NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
10 korisnika su online (6 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 10

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 3 4 ... 6 »


Vanjski filter
#1
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Pozdrav!

prije 2 mjeseca sam dobila zutouhu kornjacicu na poklon. Kupila sam akvarij od 160 litara ima grijac i trenutno unutarnji filter. Znam da bi bilo bolje da ima vanjski filter i njega isto imam ali imam pitanje sto se tice postavljanja. Ono sto me zbunjuje je to sto koliko sam skuzila da bi taj vanjski filter radio mora akvarij biti pun vode, a receno mi je da za kornjace ne treba toliko puno vode jer ona treba mjesto i za kopneni dio za suncanje. Trenutno je u akvarij nesto malo manje od polovice napunjeno vodom , toplinsku lampu sam narucila i treba svaki dan stici.
Moze li mi netko objasniti sto trebam sad sa tim vanjskim filterom??

I jos pitanje, posto joj je sad valjda hladno en izlazi na otok , nadam se da ce se to primjeniti cim mu montiram toplinsku lapmu. Ali nekoliko dana ima po sebi neke kao bijele prozirne alge, ja pretpostavljam da je to zato jer je stalno u vodi. Mislite da ce se i taj problem rijesiti kad se pocne suncati? Probala sam cetkicom za zube ocistiti i oklop sam ocistila ali tijelo ne mogu jer se uvuce naravno cim mu pridjem cetkicom..hvala!!!!

Pisano: 17.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vanjski filter
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosla na forum!

Vanjski filter mozes instalirati i na djelomicno napunjen akvarij, međutim, u tom slucaju ti gotovo sigurno rucna pumpa za inicijalno pokretanje filtera nece raditi, nego ces filter trebati rucno napuniti prije zatvaranja i pustanja u pogon. U svakom slucaju ako se odlucis za vanjski filter to nije nikakav problem, samo ces ga morati drugacije pokretati. A uvijek mozes nadograditi avarij sa visokim poklopcem i puniti ga do vrha (vidjeti ces slike u clanku o smjestaju).

E sad ne znam koliko je tvoja kornjaca velika i stara, no u principu ako je jos mala 3-10 cm taj akvarij od 160 litara ce joj biti ok sljedecih 2-3 godine. Konacan smjestaj za potpuno odraslu kornjacu od 20 cm bi trebao biti 150 cm duzine, oko 300-400 litara. Tako da bi si trebala na temelju toga isplanirati da li ti se isplati sada kupovati neki mali vanjski filter, tj. ako ces vec kupovati vanjski filter onda ti se najvise isplati odmah uzeti posten filter kojeg ces moci koristiti i na konacnom smjestaju.

Sto se tice rasvjete kornjaci moras pruziti sve tri komponente kako bi zadovoljila njene potrebe: UVA zracenje, UVB zracenje i toplinu.
Postoji nekoliko nacina za sloziti pravilnu rasvjetu, savjetujem ti da procitas clanak o smjestaju gdje ti je sve detaljnije objasnjeno: LINK
Ako mozes napisi koju si konkretno lampu narucila da te mozemo dalje uputiti.

Također ti savjetujem da procitas sljedece clanke:

Crvenouha, zutouha i trostova kornjaca

Prehrana vodenih kornjaca (popis)

Ono sto opisujes kao bijele prozirne alge po tijelu kornjace je najvjerojatnije koza koja se ljusti. Obicno izgleda kao bijele prozirne krpice koje vise i otpadaju s kornjace. Pojacano ljustenje je uobicajena pojava kada kornjaca dođe u nove uvjete. Suncanje ce svakako ubrzati ljustenje. Sada dok ne slozis postenu rasvjetu iznad kopna mozes staviti i obicnu lampu s radnog stola koja ima zarulju koja grije.
Ako nisi sigurna da je to to postavi sliku.

Citaj sto vise i slobodno pitaj sve sto te zanima!

Pisano: 17.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vanjski filter
#3
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Bok Kori!

Punoooo hvala na odgovorima!

Ovako vanjski filter vec imam samo ga ne znam namjestiti..

Hvala sto mi objasnio to za ljustenje koze jer me to jako brinulo i sad mi je puno lakse!

Clanke sam sve procitala. Moram priznati sto se tice hranjena da to jos uvijek krivo radim jer mu dajem te garnelen industrijske. Meso sam mu dala par puta . Salate nece nikave ni mrkvu. Jagode sam mu 2 puta do sad davala i to je htio ali isto jako malo.

Trenutno je oko 5-6cm velik. startost ne znam. Kupljen je zoo shopu i mislim da je jos beba.

Link za lampu koju sam narucila tj cijeli set:

http://jetter-terraristikbedarf.de/im ... ges/lightstorm_70_set.jpg


Filter je AS2202 Astro Außenfilter:

https://www.google.de/search?q=AS2202+ ... kQ_AUoAQ&biw=1280&bih=892


Hvala na pomoci i daljnim savjetima!


Ida

Pisano: 19.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vanjski filter
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Nema na cemu, prehranu probaj popraviti, zutouhe kornjace trebas hraniti pretezito biljnom hranom (vodeno bilje) inace ce u odrasloj dobi imati velikih problema sa probavim organima (moguce zatajenje bubrega i omascenje jetre). Kada dajes "mesnatu" hranu ciljaj na zivu hranu ako mozes i na ribu. Samo meso (npr. piletina) i iznutrice izbjegavaj koliko mozes.
Ako je kupljen u pet shopu te velicine onda mozes racunati da ima barem između 1 i 2 godine.

Lampa koju si uzela je odlicna, metalhalidna koja daje UVA+UVB+toplinu i ogromnu kolicinu svjetlosti. Jedino sto ce ti 70W biti jako za velicinu tog akvarija, vjerojatno ces ju trebati instalirati jako visoko (na oko 50 cm od kopna) i staviti sto vece kopno kako bi kornjaca imala razlicite temperaturne zone na kopnu da si moze odabrati temperaturu suncanja. Trebas namjestiti da ti temperatura na kopnu bude 35 stupnjeva na najtoplijem dijelu.

Sto se tice instalacije filtera po uputstvima poslozi sve medije koje si dobila s njim i instaliraj ulaznu i izlaznu cijev na akvarij (obrati pozornost da izlaz spojis na izlaz filtera, ulaz na ulaz). I sad postoji par nacina na kojeg ga mozes pokrenuti.
Najbolje je da zatvoris ulazni ventil na filteru (tamo gdje pise IN na glavi), zatim cijelu usisnu cijev (silikonski i plasticni U dio) ispunis vodom. Prvo najbolje iscupaj U cijev iz silikonske cijevi i stavi unutra lijevak/traktur te je napuni vodom do vrha. Onda utakni nazad U cijev i sad u onaj dio gdje je zastitna usisna kosara utaknes lijevak/traktur,. U cijev sto bolje napunis vodom da ti ne ostane unutra previse zraka, maknes traktur i prstom zatvoris cijev da ti ne iscuri voda. Tako zacepljenu cijev vratis u konacan polozaj, i tek kada ti je kraj cijevi ispod povrsine vode maknes prst i vratis usisnu kosaru (da ti ne iscuri voda kada ju okrenes). Sada ti je cijela ulazna grana puna vode i kada otvoris IN ventil filter ce ti se sam po zakonu spojenih posuda ispuniti vodom. Izlazna cijev (OUT) ti prije otvaranja IN ventila isto mora biti otvorena, i najbolje je da ti kraj izlazne cijevi nije potopljen kako bi se filter lakse odzracio.

Druga metoda je da prije pokretanja otvoris kanister i napunis ga vodom koliko mozes. Kada ga ukljucis u struju trebao bi povuci vodu i polako se odzraciti. Ako niti to nece funkcionirati ugasi ga, u usisnu cijev stavi lijevak/traktur i napuni i cijevi vodom. Tada se mora pokrenuti. Tu je jedino problem da ti moze nastati zracni cep u filteru, pa je prva metoda bolja.

Pisano: 20.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vanjski filter
#5
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Zvuci komplicirano to sve sa pumpom :)

Ponudli su mi ovdje u zoo shopu da donesem (pumpa je kupljena rabljena skupa sa akvarijem i nema uputstva) tamo pa da mi oni pokazu kako to funkcionira i mislim da cu to i napraviti. U svakom slucaju ti si mi super objasnio i u biti moj svekar je tako nekako i bio probao ali je zakljucio da posto je premalo vode u akvariju da ne moze funkcionirati.

Da li se ta lampa instalira na zid ili na sam akvarij? I da li mi je onda dovoljno to ili moram jos neko svjetlo uz to imati? Trenutno imam samo one dugacke cijevi koje su ugradjene u poklopac od akvarija s time da sam ostatak poklopca maknila vec samo taj srednji dio gdje tu te dvije duge lampe sam ostavila.

Prekasno sam procitala to za piletinu jer sam mu dala i jucer i jutros i smazao je sve, ocito mu je bilo fino.

Ali gledati cu onda ipak da mu samo ribu dajem (koliko puta tjedno?).

Cekam da krene rasti maslacak jer sam citala da to kornjace vole posto nije bio zainteresiran za mrkvu i salatu.

Vodeno bilje mu "posadim" u akvarij ali on to samo rastrga ne primjetim bas da jede...

Pisano: 20.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vanjski filter
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav.
Kod mene je slučaj da sam kornjace uspio nagovorit na povrće pomoću skuhane
mrkve i crvenog radića. Pokušaj s time.
A nije bitno kornjacu hranit samo ribom i ne piletinom, već raznovrsno.
Ja konkretno jedno hranjenje dajem živu ribu (guppy i molly), drugo hranjenje i dajem crveni radić, treće im dajem vodeno bilje (vodenu lecu,rogolist,vodenu kugu) pa onda opet četvrto hranjenje dajem im cvrcke i skakavce.... I tako kombiniram sve hranjive stvari s popisa prehrane. Nikad se ne baziram samo na jednu hranu.

Pisano: 20.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vanjski filter
#7
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Hvala za savjet! A ribice te im ubacis zive pa da ih ganja ili kako???

Pisano: 20.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vanjski filter
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Da, ubacim im žive. I ribice i kozice i skakavce i cvrčke.
Kornjace su po prirodi lovci.
Ribice i kozice sam uzgajam za kornjace, a skakavce i cvrcke kupim.

Pisano: 20.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vanjski filter
#9
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Hajde probati cu i to :)

E sad stigla mi je lampa ali se to cini poprilicno komplicirano za sastaviti? Ima li netko link ili mi moze objasniti sto se tu sve treba ?? Uputstvo za instalaciju nije bilo u paketu.

Pisano: 21.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vanjski filter
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav, nadam se da si uspjela rijesiti filter, zvuci komplicirano, ali da ti netko pokaze vidjela bi da nije. Ako je filter polovan onda isto postoji mogucnost da nesto nije bilo u redu. U svakom slucaju nadam se da si iskoristila ponudu u pet shopu.

Lampu bi trebala fiksirati na 50 cm od kopna, pri instalaciji obrati pozornost da je instalirana skroz okomito (znaci idealno bi bilo da visi), ako je instaliras u koso postoji mogucnost da ces joj skratiti zivotni vijek. Bilo bi ti najbolje objesiti ju s plafona ili s nekakve police ili kutnika u zidu tocno iznad kopna. Uz novu lampu ti u principu za akvarij te velicine ne trebaju vise neonke jer ces i ovako imati previse svjetla i problema s algama.

Sto se tice same instalacije, na prigusnici imas shemu gdje ti je sve objasnjeno:

Smanjena slika

Kada na slici ove prigusnice na desnoj strani gledas pinove odozgo, na prvi oznacen sa L(line) se spaja faza, a na drugi s N(null) nula. Treci G(ground) je za uzemljenje. To ti je u principu utikac koji ustekavas u zid.
Zadnja dva pina spajas narancastom zicom na slici na grlo od lampe. Ako nemas nikakvog iskustva sa spajanjem elektricnih instalacija obrati se elektricaru ili nekom s iskustvom za pomoc.


Pisano: 23.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh




(1) 2 3 4 ... 6 »



You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum