NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
11 korisnika su online (11 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 11

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika






pomoć oko male čančare
#1
Početni član
Početni član


See User information
Pozdrav, evo tražim okolo savjet što sa malim čančarama, ali bezuspješno. Nenadano su dospjele kod mene, budući da imamo zemlju na području Kaštela kraj Splita koju obrađujemo (prvi put) tako da su izletile zajedno sa zemljom. Dobro su i nisu ozljeđene. E sad, ta je zemlja pognjojena i posađena, a druga površina je tvrda i gruba za ukopavanje pa mislim da se nebi mogle ukopati, jer imaju jako slabe kanđe i jako su male oko 3cm, spavale su zimski san. Uzela sam ih doma i stavila u zemlju koja je i bila znači prije nego je gnjojena, jedna se probudila i neznam šta da radim jeli joj zima, najradije bi ih vratila jer imamo veliko zemljište i nemam namjeru da je zatočim jer neke smo viđali kako šetaju lipo okolo i dosta su velike, ali mislim da će ih nešto napast ili će se smrznit?Da li da ih odma vratim ili čekam do proljeća i kako to izvest?Hvala unaprijed na pomoći.

Pisano: 14.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: pomoć oko male čančare
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Zdravo.

Ja mislim da je najbolje da im omogućiš da nastave hibernaciju. Imaš opciju da ih staviš sa sve tom zemljom na neko hladno mesto, recimo podrum, magacin, šaht ili slično. Druga opcija je da ih sa tom zemljom vratiš na mesto što sličnije onom gde si ih našla, dakle da bude isti položaj prema Suncu. Treća opcija bi bila da to odradiš u svom dvorištu, kako bi imale dodatnu zaštitu. Recimo zakopaš ih sa sve tom zemljom i onda preko staviš neku mrežastu kutiju, pa kad izađu odmah ih vrati u prirodu.

Svrha bi uglavnom bila da im se što manje uplićeš u prirodni život.

Pozdra

Pisano: 14.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: pomoć oko male čančare
#3
Početni član
Početni član


See User information
nije mi ni bila namjera upletati se nego su se silom prilika našle pod frezom kad se zemlja valjala, jedan se danas već probudila ne vjerujem da će ponovno na spavanje i primjetila sam da joj je zadnja noga malo kao isčašena vjerojatno kad se zemlja obrađivala, kako joj pomoć, a druga spava i šta sad da je unesem u kuću na toplo ali onda će se i druga probudit?
ja znam da je problem što su se prerano probudile, ali cilj mi je da budu žive i zdrave do proljeća kad zatopli i više neznam kad s njima vani na hladno kad u kuću na toplo

Pisano: 14.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: pomoć oko male čančare
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosli!

Ako je kornjaca bila ozlijeđena onda je nikako nemojte vracati u hibernaciju jer bi zbog ozlijede mogla uginuti. Da li ima otvorenu ranu? Bilo bi je najsigurnije odvesti kod veterinara koji ce ju poslati na rentgen da se vidi da li ima prijeloma. Za sada je mozes smjestiti u kutiju sa zemljom i iznad jednog kuta postaviti spot lampu za grijanje da se u potpunosti probudi iz hibernacije.
A drugu kornjacu koja je potpuno zdrava mozes vratiti u hibernaciju, uz sam polozaj mjesta za hibernaciju vazno je da ju ukopas na istu dubinu.

Pisano: 14.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: pomoć oko male čančare
#5
Početni član
Početni član


See User information
Misliš da je vratim na obradivo zemljište koje je sada gnjojeno i posijano, drugdje nemaju jer je jako tvrdo zar joj to neće smetat ili da je ostavim da spava u kutiji ona se nije nikako budila? Neznam da li joj je hladno vani na terasi i koliko joj je dovoljna dubina zemlje,triba li je zaštiti s još nečim preko dok spava? Ovu šta se probudila san izdvojila u posebnu kutiju neznam treba li joj duboka zemlja ili samo malo zemlje, nćee da pije i jede ništa. Da li ta lampa treba goriti cjeli dan ili samo nekoliko sati i di je ima za kupiti? Da li je držati sad stalno u kući ili povremeno pa na terasu iznjeti i kad će moći vani u prirodu nazad? Neznam šta joj je s okom kao da je malo suzno i manje od drugog koje čini mi se u redu. Imam toliko pitanja zvala sam čak i zoo u Splitu ali uvik jako malo informacija, ponudila san je njima do proljeća, pa bi je vratila na slobodu kad zatopli, ali nemogu jer tribaju dozvolu. Sad me najviše brine njena noga,kao da je izvučenija od druge i malo nakrivenija, ima li pomoći za nju? Oprosi na tolikim pitanjima ali stvarno mi je žaj da im se išta desi tako su prekrasne

Pisano: 14.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: pomoć oko male čančare
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ako ces zdravu vracati trebas je vratiti negdje na sigurno, ako ce i dalje netko raditi na zemljistu onda nije sigurno. Mjesto za hibernaciju treba biti 4-6 stupnjeva bez propuha, mogucnosti da se potopi, da napadnu zivotinje itd.
Dubina zemlje za budnu kornjacu treba biti visine njenog oklopa da se nocu moze ukopati. Ako je sve u redu hranu ce poceti uzimati uskoro, mora se grijati neko vrijeme i probuditi do kraja. Također joj omoguci plitku posudicu sa vodom u koju bez problema moze uci i izaci (ne smije biti preko nosa kada kornjaca normalno drzi glavu da se ne utopi)!
Lampa neka gori oko 8 sati dnevno. Ne mora biti nikakva posebna s obzirom da je za par mjeseci planiras vratiti u prirodu, mozes staviti obicnu reflektorsku zarulju/spot lampu. Dok ne zatopli drzis je unutra na toplom.
Oko bi trebala slikati da vidimo sto je. Moguce da je nekakva infekcija u pitanju, te je jos vise moguce da je oko mehanicki ozlijeđeno kao i noga prilikom iskopavanja.

Kornjaca po pitanju noge treba hitnu veterinarsku pomoc, preko foruma ti nitko ne moze dati pametnu dijagnozu, vjerovatno niti veterinar uzivo ne bi mogao bez rentgense snimke.

Pisano: 17.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: pomoć oko male čančare
#7
Početni član
Početni član


See User information
Neznam di ima to za snimit u Splitu? Danas san zvala onog uzgajivača u Puli kaže da je stavim na hladno ponovno u hibernaciju ili u terarij kojeg nemam jer će uginuti, a ako ponovno spava strah me da se više ne probudi. Više nije zemljište sigurno di su bile cijelo je obrađeno, kako odabrati novo?

Pisano: 17.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: pomoć oko male čančare
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ne znam gdje ima veterinarski rentgen u St. to bi se trebala raspitati kod lokalnih veterinara, ili mozda nazvati opce informacije. No prvo trebas naci veterinara koji bi po tom pitanju bio voljan pomoci, sama rentgenska slika ti nista ne znaci ako joj nitko nece htjeti lijeciti nogu.
Na susjednoj stranici si dobila informacije kako sklepati privremeni smjestaj od @darx-a.
Novo mjesto za hibernaciju mora zadovoljavati kriterije koje sam ti naveo: 4-6 stupnjeva bez propuha (nikada se ne smije zamrznuti), bez mogucnosti da se potopi, te da napadnu druge zivotinje poput psa, macke, stakora itd.

Pisano: 19.02.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum