NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
14 korisnika su online (11 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 14

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika






Dilema
#1
Regularni član
Regularni član


See User information
Ovako, vlasnik sam 2 male cancare (od skoro, bilo mi zao jedne male i kupio sam je). Znaci sad imam 2. Problem mi nije u parama jer cu skupiti i napraviti sve da njijma bude super. Raspitao sam se sve oko drzanja i hranjenja i nista nije problem osim toga sto zivim u stanu. Tesko da cu moci da ih drzim napolje u narednom periodu. Sto se tice prostora, sad su jako male pa ih drzim u da kazem plasticnoj posudi 120 za 60 otprilike, kao podloga kokosov treset, vec sam pisao o drzanju kornjace i poslusao sam sve savete sa ovog sajta.

Ali sve to ne vredi ako ove kornjace bas ne valja drzati u kuci i ako one nece biti srecne. Sad imam dilemu sta je ispravno da uradim. Obezbedio bi im i veci prostor i drzim ih pored prozora koji je preko dana uvek otvoren. Cilj mi je da im kada porastu napravim smestaj od starog ormara. To bi bilo velicine 2m sa 1m ali to je otprilike sve sto mogu. Treba da zumem i lucky reptile lampu... Bas sam zgotivio sve kornjace i vodene i kopnene posto moj brat ima vodenu a ove moje 2 pogotovo. Ovih dana je sudbina mnogih malih cancara dosta losa jer se kupuju ovde po novom sadu nenormalno a ovde svi imaju stanove i nisu spremni 100 % da brinu o njima kao ja a znam da ni to nije dovoljno.
Da vratim kornjace ove 2 u pet shop ne dolazi u obzir jer ce ih kupiti neko i davati im zelenu salatu, drzati ih sa najobicnijom lampom u piljevini. Nemam nikog kome bi ih dao da znam da imaju super vrt i zele da brinu o njima. Ali problem ovde postaje i klima koja sve manje odgovara njima. Zelim da im preuredim smestaj u cilju da imaju da se penju svuda i da im bude sto zanimljivije. Ali opet ne znam koliko to moze da zameni smestaj napolju. U svakom slucaju ne znam sta da radim jer imam osecaj da radim nesto lose a bas bih voleo da budu srecne. Stvarno mi je krivo ovih dana, jer koliko se ja god trudio da im obezbedim dobar smestaj i koliko god da brinem o sitnicama uvek naletim na savete na internetu da ih ni slucajno ne drzim unutra i da treba da imaju smestaj spolja itd... Nisam uradio domaci pre nego sto sam ih uzeo, jednostavno sam ih video imao para i kupio, ostalo je doslo posle. Iako sam doznao dosta o nijima, zanima me i vase misljenje jer ipak znate vise od mene :)

Pisano: 12.04.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Dilema
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
pa i ribice se drze u akvarijumu zatvorene u stanu i , ptice u kavezu i zmije i ostali reptili glodavci puzavci sisavci , beskicmenjaci x) i tako to ...

pa ako ljudi drze sve to sto i ti nebi mogao drzati svoje kornajce u stanu i brines se o njima .. .
te svoje ljubimce nisi uzeo iz divljine pa da kazes da si doveo iz nekog boljeg prirodnog stanista u losije .. nego si najverovatnije kupio u pet centru shopu il gde vec i sigurno im je bolje kod tebe ...
ljudi pisu svasta ... i sigurno je bolji vanjski smestaj nego nesto u stanu ... sto ne znaci da moras drzati vani kornajcu .

ja mislim da je ok da je drzis unutar .
a i ja sam isto tako kupio dvije naisao imao novac kupio i to e to

Pisano: 13.04.2011
Ako ste usutkali nekoga niste ga i preobratili,ko hoce ne
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Dilema
#3
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: melek
pa i ribice se drze u akvarijumu zatvorene u stanu i , ptice u kavezu i zmije i ostali reptili glodavci puzavci sisavci , beskicmenjaci x) i tako to ...

pa ako ljudi drze sve to sto i ti nebi mogao drzati svoje kornajce u stanu i brines se o njima .. .
te svoje ljubimce nisi uzeo iz divljine pa da kazes da si doveo iz nekog boljeg prirodnog stanista u losije .. nego si najverovatnije kupio u pet centru shopu il gde vec i sigurno im je bolje kod tebe ...
ljudi pisu svasta ... i sigurno je bolji vanjski smestaj nego nesto u stanu ... sto ne znaci da moras drzati vani kornajcu .

ja mislim da je ok da je drzis unutar .
a i ja sam isto tako kupio dvije naisao imao novac kupio i to e to

Ne bi se trebale držati unutra pošto dobivaju niskoproteinsku prehranu i uglavnom im je Sunce izvor energije, ni jedna ga lampa ne može zamjeniti.


BojanF- bez obzira što nije pravilno pohvalno je što se sekiraš. Ako nemaš drugog izbora kupi UVB kampu što bolju i jednu lampu za grijanje. Beri im travu raznovrsnu, popis imaš na forumu ovdje, ali beri im dalje od prometnica i zagađenja. Možeš im dodavati kalcij u vodu.

Pisano: 13.04.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Dilema
#4
Regularni član
Regularni član


See User information
Pa trenutno se hrani najcesce, maslackom (cvet i list), bela rada, bokvica,detelina(dobija sto sta jos samo da prepoznam biljke sa slika :D. Preko zime se hranio po nekoj dijeti koju mi je Kori nasao na netu. Crveni radic, lollo rosso,lollo bionda, salta crveni hrastov list i zeleni hrstov list,keleraba. Dobijao je malo paradajiza, sargarepe. E sad svaki dan citam svasta sto je zdrvo i nije pa prema tome menjam. Dobija cist kalcijum redovno za ishranu. Koristim spot lampu i neonku 10%UVB zracenja. Kupicu i luckyreptile lampu(koja bi trebalo da je najbolja za sda na trzistu). a njegov smestaj se nalazi odma pored prozora na jednom stolu. Tako da ima i pristup direktnom suncu.

Pisano: 13.04.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Dilema
#5
Regularni član
Regularni član


See User information
Citiraj:

Pisano od: BojanF
Pa trenutno se hrani najcesce, maslackom (cvet i list), bela rada, bokvica,detelina(dobija sto sta jos samo da prepoznam biljke sa slika :D. Preko zime se hranio po nekoj dijeti koju mi je Kori nasao na netu. Crveni radic, lollo rosso,lollo bionda, salta crveni hrastov list i zeleni hrstov list,keleraba. Dobijao je malo paradajiza, sargarepe. E sad svaki dan citam svasta sto je zdrvo i nije pa prema tome menjam. Dobija cist kalcijum redovno za ishranu. Koristim spot lampu i neonku 10%UVB zracenja. Kupicu i luckyreptile lampu(koja bi trebalo da je najbolja za sda na trzistu). a njegov smestaj se nalazi odma pored prozora na jednom stolu. Tako da ima i pristup direktnom suncu.


Da dodam, sto se tice ishrane je najveci problem naci najbolju kolicinu. Jer kornjaca u zatocenistvu mnogo manje moze da se krece i treba manje da jede da bi mogla pravilno da se razvija.

Pisano: 13.04.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Dilema
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ma sam im daš, jest će one koliku potrebu osjećaju, znam po svojima, napapaju se, odu piti i spavati, nakon toga obave nuzdu i hodaju po terariju..

Pisano: 13.04.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Dilema
#7
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: BojanF
Ovako, vlasnik sam 2 male cancare (od skoro, bilo mi zao jedne male i kupio sam je). Znaci sad imam 2. Problem mi nije u parama jer cu skupiti i napraviti sve da njijma bude super. Raspitao sam se sve oko drzanja i hranjenja i nista nije problem osim toga sto zivim u stanu. Tesko da cu moci da ih drzim napolje u narednom periodu. Sto se tice prostora, sad su jako male pa ih drzim u da kazem plasticnoj posudi 120 za 60 otprilike, kao podloga kokosov treset, vec sam pisao o drzanju kornjace i poslusao sam sve savete sa ovog sajta.

Ali sve to ne vredi ako ove kornjace bas ne valja drzati u kuci i ako one nece biti srecne. Sad imam dilemu sta je ispravno da uradim. Obezbedio bi im i veci prostor i drzim ih pored prozora koji je preko dana uvek otvoren. Cilj mi je da im kada porastu napravim smestaj od starog ormara. To bi bilo velicine 2m sa 1m ali to je otprilike sve sto mogu. Treba da zumem i lucky reptile lampu... Bas sam zgotivio sve kornjace i vodene i kopnene posto moj brat ima vodenu a ove moje 2 pogotovo. Ovih dana je sudbina mnogih malih cancara dosta losa jer se kupuju ovde po novom sadu nenormalno a ovde svi imaju stanove i nisu spremni 100 % da brinu o njima kao ja a znam da ni to nije dovoljno.
Da vratim kornjace ove 2 u pet shop ne dolazi u obzir jer ce ih kupiti neko i davati im zelenu salatu, drzati ih sa najobicnijom lampom u piljevini. Nemam nikog kome bi ih dao da znam da imaju super vrt i zele da brinu o njima. Ali problem ovde postaje i klima koja sve manje odgovara njima. Zelim da im preuredim smestaj u cilju da imaju da se penju svuda i da im bude sto zanimljivije. Ali opet ne znam koliko to moze da zameni smestaj napolju. U svakom slucaju ne znam sta da radim jer imam osecaj da radim nesto lose a bas bih voleo da budu srecne. Stvarno mi je krivo ovih dana, jer koliko se ja god trudio da im obezbedim dobar smestaj i koliko god da brinem o sitnicama uvek naletim na savete na internetu da ih ni slucajno ne drzim unutra i da treba da imaju smestaj spolja itd... Nisam uradio domaci pre nego sto sam ih uzeo, jednostavno sam ih video imao para i kupio, ostalo je doslo posle. Iako sam doznao dosta o nijima, zanima me i vase misljenje jer ipak znate vise od mene :)


Nisi trebao jos sada kupovati i drugu kornjacu samo zato da bi je spasio iz pet shopa. Na njeno mjesto ce nazalost doci nova kornjaca koja ce vjerovatno zavrsiti u losim uvjetima. Takvim "spasavanjem" kornjaca samo potices trgovinu zivotinjama. Ako je veci broj zivotinja prodan dajes trgovcu razlog da drugi put naruci jos veci broj zivotinja. A najgore je to sto ces s vise kornjaca imati problema kada odrastu. Dva muzjaka ti se nece trpiti, u slucaju muzjaka i zenke muzjak ce ju ganjati cijele dane i zenka ce biti pod velikim stresom, dvije zenke bi se jos mogle trpiti.

Cancare nisu za drzanje u terarijskim uvjetima, no smjestaj otvorenog tipa uz prozor gdje ce kornjace tijekom ljeta barem dio dana imati direktno sunce moze proci, pogotovo uz dodatak Lucky Reptile BrightSun UV lampe. Smjestaj mozes izgraditi i u ravnini sa prozorom pa na dio stanice gdje je prozor postaviti mrezu da maksimalno iskoristis sunce. U smjestaju recimo 2*1 m povrsine mozes napraviti dosta interesantan krajolik ako se potrudis, prakticki jednako dobar kao i u vrtu. Preko zime kornjace mozes stavljati u hibernaciju pa si rijesis problem prehrane i nedostatka pravog sunca. Drzanje kopnenih kornjaca unutra nije pozeljno i izvedivo na duge staze osim ako nisi voljan poduzeti drasticne mjere. Koliko vidim tebi je jako stalo, ako se dovoljno potrudis tvojim kornjacama moze biti sasvim dobro, stovise cak i bolje nego kornjacama koje su ljudi stavili u vrt i svejedno ne brinu o njima kako spada.

Citiraj:

Pisano od: melek
pa i ribice se drze u akvarijumu zatvorene u stanu i , ptice u kavezu i zmije i ostali reptili glodavci puzavci sisavci , beskicmenjaci x) i tako to ...

pa ako ljudi drze sve to sto i ti nebi mogao drzati svoje kornajce u stanu i brines se o njima .. .
te svoje ljubimce nisi uzeo iz divljine pa da kazes da si doveo iz nekog boljeg prirodnog stanista u losije .. nego si najverovatnije kupio u pet centru shopu il gde vec i sigurno im je bolje kod tebe ...
ljudi pisu svasta ... i sigurno je bolji vanjski smestaj nego nesto u stanu ... sto ne znaci da moras drzati vani kornajcu .

ja mislim da je ok da je drzis unutar .
a i ja sam isto tako kupio dvije naisao imao novac kupio i to e to


Radi se o tome da je ovo herbivorna vrsta kornjaca koja prakticki 100% vitamina D3 stvara u kozi sintezom. Njeno tijelo je puno vise ovisno o suncu (sto zbog navedenih potreba, sto zbog navike) nego npr. crvenouha kornjaca koja dio zivota provodi u vodi i iz prehrane moze izvuci dosta velik dio vitamina D3 koji joj je potreban.
Ti ribama mozes u akvariju savrseno simulirati sve uvjete za zivot (temperatura, parametri vode, uređenje, prehrana), jedino je prostor problem kao i sa svim zivotinjama u zatocenistvu.
Drzanje ptica u kavezima nije moguce bas opravdati, zato nikad nisam niti necu drzati pticu.
Zmije primjerice trebaju samo odgovarajucu vlagu i temperaturu, UVA-UVB rasvjeta im uopce nije potrebna jer sav potreban D3 vitamin dobivaju putem prehrane. Vecini gmazova je moguce osigurati pristojne uvjete za zivot u terarijima, no sve vrste iskljucivo biljojednih gmazova koji pravo sunce u velikim kolicinama nisu bas za drzanje u terariju. Postoji velika razlika drzis li pustinjskog gmaza u terariju ili gmaza koji zivi u prasumi gdje nema toliko direktnog sunca.

Citiraj:

Pisano od: darx
Ma sam im daš, jest će one koliku potrebu osjećaju, znam po svojima, napapaju se, odu piti i spavati, nakon toga obave nuzdu i hodaju po terariju..


Canacare se u prirodi hrane kada im se ukaze prilika, to znaci da cijele dane lutaju i grickaju razlicito bilje kako nalete na njega. Koji put naiđu na visokoproteinsku biljku, no vecinom jedu niskoroteinske trave koje im nece nasteteiti. Ako im ti stalno nudis visokoproteinsku hranu u velikim kolicinama time ce se kornjace hraniti bilo to dobro za njih ili ne. Zato je prehraniti kopnenu kornjacu u zatocenistvu velik izazov, pogotovo u slucaju Bojana koji zivi u stanu.

Pisano: 19.04.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Dilema
#8
Regularni član
Regularni član


See User information
Posle razmisljanja sam drugu kornjacu vratio u pet-shop... Rekao im sve sta treba da kazu kupcima i kako da ih hrane i rasveta i podloga i sve sto znam. na srecu u tom trenutku je naisla neka starija zena sa zeljom da kupi kornjacu i ispricao sam se sa njom i rekao joj sve sto treba da radi. Ona kaze da je imala kornjacu koja je umrla od raka posle 7 godina. Poslao sam ih i da procitaju na vasem sajtu sve sto ima. Tako da sam ostao na onoj mojoj jednoj kornjaci.

Ja moju kornjacu ne drzim u terarijumu. Sta vise terarijum mi stoji naopako sad pored te plasticene kutije da mi pomogne da ppricvrstim neonku. Kutija je na kuhinjskom stolu u ravni sa prozorom u dnevnoj sobi. Pa sto se tice toga je valjda ok. Nabaljam sve vece plasticne kutije jer su dosta jeftine. a ima bas dobrih kao da su za kornjace. Plitke sa velikom povrsinom. Moja kornjaca je i dalje bas mala, pa ce joj valjda do zime biti dosta 100 40 40. Dok ne nadjem vecu. A tih 2m sa 1m imam nacrt. Bice sastavljeno iz 4 dela 100 sa 50 koji ce moci da se spakuju jedan u drugi i razvlace po zelji. Posto ce imati sine kao za radni sto. mada prvo hocu da nabavim lampu pa onda to da pravim posto imam te plasticne plitke kutije.

Pisano: 20.04.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Dilema
#9
Regularni član
Regularni član


See User information
Citiraj:

Pisano od: BojanF
Posle razmisljanja sam drugu kornjacu vratio u pet-shop... Rekao im sve sta treba da kazu kupcima i kako da ih hrane i rasveta i podloga i sve sto znam. na srecu u tom trenutku je naisla neka starija zena sa zeljom da kupi kornjacu i ispricao sam se sa njom i rekao joj sve sto treba da radi. Ona kaze da je imala kornjacu koja je umrla od raka posle 7 godina. Poslao sam ih i da procitaju na vasem sajtu sve sto ima. Tako da sam ostao na onoj mojoj jednoj kornjaci.

Ja moju kornjacu ne drzim u terarijumu. Sta vise terarijum mi stoji naopako sad pored te plasticene kutije da mi pomogne da ppricvrstim neonku. Kutija je na kuhinjskom stolu u ravni sa prozorom u dnevnoj sobi. Pa sto se tice toga je valjda ok. Nabaljam sve vece plasticne kutije jer su dosta jeftine. a ima bas dobrih kao da su za kornjace. Plitke sa velikom povrsinom. Moja kornjaca je i dalje bas mala, pa ce joj valjda do zime biti dosta 100 40 40. Dok ne nadjem vecu. A tih 2m sa 1m imam nacrt. Bice sastavljeno iz 4 dela 100 sa 50 koji ce moci da se spakuju jedan u drugi i razvlace po zelji. Posto ce imati sine kao za radni sto. mada prvo hocu da nabavim lampu pa onda to da pravim posto imam te plasticne plitke kutije.


Plasticna kutije je 100 40 25 greska :D

Pisano: 20.04.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Dilema
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: BojanF
Posle razmisljanja sam drugu kornjacu vratio u pet-shop... Rekao im sve sta treba da kazu kupcima i kako da ih hrane i rasveta i podloga i sve sto znam. na srecu u tom trenutku je naisla neka starija zena sa zeljom da kupi kornjacu i ispricao sam se sa njom i rekao joj sve sto treba da radi. Ona kaze da je imala kornjacu koja je umrla od raka posle 7 godina. Poslao sam ih i da procitaju na vasem sajtu sve sto ima. Tako da sam ostao na onoj mojoj jednoj kornjaci.

Ja moju kornjacu ne drzim u terarijumu. Sta vise terarijum mi stoji naopako sad pored te plasticene kutije da mi pomogne da ppricvrstim neonku. Kutija je na kuhinjskom stolu u ravni sa prozorom u dnevnoj sobi. Pa sto se tice toga je valjda ok. Nabaljam sve vece plasticne kutije jer su dosta jeftine. a ima bas dobrih kao da su za kornjace. Plitke sa velikom povrsinom. Moja kornjaca je i dalje bas mala, pa ce joj valjda do zime biti dosta 100 40 40. Dok ne nadjem vecu. A tih 2m sa 1m imam nacrt. Bice sastavljeno iz 4 dela 100 sa 50 koji ce moci da se spakuju jedan u drugi i razvlace po zelji. Posto ce imati sine kao za radni sto. mada prvo hocu da nabavim lampu pa onda to da pravim posto imam te plasticne plitke kutije.


Sve dok ne dođu strozi zakoni o drzanju zivotinja u zatocenistvu i ucinkovitiji nacini provedbe istih nema ti previse svrhe gubiti energiju na edukciju trgovaca. Ja sam se prije nekoliko godina trudio oko toga, dijelio letke po zagrebackim pet shopovima, ali nista se nije promjenilo osim sto su cijene kornjaca u međuvremenu duplo pale i sada se jos masovnije prodaju.

Pisano: 21.04.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum