Australia - Chelodina longicollis
Kornjače vole „gradski život“
Jody Bourton, Earth News
Urbanizacija je dugo bila suprotstavljena životu iz divljine. Međutim, u zadnje vrijeme znanstvenici ustanovljavaju da kornjače bolje preživljavaju u staništima u predgrađima gradova nego u svojim prirodnim prostorima. Istočna dugovrata kornjača koja živi u predgrađima Australije ima veći prostor kretanja i bolje se snalazi u razdobljima nestašice. Gmazovi također bolje rastu i preživljavaju, te se tako zaključuje da predgrađa mogu nekad biti i bolja mjesta za život nego prirodni okoliš.
Slika: Opstala u predgrađima – istočna zmijovrata kornjača
Ti zaključci su objavljeni u časopisu Biological Conservation.
Istočne dugovrate kornjače (Chelodina longicollis) su relativno česte na cijelom području jugoistočne Australije. Nalaze se u mnogim slatkovodnim staništima u divljini ali i u gradovima, mesojedi su, hrane se ribom, žabama i slatkovodnim rakovima. Urbanizacija u svijetu jest štetna za mnoge životinje, jer dovodi do gubitka staništa i nestanka mnogih vrsta. Znanstvenici danas istražuju kako su dugovrate kornjače odgovorile životu u urbanoj sredini i oskudici. Uspoređivali su kornjače koje su živjele u predgrađima Canberre, u Australiji, s onima koje žive u netaknutim prirodnim rezervatima. Otkrića su ih doista iznenadila. „Očekivali smo da će kornjače u predgrađu biti manje pokretljive nego one u prirodi, posebice s obzirom na mnoge prijetnje s kojima se susreću. No, otkrili smo potpuno suprotno stanje,“ izjavio je Dr. John Roe, član istraživačkog tima Instituta primjenjene ekologije pri Sveučilištu Canberra u Australiji. „Kornjače u predgrađima su prelazile mnogo veće udaljenosti i „pokrivale“ veće područje, gotovo tri puta veće nego kornjače u prirodnim rezervatima,“ rekao je.
„Krajobraz u predgrađima, unatoč velikim izazovima, može biti daleko kvalitetnije stanište nego prirodni rezervati za kornjače“ Dr. John Roe, Sveučilište Canberra, Australia
Dugovrati putnik
Istraživači su na kornjače pričvrstili malene radio-odašiljače te tako u svakom staništu promatrali njihovo tjedno kretanje tijekom godinu dana. Obje populacije kornjača su poduzimale duga putovanja, čak do dva i pol kilometra između pojedinih vodenih prostora.
„Gledajući njihovo intenzivno kretanje, očekivali smo da će kornjače iz predgrađa imati mnogo više kobnih susreta s vozilima na cestama te će ih tako mnogo manje preživjeti,“ izjavio je Dr.Roe. „Unatoč tome, te kornjače nisu imale veću smrtnost nego njihovi rođaci u prirodnim rezervatima. Samo je jedna od naših 36 označenih kornjača, poginula pod kotačima vozila,“ rekao je za BBC News.
Kornjače su ustvari bile zaštićene jarcima za odvodnju obraslima vegetacijom koji se nalaze duž gotovo svih prometnica u predgrađima Canbere.
„Jarci za odvodnju obrasli zelenilom dozvoljavali su kornjačama kretanje i slobodno korištenje okoliša na potpuno normalan način, što je smanjilo njihovu izloženost urbanim utjecajima i dozvolili im da izbjegnu stradavanja na cestama,“ objašnjava Dr. Roe.
Slika: ostati mirna u predgrađu
Oaze u predgrađima
Odgovor kornjača na oskudicu je također iznenadio istraživače.
Kornjače u prirodnim prostorima odgovorile su isušivanju močvara mirovanjem zakopane pod nagomilanim otpalim lišćem.
No, kornjače u predgrađima to nisu trebale činiti.
„Vode u gradovima su uglavnom uključene kao namjenski prostori za odvodnju oborinskih voda ili kao retencije, te su tako vodene površine uvijek ostale pune vode, omogućujući kornjačama da i tijekom oskudice i suša vode potpuno normalan život.“
To znači da kornjače koje žive u gradovima nemaju problema s najgorim posljedicama oskudice i suša, što može iscrpiti snagu kornjačama u divljini.
„Čini se da prostori u predgrađima, unatoč velikim promjenama, mogu biti mnogo kvalitetnija staništa za kornjače nego prirodni rezervati tijekom suša i oskudice,“ smatra Dr. Roe.
„Bilo bi interesantno odrediti da li gradski prostori daju više obećanja nego skloništa tijekom dugoročnih oskudica“
Dr. John Roe, Sveučilište Canberra, Australia
Život u predgrađima
Dr. Roe je uočio da su, u stvari, kornjače iz predgrađa pretekle svoje rođake u prirodnim rezervatima i u drugim aspektima života.
„Prikupili smo dodatne podatke koji dokazuju veće preživljavanje, porast broja i prisustvo najmanje jednakog povećanja broja iz razmnožavanja u kornjača u predgrađima.“
Dr. Roe se nada nastaviti istraživanje da bi ustanovio je li taj trend porasta prisutan kod kornjača tijekom cijelog životnog razdoblja. Također se nada promatrati kako kornjače odgovaraju čestim sušama koje sve više napadaju Australiju, istražujući prostore predgrađa, te kako urbanističko planiranje i oblikovanje cesta i ulica mogu utjecati na njih.
„Bilo bi interesantno odrediti da li dobro oblikovani gradski prostori daju ikakva dugoročna obećanja za preživljavanje barem nekih populacija kornjača.“
Chelodina longicollis - Istočna zmijovratna kornjača
photo: © John Wombey
Izvor: BBC
Prijevod: Neda Šutalo
Za sadraj svakog komentara je odgovoran autor tog komentara.
Autor | Thread |
---|