NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
21 korisnika su online (1 korisnika pregledavaju članci)

Članovi: 0
Gosti: 21

više...
O kornjacama


Pterophyllum Scalare (Skalar)

Poslano od Aqua Uključeno 28.12.2006 17:26:03 (4553 glasi)
Porodica:Cichlidae Smanjena slika
Prvi opis:Lichtenstein, 1823
Sinonim:Pterophyllum scalare
Pterophyllum eimekei
Platax scalaris
Ime(eng):Freshwater angelfish
Angelfish
Ime(srp):Skalar
Poreklo:Juzna Amerika


Pterophyllum Scalare, popularno zvan skalar (princ akvarijuma, angelfish) je jedna od najzastupljenijih riba u akvarijumu. Zbog svojih velikih peraja i i elegantnog tela predstavlja jednu od najlepsih i najrasirenijih akvarijumskih riba.

Dolazi iz sporotekucih tropskih reka Amazonije bogatih biljnim svetom. Skalar je veoma mirna riba koja zbog svoje velicine koja dostize i do 30 cm trazi odredjeni smjestaj! Akvarijum namjenjen skalaru nebih trebao da bude ispod 150 litara, a visina ispod 50 cm. Posto je skalar veoma plasljiva riba akvarijum treba veoma dobro ubiljiti biljkama (po mogucnosti iz roda Echinodorus i Hygrophila), takodje treba da bude drvne dekoracije (osim dekora drvo ce malo potamniti vodu sto ce skalarima prijati jer ne vole velike kolicine svetla), ali pored toga treba da bude prostora za plivanje. Skalar je jedna od riba koje su osjetljive na kvalitetu vode pa je zbog toga potrebno osigurati veoma dobru filtraciju vode. Vodu bih trebalo menjati svakih sedam dana po 25%. Posto je Skalar tropska riba temperatura vode treba da bude 26 - 28C, a parametri vode treba da se krecu: pH 6 - 7.5, dH 5 - 15.
Skalar je drustvena riba i preporucljivo ih je drzati u grupama do 5 jedinki. Pri odabiru riba za akvarijum sa skalarima treba obratiti paznju jer neke od riba kao sto su Puntius tetrazona i Serpae jer znaju da im cupkaju peraja. Takodje treba paziti i na ribe kao sto su Hemigrammus rhodostomus i Paracheirodon innesi koje su previse razigrane i znaju poremetiti mir i sklad skalara.

Skalare bih trebalo hraniti raznovrsnom hranom, prihvatice sve vrste suve i zive hrane. Radi bolje razvoja, a pogotovo za vreme mresta skalara treba hraniti zivom hranom. Kao zivu hranu moze se koristiti larva komarca koju je lako naci i veoma je dobra, a takodje i druge kao sto su tubifiks, mikro crvi, vodene buve i jos puno njih.

Mrest kod ovih riba nije tezak. Ali postavlja se pitanje kako prepoznati muzijaka i zenku? To je veoma tesko pre sazrevanja riba. Jedan od nacina je da odrasli muzijaci su veci od zenke, i imaju zaobljenu glavu (celo) ali ovaj nacin i nije bas siguran. Siguran nacin prepoznavanja pola je kada se upare. Muzijaci imaju kracu i spicastiju papili dok je kod zenki duza i zaobljena. Zbog toga je preporucljivo uzimati grupu maladi skalara i jednostavno cekati da se upare. Kada se primeti da se neki par izdvaja, treba ih prebaciti u mresni akvarijum. Parametri u mresnom akvarijumu treba da budu pH 6.8 - 7, dH 7 - 10 i temperatura 28C. Kada par pocne da cisti neki list (Skalari obicno polazu ikru na lisove biljaka) ili neku drugu povrsinu (kamen, drvo, staklo, cev od filtera...) par je spreman za mrest. Kada par ocisti mesto na kom ce se polagati ikra, zenka polaze od 150 do 300 jajasaca, a muzijak ih oplodjava. Za leglo se brinu oba roditelja, ciste ga i masuci perajima osiguravaju dovoljne kolicine kisika. Pri temperaturi od 28C mlade ribe se izlezu nakon 36 - 40 h. Kada se mlade ribe izlegu ostaju 5 dana u gnezdu a nako toga roditelji ih polako izvode u akvarijum. Mlade ribe bih trebalo hraniti artemijom oko 2 - 3 sedmice, nakon cega ce biti sposobni uzimati hranu. Mladi na pocetku nece liciti na roditelje, ali daljnim razvijanjem sve ce vise poprimati njihove karakteristike. Mlade ribe treba da sa roditeljima ostanu oko 5 sedmica nako cega se mogu odvojiti. Nemojte da se zacudite ako roditelji pojedu ikru ili cak mlade nakon izleganja, to ce se verovatno desiti mladim Skalarima koje se prvi put mreste ali vec drugi put put pa nadalje oni postaju brizni roditelji kao i vecina ciklida.

Ovo je jedan od mojih tekstova iz podrucja akvaristike (naravno o jednoj od najljepsih riba) pa reko posto je arhiva prepuna clanaka uglavnom o kornjacama i uglavnom je dosta vrasta opisano, pa reko da posaljem nesto slicno a da je povezano sa forumom!
Printer friendly page Send this story to a friend Create a PDF from the article
Za sadržaj svakog komentara je odgovoran autor tog komentara.
Autor Thread



NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum