće. Od paprike, paradajza, krastavaca pa čak crva i glistica, tako da tu neće biti nikakvog problema. Moja kornjača će kao i ja iz mog vrta jesti samo zdravo i domaće, hehe :).

Pa evo... baš sam sad u zadnja dva dana puno čitala ovdje samo o mošusnim kornjačama, i gledala slike akvarija za njih. Na temelju toga, baš si nekako i razmišljam o tom kopnu da mi ne treba. Jer vidim i sada u malom akvariju da ona uopće ne izlazi van na kopno. Čak vidim i da kad navečer ugasim lampu, ona nekako bolje živne i izađe van iz grmića, ali svejedno na kopno ne ide. Tako da mislim da ću ići na tu soluciju, da akvarij punim ipak više od pola (do 40 cm) i da joj tu staklenu policu stavim baš kao plićak za odmaranje. Super ideja. Za panjeve i grane čekam da barem malo zatopli, jer znam točno gdje ću ih uzeti.

A filter... mislim da sam odlučila. Najvjerojatnije ću uzeti JBL e901. Što se tiče ovih home made filtera, ne znam kako bih to uspjela i ne znam kome bih to povjerila, nemam stvarno nikog za to. Tako da... u mom slučaju bolje igrati na sigurno i uzeti kupovni. Hvala puno na preporuci.

Što se tiče otekline, i meni je drago jer kad sam to vidjela stvarno sam se uplašila. Još kad sam čitala moguće bolesti (tumor, abces ili kako već, upala uha...) ajme meni... Super da je ispalo sve ok.

Hvala i pozz

Pisano: 24.02.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Oteklina na vratu kornjače !
#9
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Ajme napisala sam komentar i krivo poslala, umjesto dolje "poslati" ja sam kliknula ovaj gore "poslati", gdje piše DHTML. Ajmo sad ispočetka... Iz dana u dan promatram kornjaču kad je hranim i vidim da je baš onako kako ste rekli. Otkad režem hranu na još sitnije komadiće, crvene otekline više nema. U prehranu sam uvela i gliste, kornjača ih jede ko luda. Čak vidim da kad jede gliste, grbe gotovo da i nema. A kad jede meso onda grba malo jest, ali ništa naspram kako je bilo prvih dana kad sam je donijela kući.

I imam još dva pitanja, pa da ne otvaram novu temu, nadam se da mogu i ovdje. Zanima me da li će mi grijač od 150 W biti dovoljan za otprilike 200 litara vode (može biti manje, ali više neću puniti) ? I još me zanima da li akvarij mogu puniti vodom koju pumpamo iz zemlje preko pumpe koja nam služi za zalijevanje vrta ? Kao što sam prije navela, u vrtu ne koristimo nikakva sredstva. Zemlja nije zagađena, sve je prirodno. Istina jest da je ta voda jako hladna, ali naravno ugrijat ću je na 25 stupnjeva prije nego što stavim kornjaču u akvarij. Pa me čisto zanima da li ta voda može naštetiti kornjači ili je možda ipak bolja od ove vodovodne ? Hvala i pozz.

Pisano: 26.02.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Oteklina na vratu kornjače !
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Imaj na umu da nije svaka vrsta drva prikladna za akvarij, najcesce se koriste vrbe, vinove loze, te kupovni panjevi (mopani, mangro, driftwood...). Ako odrezes zivu granu trebas je ostaviti nekoliko mjeseci vani da se dobro posusi, oguliti koru i eventualno dezinficirati prije stavljanja u akvarij.

Gliste su odlicna hrana za kornjace, puno prirodniji izbor od mesa. No nemoj prestati davati meso u potpunosti, manje kolicine tu i tamo su dobre za raznolikost prehrane.

Po pitanju grijaca generalno pravilo vrijedi da je jedan watt u mogucnosti zagrijati jednu litru vode, no vecina danasnjih grijaca je ucinkovitija od toga tako da treba citati preporuku proizvođaca za koliko litara je grijac namijenjen. Odraslu kornjacu mozes drzati na 21-23 stupnja pa je upitno da li ce ti grijac uopce biti potreban.

Bunarska voda moze biti puno bolji izbor od vodovodne, a moze biti i puno gora. Podzemne vode znaju biti dosta zagađene od poljoprivrede u okolini i jako visoke tvrdoce. Za akvarij je samo dobra ako ste dali na kontrolu i testovi su pokazali da je sigurna za pice, inace je riskantno. Vodovodna voda je prikladna za akvarij ako je tretirana sredstvom za pripremu vode ili je odstajala 24 sata u sirokoj plitkoj posudi.

Pisano: 27.02.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum